Nadaný žák

Nadaný žák https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24256/bmid_nadany-zak-Xsg-24256.jpg 4 1528 191

Todd Bowden zjistí, že v jeho sousedství žije jakýsi Arthur Denker, hledaný nacistický zločinec Kurt Dussander. Chlapec muže pozná a nabídne mu dohodu: za mlčení o jeho pravé totožnosti mu bude podrobně vyprávět, co se ve skutečnosti dělo v koncentračních táborech za II. světové války. Starý muž souhlasí a Todd jej začne pravidelně navštěvovat. Množství informací o hrůzách páchaných na lidech však pomalu začne měnit chlapcovu osobnost...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Svoboda

Different Seasons , 1982

Ellen16
26.04.2020 5 z 5

Četla jsem zatím jen Nadaného žáka. Umí skvěle vtáhnout do děje, četla jsem o zkouškovém jako oddech od učení a za chvilku byl konec. Proměna Todda byla ze začátku nenápadná, ale na konci pořádně znatelná. Mám ráda knížky, kde lidská psychika hraje svoji roli a můžeme sledovat proměnu a motivy postav. Zrovna tak bylo zajímavé to jakési pouto, které mezi těma dvěma vzniklo. Viděla jsem i film a je také dobrý.

EricNor
17.04.2020 4 z 5

Precetl jsem si zapletku a rikal si: Co se tam asi tak muze dit na dveste stranach? Chlapce ty pochybujes? Ja jsem Stephen King, ja si vim rady, ja vim jak udrzet napeti, jen se v klidu posad do kresla pod tu starou lapnu a cti. Dostal me, jen ten konec byl dost useknuty, cekal jsem vic.

hrdlickova_61
05.04.2020 5 z 5

Víte-li už předem, o čem tahle povídka je (a to zrovna v jejím případě je asi obvyklé), pak vlastně těmi nejstrašidelnějšími slovy z ní jsou hned ta z jejího začátku: "Byl to typický americký kluk..."

Teryhc
10.01.2020 5 z 5

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy, docela jsem se jí zpočátku bála, ale po přečtení recenzí, že je S. King mistrem vyprávění a vzrůstajícího napětí, převládla zvědavost. Je tomu přesně tak, byla jsem nadšená a příběh hltala. Nevím která novela je lepší, po přečtení první, jsem si říkala, že druhá už jí předčit nemůže, nicméně po vlažnějším začátku opět vygraduje k neuvěření.

JulianaH.
17.10.2019 4 z 5

Kinga mi vnutila moje nejlepší kamarádka, když mi bylo patnáct, abych poznala jiný žánr, než na jaké jsem zvyklá. Téma mi přišlo zajímavé a styl čtivý (pamatuji si, že jsem s celým dílem byla hotová velmi rychle), ale ráda jsem se zase vrátila ke klasické literatuře. King není můj šálek kávy. Dussandera mi bylo celkem líto, stejně jako zvířátek, kdežto ostatní postavy hodnotím jako nesnesitelné a říkám si: dobře jim tak.

Chesterton
23.07.2019 1 z 5

Zvrácenost, která celkem nedávno ještě byla realitou, tentokrát pro rozptýlení ?
Poslouchala jsem pouze část audioknihy Nadaný žák.
První a poslední King ?

Azmodan
09.07.2019 2 z 5

Když si čtu komentáře, které jsou nejvýše hodnocené vidím, že jsou z této povídky všichni odvaření, někdo se u toho dokonce bál... Můj šálek čaje to ale rozhodně není. Nejen že jsem se nebál a ani nehltal stránky jednu za druhou, ale vysloveně se nudil, asi 2x odběhl k jiné knize a k této povídce se zase vrátil. Pro mě bez nápadu, bez závěru, bez myšlenky, když mě to konečně začlo trochu bavit tak to skončilo...jediná otázka zní "jak se mi to podařilo dočíst".
Tohle je má první a také poslední knížka od Kinga a i když mám moc rád některá zfilmovaná díla (Zelená míle, Vykoupení z věznice Shawshang, To (2017)) do knih se vrhat nebudu. Jsou tu pro mě daleko lepší knihy na přečtení...

Laylak
16.06.2019 5 z 5

Zboznujem, ked aspon cas knihy fandim postave, ktora svojim konanim pripomina skor naruseneho cloveka ako kladneho hrdinu. Tema bola zaujimava, cely cas som bola v napeti, ako tato hra na moc bude pokracovat. Skvele dielo.

ArwenAragorn
12.06.2019 5 z 5

Výborné, ale fakt děsné.

pavlina1630
07.06.2019 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek

Misan1993
31.05.2019 4 z 5

První povídka luxus, ta druhá tam být nemusela.

JaneM.LionLain
25.05.2019 4 z 5

Je až děsivé, že takoví lidé vážně existují. Za mě je to jedna z nejlepších Kingovek. Nejlepší je Řbitov zviřátek :)

Ivka_77
09.05.2019 4 z 5

Obě povídky se mi moc líbily, nevím která víc. Kinga jsem si v poslední době moc oblíbila. Těším se na další.

Madi
21.04.2019

Moje první kniha od Kinga. A nelíbila se mi ani trochu. Byla jsem šokovaná brutalitou, upřímností, nechutností atd.
Kurva skvělá kniha.

Sygi
11.04.2019 4 z 5

Upřímně jsem do knihy šel s tím, že se dozvím mnoho o praktikách v koncentračních táborech, z této oblasti však v knize bylo vcelku málo. Proměna žáka byla úchylná a samotné zakončení příběhu sedlo.

Lenka.Vílka
26.03.2019 4 z 5

Bylo přede mnou dilema. Přečíst si Nadaného žáka nebo Čtyři roční doby. Nadaný žák a Tělo jsou ve sbírce Čtyři roční doby, takže potom vlastně polovinu nové sbírky budu tahat znovu? Vlastně ta volba byla snadná. Nová kniha (sice celá sbírka vyšla v osmdesátkách, u nás poprvé mnohem později, proto je nová) nebo stará kniha? Nadaný žák je z roku 1991, ale kniha musela někde celou dobu ležet na skladu, protože je v naší knihovně od roku 2018, ale voní nádherně a má nažloutlý papír. Knihovní systém mi řekl, že jsem už knihu měla půjčenou. Ale to bylo daleko zpátky (takže důkaz, že vážně koupili další vydání), v dobách temnoty a zmatení, protože jsem knihu nedočetla (to se mi vybavilo během nakouknutí do prvních stran). Ale teď je období "Hele, von ten King není tak špatnej." takže jsem se do knihy zakousla. Jo, a ta obálka? Už jenom z toho mrazí. Za to nenápadné plus, kdybych v hodnocení byla mezi hvězdami (toto je psáno pochopitelně před čtením knihy).

King je označován jako mistr hororu. Já mu budu říkat "Pan King" (to king překladem sedí), protože tahle kniha mě rozhodila zase o něco víc. Skoro mám od autora raději věci podobné těm téhle knize. Mrazivá psychologická plíživka.

Hodnocení a komentář ke každé novele u povídek. Odmítám slovně hodnotit knihu jako celek, jako to zde dělají někteří, přestože si myslím, že to je blbost. Maximálně mohu napsat pocit, protože jsou obě povídky v podobném pocitovém duchu (jedna přesto bavila víc). Hodnocení knihy je průměr obou, ale v tomhle případě to nebyla zase tak těžká matematika (pomohla ta obálka z prvního odstavce, takže je jasné, že tohle jsem psala už po čtení, narozdíl od prvního odstavce).

wlado
15.03.2019 4 z 5

Dve novely, obe vydarené. Čo dodať, je to King. Nečakajte horor, obe novely sú psychologickou sondou do života mladého chlapca.

Jerry33
21.01.2019 5 z 5

Tato kniha me silne vtahla do deje-ta premena ze slusneho mladeho kluka v monstrum..psychologicka kniha..,Kinga horory me neberou ale napr.Zelena Mile film byl uzasnej a taky Vykoupeni..tesim se az si je prectu verim,ze me nezklamou tak jako me nezklamaly tyto filmy..Jinak Telo me nejak nedostalo,nevim..musim se asi do teto povidky vice zacist..

Rolada88
20.01.2019 5 z 5

Skvele napsana, kniha se mi moc libila, pekně napsane jak se clovek da lehce sfanatizovat a smanipulovat. Taky bych chtel navstevovat nejakeho dozorce

Damato
19.12.2018 5 z 5

Nikdy jsem nic podobného nečetla, nikdy jsem nebyla u čtení tak vyděšená a bála se otočit stránku a přitom jsem se třásla, co na další stránce překvapí. A překvapilo, vždycky....
Pocity po přečtení? Marnost? Morbidnost? Nechutnost? Ale přitom musíte číst dál. A víte proč? Protože to je tak strašně možné, tak hrozně moc možné, že se to někdy , někde mohlo stát. A není vyloučeno, že se tohle děje, někdy, někde , někomu , nedaleko ....