Nadaný žák

Nadaný žák https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24256/bmid_nadany-zak-Xsg-24256.jpg 4 1527 191

Todd Bowden zjistí, že v jeho sousedství žije jakýsi Arthur Denker, hledaný nacistický zločinec Kurt Dussander. Chlapec muže pozná a nabídne mu dohodu: za mlčení o jeho pravé totožnosti mu bude podrobně vyprávět, co se ve skutečnosti dělo v koncentračních táborech za II. světové války. Starý muž souhlasí a Todd jej začne pravidelně navštěvovat. Množství informací o hrůzách páchaných na lidech však pomalu začne měnit chlapcovu osobnost...... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Svoboda

Different Seasons , 1982

madem
10.10.2022 3 z 5

Nápad mi přišel skvělý, ale jak děj pokračoval, tak to na mě bylo trochu moc. Druhou část knihy jsem ani nedočetla.

ctenar2846
18.09.2022 4 z 5

Nadaný žák, silná povídka u které se mi tajil dech. Dva muži vzájemně se držící v šachu, kdy oba nějakým způsobem potřebují toho druhého. Byl jsem překvapen jak moc mě bavilo sledovat žákův postupný vývoj. Celkově ten nápad je velmi originální.
Tělo, bych označil za povídku nadprůměrnou, neurazí, ale ani úplně nenadchne.

LaInSe
21.08.2022 5 z 5

Tak z Nadaného žáka mě opravdu mrazilo. Tak tísnivý, znechucený a zároveň fascinovaný pocit jsem při čtení vážně dlouho neměla. Kurt Dussander byla tak dokonale vylíčená a silná postava, že jsem se téměř celou knihu styděla za to, že jsem k němu chvílemi pociťovala obdiv a sympatie. Todd i Kurt byli tak uvěřitelně zvrácení, až mi to vyráželo dech.

Belanna
30.07.2022 3 z 5

První povídka se mi líbila, druhá mě neoslovila. Ale možná jsem jen nezvolila ten správný čas pro tuto knihu.

janina66
03.06.2022 3 z 5

Má první kniha od Kinga a zřejmě i poslední. Poslouchala jsem audio půjčené v knihovně, tak jsem až tak nelitovala. Povídka Nadaný žák se mi docela líbila. Zvrácenost obou hlavních hrdinů. Ale druhou povídku Tělo jsem nedala, prostě mě to nebavilo.

frantisek8863
26.04.2022 3 z 5

Dvě průměrné povídky, které spojuje fascinace smrtí. Podle pochvalných recenzí jsem očekával více. Neurazí, ale rozhodně bych si ji nedal ještě jednou.

vaclav5335
19.03.2022 4 z 5

Dost pěkná povídka. Celkově ale na Kinga podprůměr.

sestricka1
26.01.2022 4 z 5

Můj první a vím jistě, že i na dlouhou dobu poslední King. Na takové čteni si nepotrpím. Přesto hodnotím 4*.

Sitth
03.01.2022 4 z 5

Čteno jako součást povídkové knihy Čtyři roční doby. Povídka velmi povedená, King dobře rozehrává psychologickou stránku obou hlavních hrdinů. Týden po přečtení jsem s manželkou zhlédnul i film a i když je dobře natočený, povídka lépe popisuje, jak se pomalu ale jistě v jednom rodí a v druhém znovu objevuje potlačené zlo. Dávám 5/6

jfialova
21.12.2021 4 z 5

Až při čtení této knihy jsem si uvědomila, že už jsem ji kdysi četla. Obě povídky mají společné téma fascinace smrtí, i když v každé z nich na to jde autor z jiné strany. Zatím co v první povídce je hlavní hrdina smrtí zvráceně fascinován, v druhé jde o čirou dětskou zvědavost. Nadaný žák mi přijde zajímavý i tím, že tam v podstatě není žádný kladný hrdina-ti dva hlavní jsou zvrhlí úchyláci, rodiče jsou pitomci a alibisti, výchovný poradce je taky divný a i když se na konci snaží to šílenství zastavit, nepochodí. Povídka Tělo mi přijde velmi silná, uvízla mi hodně v paměti. Hlavní hrdinové, partička malých smradů, kteří se vydají za dobrodružstvím-najít tělo vlakem sraženého kluka. Výlet nakonec ale znamená především konec dětství a procitnutí do kruté reality, která předurčuje i další osudy jednotlivých aktérů. Zajímavá sociální sonda do poměrů amerického poválečného venkova.

J.P.S.
29.11.2021 5 z 5

Při čtení jsem přemýšlel, kdo je v konečném důsledku větší zrůda, zda ten nacistický dědek, nebo ten kluk. Dědek byl sice v mládí nacistická bestie a těžko s ním mít slitování, nicméně po změně své identity a odchodu do USA vedl v zásadě spořádaný život. Naproti tomu kluk je na první pohled vzorný studentík ze spořádané rodiny, ale jakmile zjistí, s kým má tu čest, tak ho začne v podstatě psychicky terorizovat a sám se tak stává zrůdou, o které původně jen chtěl udělat referát. Až mi toho starého nácka bylo chvílemi skoro líto...

Jakoby by autor nenápadně naznačoval, že v určitém věku v sobě každý může probudit zrůdu, ale jen někomu systém umožní praktikovat zrůdnosti reálně (aneb není těžké si představit, k čemu by Teddy Bowden směřoval, kdyby nevyrůstal v USA v osmdesátých letech, nýbrž o půlstoletí dříve v Německu…).

Poměrně zdařilá (i když zdaleka ne tak působivá) byla i filmová adaptace z roku 1998, kde se v epizodní roli izraelského vyšetřovatele objevil Jan Tříska.

LPG
13.11.2021 4 z 5

Prostě perfektní

kob
10.11.2021 5 z 5

Skvělé, jen teď budu muset přečíst aspoň tři milostné romány po sobě, abych vyhnala z hlavy ty hrůzné představy, které mi tam Stephen King nasadil ;)

padde
01.10.2021

Tuto knihu jsem přečetl jako prvni dílo od S.Kinga. Od té doby u mě platí jako mistr napětí a vypravěčský genius. Na druhé straně v povidce Tělo - část Čuňasova pomsta se mi stalo poprvé v životě, kdy jsem slzel a válel se smíchy při čtení knížky.

Raddkaa
24.09.2021 5 z 5

Dokonalá povídka od mistra hororů Stephena Kinga. Tato povídka vypráví o chlapci, který se začne až moc zajímat o jednoho staršího souseda až zjistí, že se ukrývá a žije pod jiným jménem kvůli své minulosti a působení v koncentračním táboře. Chlapec slíbí, že ho neprozradí, když mu bude o své minulosti vyprávět. Všechny krutosti ho nesmírně zajímají a začne jimi být posedlý... Až jednoho dne pohár přeteče..

jes09
03.07.2021 5 z 5

Má první kniha od Kinga, která mě naprosto nadchla! Líbí se mi styl psaní, styl uvažování a to nejdůležitější poutavý příběh, který Vás nenechá vydechnout.

andrea7191
29.06.2021 5 z 5

Ne až tak klasická Kingovka - hororovka, ale pěkně na psycho jedeme...

MartinJurník
12.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Taaak jsem po dlouhé době opět přečetl novely Nadaný žák a Tělo.
Pár zajímavostí:
v novele Nadaný žák je vzpomenuto na jistého bankéře, který náckovi Dussanderovi koupil akcie několika podniků, ze kterých dotyčný ve stáří žil. Bankéř se jmenoval Andy Dufresne. Ano, hlavní protagonista povídky Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank.
V povídce tělo je zmínka hned o dvou dalších (anti)hrdinech:
Při průchodem skládkou je zmíněn již nežijící nejvzteklejší pes z okolí, jakýsi Cujo .
No a druhý záporák je Eso Merrill - budoucí zmetek z Nezbytných věcí.
A tak je to u Kinga vždycky. Čtete od něj něco a ve finále zjistíte, že musíte přečíst několik dalších knih, novel, povídek .
Prostě Královské Univerzum.

CharlotteD
13.04.2021 3 z 5

Mám i oblíbenější knihy od krále hororu a tak nemohu dát plný počet. První polovinou jsem byla úplně nadšená a myslela jsem si, že snad dám všechny hvězdy. Jako člověk co se zajímá o historii jsem si od nadaného žáka slibovala výborný horor se zajímavou (ale hroznou) tématikou. Jenomže mi nepřipadá, že rozhovory starého (příšerného) člověka a chlapce, ze kterého se postupně stává sociopat dostačující a od toho bych prostě očekávala více. V poslední třetině už jsem pomalu ani nevnímala co čtu a začala jsem se v tom ztrácet, což je škoda, protože jinak to bylo bravurní. Film se mi líbil kupodivu snad i víc a to se běžně nestává. I přes mou špatně znějící kritiku bych knihu doporučila.

Cojavim
28.02.2021 4 z 5