Náhlý vítr, který je ti svědkem

Náhlý vítr, který je ti svědkem https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/228877/mid_nahly-vitr-ktery-je-ti-svedkem-228877.jpg 4 12 4

Básnický debut, v němž se často prosté, všednodenní události, situace a scenérie transformují v obrazné výjevy či paměťové stopy vyzývající k sebereflexím, tichým mším, úzkostem a náhlým důvěrným blízkostem. Knihu edičně připravil literární kritik Pavel Hruška, fotografiemi doprovodila Terezie Foldynová.

uzivatel6780
03.10.2022 2 z 5

Na první pohled pěkné, ale kromě zajímavých obrazů strašně prázdné.

mirka0586
12.11.2020 5 z 5

Moc pěkná...

Metcheque
10.03.2016 3 z 5

Mé očekávání bylo možná větší, než mohla sbírka Romana Polácha nabídnout. Na jednu stranu oceňuji, že autor jde svou vlastní autorskou cestou a nesnaží se napodobovat styl básníků, v jejichž tvůrčím okruhu se pohybuje. Příjemně také působí regionální sevřenost a opakující se okruh motivů.

Na druhou stranu, ve sbírce chybí prostor pro imaginaci čtenáře. Verše jsou takřka protikladem mé oblíbené sevřené miniatury, tendují spíše k opačnému extrému; Polách místy až vypráví a v textu je opravdu nadměrné množství jak přívlastkových vět, tak i přirovnání. Jako kdyby chtěl své myšlenky ještě dovysvětlit. Když je čtenář už na druhé stránce plesknut několikerým "jako" či "který", působí to lehce neohrabaně, navíc i nelibozvučně.

Ze zahrady na mě trčí podzim,
hrdý a rezavý jako rum.
Branka, schody, žebřík k Bátorům
a doznívající tóny kozlí.

To je den! Prý spadnou ořechy!
Obrys bříz do hospodského okna lehce tne,
odpoledne skorem posvátné -
musíme odejít. Jen chtít.

charlosina
15.12.2015 4 z 5

Roman Polách je pro mě jedním z mála současných básníků, u kterých mám dojem, že nejen ví, co chtějí říct, ale umí také volit vhodná slova, vytvářet nádherné obrazy, neplýtvat frázemi. Sbírka Náhlý vítr, který je ti svědkem je vlastně svěžím větrem v záplavě tzv. angažované a didaktické a nevímjaké poezie, který ti má co říct.

Roman Polách
česká, 1986
2011  67%Láska nic nezapomíná!
2014  73%Náhlý vítr, který je ti svědkem
2021  75%Délka života ve volné přírodě
2024  100%Stupeň 8

Kniha Náhlý vítr, který je ti svědkem je v