Nádech do ticha

Nádech do ticha https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402361/bmid_nadech-do-ticha-5sV-402361.jpg 4 156 49

Jeff, Caroline, Naz, Meg, Nick, Rhona, Saheel, Holly a Kulsoom. Obyvatelé svých vlastních vesmírů, které se protnou jedno páteční dopoledne v dubnu roku 2015. V 10.35 opouští manchesterské nádraží Piccadilly vlak směřující do londýnského Eustonu. Každý z cestujících nastoupil z jiného důvodu, každý spřádá jiné plány, čelí odlišným strachům, ale nikdo z nich – s jedinou výjimkou – nemá ponětí, že jejich čas se krátí. V jednom z vagonů totiž jede i rozhořčený mladík s batohem plným výbušnin a rozehrává ruskou ruletu, která po sobě může zanechat spoustu nevinných obětí... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Kalibr

The Silence Between Breaths , 2016

Fleur213
12.03.2024 5 z 5

Dech beroucí a napínavé. Na tuto knihu jen tak nezapomenu. Jediné co bych vytkla je až příliš mnoho postav a ne každá dostane stejně prostoru.

Lioncz24
23.09.2023 3 z 5

Tuto knihu jsem začal číst při cestě do Chorvatska tudíž 4.9 čas 11:00 a končil jsem 19.9 čas 23:20

Začátek byl nudný, protože se seznamujeme s 8 cizincům, kteří nastupují do stejného vlaku, který míří do londýnského Eustonu. Druhá půlka už byla mnohem lepší. Jeden cestující vyznával Allaha Agbara. On vyhodí vlak do povětří a přežili jenom 3 lidé

de6978
19.06.2023 3 z 5

8 lidí jede ve vlaku a popisují dané události.
První třetina knihy nám ukáže každou postavu a seznámí nás s jejími vlastnostmi a problémy. Nejnudnější část knihy
Ve druhé třetině se popisují chvíle po vybuchnutí bomby. Svižně napsané a napínavé
Třetí třetina se odehrává po několika měsících. Dohra veškerých událostí.
Z poslední třetiny jsem byl zklamaný. Myslel jsem, že se to někam posune, a ono nikam :-(

Dávám 60% - divím se, že kniha má v červnu 2023 86% ....

shecoola
22.03.2023 3 z 5

Do knihy som sa začítavala dlhšie než obvykle, pretože vačšinou pokiaľ ma dej na x stranách neosloví, tak knihu nechávam nedočítanú.
Kniha začína popisom 8 hlavných postáv, okolo ktorých sa bude príbeh odohrávať, takže som sa v tom odzačiatku strácala a vlastne som ju čítala len preto, že som cestovala vo vlaku. Aké ironické.
Každopádne som ju dočítala až doma - záver knihy, kde prebehlo spomienkové stretnutie po roku bolo dojemné, tu som aj slzy uronila. Psychologicky ťažká téma, avšak si myslím, že pri téme ako je terorizmus by mohol príbeh obsahovať omnoho viac napatia a adrenalínu a menej zbytočného popisovania postáv v úvode.

Janík511
28.02.2023 2 z 5

Nudné čtení, čekala jsem něco jiného. Nelíbila se mi.

Pavlina50
18.07.2022 3 z 5

Co se stane, když je někdo ve špatný čas na špatném místě…
Kniha nebyla špatná, už díky mrazivému námětu, který je v dnešním světě bohužel často reálný, ale na druhé straně - nijak zvlášť mě to nenadchlo.
Slabiny jsem cítila spíš ve zpracování - začátek mi připadal dost rozvleklý, postavy mě nijak zvlášť nezaujaly, jejich osudy mohly být rozvinutější, nedokázala jsem si tak k nim najít vztah, aby mě jejich osud vnitřně více zasáhl, motivace pachatele byla taky jen dost povrchně vysvětlena. Daleko lépe zpracovaný mi připadal spíš příběh rodiny pachatele.
I žánrově se mi to jevilo dost neuchopitelné - na thriller (vyjma jediné krátké, byť klíčové scény) to bylo málo akční, na psychologický román to šlo zase málo do hloubky a bylo málo propracované. Proto jsem navzdory dramatickému tématu při čtení necítila vlastně téměř žádné napětí a díky plochosti postav zase téměř žádné emoce. Myslím, že z takového námětu se dalo vytěžit podstatně víc.
Kniha mi asi v hlavě dlouho neutkví, snad mi jen opětovně potvrdila to, že život je velice křehký a pomíjivý a měli bychom si ho nejen vážit, ale také pořádně užívat, protože nikdo neví dne, ani minuty…

Artep25
09.07.2022 4 z 5

Taky jsem přemýšlela zda knihu dočtu ,protože začátek byl vleklejsi.Ale jsem ráda že jsem vydržela. Protože zbytek děje byl zajímavý a kdyby nebyl vykreslen život postav, pak by děj neměl tu sílu. Za mě silné aktuální téma. Kniha se mi líbila.

marekB78
26.05.2022 3 z 5

Za mě průměrná kniha... Začátek se tak trochu vleče a až konec se trochu rozjede.

Retene
23.04.2022 2 z 5

Tato kniha mi vůbec nesedla. Děj je do poloviny rozvláčný, pro mě nic neříkající. Pak sice přichází náznak napětí, ale to se velmi rychle vytrácí v poslední třetině knihy, kde je to zaměřeno především na emoce. Je to spíše takový pokus o vcítění se do pocitů hlavních hrdinů, autorka ale nejde nijak zvlášť do hloubky a je to popsáno tak nějak povrchně, jako by se v tom vlastně ani moc nechtěla šťourat. Být to podle skutečnosti, byl by to zajímavý, informativní vhled do oné události. Takhle to bylo takové co by kdyby, které ve mně nic nezanechalo. Každopádně někomu se tento styl může líbit.

DenisaM.
17.01.2022 3 z 5

Po přečtení komentářů jsem očekávala něco víc. Je to kniha, která měla pomalý náběh a velmi smutný děj.

Tereza457
14.11.2021 4 z 5

Kniha má krátké kapitoly,které se čtou lehce. Je to pěkný a smutný příběh. Děj se dal trochu víc rozvést. Konec trochu nedoladěný, ale kniha stojí za přečtení.

Holly.W
20.10.2021 4 z 5

Dobrá kniha. Která se ale dala napsat, dle mého názoru, lépe. Hlavně to dění ve vlaku - mohlo se více vystupňovat napětí. A konec byl zvláštní, takový utnutý.

domihruzkova
14.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Tohle si musíte přečíst!
Knihu jsem sbalila s sebou na dovolenou, před čtením si nepřečetla anotaci a pořádně ani název knihy, takže po přečtení prvních kapitol mě napadlo, že to bude nejspíš o rozvoji vztahu mezi zdravou holkou a kluka trpící nějakou nemocí, jak naivní :D
Jakmile jsem pochopila, k čemu kniha směřuje, byla jsem příjemně i nepříjemně překvapená. Jednak jsem ocenila téma, které se nám kniha snaží přiblížit z pohledu několika lidí, kteří se nacházejí v různých životních situacích a na druhou stranu už jsem si stihla některé postavy oblíbit a bylo mi jasné, že happy endem to rozhodně neskončí.
Nejsilněji na mě zapůsobila část knihy, která popisuje, co se dělo po výbuchu, zvlášť myšlenky právě umírajících lidí. Nejedná se o oddechové čtení, je to psychicky dost náročná kniha. Autorku jsem na konci proklínala, proč nechala zemřít některé osoby.
Při čtení knihy máte pocit, jako byste tam byli také a všechno prožíváte s hlavními postavami, o to více mě to zasáhlo.
Byl to hodně silný zážitek a doporučuji všem, kdo mají dost odvahy na depresivní čtení.

Django
16.09.2021 4 z 5

Kdo se do knihy pustí, určitě by neměl očekávat nějakou akci a napětí. První třetina poměrně vleklá, seznamování se s cestujícími. Hezké znázornění toho, že každý má nějaký svůj příběh, naplánovanou budoucnost, někoho, kdo na něj čeká a nebo spoléhá. A pak stačí jeden okamžik a vše je naruby. Přežít potom může být to nejtěžší, jelikož ne každý se zvládne s tak velkým zásahem vyrovnat. Emoce pracují v poslední třetině hezky, nicméně kniha neobsahuje nic, co by se mi vrylo do paměti nebo zanechalo hlubší stopu. 70%

lucie2371
08.09.2021 5 z 5

Uff...ani nevím co k téhle knize napsat. Rozhodně nečekejte, že budete hádat kdo je onen pasažér s bombou. Toho znáte prakticky od prvních stran knihy.
Nicméně tohle byl opravdu hodně silný příběh při kterém mi běhal i mráz po zádech a i několik slz ukáplo. Budu jí rozdýchávat ještě hodně dlouho.
Tohle byla neskutečně emotivní kniha a jsem ráda, že jsem měla možnost si jí přečíst.
Knihu doporučuji, určitě stojí za přečtení. Jen upozorňuji...není pro slabší povahy...

Gemma88
07.09.2021 3 z 5

Hodně depresivní příběh právě proto, že se tak přibližuje realitě... Začátek nudný, ale pak se to rozjelo a sledovat myšlenkové pochody u jednotlivých postav mne bavilo.

TheEvelyn
02.09.2021 5 z 5

Ach jo. Tolik emocí se ve mně bije, že nevím, co říct první. Zároveň jsem i okusila jiný žánr, než ty žánry, které obvykle čtu, proto asi sdílím i jiné nadšení. Příběh je neuvěřitelně sepsán velmi čtivě, což mi skoro neumožnilo ani knížku na chvíli odložit, byť jsem stejně z důvodu spánku musela. Příběh jako takový mě velmi pohltil a místy jsem si připadala jako součást děje. Jde vidět, že autorka umí čtenáře vtáhnout do děje, alespoň u mě se jí to podařilo. Každopádně jsem se v průběhu čtení neubránila slzám, což se mi málokdy stává. Příběh rozhodně zaručuje pomalou ale jistou gradaci děje, takže zvědavost čtenáře postupně roste a je tak zvědavý, co se dál stane.

jana79
15.08.2021 3 z 5

co napsat... mám pocit, že se začíná rozjíždět vlak plnych knih na téma reálných nebezpečí, které na nás číhají kdekoliv...
prijde mi, že už strach je naší běžnou součástí, vždyť není den, aby nás něco nedesilo covid, bouřky, sucho, požáry, války, teroristi, jedovati pavouci, něco nežádoucího v potravinách, inflace... každý si najde něco.... vím je to součástí našeho života, ale kde jsou ty knihy, kde se právě odpoutate od reality a i když si koupíte detektivku ci drama, víte, ze knihu zavrete a jdete číst jinou,..... ale po knihách jako je Nádech do ticha a dalších podobných skončíte někde v ústavu nebo zavřeni doma, neschopni vylézt ven...vzdyt stacilo, aspon par cestujicim se stát něco pozitivniho např. po smíření, že je někdo mrtvy je nalezen v kolejišti jen poraneny nebo zápletka jmen a nalezení někoho blízkého v jiné nemocnici.... no nevím, čekala jsem něco jiného..... ještě, že neměla moc stran....

soukroma
08.08.2021 odpad!

Vážně potřebujeme takovéhle knihy? Jakoby nestačila frustrace z cestování vlakem plným upocených, unavených a usoužených lidí všeho věku, byť na moderních britských rychlostních drahách (Manchester-Londýn, pendolino?), tak nám autorka naservíruje nášup v podobě džihádského mučedníka s bombou (spoiler ani netřeba, z anotace vše jasno), který to myslí vážně a uprostřed knihy dokoná svůj hrůzný čin (samo-zřejmě byl sice z pákistánské rodiny, ale vyrůstající v bohaté západní zemi). Takže v druhé půli už jde jen o přeživší.
Opravdu jsem po pár desítkách stran představujících hordu cestujících a po první známce toho, co bude následovat, nečetla, jen prolétla, nemám potřebu sebemučení tímto druhem fikce, kde se na mě na obálce mladá autorka směje od ucha k uchu a servíruje mi takovéhle hrůzy jako doplněk ke každodennímu mučení fakty tryskajícími ze všech koutů zeměkoule z non-stop zpravodajství.
Proč? Ptám se autorky (a s hrůzou se mi vybaví náš film, ach jo, ona ta frustrace vybíjející se otřesným způsobem má delší trvání, ale jakkoli má různorodé, tak jasné kořeny, které vymýtít v moderní uspěchané době nelze - ani v nefukčních, ani v bohatších civilizovaných režimech).
Proto se neudržím a dám to nejhorší možné hodnocení. Za mne zcela zbytečné, ba čtenáři nebezpečné fuj.

Miro67
31.07.2021 5 z 5

Vlak plný lidí a jejich životních příběhů. Plus jeden student, pro svou rodinu a okolí chytrý mladík. Ale jeho víra, do určité doby zcela v rámci normy, byla zneužita neúprosnými fanatiky.
Kdo nese vinu??? Proč je víra zbraní místo zdrojem lásky mezi lidmi? Proč tajné policie sledují pár vybraných lidí místo shromáždění, kde jsou hlavně mladým vtloukány do hlav bludy?
Příběh napsaný velmi čtivě, krátké kapitoly z pohledu několika cestujících. Sedíme v tom vlaku s nimi a... Chceme jen dojet do cíle

terorismus psychologické thrillery anglické romány

Cath Staincliffe
britská, 1956
2019  86%Nádech do ticha
2010  83%Největší laskavost

Kniha Nádech do ticha je v