Náhle, sami

Náhle, sami https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336490/bmid_nahle-sami-9P6-336490.jpg 4 131 40

Louise je skúsená horolezkyňa, Ludovic je statný mladý muž. Opustia svoje parížske zamestnania a vydajú sa na cestu okolo sveta. Zastavia sa na nádhernom ostrove medzi Patagóniou a Hornským mysom. Divoká príroda, zasnežené vrcholky hôr, ľadovcové krátery, jazerá bez vody sa však zmenia na nočnú moru. Zamilovaný muž a žena sú zrazu úplne sami. Ich novými spoločníkmi sa stávajú tučniaky, uškatce, tulene a potkany. Ako bojovať s hladom a vyčerpaním? A ak prežijú, budú schopní vrátiť sa medzi ľudí? Ako im opíšu neopísateľné? Román Náhle, sami je strhujúcim príbehom dvoch Robinsonov, príbehom o tom, čo z nás uprostred neľútostnej prírody robí ľudí.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Inaque

Soudain, seuls , 2015

Vesper001
12.04.2024 4 z 5

(SPOILER) "Na jedné straně láska a lidství, na straně druhé pud sebezáchovy." Znepokojivé dilema, děsivý příběh. Louisa bojuje o přežití hned dvakrát. Na ostrově i zpátky na pevnině a pokaždé čelí stejnému dilematu: má zachránit sebe na úkor jiných? Jak už tu zaznělo, kniha v člověku navozuje nepříjemnou úvahu, co by udělal na jejím místě. I mě znepokojila představa, že bych v mohla krajní nouzi obětovat člověka, kterého mám nejradši na světě. Vlastně mě vyděsila mnohem víc než možnost, že by to udělal on...

Booka
19.01.2024 odpad!

Takhle to dopada, kdyz spolu vyrazi chytra, ale silne submisivni se sebestrednym hlupakem. Bolestne cteni.

Dani25
07.08.2023 4 z 5

Chceli na nejaký čas ujsť od civilizácie, ale nie až do takej drsnej situácie v akej sa ocitli. Neviem si seba predstaviť ako by som v tej divokej prírode prežila. Je to silný príbeh, kniha, počas ktorej sa musíte zamyslieť ako by ste konali vy.

BabaJaga11
09.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Mně se to moc líbilo, i když nešlo o úplně typický příběh z polárních končin, které mám tak ráda. Tady je velká část knihy věnována vnitřnímu rozpoložení hlavních hrdinů, tomu, jak jeden o druhém i sami o sobě přemýšlejí. Silný je zde motiv viny za něco zdánlivě absurdního má člověk právo přežít, když je zřejmé, že ten druhý to nezvládne?

Luise jsem nezáviděla. Netuším, jak bych se na jejím místě zachovala, i když je velmi nepravděpodobné, že bych se octla v tak extrémních podmínkách. Ale i jiné, pro nás reálnější situace mohou člověka úplně "rozložit".

Velmi zřetelné poselství pro čtenáře je otázka, kterou si nejednou kladou hlavní hrdinové. Jak to, že příslušníky různých primitivních kultur dokáží v drsné přírodě přežít mnohem lépe než oni, vzdělaní a inteligentní lidé 21. století? Jak to, že při svém vzdělání nedokáží ani přibít prkno či dokonce pořádně zatlouct hřebík? Doporučuji ke čtení všem rodičům, kteří si myslí, že pro své ratolesti dělají to nejlepší, když se je snaží "ochránit" před rozmanitou a "nebezpečnou" manuální prací, a z dětí vychovávají nemehla.

Luisa i Ludovic udělali spoustu chyb. Jedna z hlavních byla ta, že se do svého extrémního dobrodružství pustili, aniž by byli dobře sehranou, na krizi připravenou dvojicí. Od komunikačních prostředků se odřízli tak důsledně, že si pro případ problémů nenechali žádnou pojistku. Zkušenější Luisa, která si riziko více uvědomovala, pak prožívala peklo. To, jak se vyvlekla ze spárů novinářů a že v sobě našla sílu jít dál tak originálním způsobem, mě překvapilo, ale v té chvíli jsem jí začala skutečně fandit (do té doby mi jí bylo jen líto). Její příběh může být inspirací pro každého, kdo se nachází v těžké životní situaci, kdy ví, že minulost už nelze změnit... Samozřejmě je ale fajn nedostat se do podobné situace vlastním přičiněním, takže i všem dobrodruhům knihu vřele doporučuji!

Kniha se mi dobře četla, přestože obsahuje poměrně málo přímé řeči a je zde hodně popisů krajiny a jak již jsem zmínila, myšlenkových pochodů obou hlavních hrdinů. Luisa a Ludovic ale přemýšlejí o mnoha věcech, které mají širší dopad než jen nucené pobývání na ostrově v oblasti věčného sněhu a ledu. Jsou nám proto blízcí, ať již je budeme hodnotit jakkoli, protože chyby přece děláme všichni...

samkko
06.05.2023 3 z 5

Ušlo to. Žádný zázrak, žádné velké zklamání. Zajímavá však byla pouze první část knihy, část na ostrově. Ovšem i tam se místy našlo nudnější nebo prázdnější místo, které prostě působilo nezajímavě.

Lily101
31.12.2021 3 z 5

Nejsem si úplně jistá, jak hodnotit. Dívala jsem se na rozhovor v DVTV (odkaz v rámci jiné recenze pode mnou) a stále se nemohu rozhodnout.

Autorka zásluhou své záliby zažila situaci, kdy mohla být v podobné situaci jako hlavní protagonistka s přítelem, ne-li horší. Ale některé prvky jsem brala jako až kýčovité (SPOILER: Najednou jede kolem loď a oba ve snaze se zachránit zpanikaří a než se vzchopí, tak je loď pryč. KONEC SPOILERU). Knihy s touto tématikou moc nečtu, ale některé prvky mi přišli prostě opakované.

Asi jako jiní moc nechápu chování hlavní protagonistky, na druhou stranu jsem nikdy v takové těžké situaci nebyla (a že je protagonistka v těžké životní situaci vcelku dlouho). Současně však jsem nechápala ani postoj jejího partnera.

Kniha má dvě části. První už se mi místy vlekla, protože to bylo pořád o tomtéž, dokud se nezačalo něco dít. Není to snadné, já vím, ale druhá část byla čtivější. Závěr byl pro mě poměrně překvapivý.

klara2791
11.08.2021 4 z 5

Silný příběh bez okras, nikdo si nemůže jistý, kdo přežije. Knihu jsem četla před lety, zůstal ve mě pocit syrovosti, chladna a nejistoty. Dosud mám" husí kůži"

bekule
07.07.2021 3 z 5

2,5
Dobrodružná četba o ztroskotání a následném boji o přežití v drsné divočině je můj možná i nejoblíbenější žánr, v tomto případě jsem ale z četby byla spíš zklamaná.Vůbec mě nesedl autorčin styl ,těžko stravitelné chování jedné z postav nejen tam na ostrově. Silný příběh ovšem pro mě nezáživně vyprávěný.

mysterygirl
13.02.2021 2 z 5

Do poloviny knihy se mi chvilema zvedal zaludek, a druha pulka me vubec nezaujala a nebavila

Prateri
11.07.2020 4 z 5

Náhle sami - kniha o tom, jak člověk dokáže zmobilizovat své síly, o kterých ani netuší, že je někde hluboko v sobě ukrývá, aby přežil. Co je důležité pro život v civilizaci, je na pustém ostrově nedosažitelné a mnohé je i nepodstatné. Mrazivý ostrov bez vegetace prověřuje schopnosti i charaktery.

ZuzaP
12.05.2020

Já nevím. Bylo to takový ,,meh". Miluju dobrodružný knížky, moře, čtení o přežívání v divočině atd., ale myslím, že mi nějak prostě nesedl autorčin styl.

Ale co doporučuju, je rozhovor s autorkou na DVTV: https://video.aktualne.cz/dvtv/ztroskotani-k-mori-patri-prezila-jsem-diky-priprave-solove-p/r~9985e95e2f8911e88560ac1f6b220ee8/

soukroma
13.01.2020 5 z 5

Velmi dobré: konečně jsme se taky jednou dozvěděli, co bylo potom, ... po tom, co se někdo skoro zázračně zachránil po zgruntu špatném vlastním rozhodnutí vedoucím ke ztroskotání na skoro pustém ostrově (nebyli zdaleka bez ničeho), dlouhém fyzickém a psychickém utrpení až pudovém jednání, a po očekávané záchraně pravidelnou vědeckou expedicí.
Zprvu mě oba hrdinové děsně štvali, se zkušenostmi s divokým cestováním, přeplavbou Atlantiku, návštěvou i nehostinných míst se totiž chovali jako trubky, obecně i k sobě navzájem. Čím si prošli, je v knize dobře popsáno, byť ne do všech podrobností.
Potom se ovšem odvíjí příběh dál, jako neodmyslitelná součást "dobrodružství" a života vůbec, a je to psychicky náročné i pro čtenáře. Zajímavé je, že napomohl i starý dobrý Orwell.
Psychologické vykreslení jednání postav se autorce povedlo náramně. A celý příběh je hodně uvěřitelný.

booklovertina
10.01.2020 4 z 5

Novodobá robinzonáda so všetkým, čo k tomu patrí. Kniha čitateľa strhne zúfalstvom a brutálnym opisom drsného prežívania. Či už s konaním postáv súhlasíte alebo nie, súdiť ich nemôžete, pretože neviete, ako by ste sa na ich mieste zachovali vy. Stotožňujem sa s názorom novinára Pierra-Yvesa z knihy, že "púť" bola vrcholom, kľúčovým bodom knihy, ktorá má asi fascinovala najviac.

Silmarien
07.06.2019 3 z 5

Vnímala som, čo po mne asi autorka chcela. Strohý jazyk, krátke vety, správne vybrané slová s vhodným dôrazom, aby som sa vžila do dvojice, ktorá je odkázaná sama na seba. Dilema Louise, ľahkovážnosť i zúfalstvo Ludovica, bezútešnosť ich situácie. Silný príbeh, ktorému by som pokojne bola ochotná pripísať aj autobiografické črty... ale nestalo sa. Nefungovalo to. Preto len 3 hviezdy, hoci som si myslela, že budem čítať ďalšiu skvelú knihu od Inaque.

teeyinka
22.05.2019 5 z 5

Skvělá kniha, jejíž příběh vtáhne a nepustí. Četla jsem ji se zatajeným dechem. Moc se mi líbilo rozdělení knihy na dvě části, díky čemuž o to lépe vynikl rozdíl mezi "tady" a "tam".

mariposka
26.01.2019 5 z 5

V nejdůležitějších chvílích je člověk sám. Tváří v tvář životu, smrti nebo velkému rozhodnutí se s druhým nepočítá. Musí na něho zapomenout a žít, nic víc. Je to její absolutní právo, povinnost, kterou má vůči sobě samé.

AndreaP.
15.01.2019 4 z 5

Kniha o dvou mladých lidech, kteří zůstanou uvězněni na opuštěném nelítostném ostrově. O velkém boji o přežití, o tom, jak se mění myšlení člověka v situaci, kdy jde o život.

essidaven
26.10.2018 3 z 5

Poměrně zajímavě a drsně vykreslené pocity dvou lidí, kteří se ocitli v boji o přežití. První polovina knihy byla zajímavá, ale druhá, po návratu, již méně. Co si budeme povídat, moc veselé čtení to není.

ivana02
23.10.2018 5 z 5

Příběh přesně podle mého gusta - boj o přežití. Na osamělém ostrově zůstanou dva mladí lidé. Budou se snažit přežít, což rozhodně není jednoduché. Naštěstí je tam opuštěná továrna na zpracování velryb, ale ani to možná k přežití nebude stačit...

ladyka
12.10.2018 4 z 5

Příběh o mladém páru, který se kvůli touze po dobrodružství ocitne na liduprázdném ostrově, jenže na mnohem delší dobu než původně chtěl, a tak je vystaven životní zkoušce. Styl psaní je strohý, popisný, věcný, až odosobněný. Chápu, že záměrně, ale já za to ubírám hvězdu, protože jsem se nedokázala s hrdiny příliš "spojit" - byť jde o silný příběh protkaný hutnými tématy k filosofování. Každopádně kvalitní kniha, která právě svým stylem vybočuje z řady "robinsonád" a stojí za přečtení.