Naděje

Naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/187108/bmid_nadeje-qIV-187108.jpg 4 5 1

Dílo z období španělské občanské války, které se autor sám zúčastnil jako velitel jednotky zahraničních letců, bojujících na straně republikánů. Román líčí odpor republikánů vůči frankistickému povstání z roku 1936. Doslov „Zkušenost a literatura“ napsal Miroslav Drápal.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

ĽEspoir , 1937

MaxK
25.06.2017

Tuto knihu jsem začal číst, protože jsem na ní nalezl odkaz v knize Soumrak stíhacích dvojplošníků. Těšil jsem se na strhující příběh republikánských pilotů, kteří podnikají odvážné akce v improvizovaných podmínkách. Na ideologické zabarvení jsem byl připraven.

Kniha však pro mě byla zklamáním. Již od počátku se příběh rozpadá do neúměrného množství postav, ve kterých jsem postupně ztrácel orientaci. Své místo tu má i Magnin z letecké jednotky ale spolu s ním i snad padesát dalších postav. Místo děje se zápletkou je kniha prošpikována dialogy na téma kdo je komunista, levicový socialista či anarchista a proč bojují. Nechci snižovat statečnost republikánů, ale při čtení této knihy jsem si říkal, že pokud takto do nekonečna rozprávěli o svých ideálech, pak se nedivím, že válku prohráli.

francouzská literatura španělská občanská válka (1936-1939)

André Malraux
francouzská, 1901 - 1976