Nahoru a dolů Hedvábnou stezkou

Nahoru a dolů Hedvábnou stezkou https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377475/bmid_nahoru-a-dolu-hedvabnou-stezkou-ugb-377475.jpg 4 7 3

Cestou, necestou 24 000 km, 18 zemí, 15 pohoří – 8 měsíců, z České republiky do Nepálu. Od Jadranu až po vrchol osmitisícovky Manáslu. Cesta domů – drama s koncem v nedohlednu. Cestopis dvou nadšených skialpinistů – advokáta Karla a horolezce Martina, jejichž koníčkem jsou vysoké hory a adrenalinové zážitky. Uskutečnili osmiměsíční putování podél tzv. Hedvábné stezky, dílem v postarším džípu zvaném Ponorka, dílem pěšky nebo na lyžích při výletech do nepříliš prozkoumaných pohoří, včetně výstupu na nepálskou osmitisícovku Manáslu a sjezd z jejího vrcholu. Kniha je psána s vtipným nadhledem jako autentický cestovatelský deník. Podobně jako stejnojmenný dokument zprostředkuje silné osobní zážitky z úchvatné, člověkem často nedotčené přírody a ze setkávání s místními lidmi z odlišných kultur. Čtenář může spoluprožívat výpravu, která skýtala jak nezapomenutelné okamžiky, tak nebezpečné situace na hranici života a smrti a cestovatelům přinesla cenná poznání a prověření vlastních sil v extrémních podmínkách. Seznam kapitol: Balkán – v dešti a mlze Turecko – mezi tanky a minarety Írán – zvědavé tváře v nesvobodné zemi Pestrá postsovětská trojka – Turkmenistán, Uzbekistán a Kyrgyzstán Afghánistán – oáza klidu na úpatí Hindúkuše Pamír – na střeše střední Asie Nepál – džunglí na osmitisícovku Cesta domů aneb když strážný anděl neví, co dřív... celý text

ludek.n
07.03.2022 5 z 5

Nadšený skialpinista, horal a advokát Karel Svoboda se společně s paraglidistou, horolezcem a budoucím horským vůdcem Martinem Šťouračem vydali na 24000 km dlouhé putování po stopách Hedvábné stezky. Byť je více než historie a památky zajímaly spíše hory a sportovní zážitky, jejich průzkumná expedice do oblastí, které nejsou zase až tolik turisticky navštěvované, přináší i hlubší pohledy do života místních lidí, jejich zvyky a obyčeje. Kromě knihy byla jejich výprava zvěčněna i na filmovém pásu, coby seriálový projekt České televize. Právě zhlédnutí jednoho z dílů jejich cestovatelské „telenovely“ mě přivedlo zpátky ke knižnímu vydání, které je oproti televiznímu záznamu rozšířeno o návratovou odyseu. Doprovodný fotografický materiál je opravdu úchvatný (především horské scenérie), jenom zpracovatele grafiky by stálo vytahat za uši za jeho humpolácké popisky. Čtení je to osobité, mladé a dynamické, plné akce a adrenalinu. Jejich výstup na osmitisícovku Manáslu mi připomněl rozhlasové dramatizace, které jsem coby dítě školou povinné hltal až do zemdlení. Asi jedinou výhradu mám k měkké brožované vazbě, kterou si kniha opravdu nezasloužila. Pevné desky by rozhodně byly na místě, a ještě by zvedly už tak vysoko položenou laťku. Nádherné čtení, které jsem si užil do posledního písmenka.

bagel
15.05.2019 3 z 5

Více se mně líbil seriál, na jehož základě jsem si knihu přečetla.

ave55
02.10.2018 5 z 5

Po celý příběh jsem klukům fandila a držela palce. I když jsou to píšící amatéři, zhostili se toho na 1*. Naopak hodnocení je 5*. Celá kniha je hezky rozdělena na oddíly, které jsou doprovázeny mapkami cesty a fotografiemi s vysvětlivkami, a také vtipnými poznámkami. Na to, jaká je v celé Asii politická situace, to dopadlo dobře. Po přečtení jsem si ještě pustila natočený seriál pro Českou televizi, ten se taky podařil. Doporučuji obě varianty.

Asie

Autoři knihy