Naivní. Super.

Naivní. Super. https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8767/bmid_naivni-super-A5t-8767.jpg 4 138 23

Hlavní hrdina tohoto jednoduchého románu o složitých věcech, o nichž v některém okamžiku života přemýšlí patrně každý člověk, je pětadvacetiletý mladý osamělý muž, který ztrácí v dnešním složitém světě orientaci. Se zdánlivou jednoduchostí koresponduje i odlehčený vypravěčský styl, zařazující knihu k literatuře tzv. naivismu. Tímto svébytným literárním ztvárněním i příjemným humorem a chápajícím lidským tónem si dílo získalo širokou popularitu a uznání. Doposud bylo přeloženo do více než dvaceti jazyků.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Doplněk

Naiv. Super. , 1996

Petrvs
23.07.2012 4 z 5

Tahle knížka má docela zajímavou vlastnost: její název je současně vlastní charakteristikou i hodnocením. Alespoň v mých očích.

Je tam několik nelogičností a občas mám trochu problém hlavní postavu uchopit. Na druhou stranu ta tvorba těch seznamů... a ten zdánlivě infantilní styl... vždyť je to jen odložení balastu a pohled na svět očima „dospělého dítěte“. A trocha toho naivního filozofování tváří v tvář masivně brutální jsoucnosti vesmíru.

Nebude to kniha mého srdce, ale některé pasáže mě dokázaly hodně oslovit:

„Jestliže nám bude dovoleno rozvíjet se tady dole ještě několik tisíc nebo milionů let, budu spokojený.
Pak si to může celé vybouchnout a smrštit se dle libosti.
Závratné je na tom pomyšlení, že jsem se neprosil o to, abych tu směl být. Prostě tu jsem. A všichni ostatní tu taky jsou. Jsme tady všichni. Ale neprosili jsme se o to.
Není to naše vina.“

Aries
26.07.2011 3 z 5

u některých knih mi přijde, že se zbytečne plýtvá papírem. Napr. str.144-167. a je jich tam víc...

zuzulique
23.05.2011 3 z 5

Trochu sklamanie oproti Dopplerovi, ktorý je pre mňa od autora TOP spomedzi jeho knižiek. ...a súhlasím s príspevkom o plytvaní strán...to ako Erlend Loe píše sa vraj nazýva literárny naivizmus, ale toto bolo asi naivné až príliš :-))

humor norská literatura

Erlend Loe