Náhle, sami

Náhle, sami https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336490/bmid_nahle-sami-9P6-336490.jpg 4 131 40

Louise je skúsená horolezkyňa, Ludovic je statný mladý muž. Opustia svoje parížske zamestnania a vydajú sa na cestu okolo sveta. Zastavia sa na nádhernom ostrove medzi Patagóniou a Hornským mysom. Divoká príroda, zasnežené vrcholky hôr, ľadovcové krátery, jazerá bez vody sa však zmenia na nočnú moru. Zamilovaný muž a žena sú zrazu úplne sami. Ich novými spoločníkmi sa stávajú tučniaky, uškatce, tulene a potkany. Ako bojovať s hladom a vyčerpaním? A ak prežijú, budú schopní vrátiť sa medzi ľudí? Ako im opíšu neopísateľné? Román Náhle, sami je strhujúcim príbehom dvoch Robinsonov, príbehom o tom, čo z nás uprostred neľútostnej prírody robí ľudí.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Inaque

Soudain, seuls , 2015

intelektuálka
12.10.2018 4 z 5

Dobrodružství dvou mladých lidí se změní ve ztroskotání na ostrově a boj o přežití...

Louisa a Ludovic zůstávají náhle sami - bez civilizace...

Který z nich bude silnější v boji o život ?
Mezní situace dokáží prověřit charaktery lidí a jejich vztah...

Autorka zde určitě využila poznatky ze svého mořeplavectví.

Pro milovníky robinzonád doporučím.

JanaŠ.051
27.08.2018 5 z 5

V románe opisuje aj vlastné skúsenosti s hraničnými situáciami, keď človek čelí nepriazni živlov. Luis a Ludovic sú tridsiatnici, ktorí žijú v Paríži svoj príjemný a trochu nudný život, a tak sa rozhodnú vziať si v práci na rok voľno a precestovať svet. Plán im aj vychádza, až do momentu, keď sa na ostrove za južným polárnym kruhom ocitnú úplne sami. Nie je to len príbeh o prežití a o tom, čo je človek schopný vydržať, ale hlavne príbeh o láske, o vzťahu dvoch ľudí, keď nastane ten skutočný problém.

adorjas
02.08.2018 4 z 5

Proste ma bavia knihy o stroskotancoch, alebo stratených ľudí niekde v lese, ktorí musia prežiť. A toto mi táto útla kniha (prečítaná za pár hodín) dala. Priamej reči tu veľa nenájdete, skôr autorka celý čas popisuje ich pocity a jednotlivé popisy toho, čo sa okolo postáv deje. Trošku mi nesedela druhá časť knihy, ktorá znelo hrozne umelo- nechápem počínanie, prečo sa vôbec postava nechala vtiahnuť do sveta reklamy a médií a dokonca chcela si o sebe nechať napísať knihu. A potom hlavne, opäť nebol dostatočne vysvetlený útek...Ale i tak, som si knihu čítala jedným dychom, ale myslím, že je to skôr žánrom, ako kvalitami knihy.

Marekh
29.05.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila jak po obsahové stránce, tak také stylem psaní. Kniha se četla dobře, stránky utíkaly jedna za druhou, knihu jsem přečetl za jeden den, je poměrně krátká. Užíval jsem si dobrodružství našich hrdinů v posteli při otevřeném okně, kdy mne hřály sluneční paprsky. Knihu doporučuji.

Někdy nastane v životě člověka okamžik, kdy musí provést zásadní rozhodnutí, které pak může ovlivnit jeho život do budoucna jako v případě Louisy. Některá rozhodnutí již nelze vrátit zpět a člověk se zpětně vrací k tomu, jestli se rozhodl správně či nikoliv. Má výčitky svědomí.. Kniha nepochybně ve mně vyvolala řadu otázek, jak bych se zachoval já, kdybych se ocitl v kůži Luisy.

Asi bych se nechtěl ocitnout sám na opuštěném ostrově jako hrdinové této knihy. Člověk je vystaven stresu, je mimo dosah vymožeností moderní civilizace, musí si se vším poradit sám. Možná bych třeba vyzkoušel zůstat na ostrově pár dní, samozřejmě s někým, kdo by mi byl nápomocný. Lákalo by mne pěkné prostředí a ticho, které by nás obklopovalo. Hřála by mne myšlenka, že pokud by mne to tam přestalo bavit, mohl bych se kdykoliv navrátit nazpět do civilizace, což v případě našich hrdinů nešlo.

magnolia
24.03.2018 5 z 5

Autorka je zkušenou mořeplavkyní (což jsem zjistila ze záložky až po dočtení) a její román je velmi dobrý, čtivý a uvěřitelný. Jediné, co jsem přeskočila, byly popisy zabíjení zvířat, tady však měly své místo - šlo o přežití. Komentáře přede mnou vše přesně vystihují, tak nemám, co dodat. Celé se mi to líbilo, doporučuji a oceňuji také to, že knížka není silná (počtem stránek), a přesto jí nic nechybí.

Analady
02.03.2018 4 z 5

Autorka dokáže úžasně popisovat jak přírodu, tak pocity. Během četby jsem byla s Louisou a Ludovicem na ostrově a prožívala s nimi každodenní boj o přežití. Četba této knihy byla náročnější právě pro množství popisů a málo akce, ale i tak jsem si ji naprosto užila.

anansie
30.01.2018 5 z 5

Tato kniha mě maximálně překvapila. Zpočátku mi činilo potíž se začíst, mnoho popisu krajiny, na můj vkus spousta adjektiv, ale asi od 50. strany dostal příběh spád, ze kterého jsem byla úplně paralyzovaná. Kniha donutí zamyslet se nad vlastním životem, nad konformismem a povrchností dnešního stylu života a nad smyslem žití. Zároveň nadhazuje otázku vnitřní viny, výčitek svědomí a nakonec smíření se s vlastním jednáním vyvolaným pudem sebezáchovy. Kniha je takovou terapií pro vyrovnání se s prožitou tragédií, zpracování psychické bolesti a nastolení vnitřního klidu.

Zuza151
28.01.2018 5 z 5

Velmi surove, ohromne, rozhodne doporucuji. Je nepredstavitelne, jak hlad dokaze cloveka zmenit. Pud sebezachovy dokaze hodne.

micha-ella
21.01.2018 5 z 5

Přečteno - v českém vydání- během jednoho dne. Mám ráda tento typ příběhů a z psychologického hlediska je velmi dobře napsaný. Jen mi přišlo zvláštní, že dvojice nehledala cestu k výzkumné stanici obeplutím ostrova, dokud byli oba plní sil. V každé robinsonádě ztroskotanci ostrov prozkoumají, nesedí na jednom místě. To jediné bylo nepravděpodobné.

Marcela52
14.01.2018 5 z 5

Velmi sugestivní příběh o tom, jak také může skončit cesta za dobrodružstvím. Mladá dvojice, která se vydává na cestu kolem světa je šťastně zamilovaná a plánuje společný život. Luisa a Ludovic poznají soustu úžasných míst a nakonec se trochu nerozvážně rozhodnou pro výpravu na průvodci zakázaný ostrov, obývaný jen tučňáky, lachtany a rypouši. Tato výprava se jim stane osudnou a oni se zde náhle ocitnou sami, bez lodi, bez jídla i bez komunikačních prostředků. Nezbývá tedy než bojovat o přežití. Novodobá "robinsonáda" má nakonec tragické následky. Doporučuji zejména těm, kteří často nerozvážně vyhledávají adrenalinové zážitky. Po dočtení této úžasné knihy, budou možná přistupovat ke svému životu zodpovědněji...

perpe2a
10.12.2017 3 z 5

Zajímavý příběh o dvojici, která zůstane na ostrově odříznutá od světa. Musí přežít a doufat v záchranu... ale... Zvláštní, po dočtení tak nějak přemýšlíte o tom, jak jsme zhýčkaní a žijeme v blahobytu a nadbytku... dokázali bychom přežít venku? No já nevím... já asi ne... i když nevím... Tato kniha stojí za přečtení a za zamyšlení.

RenataP
14.11.2017

Těžko mít na tuhle knihu jednoznačný názor. Čtenář má nad čím přemýšlet. Stále. A druhá, menší polovina knihy je o tom, jak se Louisa vyrovnávala se záchranou, jak najednou všechno bylo jiné… Vzhledem k závěru jejich pobytu na ostrově se dají velmi dobře pochopit i její důvody proč věci vnímala tímto způsobem. To dělá z této knihy uvěřitelný příběh, který by se pravděpodobně stal právě tak, jak Isabelle Autissierová napsala. Mimo jiné vycházela i z vlastních zkušeností se ztroskotáním, takže tu beznaděj zná velmi dobře na vlastní kůži. Jedna z nejlepších knih na podobné téma.

Gabba99
16.10.2017 3 z 5

Zajímavá kniha, přečtena za večer ráno. Nejvíce mě upoutal dějový zvrat v půlce knihy a to, jak se člověk musí vyrovnávat s následky svých rozhodnutí...

aydam
11.10.2017 5 z 5

Chladné, syrové a emocemi nabité vyprávění o tom, jak krizová situace zcela změní myšlení a chování člověka.
Mohu doporučit těm čtenářům, kteří rádi extrémní situace, téměř bez východiska.

lejla22
01.10.2017 5 z 5

Měla jsem trochu čtenářskou krizi, když mi tato kniha přišla do ruky a ....... přečetla jsem ji jedním dechem. Popsat ji, abych neprozradila děj, je trochu oříšek.
Ztroskotání na ostrově, strach, úzkost a boj o přežití - to je něco, na co nejsme připraveni a co si dovedeme v dnešní době, kdy máme vše na dosah ruky, jen těžko představit.
A dále ... realita... emoce, myšlenky či výčitky. Bylo toto rozhodnutí opravdu to správné? Jak s tím žít? V tom se pozná SÍLA člověka.
Kniha je skvělá a za pár hodin přečtená. Doporučuji.

Danago
30.09.2017 5 z 5

Knížka mě velice moc překvapila.
Příběh, který se před čtenářem odvíjí je velmi silný.
Zůstat sami bez pomoci na odlehlém ostrově ,kde je v létě maximálně 15°C a který není běžně navštěvovaný. Jak se s takovou skutečností dá psychicky vyrovnat. Jsou sice mladí a zamilovaní, ale dokáží spolupracovat a přežít? A jak dlouho týdny, měsíce , roky?
Může někdo vůbec přežít v tak drsných podmínkách , zhýčkaný z dnešní moderní civilizace? Kdo bude silnější a kdo se vzdá? Co vše člověk musí a dokáže udělat pro přežití? Tato knížka ve mě zanechala opravdu velice silný dojem. Rozhodně doporučuji.

kneslova
11.09.2017 2 z 5

Tak nějak mě to ničím nezajalo,

kadgam
19.08.2017 5 z 5

Zaujímavý, dramatický pre mňa nezabudnuteľný príbeh.
Trochu ťažko sa mi dostávalo cez prvú stranu, začínala som párkrát, ale potom som už knihu nepustila z ruky.
Mladý pár nadšencov chtivých dobrodzužstva pristane loďkou na malom ostrove, cez zimu vyľudnenom. Novodobí Robinsoni, ktorí sa musia potýkať s nehostinnou prírodou aj sebou samými.

blazkoma
08.08.2017 4 z 5

Na první pohled docela nenápadná kniha, která nezaujme formátem ani rozsahem, o to intenzivnější je ale její obsah. Tváří se jako nevinný cestopisný román, dokud se její hrdinové neocitnou v samotném pekle.
Nezbývá jim než bojovat o holý život, nejen s divokou přírodou, ale i sami se sebou. A pokud přežijí, jak moc se na nich takový zážitek podepíše, jak moc je změní, jak se vyrovnají se svými činy...
Kniha vás přiměje si uvědomit, kolik věcí považujeme za samozřejmost a ptáte se sami sebe, co všechno jsme schopní udělat, abychom přežili.

Ladyinblack
09.07.2017 3 z 5

Hodnotenie píšem s odstupom niekoľkých dní, čakajúc, že sa možno moje pocity z tejto knihy zmenia.. Spočiatku sa zdalo, že kniha je dobrodružný románom. Dvaja ľudia - stroskotanci na opustenom ostrove a ich snaha o prežitie. Táto časť bola veľmi pútavá a ohodnotila by som ju na výbornú. Nechcem prezrádzať obsah, spomeniem len, že niekde za polovicou knihy nastane veľký dejovy zlom a kniha sa dostáva do inej roviny. Napriek tomu, že ma istým spôsobom kniha sklamala, nastoľuje určité etické otázky a prinúti čitateľa zamyslieť sa nad tým "ako by som sa v danej situácii zachoval ja?".