Najděte si svého marťana

Najděte si svého marťana https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107623/bmid_najdete-si-sveho-martana-tjt-107623.png 4 807 190

Kniha je napsána vlídně a srozumitelně. Objevíte v ní svěží pohledy a úvahy z oblasti psychologie a mezilidských vztahů. Dozvíte se informace, o kterých s překvapením zjistíte, že je prostě potřebujete k tomu, abyste mohli vést spokojený život. Text je silný a naléhavý a zejména vás zaujme to, s jakým citem autor popisuje svět malých dětí; jeho pojetí je sympatickou pozvánkou do světa dětské psychiky. Zajímavou pointou je tvrzení, že každý dospělý v sobě nosí malé dítě, svého marťana, který o něm ví všechno. A že cestou ke spokojenému životu je právě umění naslouchat onomu vnitřnímu hlasu, na který mnoho z vás už dávno zapomnělo.... celý text

Sandalkar
20.08.2020 5 z 5

Jako zakladni vycuc pro rodice, pedagogy a trenery je kniha bezva. Pokud nekoho nektere z temat zajima vic, nabizi i prehled dalsi (odbornejsi) literatury.

veru658
16.08.2020 5 z 5

Super knížka! Člověk se toho spoustu dozví hlavně z oblasti pedagogické psychologie a to poměrně zábavnou formou na málo stránkách (v porovnání s jinými psychologickými knihami :D) Pan Herman knihu napsal velmi čtivě a je poznat, že svému oboru rozumí.

Guarnere
06.08.2020 5 z 5

Za mě velice dobré čtení, které mi mnohé přineslo. Zatím rodič nejsem, ale ono možná lépe, alespoň vím, čemu se vyvarovat. I v mém osobnostním rozvoji byla kniha přínosem, uvědomila jsem si, že některé špatné veci skutečně dělám. A zkusit třiceti denní výzvu o slibech by mě nikdy samotnou nenapadlo. A zodpovědět si na všechny klíčové otázky pro deník i pro život? Když jsem se nad tím zamyslela a nechtěla odpovědi odfláknout, byla to jistě jedna z nejtěžších věcí v mém životě.

acrev
25.07.2020 2 z 5

Možná jsem měla od knihy vysoké očekávání, možná jsem byla ovlivněna okolím, kterému se knížka líbila, ale za sebe jsem byla trochu zklamaná. První velké pozastavení přišlo ve chvíli, kdy autor v říká, že nebude psát reference, protože ty stejně nikdo nečte, čímž vlastně očernil všechny autory, kteří reference používají. Z mého pohledu ovšem tito autoři směřují na zcela jiné čtenáře. Tímto znehodnocujícím prohlášením autor v mých očích klesl a další řádky jsem četla s nedůvěrou.
Další problém bych viděla v tom, že autor některé věci nedovysvětlí. Jako by načal myšlenku a pak si zbytek domyslete nebo když máte štěstí, možná budete odkázání na jinou knížku jiného autora. Když už si ale tedy přečtete nějaký odborný pojem, další vysvětlení budete muset hledat jinde.
Dále bych autorovi oponovala v názoru, že vlastně otec důležitý není a že jeho roli zastoupí například babička. Obecně to působí, jako by otec vlastně nemusel existovat. Dítě může mít přeci mužský vzor v učiteli, trenérovi nebo jiné osobě. Ano, jsou rodiny, kde děti vyrůstají bez otce, ale nemyslím si, že tím pádem otec není důležitý a může ho někdo nahradit. Natož babička!
Poslední mojí výtkou je nadměrné používání smajlíků, které dle mého názoru do knih nepatří. Když už je "nutné" smajlíka použít, tak opravdu jen zřídka. Zde je autor ale používá po řekněme něchtěných pravdách, které asi čtenář nebude chtít slyšet a tak tam je smajlík, aby čtenář nebyl tolik naštvaný, což na mě to naopak působilo negativně. Jako by autor degradoval čtenáře a nepovažoval ho za sobě rovného.
Přestože v knize byly pasáže, se kterými jsem nesouhlasila, pasáže, které mě rozčilovaly a přes přehnané množství smajlíků, jsem si i tak našla informace, které byly zajímavé a které se pokusím aplikovat. Například, že většina osobnosti se u dítěte utváří do 6 let, že každý potřebuje pytel pohlazení, že je dobré vytvářet hladivé návyky... Přestože to jsou všechno věci, které jsou evidentní a nijak neznámé, je fajn si je připomenout. Také bych ráda zmínila informaci, že děti potřebují pozornost a budou jí chtít i když bude negativní a ubližující, protože i ubližující pozornost je lepší než žádná.

Celkově bych knihu považovala spíš za motivační (jak je již zmiňováno v jiných komentářích) než za naučnou.

pajkahej
24.07.2020 4 z 5

Tuhle knihu by si měl přečíst každý rodič. Mrzí mě, že autor nepoužívá citace. Ač říká, že kolegové jsou jimi posedlí, a proto je nepíše, mě to přijde trochu jako lenost. Nelze si pak dohledat jednotlivé myšlenky od původních autorů a to je velká škoda.

katallinka
12.06.2020 5 z 5

Velmi poučná kniha. Autor vše podává velmi poutavě a zároveň se dozvíme hodně zajímavých informací. Kniha mi trošku upravila má přehnaná očekávání a dovolila mi změnit pohled na děti i sebe.

lindaofarim
06.06.2020 2 z 5

Mnohem víc se mi líbila autorova další kniha: Jsi tam, brácho? Ale i tady jsem si našla několik zajímavých rad a tipů. A hlavně jsem si opět několikrát řekla: AHA! Doporučuji!

SimcaU
03.06.2020 5 z 5

Jedna z mála knížek o psychologii, kterou by si měl přečíst každý, vše podáno jednoduchou a srozumitelnou formou.

Ema22
01.06.2020 5 z 5

Kniha mě pohladila a poučila. Četla jsem ji trochu na přeskáčku. Myslím, že se k ní budu často vracet. Chci zodpovědět položené otázky, na což potřebuji pořádně tlustý sešit (nebo složku ve svém ntb?). Líbí se mi přestávky po kapitolkách, protože číst marťana na jeden zátah nelze, nebo lze, ale pak nad ním není čas přemýšlet.
"Pokud si tedy opravdu přejete, aby vás někdo neměl rád, nikdy jej nepusťte ke slovu. Vy přece všechno víte nejlépe. Čas od času mu dejte slovo - jenom ale proto, abyste zjistili, v čem se vlastně zase mýlí. Pozorně jej sledujte, abyste nepropásli chvíli, kdy se bude muset nadechnout, protože to je ten pravý okamžik pro vás, abyste začali opět neomylně radit, poučovat, vysvětlovat. Toto je zaručený recept, jak se co nejdříve dostat do komunikačního pekla." s. 196

Anniee
27.04.2020 5 z 5

Takový "must-read" pro všechny. Veškerá životní moudrost na jednom místě. S lehkostí, grácií, něžností, vtipem a znovu s vydatnou porcí selského rozumu.

katulkav
20.04.2020 3 z 5

Čtivě psaná učebnice z oblasti psychologie. Považuji za přínosnou příručku k poznání sebe sama a zamyšlení se nad svým životem,mezilidskymi vztahy a vlivem na své potomstvo. Myšlenky autora se dost často opakovaly,asi to mělo být účelem k zapamatování,mě to ale v polovině knihy začalo malinko nudit. Jinak považuji za užitečnou vzdělávací literaturu.

Anickahor
13.04.2020 5 z 5

Tohle by se mělo rodičům rozdávat v porodnici jako "návod k použití" při výchově dětí! A taky učitelům... A vůbec - každému :)
Je to úplný základ psychologie předaný pro širokou veřejnost. Jasně a srozumitelně.
Při čtení jsem si zakládala zajímavé a důležité části, nakonec jsem zjistila, že mi skoro ani nestačí "lepíky" :)
Jasně, občas se tam něco opakuje (jak je zde knize občas vytýkáno), ale to vůbec nevadí. Opakování je matka moudrosti a u této knihy to platí o to víc :)

DreamerX9
13.04.2020 5 z 5

Humorné, lidské, prosté a poučné tahle kniha byla prostě super a výborným zamyšlením do života :)

Andrushka
13.04.2020 5 z 5

Velmi inspirativní, jednoduchá a čtivá.

Alienn
06.04.2020 5 z 5

Tuto knihu čtu v podstatě tak nějak nepřetržitě. Mám jí v knihovně a když je potřeba, nakouknu do ní, nebo si některé kapitoly zopakuji. Velmi mile a lidsky napsána.

veneta
07.03.2020 5 z 5

Čtivá a poučná. Kdo si ji ode mne chtěl půjčit, tomu jsem ji raději rovnou koupila :-)

simona6335
09.02.2020 4 z 5

Krásné napsána knížka, každý se v nich najde. Četla jsem ji na střední, tedy ji čtu podruhé jako matka. Myslím, že tuto by si měl přečíst každý.

RendyaDav
14.01.2020 5 z 5

Výborná knížka , která mě naplno pohltila...to co jsem očekávala mi ta knížka dala...

Kristyna1712
13.01.2020 4 z 5

Zpočátku jsem s touto knížkou bojovala. Několik prvních stran jsem se nedokázala naladit na autorovu notu, nechápala jsem, o čem vlastně píše a co tím chce říct. I když se mi text zdál místy trochu nekoherentní, přece jen byla kniha čtivá a pomohla mi dozvědět se a uvědomit si několik podstatných věcí hlavně o dětech a jejich způsobu myšlení, ale i o sobě samé. Podle mě šlo sice o informace, které člověk tak nějak uvnitř ví, ale jednou za čas je třeba si je připomenout. Jen doporučuji číst pomalu, plně se soustředit na obsah a třeba si dělat i poznámky - místo na ně v knížce je.
Knihu bych doporučila rodičům, učitelům, ale i někomu, kdo se zajímá o mezilidské vztahy. Tyto informace i rady jsou zajímavé i užitečné a rozhodně se ke knize ještě v průběhu let vrátím. Oceňuji i autorův laskavý přístup ke čtenáři a velkou dávku empatie, kterou má.
Některé komentáře kritizují autora za časté opakování, které mě osobně vůbec nevadilo, naopak, alespoň si ty podstatné věci dobře pamatuji.

Pianistka
02.01.2020 5 z 5

S neskutečným nadhledem, lidskostí a láskou popisuje pan Hermann úskalí výchovy. Snaží se přiblížit rodičům to, čím si jejich malé děti prochází, to, co jsme sami jako nemluvňata a batolata prožívali, ale bohužel na to zapomněli. Připomíná nám, co je ve vztahu a výchově skutečně podstatné. Otevřeně, lidsky, srozumitelným jazykem bez akademických kudrlinek a příkras. Velmi to jako pedagog na rodičovské dovolené vítám. Mnoho informací mi bylo značným přínosem.

děti česká literatura rodina sebepoznání, sebepoznávání vývoj a výchova dětí

Marek Herman
česká, 1965
2008  81%Najděte si svého marťana
2019  90%Jsi tam, brácho?
2021  82%Máma není služka, máma je dáma
2023  83%To tajemství je pevný pár

Kniha Najděte si svého marťana je v

Přečtených1 245x