Nadsamec / Messalina

od:

Nadsamec / Messalina

Nadsamec, zde je prostřednictvím hlavního hrdiny parodicky nahlíženo na uctívání kultu síly a „nadlidství“. Jarry v Nadsamci předběhl svou dobu o desítky let. Vytvořil předobraz všech supermanů dnešních dnů, a navíc dokázal tento moderní mýtus hloubkou svého pohledu jasnozřivě perziflovat. Messalina, manželka římského císaře Claudia, zde zosobňuje ženskou prostopášnost a sexuální nenasytnost...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28515/nadsamec-messalina-kRC-28515.jpg 3.316
Originální název:

Le Surmâle / Messaline (1902)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Agentura Tip Š
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
poiu
05.11.2015

No..... Nadsamec -- taková trochu fantaskní povídka odehrávající se v roce 1920, kdy se vybraná společnost kolem Ondřeje Merceuila snaží vědecky dokázat možnost existence člověka, který by zvládl překonat starověké sexuální rekordy. :-) Ondřej je skutečným nadsamcem, neboť pod maskou Indiána tyto rekordy opravdu během 24 hodin překoná - načež ho společnost prohlásí za stroj a pokusí se elektrodami jeho nesmírnou energii překonat... A vzbudit v něm "nějaké" city k dceři pana Elsona, které ale Ondřej už dávno cítí.... Pokus "přetvořit stroj na člověka s city" bohužel ale končí tragicky....

......."Vypadal, jako by měl pocity spíše příjemné. Všichni tři pozorující učenci si řekli, že Marceuil jasně chápe, co od něho stroj chce, neboť právě v té chvíli ze sna řekl: - Zbožňuji ji...... "

Další povídka Messalina se odehrává ve starověkém Římě. Musím říct, že se mi četla velmi těžce, vůbec nechápu, o čem byl děj (byl-li jaký?) a co se odehrávalo v nějakých fantaziích (a co to mělo znamenat) a co měl být reálný příběh...... Fakt nevím. Zde malá ukázka textu:

......"Claudius zprvu neodpověděl, napínaje sluch k skřípění křišťálových oken: břichaté, opletené láhve vína tak stoletého, že v krunýři korálů vypadaly jako vykuchané, plazily se po tlapkách krabů nebo po tuctech břišních výrustků - vzbouzejících závratný hnus - korýšů, jejichž tuhé hřbety, napojené voskem, ucpávaly jejich hrdla.Potom se od skla odrazilo burácení taprobanského bubnu a nahý potápeč s kamenem mezi stehny spustil se sbírat burdigalské ústřice a hrající čaroděj ho po celou dobu, po kterou zatajoval dech, chránil před bdělostí žraloka hlídajícího kruhovitou sádku."

Připadá mi to, jako by to bylo napsané v nějakém cizím, divném jazyce, kterému fakt nerozumím.... :-(

NADSAMEC: * * * *
MESSALINA: *

Caelos

Nadsamec je hodně velká šílenost... Na druhou stranu Messalina nudila od samého počátku.


Autor a jeho další knihy

Alfred Jarry

Alfred Jarry
francouzská, 1873 - 1907

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Přečtených25x
v Čtenářské výzvě1x
v Knihotéce22x
v Chystám se číst2x