Nadějné vyhlídky

Nadějné vyhlídky https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223722/bmid_nadejne-vyhlidky-ZLt-223722.png 4 644 100

Panoramatický román Nadějné vyhlídky považoval Charles Dickens ze všech svých slavných románů za nejlepší. Snad i proto jej psal v první osobě. Je to romantický příběh o lidské ctižádosti, o touze po bohatství a uznání, o krutých rozporech mezi žádostmi srdce a rozumu. Hrdina prožívá divoké životní zvraty, zápasí s lidskou přetvářkou, s nedostatkem opravdového pochopení i se svou osamělostí, ale nikdy se nevzdává. Naděje na prohlédnutí z falešných iluzí, na návrat do kruhu dobrých lidí a na lásku ho nikdy neopouští a umožní mu přestát všechny nástrahy osudu. I v tomto mimořádném a dramatickém románu roztáčí Dickensova představivost optimistický „karneval života“, sled ohromujících radostí a dočasných smutků. Nesnáze, překážky i zlobu lze překonat a dokonce jsou k něčemu dobré. Charakteristika postav je živější než život sám, autor nepřipouští nudu, nic není obyčejné. Život ve své každodennosti skýtá ohromné příležitosti – jen je správně uchopit.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Leda , Rozmluvy

Great Expectations , 1861

vanilka56
vanilka56
26.02.2018 5 z 5

S odstupem několika let jsem si tento Dickensův skvostný román vychutnala znovu a po té shlédla na přilepšení i film. Pip je můj oblíbený knižní hrdina a v knize je ukryto krásné poselství k uplatnění v každé době - doporučuji k jeho převzetí navštívit starou Anglii...

ladaol
ladaol
03.02.2018 3 z 5

Díky výzvě jsem se tento román donutila dočíst, ale upřímně, není to zrovna můj šálek čaje.

Cink262
Cink262
31.01.2018 3 z 5

Prostě ne. Nedokázal jsem tomuto klasickému dílu přijít na kloub a velmi jsem se přemáhal ke čtení. I přestože jsou Dickensovy slovní obraty krásně komplikované a popisy jak postav tak prostředí vyvolávají (výběrem vhodných slovních obratů) nádherné obrazy, do kterých se čtenář zaboří jako dítě do sněhu, kde vytváří obrys "andělíčka", tak dějová linie na mě byla příliš průsvitná (což mě připravilo o veškeré napětí) a některými kapitolami zbytečně protahovaná. Co se ale Dickensovi musí nechat, je dobře zvládnutá vyprávěcí forma, díky které jsem jakožto čtenář spatřoval změny myšlení hlavního hrdiny - jeho stárnutí z malého přirozeně nevědomého vesnického hocha přes mladíka plného očekávání budoucnosti spojeného s přehlížení svých blízkých až k osvobozeně vystřízlivělému "dospělákovi".
Pokud se chcete ponořit do prostředí Anglie, ve které vládne chudoba a každý druhý je zde sirotkem nebo trestancem, a chcete ve své mysli spatřit nádherné i děsivé přírodní obrazy světa, "Nadějné vyhlídky" snad naplní vaše "Great Expectations". Pokud vám to ale stejně jako mě nestačí, raději sáhněte po něčem jiném, kde například po zpackané části života přijde něco, čemu by se dalo skutečně říkat "vystřízlivění" - v jiných knihách snad přinášející i špetku vystřízlivění v životě čtenáře, což tento zápletkou rádoby trochu detektivní, trochu pohádkový (kde se nakonec objeví netušené příbuzenské vztahy mezi polovinou postav) a trochu reálný (uf, opravdu jenom trochu) příběh rozhodně nenabízí.

Ceit
Ceit
16.01.2018

Milé překvapení od Dickense, pri čteni Báječných vyhlídek pokaždé úsměv na tváři, inteligentní,jemný humor...pritom Olivera Twista jsem celého probrecela

intelektuálka
intelektuálka
31.12.2017 5 z 5

Klasika z viktoriánské Anglie - dojemný příběh Pipa, který dobrým skutkem získá netušené bohatství .... kniha, k níž se vracím a vždy mě osloví.
Určitě doporučím.

ChristineDaee
ChristineDaee
31.10.2017 5 z 5

Prekrásna kniha... Všetko, čo by ste požadovali od viktoriánskeho románu snov. Priam hrôzostrašný a zároveň krásny príbeh večnej nevesty ma veľmi potešil. Pipiva láska ku dievčine, ktorá bola vy vychovaná tak, aby ničila mužov je originálna. Hrozivá tvár anglickej justície má aj svoju prívetivejšiu tvár v podobe veľmi svojského obhajcu a jeho tajomníka. A nesmierne som si vychutnala, keď Pip ukázal všetkým hnusným príbuzným a vyšvihol sa na pána. :D Niekoľko zvratov, ktoré som naozaj nečakala a na konci poriadne prekvapenie. :D A to všetko Dickensovym neopakovateľným, podrobným, vtipným až sarkastickým štýlom ( dokonalé je predstavenie Hamleta, smiala som sa nahlas, keď som ho čítala) a s jeho nezabudnuteľnými figúrkami. A za odmenu, že ste prečítali tak hrubú knihu, vás čaká nádherný koniec.

alef
alef
13.10.2017 4 z 5

Komplikovaný, i když spíš bych řekla, spletitý, příběh, přesně vhodný pro podzimní deštivé večery, ... uvařte si třeba voňavý čaj, zachumlejte se do deky a začtěte se ... i přes avizovanou spletitost, máte v ruce příběh, který plyne lehce ... hraje si s jazykem, místy je i vtipný :-) ... a hlavní hrdina Pip? ... tomu prostě fandíte, ... prožíváte s ním všechny jeho životní mylníky, ... příkoří vyvolávající ctižádost, ...jeho hledání sama sebe, a taky lásky, ... a snažíte se mu rozmluvit jeho mladickou zaslepenost, a čekáte jestli zmoudří ... pod tíhou reality :-) ... Touláte se přitom viktoriánskou Anglií "ačkoliv mě nesmírnost Londýna děsila ... není-li Londýn vlastně notně šeredný, křivolaký, stěstnaný a špinavý ... " ... sledujete přitom pokrytectvím prolezlou společnost, taky viktoriánskou justici, která není zrovna synonymem spravedlnosti, ale spíš schopnosti zručné manipulace, ... a pak hlavně Pipa a jeho rozčarování z "nadějných vyhlídek" ... zhroucení chlapeckých snů ... i jeho pokání ... a samozřejmě romanticky šťastný konec :-).

PS: víte, že šťastný konec Dickens původně vůbec nezamýšlel? ... dopsal ho až po konzultaci s literárními kolegy a jejich naléhání, Dickens původně Pipovi přisoudil skončit tam, kde "nadějné vyhlídky" začaly ... v kovárně, kde by Pip žil osamělý život, živíc se poctivou prací :-).

Simikik
Simikik
20.09.2017 5 z 5

V knize se odehrává život malého, středního a nakonec velkého Pipa. Osiřelého chlapce, který vyrůstá u starší sestry, která provozuje výchovu ne zrovna ideální. Jako malý chlapec je donucen pomoci trestanci, který utekl z věznice. Jeho dětský svět je barvitý a v knize je dokonale vykreslován slovy,která příjemně plynou. První část knihy je plná popisů lidí, přírody, života.. chvílemi se to táhne, ale jakmile se začnetete, nejde skončit. Když Pip trochu povyroste osloví jej starší zapšklá dáma, která se celý život trápí pro lásku. Nešťastnou lásku a popisy v knize jsou chvílemi až hororové. Žena má u sebe dívku. Krásnou, ale pyšnou, zlou. Věkem jsou si blízcí, ale náturou jsou zoufale odlišní. Ke slečně Havishamové ( staré zapšklé dámě) si chodí Pip hrát. Do dívky se zamiluje, ale jeho láska není opětována ani teď a ani v průběhu děje. Čím více se Pip vyskytuje v bohatství a přepychu oné dámy, tím více je mu stydno za svůj skromný příbytek. Manžel sestry, která o Pipa pečuje "vlastníma rukama" se jmenuje Joe. Je to kovář, jednoduchý vesničan, který dělá co umí. Je srdečný a laskavý. S Pipem jsou nejlepší přátelé. Když Pip dospívá, dostane velkou příležitost na "Nadějné vyhlídky". Neznámý dobrodinec mu sponzoruje život v Londýně při studiích. Pip rychle zapomíná na starý život a chopí se naděje na lepší svět. Myslí si, že slečna Havishamová je jeho dobrodinec, a tak se s ní i s krásnou Estelou dále udržeje ve styku. Nakonec se ukáže, že jeho dobrodinec je onen uteklý trestanec a Pipovi se hroutí jeho vyhlídky.
V knize se otvírá několik témat - sociálních jistot, přátelství, loajality, lásky až za hrob i touha být lepším člověkem. Na několika úsecích jsem se musela pozastavit a přemýšlet o mé vlastní životní situaci a mých rozhodnutí. Napínavá četba od začtku až do konce!

Atanone
Atanone
22.08.2017 5 z 5

Četla jsem knihu několikrát a pokaždé jsem v ní našla něco jiného. Nejdřív dobrodružný příběh,pak romantický příběh,pak moudrý příběh..Pro mě nejoblíbenější kniha od Dickense

Plážovýbarman
Plážovýbarman
19.08.2017 3 z 5

Ze začátku byly v knize dlouhé popisné části, které byly trochu nudnější ale nejvíce zajímavý byl závěr knihy, kdy čtenář začne litovat že kniha končí.

Adelajda_4
Adelajda_4
02.08.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, zaujaly mě hlavně popisy starého Londýna 19. století, který jsem si velmi oblíbila. Zajímavé byly také Pipovy myšlenkové pochody, no Dickens je zkrátka moje srdcová záležitost, ke knize se ráda vracím.

Michalka98
Michalka98
11.07.2017 4 z 5

Ubrala bych pár stránek, ale jinak nemám knize co vytknout. Dickens napsal moc krásný příběh, který má co říct čtenářům i dnes. Jsem ráda, že nakonec na radu přítele konec přepsal a já si tak opět mohla vychutnat nádherný příběh z mé milované Anglie 19. století. Rozhodně doporučuji k přečtení a určitě si nějaké Dickensovo dílo ještě přečtu.

Ziara.Z
Ziara.Z
23.05.2017 4 z 5

Na mě příliš zdlouhavé, i věty pěkně košaté. Nicméně výborný popis a vystižená atmosféra. Za námahu ale příběh sirotka Pipa stál :)

Frity
Frity
21.05.2017 4 z 5

Knížka je pěkná se zajímavým příběhem, dobře se mi četla , ale happy end na konci příběhu mi přišel lehce přehnaný.

adorjas
adorjas
21.03.2017 4 z 5

Dickens nesklamal, páčila sa mi ľahká irónia a humor pri opise postáv a situácií. Obasiahlosť deja mi nevadilo, vyslovene som sa v tom vyžívala.

Niriel
Niriel
08.03.2017 5 z 5

Má první Dickensova kniha a rozhodně ne poslední. Příběh malého chlapce, který jako sirotek, vyrůstá u své sestry a jejího muže. Dítě, kterému se poštěstí "nadějné vyhlídky" (ne nadarmo se kniha jmenuje právě tak, protože sousloví "nadějné vyhlídky" jsou v knize využity mnohokrát).

Příběh mě skutečně oslovil. Sice se nejedná o jednoduchou knihu, kterou si přečtete za jedno odpoledne, ale zato na vás čeká kvalita. Já sama jsem si knihu vychutnávala postupně a užívala si všech těch hezkých vět a myšlenek. Měla jsem v ruce vydání z roku 1965 a překlad se ke knize dokonale hodil a myslím, že byl lepší než mnohé moderní překlady.

Co na knize oceňuji je fakt, že děj vypráví hlavní hrdina a v průběhu i posuzuje svůj nerozum či špatné rozhodnutí. Hlavní hrdina má kromě dobrých vlastností i špatné. Jeho chování není vždy správné stejně jako je tomu ve skutečnosti a to se mi na příběhu líbí. Spisovatel vám nepředhodí dokonalého morálního hrdinu, ale nechává vás v něm vidět skutečnou lidskou bytost včetně jeho chyb. Posun postav dle životních zkušeností je věrně popsán. Ještě aby ne, když se jedná o realismus.

Knihu vřele doporučuji každému, kdo má rád knihu plnou myšlenek a zajímavé atmosféry.

angloumene
angloumene
03.02.2017 3 z 5

Názorný příběh o tom, jak peníze kazí charakter a že mnohdy může být snazší a šťastnější prostý život bez velkých prostředků, než život předurčený nadějnými vyhlídkami.

jiri77
jiri77
20.01.2017 3 z 5

Čekal jsem krásnou knihu jako byl třeba Oliver Twist ,ale Nadějné vyhlídky mě mírně zklamaly. Kniha se mi zdála neúměrně natahována na úkor děje,který byl též poměrně jednoduchý. Co se mi na knize líbí, je barvitě popsané prostředí Londýna a ostatních míst v příběhu.

JulietRocks
JulietRocks
30.11.2016 2 z 5

Přes dokonalý začátek, ke stále podrobnějšímu a nudnějšímu ději, až k předvídatelnému konci s obrovským časovým skokem kupředu.
Začátek 5*
První část 3*
Druhá část 1*
Konec 0*

fereny
fereny
27.10.2016 5 z 5

Chvíli trvalo, než jsem se začetla. Bavilo mě to od začátku, ale druhá polovina knihy má větší spád. A že je to dobrá kniha! :) Je v ní všechno - láska, přátelství, spory, nenávist, tajemství, intriky...psychologické vykreslení postav, které nejsou černobílé.