Nahota

od:


KoupitKoupit eknihu

Novela vychází ze scénáře stejnojmenného filmu, debutu režiséra Václava Matějky z roku 1970. Film s Petrem Čepkem v hlavní roli nemohl být tehdy do kin uveden kvůli účasti představitelky hlavní ženské role Kristýny Hanzalové, Československé Miss 1969, která před premiérou filmu emigrovala. Nahota zůstala v trezoru a opožděnou premiéru měla až v roce 1990. Próza zakotvená v šedesátých letech vypráví příběh mladého vězně, který se pokusil o sebevraždu a dostal několik dnů volna, aby se zotavil. Vydá se do míst spjatých s jeho mládím, během krátké dovolené se seznámí s osamělou vesnickou učitelkou. Vnitřní dilemata postav a potřeba zakotvení, blízkosti obnažuje charaktery. Podobně jako filmy nové vlny, k nimž Nahota patří jako jeden z posledních snímků, je to próza o nesnadném hledání smyslu a naplňování života. Knihu provázejí fotografie z filmu, životopisný medailon Václava Matějky, kompletní filmografie a bibliografie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/347265/nahota-hxN-347265.jpg 54
Žánr:
Novely, Literatura česká, Umění
Vydáno:, Novela bohemica (Praha)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Přidat komentář
hs777
24.04.2018

Škoda, že název a ještě víc obálka budí dojem milostného nebo spíš erotického románu, protože ve skutečnosti jde o ponuré psychologické drama. A výborné. Oba hlavní hrdinové - vykořenění, osamělí, nedůvěřiví se náhodně potkají a prožijí spolu? vedle sebe? pár dní. A nastávající doba normalizace jejich tíživé vnitřní pocity jen umocňuje. Velmi intenzivní a působivé.

Lili2
09.10.2017

První polovina knihy mě bavila nejvíc, neboť se tam rozvíjely dva životní příběhy: jeho v krimu a její ve školním prostředí, v druhé polovině už to na mě bylo moc fádní, neboť já, stejně jako ti dva, jsem pro fér play, ale na rozdíl od těch dvou, já se tak snažím i konat, nikoliv to vše tutlat do poslední chvilky, až to nakonec praskne samo a o to je to všechno ještě horší. Od toho kriminálníka jsem to čekala, ale od ní ne. Z těch jejich neustálých dohadů a hlavně jeho lhaní a zapírání mně bylo mdlo.

-Pečivo-
13.09.2017

Veliký překvapení. Jedna z výhod stáří je, že člověka už jen tak něco nepřekvapí a o to překvapenější pak je, když ho něco překvapí. To totiž je pak veliký překvapení. A Nahota je veliký překvapení. Moje nahota teda ne, já od mala vypadám skvěle i nahej, ale tadle knížka byla lepší než pizza margarita zdarma.

Jaro 1969 bylo dost hustý, protože se muselo obejít beze mne. Za to byla ale normalizace. Drsňák je samotář a lehkej kriminálník, kterej se chce v base oběsit a na to konto dostane 5 dní volno. Z čehož plyne, že to zkusim možná taky v práci na tohle zahrát až mi dojde dovolená, ale to je teď vedlejší. Drsňák se vydá do svého rodného kraje, aby zkusil najít pravdu o svém původu a osudu své matky, která zemřela velmi mladá. Shodou okolností ve stejný moravský vesnici bydlí Jarmila, která je taky samotářka a učí na místní škole a nosí v sobě hrozlivý tajemství, kvůli kterýmu se nerada zamilovává. No a tyto dva lidi se potkají na vesnickým pohřbu a během pěti dnů rozjede Matějka takový psychologický drama, že jsem si chvílema říkal, jestli todle neni literární jägermeister. Přinejmenším to má stejně hutnou atmosféru.

Za mne čistých 10/10. Nevim jestli byla dřív kniha nebo film, ale todle vydání je prokládaný fotkama z filmu a tak si čternář automaticky vizualizuje Drsňáka jako Čepka a Jarmilu jako Hanzalovou, což ale vůbec neni na škodu. Až do poslední stránky jsem byl tak napjatej, že jsem to ani nemoh číst na záchodě, protože bych se u toho nevykadil.