Najednou někdo klepe na dveře

Najednou někdo klepe na dveře https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206113/bmid_najednou-nekdo-klepe-na-dvere-iv1-206113.jpg 4 59 15

Hořkoveselé povídky o tom, jak komplikovaný, nebezpečný a taky bláznivý může být všední den. Stačí se porozhlédnout. A Etgar Keret to zvládá skvěle. Však také patří mezi nejpopulárnější izraelské autory a jeho knihy byly přeloženy do desítek jazyků. Hrdiny jeho povídek jsou běžní Izraelci a také půdorys vyprávění nezapře reálie této blízkovýchodní země Život je zde koncentrovaný v situacích, které nemají daleko k absurditě a v podání Etgara Kereta také k ironii, vtipu a černému humoru. Na malém prostoru a současným jazykem dokáže autor vykreslit celé lidské osudy.... celý text

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , G plus G

Pit'om defika be-delet , 2010

kristynajxnb
kristynajxnb
11.12.2023 3 z 5

Povídky v knize nejsou zlé, na odlehčení vlastně asi i ideální, někdy až s takovým prvkem absurdity, který člověku poukáže na každodenní izraelský život jakožto život každého jiného člověka. Ale čekala jsem od toho něco jiného, možná více propracovaného. Kniha sama o sobě je na volnou chvíli skvělou výplní, určitě ráda zkusím ještě nějaké další autorovo dílo, které mě možná zaujme více, ale mezi mé oblíbené se zatím nezařadí.

parvitas
parvitas
02.03.2022 3 z 5

K prečítaniu týchto poviedok ma inšpirovala @hana.zet. Poznáte to, nie vždy je chuť na dlhý text, pár minút si uchmatnem večer, pokračujem ráno a poobede, alebo aj nie... no veď iné povinnosti a rodina, a tak si kradnem čas na čítanie, kedykoľvek sa dá. (Ako aj teraz, je ráno, o chvíľu idem budiť deti na raňajky a nech sa pripravia do školy.) Kereta som tak nemala problém kedykoľvek odložiť po prečítaní pár strán, lebo poviedky boli naozaj rôznorodé, zakaždým z nich šla iná nálada. Aj keď, takto som ich čítala vyše mesiaca. Niektoré boli skvele vypointované, ironicky vtipné, ale veľa z nich aj vyznelo akosi do stratena (a teda hneď som na ne aj zabudla). Asi naozaj tak, ako keď sa autor blíži k pointe, ale potom niekto zaklope, on ide otvoriť dvere a text skončí (aj to sa dá brať ako pointa )... A nasleduje úplne iný príbeh. Ak mám zhrnúť celú knihu, pripadala mi melancholická, ale veľmi ľudská. Pár poviedok zabŕdlo do fantastiky, ale väčsina bola z moderného, každodenného života. Vzťahy medzi rodičom a dieťaťom, mužom a ženou. Určite dám šancu aj ďalším jeho knihám.

puml
puml
04.01.2022 4 z 5

Není to špatné, ale čekal jsem asi víc, než jen kafkovské variace s blízkovýchodním nádechem, respektive s nádechem židovství a života v Izraeli s notnou dávkou ironie a nadsázky. Často je to vlastně docela fajn a osvěžující pohled, ale zas tak mě to neoslovilo.

zuzulique
zuzulique
27.12.2021 3 z 5

Úprimne? Bola som veľmi sklamaná, zopár poviedok to zachránilo, jednu dlhšiu som ani nemala chuť dočítať. Toľko som toho o Keretovi počula (v dobrom), že som po ňom siahala ako po niečom, čo bude zaručene pecka. Možno som si nevybrala dobrú poviedkovú knihu, čaká ma ešte jedna, uvidíme, či druhá šanca bude k niečomu...

PeterBahn
PeterBahn
27.11.2020 3 z 5

Povídky z této knihy byly čteny na ČRO Vltava cca v 2015 – 2016 a ty, které jsem slyšel mne docela zaujaly ale i trochu neuspokojily svým vyvrcholením. Rozhodl jsem se tedy zakoupit knihu, ale dojem byl velmi podobný i když ty povídky, které jsem neznal z vysílání mně zaujaly více. Výslední dojem ale je, že tyto povídky E. Kereta nedosahují výšin povídek izraelských klasiků této formy e.g. B. Malamuda a píšu tuto větu s vědomím, že si u mnohých čtenářů naběhnu na vidle, jelikož srovnávám hrušky s jabkama…:-)

Magráta
Magráta
14.08.2018 5 z 5

Ach! Prostě jsem se ponořila a užila si každou povídku jednotlivě. Nepadala na mě z nich žádná deprese, ale možná to je tím, že nejsem čtenářkou romantické literatury, raději mám takové ty temnější kousky.

Poeta.kno
Poeta.kno
11.03.2018 4 z 5

Kniha plná povídek psaných bez ostychu, tak, jak autorovi "zobák narost". Těžko vybrat nejlepší znich,ptž každá je svým způsobem jedinečná a čtou se krásně jedna za druhou.

wiix
wiix
21.10.2017 4 z 5

Mám rada poviedky. Dajú sa zhltnúť na posedenie keď vás bavia a preskočiť pár strán, keď nie. Zároveň ich aj obdivujem. Napchať niekedy tak náročný príbeh či motív do pár strán - wau! A tieto surreálne príbehy vás nenechajú len tak znudene sedieť a čítať, dajú vám do hlavy napätie a túžbu dozvedieť sa čo bude ďalej, tiež nevšedné rozdumovačky či vtip.

LucillaPeters
LucillaPeters
02.05.2017 4 z 5

K této knize by bylo třeba přidat i poznámku, že je třeba povídky dávkovat. Na jeden zátah to nedoporučuji, vzhledem k melancholii a hořkosladkému vyznění vztahových propletenců, by člověk mohl propadnout dojmu, že svět umí být ještě ošklivější místo. Ale jinak se mi toto líbilo, většina povídek mi stylem více než sedla.

kuklara
kuklara
19.02.2017 4 z 5

Perfektně zvládnutá symbióza těžkých životních událostí a autorova chytlavého stylu psaní. Ježiš, ta jeho lehkost! Dílo vůbec nepůsobí depresivně, je podáváno tak, aby se dalo vstřebat kýmkoliv.

Makrela Liška
Makrela Liška
19.11.2016 4 z 5

Keret je skvělý vypravěč, ale nějak se neumím ztotožnit s jeho světem plným zla, bolesti, absurdity a životního zklamání. Vždy sem se do povídek snadno ponořila, ale musela jsem si je opatrně dávkovat v malém množství, abych neupadla do deprese a naprostého nihilismu.

bondula
bondula
18.08.2016 4 z 5

Héj! To bolo (fakt) fajn! Moderné (či postmoderné) jednohubky. Britko vypointované, alebo často bez aj pointy ale o nič menej zábavné. Hrdinovia poviedok (či sám autor) v nich majú taký mne veľmi blízky humor, aj keď zasadenie a situácie v ktorých sa príbehy odohrávajú, sú pre mňa neobvyklé – napr. bombové atentáty (v Izraeli asi celkom bežné). Na vyvolanie dobrej nálady u čitateľa stačí Keretovi často len pár strán (či riadkov). V každom prípade, super čítanie keď nemáte čas na poriadne spletitý román (alebo sa Vám len nechce v letnom teple vláčiť tlstú knihu).

pagac17
pagac17
27.12.2014

Četl jsem poprvé židovského autora. Jeho povídkám jsem popravdě neporozuměl. Chtělo by snad, kdybych znal podrobněj židovskou kulturu. V Izraeli jsem nebyl.

Abiosis
Abiosis
13.09.2014 1 z 5

Na malom - často až primalom - priestore autor pracuje s netradičným nápadom, s každým odstavcom prihadzuje niečo nové a rozvíja príbeh, čitatateľovi sa nadšením roztvárajú oči, cíti blízkosť vyvrcholenia a zrazu... nič. Uprostred rozprávania sa autor zdvihne zo stoličky a ide si zafajčiť, prebaliť dieťa či nakŕmiť škrečka. Alebo mu počas písania týchto poviedok naozaj neustále niekto klopal na dvere a on potom jednoducho nemal chuť sa k nim vrátiť a dokončiť ich. Inak si nedokážem vysvetliť absenciu koncov. Sklamanie za sklamaním, raz päť, inokedy pätnásťstranové. Etgar, ja ti nerozumiem.

Komnenos
Komnenos
06.09.2012 5 z 5

Na túto knihu ma nalákal reklamný slogan - Odporúča 9 z 10 fanúšikov Quentina Tarantina. Ukázalo sa, že to bol iba marketingový ťah, nakoľko s Tarantinom to nemá príliš veľa spoločného. Sklamaný som však nebol, práve naopak. Napriek nepravdivej reklame ma kniha veľmi nadchla. Dalo by sa povedať že ide o zmes čierneho humoru, satiry a magického realizmu. Autor sa venuje najmä vzťahom - či už rôznych kultúr, vzťahov ženy a muža, rodičov a detí, alebo často aj všetkých týchto vzťahov naraz. Jednou vetou povedané - tak dobré poviedky som už dávno nečítal. Minimálne polovica z nich by bezkonkurenčne zvíťazila v akejkoľvek poviedkovej súťaži na svete.