Nadvláda

Nadvláda https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204012/mid_nadvlada-yBG-204012.jpg 4 46 16

Co kdyby se v roce 1940 nestal britským premiérem Wisnton Churchill, ale lord Halifax? Británie by rychle uzavřela mír s Hitlerem, odpovídí C. J. Sansom, a v roce 1952 by byla dávno v úplném područí Německa. A právě v roce 1952 začíná román Nadvláda. Pojem „druhá světová válka“ neexistuje, místo toho se říká „Dunkirkské tažení“ – a německo-sovětská válka se vede daleko na východě na frontě táhnoucí se skoro dva tisíce kilometrů. Z Británie se stal totalitní stát, britský tisk, rozhlas a televize jsou přísně kontrolovány, ulice hlídají násilničtí příslušníci Zvláštních pomocných sborů. Hlavní hrdina románu, vládní úředník David Fitzgerald, pečlivě zatajuje svůj židovský původ, protože britští Židé čelí stále větším omezením. V pozadí se skrývá Winston Churchill, který je vůdcem odboje. A v Briminghamu je v blázinci uvězněn vědec Frank Muncaster a s ním i jeho tajemství, které by mohlo navždy změnit rovnováhu světových sil. Pečlivě prostudované reálie toho, „co by bylo, kdyby“, dokreslují věrohodnost napínavých dobrodružství, špionážní zápletky i čtivost napínavě napsaného románu.... celý text

Detektivky, krimi , Sci-fi , Historické romány

Vydáno: , BB art

Dominion , 2012

uzivatel4277
24.02.2024 4 z 5

Jak už zde někteří komentující napsali, kniha je na mnoha místech až příliš dlouhá. Zbytečně natahuje některé chvilky, aby se pak konec udál strašně rychle. Postavy jsou každopádně velmi zajímavé a různorodé, příběh je taktéž zajímavý a promyšlené to má autor taky dobře. Už jsem četl několik knih, které se zabývaly alternativní historií druhé světové války a tahle je rozhodně jednou z nejlepších.

petr_
16.10.2020 4 z 5

Tato kniha se mi nečetla dobře i když byla zajímavá. Fiktivní historie z Velké Británie, která podepsala po porážce Francie mirovou smlouvu s Německem a co z toho mohlo být. Naprosto deprimujícím způsobem na mě zapůsobilo prostředí válečné (nebo poválečné) doby, celá Evropa podlehla nacionálnímu totalismu.
Vlastně je to kniha o nesprávných rozhodnutí, ať už jedinců, nebo lidí s politickými pravomocemi, což vlastně byla politika appeasementu, které způsobují osobní i národní tragédie, kdy je čím dál obtížnější zvrátit nežádoucí stav.
Takže členové odboje, riskovali životy a čelili fašizaci země. V knize je dobře popsáno napětí, které museli snášet lidé pracující pro odboj, aby splnili svoje úkoly. A to bylo to, co na mě působilo až mrazivým dojmem a měl jsem z toho nepříjemné pocity během četby. Ptal jsem se sám sebe, zda bych něco takového dokázal.
Ani mi nevadí, že příběh nemá žádný velký konec, nebo odhalení, protože popis toho, co všechno je člověk schopen udělat i za cenu, že bude ubližovat jiným lidem je podle mě naprosto přesný.
Zajímavá je také spojitost celé fašistické společnosti v Anglii s poměry na internátní škole, tak jak ji Frank prožil. Někteří lidé budou zlí, pokud jim to jejich okolí bude tolerovat.

dan-sam
24.08.2020 4 z 5

Knihu jsem sháněl delší čas, přeci jen je to už nějaký pátek od doby, kdy byla vydaná, a není to žádný bestseller aby byla neustále reprintovaná.
Velmi rychle jsem se ponořil do alternativní Británie a cítil onen dobře známý pocit z tamní společnosti. Bylo zajímavé sledovat, jak se "britství" setkává s nacismem, ale ještě mnohem děsivější byly jednotlivé detaily [ať už role známých "rozumných" postav (Rommel) nebo těch nerozumných (Heydrich)]. Člověk i v tom natahovaném příběhu cítil, jak je zatraceně rád, že to dopadlo úplně jinak a že některým zkouškám jsme nemuseli být podrobeni. A, samozřejmě, hvězdička navíc za nečernobílé postavy a jejich motivace.

Paulika
29.02.2020 2 z 5

Je smutné, že i skvělí autoři jsou placeni za počet popsaných normostran. Tak okatě natahovanou knihu jsem snad ještě nikdy nečetl. Kniha se sestává z 10% z tuctového příběhu, z 10% popisu alternativní historie fašistické Británie a ze zbylých 80% z vaty. Miluji autorovu Shardlake řadu, která je opravdu super, ale toto je Sansomův totální úlet. Knihu nedoporučuji.

Shardlake
22.11.2019 3 z 5

Knihy "Otčina" ani "1984" jsem nečetla, nemohu tedy srovnávat, zda se dějově přibližuje těmto knihám. Pro mne byl děj knihy od tohoto autora ze zcela jiného prostředí než série knih s Mathew Shardlakem. Místy pro mne byl děj málo čtivý.

ZaS
10.02.2019 2 z 5

Další z knih, která mě nalákala na srovnání s Dickem nebo Harrisem a následně zklamala. Děj je příliš rozvláčný a anglická mentalita hrdinů je mi naprosto cizí.
Odloženo zhruba v polovině, což chápejte jako formu (ne)doporučení.

marlowe
02.06.2018 3 z 5

Budu ještě o fousek přísnější, než můj předřečník trudoš: Nápad výborný, inspirace Harrisovou Otčinou zřejmá, zpracování chabé! Příběh natahovaný jak tažený štrúdl, linka vyprávění nudně přímá a nenápaditá. Trnitá cesta neodsejpajícím dějem mi místy připomínala plavbu trojským slalomovým kanálem, ovšem proti jeho proudu – byla to fakt dřina! Dám-li románu tři hvězdy, měl by Christopher John Sansom zaplatit rundu (a příště počet popsaných stran dělit dvěma).

trudoš
19.04.2018 4 z 5

Po debaklu u Dunkerque byla Anglie nucena s Německem uzavřít mír. Fašisté se tak mohli naplno věnovat rozsáhlé invazi do Ruska a ostrovy Velké Británie ovládl totalitní systém. Churchillův odboj se však ani po dvanácti letech nevzdal...
Špionážní román Nadvláda v sobě kloubí to nejlepší z Harrisovy Otčiny a Orwellova 1984. C. J. Sansom přitom skvěle pracuje s kulisami a atmosférou, díky čemuž fikce o nacistickém Londýně působí naprosto věrohodně. Ta mrazivá atmosféra strachu a nekonečné paranoie prostupuje každým řádkem. Slabší je to však s dějem. Přestože má román přes pět set stran, zápletka by šla shrnout do několika vět. Pomalé stupňování napětí pak nevyústí v šokující odhalení (které však mimoděk slibuje) a bohužel se nekonají ani žádné nečekané zvraty. Příběh je - podobně jako postavy, s jejichž osudy si zahrává - civilní až do morku kostí. Což je nevýslovná škoda, uvážíme-li, kolik práce s vytvořením alternativních dějin si autor dal. Jeden by čekal, že se pustí do větších akcí.

lampernaqui
02.01.2017 4 z 5

Nejdřív jsem se bál, jestli mě chytne i jiný román od tohoto autora, který neobsahuje hrbatého právníka. Nakonec jsem se bál zbytečně, alternativní historie se povedla. I když z počátku jsem měl problém přeorientovat se, že po určitém roce nastoupila jiná dějové linka a já se pořád chtěl držet té klasické, jak ji mám naučenou ze školy. Ale časem jsem si zvykl a příběh pokračoval vesele dál. Čekal jsem sice více politiky než jsem dostal, ale i tak jsem byl spokojený - jde spíše o "historický" dobrodružný thriller o velkém útěku z nacistické Británie.

derminator
12.12.2016 3 z 5

Dlouho jsem se na tenhle román chystal... musím říci, že mě otázka druhé světové války a romány z ní zajímají tento je alternativní, musím říci není špatný, ale ubírá mu na kvalitě zdlouhavost knihy a přeskakování ze zápletky na zápletku, určitě je to autorovo nejslabší dílo, i když neříkám že není čtivé to každopádně je i s překvapivým rozuzlením. Každopádně zatím nejlepší thriller z období druhé světové války co jsem četl je kniha Anglický špion od Daniela Silvy. Tento román tj. Nadvládu hodnotím za slušných 60%.

elcapitano
13.02.2016 4 z 5

Poutavý román, zajímavá alternativní historie. Souhlasím s karel9045, že zápletka je poněkud nepřesvědčivá a považuji jí za jediný zápor knihy. To, co možná někomu může připadat jako pomalé vyprávění, já beru jako působivé vykreslení dusivé totalitní atmosféry. Zde záleží na osobních preferencích čtenáře.
Nabízí se srovnání s Orwellem.
Dost mi celková společenská atmosfera popsaná v knize připoměla realitu u nás za socialismu - za vlády jedné strany. A bohužel některé rysy lze vypozorovat i v dnešní radikalizující se společnosti.

karel9045
23.09.2015 3 z 5

Kladem knihy je velmi dobře vykreslená a uvěřitelná alternativní historie Velké Británie a Evropy poté, co se ministerským předsedou nestane Winston Churchill, ale jeho rival Lord Halifax. Tento muž, jež není duší válečník, se po debaklu u Dunkerque a vítězném tažení německé armády Evropou, rozhodne raději podepsat s Německem mírovou smlouvu. Začíná tak období pozvolného ekonomického úpadku a nástupu fašismu v samotné Británii.
Záporem knihy je nepříliš přesvědčivá zápletka a hlavně nesnesitelně pomalé tempo vyprávění. Autor nás zbytečně provází příběhem hrdinů téměř minutu po minutě, místo rozumného střihu. Není například nutné popisovat celou cestu kamsi a pak zase celou cestu zpět, první zastávku, pak druhou atd. Často se příběhy jednotlivých postav překrývají a tak to co jsme sledovali očima jedné, sledujeme v následující kapitole očima postavy další a tudíž již víme, jak celá věc dopadne. Hrdinové také často opakují to, co již řekli dříve při jiné příležitosti anebo dokola řeší něco co by za okolností, kdy jim je v patách britské gestapo a německé gestapo asi nikdo jiný neřešil.
Kniha je vlastně historický thriller a tento žánr má svá pravidla, pokud chce (krom jiného) bavit. To se ale autorovi příliš nedaří. Příběh by potřeboval výrazně zkrátit a přepracovat, aby získal napětí a spád.

Ladinek
21.09.2015 4 z 5

Trochu děsivé co kdyby. Ve vzpomínkách českých pilotů je válečná Anglie popisována jako země stoprocentně odhodlaná postavit se Hitlerovi. Sansom nabízí možnost jak by to vypadalo, kdyby se díky iracionálnímu pacifismu a náklonnosti k Hitlerovi vydala anglická společnost jiným směrem. Na první pohled by se to mohlo zdát jako nesmysl, nicméně ta děsivost je v tom, že po krátké úvaze si to už jako možné dokážu představit. Stačí se podívat kolem sebe, kolik dnes máme mezi sebou nekritických obdivovatelů Putina, kolik lidí tvrdí že vojenské akce konflikty neřeší. Protože kniha hlavně popisuje myšlenkové pochody postav je tam velice pěkně vidět, jak z relativně dobrých úmyslů vzniká prostředí ve kterém se bude dařit zlu.

nightlybird
13.02.2015 4 z 5

Sansomova Nadvláda si doslova říká o porovnání s Harrisovou Otčinou. Já vím, je problematické porovnávat podobné knihy rozdílných autorů. Beru ta ale jen z pohledu čtenáře, navíc naladěného poněkud harrisovsky. Dějově jsou obě knihy podobné, klasická alternativní historie, vycházející ze skutečnosti, že Německo neprohrálo 2WW. Sansomova verze událostí se na rozdíl od Harrise odehrává v Anglii, její "nosnou" částí je zápletka spíše "dobrodružného" typu na rozdíl od Harrise, který staví na zápletce kriminální. Tím je dle mne dána i větší akčnost a spád Otčiny, Nadvláda se odvíjí pomaleji, jejím kladem je ale pohled zaostřený na obyčejného Angličana, způsob jeho uvažování a jeho postoje k celé té podivné době, kdy směřování Anglie řídí pronacističtí politici a starý tlustý WCH je v odboji (právě zmínka našeho onemana Zemana o něm mne k přečtení přimněla).Těžko radit, co přečíst - nejlépe obě. Harris je Harris, je čtivější. Ale ani Sansom není marný - i když spíš kvůli tomu vhledu do duše Angličana.

kvenez
08.11.2014 4 z 5

Vskutku zajímavá teorie o tom, co by kdyby...
I když trochu náročnější k četbě, přesto stálo za to :)

astroweb
17.09.2014 5 z 5

Výjimečná kniha od výjimečného autora. Skvěle a uvěřitelně vypsaná alternativní historie.