Nadaný žák

Nadaný žák https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24256/bmid_nadany-zak-Xsg-24256.jpg 4 1528 191

Todd Bowden zjistí, že v jeho sousedství žije jakýsi Arthur Denker, hledaný nacistický zločinec Kurt Dussander. Chlapec muže pozná a nabídne mu dohodu: za mlčení o jeho pravé totožnosti mu bude podrobně vyprávět, co se ve skutečnosti dělo v koncentračních táborech za II. světové války. Starý muž souhlasí a Todd jej začne pravidelně navštěvovat. Množství informací o hrůzách páchaných na lidech však pomalu začne měnit chlapcovu osobnost...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Svoboda

Different Seasons , 1982

Kristyna95
09.09.2018 5 z 5

Tenhle kousek určitě nepatří mezi klasické Kingovky, kde figuruje nadpřirozeno. Ne, tohle je ještě děsivější. Popisuje události, které se staly poměrně nedávno. A myšlenka, že se někdo opět nadchne pro ideologii holocaustu a totálně to změní celou jeho psychiku, vývoj a fungování ve společnosti, je víc děsivá než duchové v Osvícení. Protože tohle se klidně může stát. A kdo ví? Třeba nějací mladiství vrazi opravdu věří, že tím zachraňují svět před něčím "špinavým", což je ještě krutější, než probuzení vzpomínek ve válečném zločinci s jednou nohou v hrobě. Opravdu mazec, nemohla jsem se odtrhnout. Bohužel King opět moc neukočíroval konec. Přišlo mi, jako by ještě kousek chyběl, minimálně pár vět. Byl to záměr, aby v nás zanechal co nejsilnější pocit z četby, nebo už měl psychopatka Todda plný zuby?

Česneksmedem
04.09.2018 5 z 5

Už je to nějakou dobu, co jsem tuto knihu četl. A pořád mám v paměti to nenápadné a neustálé stupňování tlaku a přeměny kočky a myši v opačné stvoření. Samozřejmě uznávám, že tato kniha někomu nesedla. To je na tom všem to báječné, že jsme každý jiný. Jinak by byl totiž život pekelně nudný. Dovoluji si tedy napsat - bylo to nadpozemsky parádní!!!

Janicga88
22.07.2018 5 z 5

velice povedená kniha...

aneta2290
19.07.2018 5 z 5

Jestli jsem něco nečekala, tak knihu od Kinga s tématem druhé světové války a koncentračního tábora... Způsob jak se mění chování chlapce je děsivé ohromující...

Sova15
06.06.2018 4 z 5

Poslouchala jsem na CD a ač děj byl strašný, až běžel mráz po zádech, líbilo se mi.

Jarka 55
14.05.2018 2 z 5

Buď to King ani nenapsal a nebo proste King není až zas takovej king . Slabé!
A ještě jedna věc ,poslední dobou mi připadá ,že filmy podle předlohy tohoto autora jsou mnohem lepší ,než sámotné knihy .

buldozer5
14.05.2018 2 z 5

Upřímně, jde snad o nejméně povedenou knihu od Kinga. Jsem rád, že jsem za ní neutratil peníze a jen jsem si ji vypůjčil v knihovně. Chvílemi mi připadalo, jako by ji ani King nepsal a jeho jméno na obalu je jen nějaká chyba. Nezáživné, ploché a hlavní postava mi navíc nehorázně lezla na nervy. Napřed jsem předpokládal, že když mar kniha nízký počet stran, děj bude svižně ubíhat a u čtení se nebudu nudit, ale bohužel jsem se mýlil. Velké zklamání... :(

mrliš
14.05.2018 3 z 5

Nadaný žák se mi libil o moc víc než Tělo. Nadaný žák mě vtáhl do děje a příběh jsem doslova hltal. Zato Tělo mě doslova nudilo a vůbec mě neoslovilo.

n.ezn.amy
01.04.2018 5 z 5

Povídky o přátelství ... Tělo je naprosto skvělá hořce smutná povídka s jednoduchým námětem, kdy kamarádi hledají tělo mrtvého spolužáka a kdy se nakonec velké přátelství změní v určité odcizení. Nadaný žák je též o zvláštním "přátelství" mezi chlapcem, který ve svém sousedovi odhalí dozorce v koncentračním táboře a naprosto propadne jeho vyprávění, kdy chvílemi ztratí pojem o minulosti a realitě

MíšaS.
28.03.2018 5 z 5

Nadaný žák se mi líbil více než druhá povídka - Tělo, ale obě jsou skvěle zpracované a psychologie "dětských hrdinů" je promyšlená do puntíku.
Pan King má můj obdiv, a to už řadu let.

Franc
21.03.2018 5 z 5

Nejsem schopen určit, která z obsažených povídek se mi líbila více. Způsob, kterým se autor vcítil do uvažování především dětských hrdinů je fenomenální. Hlavně pak v povídce Tělo. Psané Vas natolik vtáhne, že máte pocit býti sami účastníkem výpravy. Zažíváte její strasti i napětí. V tomto nelze nic vytknout, chtělo by se říci - myšlenka triviální, zpracování fenomenální. Stejně tomu je i u Nadaného žáka. Psychologické zpracování a přerod hlavního hrdiny nemá chybu. Zdá se být natolik autentickým, že máte potřebu uvěřit, že něco takového je skutečně možné.

Za mě rozhodně to nejlepší, co jsem od pana Kinga dosud četl.

radka8970
11.03.2018 5 z 5

Dokonalá povídka od mistra hororu Stephena Kinga. Tato povídka vypráví o chlapci, který se začne až moc zajímat o jednoho staršího souseda až zjistí, že se ukrývá a žije pod jiným jménem kvůli své minulosti a působení v koncentračním táboře. Chlapec slíbí, že ho neprozradí, když mu bude o své minulosti vyprávět. Všechny krutosti ho nesmírně zajímají a začne jimi být posedlý... Až jednoho dne pohár přeteče...

Monnyska
27.02.2018 5 z 5

Musím opět smeknout klobouk před mistrem. První novela byla akčnější a plná děje, druhá byla zase plná vývojového charakteru mladých postav. Obě však byly plnohodnotné čtivo, nechutné, mrazící.. Oba příběhy mi po dočtení pořád vrtají hlavou.. vřele doporučuji :)

shmaic
23.12.2017 5 z 5

Štefan nezklamal a ja nemohu jinak, nez 5 hvezd. Psycho thriller od a do z vcetne vseho zvrhleho a zvracen ho, co v Kralove podani pusobi tak prirozene...

SeanFifield
22.11.2017 5 z 5

Dvě povídky a jedna horší než druhá. Tedy v jiném slova smyslu. Možná je Tělo lepší Nadanému žáku. Rozhodnutí je jen a jen na čtenáři. Záleží na tom, zda chcete mrtvoly "vyrábět" nebo je hledat.

Kamil2
20.11.2017 5 z 5

Geniální náhled do dvou zvrácených duší. Děsivé, nechutné, morbidní...ale skvělé.

Illyria88
12.11.2017 5 z 5

Dočetla jsem. Narozdíl od filmu, který jsem nedokázala dokoukat. Přes to, o čem kniha byla, se mi "líbila".

DickBach
05.08.2017 5 z 5

Četla jsem už kdysi dávno a tenkrát nic. O válce jsem nevěděla vůbec nic, tak jsem nechápala čím je Kurt a vlastně i Todd tak trýzněn. Dnešní setkání bylo prostě perfektní. Jako téměř vždy u Kingovek nečtu, ale promítám v mysli film. Přesně vidím jednotlivé sekvence, cákance krve... jsem v ději s nimi. Pan King je prostě král, to se nedá nijak okecat.

danny_21
02.07.2017 4 z 5

Tato dvousbírková novelková knížečka je moc povedenou záležitostí - tyto dvě jsou obsaženy v pozdější rozšířenější sbírce Čtyři roční doby. Nadaný žák je o jednom inteligentním, vzorném premiantovi, který má zálibu v nacistické historii a jako na zavolanou objeví v sousedství bývalého důstojníka SS, který měl co do činění se židovským holocaustem - 80 %
U Těla zase Steve ukázal jak má velký dar na to, že dokonale umí vykreslit charaktery ( a ty dětské obzvlášť ) a pro Tělo to rozhodně platí ( a vůbec nejlíp v TO ). Cesta při které čtveřice kluků pozná a naučí se o sobě víc, než by čekali. My dnešní čtyřicátníci, máme k těmto dobrodružným příběhům jiný vztah než dnešní mladá generace a věřím, že mnozí z nás se na té báječné výpravě úplně vidí - jako celek i po zaokrouhlení nahoru - 85 %

Kerberos
26.06.2017 5 z 5

Kinga a horory moc nečtu,ale todle se mi líbilo a ani film nebyl špatný.