Naia se smí narodit

Příběh americké rodiny, která se musí vyrovnat se skutečností, že jejich dlouho očekávané dítě se narodí s Downovým syndromem. Původně série reportáží sleduje osudy americké rodiny Fairchildových. Štěstí budoucí maminky ale netrvá dlouho, pomocí prenatální diagnostiky jsou zjištěny jak genetické problémy s chromozomy, tak problémy miminka se srdíčkem. Autor opravdově a bez obalu popisuje jednak nutná vyšetření, která čekají každou budoucí maminku, jejíž těhotenství provází riziko vrozené vady dítěte, jednak myšlenkové pochody a obavy, které prožívají nastávající rodiče v celém období těhotenství. Miminko se nakonec narodit smí, jak napovídá titul, jeho cesta po světě je ale provázena zdravotními problémy od samého počátku. Autor se loučí s malou Naiou v momentě, kdy jsou jí tři roky, kdy chodí, počítá, hraje hry, mluví ve větách a má malého bratříčka, o kterého se v rámci svých možností stará. Rodiče pak opouští v momentě, kdy si již vůbec nepřipouštějí variantu, že by se Naia vůbec nemusela narodit a kdy si jsou vědomi svého správného rozhodnutí, učiněného před mnoha měsíci. Příjemně čtivá kniha plná na jedné straně smutku, obav a nejistot, na straně druhé lásky a naděje v budoucnost je určena především rodičům postižených dětí. Nicméně každý jiný rodič při jejím čtení pochopí, jak malicherné jsou některé jejich strasti se zdravými potomky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19555/naia-se-smi-narodit-19555.jpg 3.823
Vydáno, Portál

Choosing Naia, 2002

Kniha Naia se smí narodit

LuckyZ
05.08.2018

Krásná kniha o těžkém rozhodnutí. Doporučuji

verushka19
01.02.2017

Kniha byla zajímavá. Vadilo mi tam to rozsáhlé rozebírání detailů o vyšetření atd. Ale víckrát bych si ji už nepřečetla. Chyběl tomu příběh. Nebylo to posloupne a postupně napsané.

tisha8409
05.08.2015

Mohli od spoustu údajů od těhotenství po pocity a vyšetření nebo diagnozy upustit, ale hlavní je, že Naia se narodila ač postižená, přece jen ne tolik.
Já osobně bych už s dalším dítětem neriskovala.

felix6338
09.06.2014odpad!

Kniha je přeplácaná o údajích lidí, kteří v tom příběhu nehrají až takovou roli. Čtenář chde číst o potížích rodičů, a ne o životopise matčina otce, kde nasával nebo jaké hračky Naie kupoval a jak moc neprojevoval zájem o vnučku.
Kniha je předlouze protahována v období těhotenství na to, aby poté nastal skok a vyprávění pokračovalo u tříleté Naii a tom, že má bratříčka.
Knihu jsem nedočetl, protože mne neustálé popisování genetických vyšetření,poruch a genetiků nezajímalo.
Když si navíc vyjedete manžele Fairchildovi, zjistíte, že si autor v jejich popisu trošku zalhal a že ani tak atraktívní,jak jsou v knize popisováni,nejsou.

mi-nul-o
22.11.2013

Po přečtení knihy (mimochodem velmi dobře napsané) jde dojít k jedinému závěru - že obě možnosti jsou správné. Ať už si postižené dítě necháte nebo půjdete na potrat, hlavní je cítit, že jste se rozhodli správně, neohlížet se zpátky a vzít si z toho to nejlepší.

Ellis
14.09.2011

Knížka je o neveselém tématu, rodičům se má narodit postižené dítě. Ale já čtu ráda takové příběhy a vždy si z toho vezmu něco pro sebe. Četla se velmi dobře, pěkný popis je výše v obsahu. Rozhodování rodičů bylo velmi těžké a nechtěla bych být v takové situaci.