Nadace

Nadace https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15829/bmid_nadace-nXz-15829.jpg 4 1393 213

Nadace / Nadácia série

Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné – vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Na samém okraji galaxie proto založí na planetě Terminus Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše. Toto je příběh prvních dvou set let její pohnuté historie...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo , Triton

Foundation , 1951

Chytuš
15.05.2023 4 z 5

Já nechápu, proč to pořád dělám - když mě úplně nenadchl Konec věčnosti, proč se pouštím do Nadace... Ale nebyl to úplný přehmat, to zase ne. Spíš než sci-fi je kniha o politice a intrikaření. Paralela s pádem civilizací je poměrně slušně zpracovaná, zvlášť v některých částech knihy mi z toho běhal mráz po zádech. V jiných momentech mi ale naopak samovolně oči vylétaly k nadočnicovým obloukům - na zmínku o atomové energii jsem si v průběhu poslechu vypěstovala slušnou alergickou reakci, o Seldnově kazeťáku nemluvě... Kulisy jsou prostě poplatné době vzniku, takže přes to se čtenář musí trochu přenést, aby si užil jiných hodnot téhle knížky...

Shaxx
15.05.2023 4 z 5

Člověk by nevěřil, že od prvního vydání téhle klasiky uplynulo už 72 let :)
Vždy mě bavilo číst, jak si lidi v různých letech představovali vizi budoucnosti.
Nadace začíná dost poutavou a slibnou návnadou, o čem bude děj, která se pak ale zvrhne víceméně do hromady intrikaření, politiky a nějaké ty sci-fi prvky se odsouvají na druhou kolej (a chápu, že tohle někoho mohlo zklamat). Zajímavým aspektem je zde věda, která se z určitých důvodů ukryje pod takzvané vědecké náboženství, přičemž celý systém "duchovna" je tu popsán s takovým... blahosklonným tónem. Jedna zajímavost také je, že hlavní postavy jsou výhradně muži. Ženy se tu objeví pouze jen v roli na pár řádků v roli recepční, anonymní služebné a největší roli tu má manželka vysoce postaveného hodnostáře, která si zaslouží dokonce necelé dvě stránky dialogů :))
Nemá smysl se moc nadchnout pro nějaké postavy, protože děj skáče v čase, a původní postavy se tedy moc neohřejí u kormidla. Ale nemůžu tomu upřít čtivost a nápaditost, takže určitě budu pokračovat i s dalšími díly.

Frizer
01.05.2023 5 z 5

Geniální vyprávěcí postupy vytváří z Nadace klasiku Sci-Fi žánru. Parádní dílo, ať už v psané či mluvené formě. Nicméně chápu že "happy trigger, space opera scifisty" nemusí toto dílo vůbec zaujmout, jde spíše o konverzační a myšlenkový příběh a tím je tempo pomalejší.

jenda3876
28.04.2023 1 z 5

Prvni nadaci jsem poslouchal jako audio, cetl Vladimir Fiser. Kdyz pominu jeho chyby ve cteni, obcas i drmoleni, coz jiste na zazitku moc nepridalo, tak zazitek celkove velmi slaby, postavy se vynoruji nahodile bez nejakeho uvodu, nevite o nich nic, nemate k nim zadny "vztah" nekonecne politicke "kecy", dej stoji obcas zminka nejakeho povedomeho jmena, ale celkove ten dej je plytky, od tohoto nestora sci-fi jsem asi cekal vic, ale bohuzel jsem zklaman chtelo by to vic sci-fi a mene politky a nabozenstvi. Kdyz zaslechnete, ze Seldon zapne magnetofon, tak proste poznate, ze uz to dost zestarlo. Nejvetsi sci-fi je atomova puska a atomo-zarovka, ale celkove dost slabe, slabe propracovane, potencial by byl, ale nevyuzity. Cely dej se posune mozna tak o sto let, tak tu asi nemuze byt ani nejaka hlavni postava, ke ktere byste si vytvorili nejaky vztah, je tu pouze nejake politicke pnuti mezi Anakreonem a Terminem ale vlastne ani nevite na jakou stranu se pridat. Dival jsem se na serial v TV, chapu, ze tady byl dej asi o dost zhusteny, aleson to melo nejaky spad.

aquarius555
22.04.2023 2 z 5

Tento Pád ríše rím-, pardon, galaktickej, je v podstate len séria rozhovorov, kde každá (zameniteľná) postava hovorí tým istým hlasom, napriek tomu že majú rozdielne názory, pozadie, pochádzajú z rôznych planét a podobne (len pohlavie majú všetci rovnaké). Prekvapuje ma, že kniha nebola pôvodne zamýšľaná ako rozhlasová hra. Všetky opisy v Nadácii by sa zmestili na dve strany. Pričom práve opisy sú podľa mňa jednou z devíz sci-fi, keďže aj obyčajný opis oblečenia, budovy, vozidla atď. sa v tomto žánri môže stať niečím nečakaným a zaujímavým. Staré brakové jednostránkové comicsové stripy ako Flash Gordon a Buck Rodgers, ktoré môže Nadácia svojou ekonomickou úspornosťou trochu pripomínať, mali aspoň silnú, imaginatívnu vizuálnu stránku. Táto kniha je sivá ako jej obálka.

sgjoli
26.03.2023

Když se dívám na místní většinové hodnocení, půjdu dost proti proudu. Nadaci jsem poslouchala jako audioknihu a bohužel jsem skončila cca ve třetině a odložila jsem to jako nedoposlouchané. Hvězdičkové hodnocení nedávám.
S tématem politiky v kombinaci se sci-fi jsem se tu nepotkala poprvé, už jsem to viděla třeba v úžasné Duně Franka Herberta, kde jsem se v tom dost dobře vyžívala. Ale tady mne to dost nudilo. To bylo asi nakonec dáno tím, že jsem se strašně ztrácela, pletly se mi postavy, kdo stojí na čí straně atd. Prostě jeden velký chaos. Nevím, možná kdybych četla tištěnou knihu, třeba by se to nestalo a užila bych si to víc. Ale jako audiokniha mi to prostě vůbec nesedělo.
Přitom o interpretaci se postaral skvělý Martin Myšička, jehož hlasový projev je velmi příjemný a skutečně dobře se poslouchá. Toho je mi dost líto, že už kvůli němu jsem to nedokázala doposlouchat. Ale holt jsem se minula s obsahem. Škoda. Asi to někdy v budoucnu zkusím ještě tištěně, třeba mne to chytne víc.

Lolila
24.03.2023 5 z 5

Už som sa dlho chystala na túto sériu od Asimova a prvá časť nesklamala.
Nie je to o konkrétnych postavách, ale o celej galaxii. Dej prebieha v časových skokoch a je rozdelený do niekoľkých častí, v ktorých sa riešia krízy predpovedané Harim Seldonom.
Skvelé, nadčasové, premyslené,...

iam.sokol
06.03.2023 5 z 5

Naprosto famózní úvod do jistě velkolepé série. Od Asimova jsem naposledy četl Já, robot ještě jako teenager a jsem moc rád, že jsem se tehdy nepustil i do Nadace. Čekal jsem klasickou sci-fi s vesmírnými válkami a bitvami, ale díky bohu jsem dostal mnohem víc, když Asimov propojil vesmírné pozadí s intrikami a vysokou politikou. To vše zahalené jasně nalajnovanou tisíciletou budoucností, která je však aktérům (a čtenářům) skryta. Přečteno na jeden zátah a už jdu rovnou na pokračování.

hlina
19.02.2023 3 z 5

Přistoupila jsem k tomu jako ke kultovnímu dílu sci-fi, ale byla jsem nemile překvapená. Je to tím, že dílo tak rychle zestárlo, nebo tím, že námětem je spíše politika?

Stauff
02.02.2023 5 z 5

Klasika ze všech nejklasičtější. Celou sérii jsem včera dočetl asi potřetí. Poprvé to bylo začátkem devadesátek, teď mě oslovilo nové vydání, s novým překladem, od Arga. A zase to nemělo chybu. V dalších dílech této série dojde i na duchovní rozvoj, který připomíná přispěvatel pode mnou. Je určitě výhodou, pokud máte načtené i jiné Asimovovy knihy. Ságy o robotech, Ocelové jeskyně, Nahé slunce atd. Vše se v posledním díle této ságy krásně propojí. Tyto knížky prostě miluju.

palladium
26.01.2023 3 z 5

Vynikající čtivé sci-fi. Trochu mě zklamala vize budoucnosti, která nereflektuje duchovní rozvoj, který osobně předpokládám. Prostě mocenské boje, budoucnost podobná dnešní přítomnosti, důraz na vědomosti apod.

R47
20.01.2023 2 z 5

Jako kluka mě celá ta série bavila. Ale znovu přečteno po dvaceti letech je to neskutečně ukecaná nuda. Zírám, jak rychle to zestárlo. Proboha, kdo si tohle vybere ke zfilmování? Ve skoro 90 % série se nic neděje. Jenom si dvě až tři postavy povídají a rozvíjejí dost zastaralé filosofické i technologické představy. Dávám aspoň dvě hvězdy za tu vzpomínku na kdysi, jak jsem z toho býval nadšený a u vytržený. Možná mladší ročníky to může bavit pořád.

Ajinka126
15.01.2023 4 z 5

Na rok 1951 to je klobouk dolů. Ale, ale.. já jsem čekala více sci-fi a méně politky. Sice to bylo sepsané hezky, některé věty ve mě silně rezonovaly, což oceňuji. To jen já nejsem moc fanda společenských románů. Kdyby místo vymezování pozic v říši a nadaci, raději omrkli nějaké planety, to bych se chytla víc.

A jen osobní drobnost - jasně, je to kniha z roku 1951. Přesto si nešlo nevšimnou, že tam jsou jen muži. Asimov asi nebyl moc pro emancipaci.

tami1
16.12.2022

Strašná nuda!

Dočteno se zatnutými zuby a s nadějí, že mě snad na konci čeká nějaká pointa, nějaký wow-efekt. Tak nic! Zase jedna opěvovaná klasika, která šla úplně mimo mě.
Hodně zamrzí naprostá absence hlavního hrdiny nebo dějové linky, která by celý příběh spojovala a v těch suchopárných politických kecech vytvořila aspoň náznak akce.

opatovak
12.12.2022 4 z 5

V dnešní době je knížka opravdu silným zážitkem. Navíc jsem jí četla na dovolené v Dubaji, což celý obsah značně umocnilo, neboť Dubaj funguje skoro jako systém Říše.

SBH
10.12.2022 odpad!

Tak tohle byla výzva! Domnívám se, že kniha je chybně zařazena mezi sci-fi. Ve vědeckých otázkách se autor beznadějně ztrácel a fantazie neprojevil ani za mák. Naivitu prokazoval jak v oblasti technického pokroku, tak společenského vývoje.
Těžko říci, která složka díla byla horší. Asi začnu dějem, který nebyl… žádný. Na dvou stech stránkách se jalově žvanilo a pokuřovalo z doutníku. Politické intriky jednotlivých „státníků“ odpovídaly rafinovanosti žáka třetí třídy ZŠ. Všichni ti mudrcové měli jasno jenom v jedné věci: „Něco tady smrdí.“ O tom čtenáře informovali věru často.
Zhruba v půli jsem dospěla k závěru, že se jedná o dílo humoristické ve stylu: Najdi všechny logické nesmysly. Státní útvar, který ovládá pětadvacet planetárních systémů, má elektřinu zavedenou pouze na jedné planetě? Jako opravdu? Borec si přečte depeši, aniž by přestal mluvit? O pochutnávání na 200 let starém lokriském víně si také myslím svoje, blehuhe. Vypadne jim elektřina a další borec volá: „Přineste pochodně!“ Prostě jeden vtip za druhým.
Takže po věcné stránce stál text za starou bačkoru. Bohužel ani spisovatelské řemeslo dojem nezachránilo. Postavy byly schématické, papírové, bez propracovaného charakteru, nevyvolávaly žádné emoce, ani jejich vzájemné interakce nepůsobily přirozeně. Dialogy šroubované, všechny na jedno brdo, stále stejné hlášky a obraty. Nějakými popisy se autor vůbec nezdržoval.
A morální poselství? Principem celé Nadace je fatalismus (jediné správné jednání je slepá stádnost) a manipulace. Kromě mocichtivých uchvatitelů starostovského křesla neměl nikdo jiný nárok na projev důvtipu, selského rozumu a nějaké aktivity. S tím souvisí poměrně šovinistický duch díla – v knize se vyskytuje jediná ženská postava, protivná komdorova manželka. Jinak pro autora ženy vůbec neexistovaly.
Ne že bych já v jeho světě chtěla žít.
Jedná se o rodokaps velmi nízké úrovně a je mi opravdovou záhadou, jak se něco takového mohlo stát oceňovanou klasikou.

PrincaListicka
08.12.2022 5 z 5

- Posloucháno jako audiokniha od OneHotBook -

Musím říci, že jsem vůbec netušila, co se dá od jednoho z prvních sci-fi příběhů, které kdy byly napsány, očekávat. Zcela jistě jsem však neočekávala, že se příběh vydaný krátce po druhé světové války prakticky nebude lišit od těch současných. Za to musím před autorem rozhodně smeknout pomyslný klobouk.

Nadace je příběhem velmi politicky zaměřeným, setkáme se zde s promyšlenými machinacemi i neočekávanými zvraty.
Pro mě osobně je velice zvláštní, že se mi Nadace tak velmi líbila, když ještě před pár lety jsem sci-fi a politicky zaměřenou literaturu obcházela velkým obloukem.

Hlavními a vlastně takřka všemi postavami příběhu jsou muži. Ženy se zde pouze mihnou, nebo jsou jen zmíněny mezi řečí. Vůbec mi to však nevadilo, ba naopak. Všechny tři hlavní mužské charaktery jsou totiž tak ohromně silné a důkladně psychologicky propracované, že vám to bohatě vynahradí.
Zprvu jsem si chtěla po poslechnutí příběhu pustit i jeho seriálové zpracování. Popravdě ale musím říci, že když jsem zjistila, že z poloviny mužských charakterů udělali ženy, nějak mě přešla chuť. Po přečtení pár recenzí od skalních fanoušků a shlédnutí několika záběrů jsem se rozhodla, že si svůj zážitek z knihy kazit nebudu.

Děj knihy je rozdělen do několika částí, které jsou od sebe časově poměrně výrazně oddělené. Zároveň jsou jednotlivé části prokládány zajímavými záznamy z galaktické encyklopedie, na které na Nadaci pracují. Vzhledem k tomu, že autor celou rozsáhlou ságu Nadace vytvářel asi 50 je však jasné, že v prvním díle jsme jen uždibli malý kousíček z obrovského sousta, které na nás čeká v dalších dílech. Nadace a říše už na mě čeká na mé audioknižní poličce a já se nemůžu dočkat, až se do ní pustím!

Audioknihu namluvil skvělý herec Martin Myšička, který dle mého názoru dokázal perfektně vystihnout atmosféru díla, dokázal do svého projevu dostat obdivuhodné množství emocí a perfektně vdechnout život jednotlivým postavám.

Závěrem bych příběh doporučila všem milovníkům sci-fi, kteří si chtějí rozšířit své obzory o zásadní dílo tohoto žánru, a kteří jsou zároveň ochotni přijmout, že některými rysy je dílo poplatné době, ve které bylo publikováno.

martin8550
21.11.2022 5 z 5

Vynikající klasika světové literatury. Autor velmi zábavně předkládá učebnici politiky a diplomacie na pozadí rozpadu Galaktické Říše v několika kratších povídkách či novelách. Spojovacím prvkem je psychotronický model geniálního matematika, který postavy povídek velmi přesně naplňují i když většina z nich to vůbec netuší. Mnohé teze z této knihy by se daly tesat do kamene. Oproti současným hloupoučkým distopickým románům na obehranou notičku klimatických změn je Mistrovo dílo čistou studánkou radosti a požitku.

hanak_v_exilu
23.10.2022 5 z 5

Nadace Isaaca Asimova, jedna ze dvou nejslavnějších a nejkvalitnějších sci-fi sérií působí vedle komplexnější a filosofičtější Duny téměř všedně. Obě se odehrávají zhruba ve stejné době. Nadace v roce 11 988 galaktické éry, což odpovídá roku 23 574 našeho letopočtu. Příběh Duny začíná v roce 10 190 hegemonie Guildy, což by mohlo být někdy kolem roku 22 000 po Kristu. Duna představila neuvěřitelně živoucí a veskrze cizí svět s lidstvem povzneseným vysoko nad naši úroveň. Nadace se spokojila s klasickým motivem umírající říše, jejíž společnost se od té naší nijak zásadně neliší. Dojem ještě více podporuje adorace atomové energie, která připadá všední i lidem ve 21. století, natož aby mohla být výkřikem techniky ve 223. století. Na kvalitu příběhu to ovšem nemá žádný vliv.

Roselunda 1928
12.09.2022 4 z 5

Na Nadaci mě zaujala příjemná změna perspektivy - nesledujeme typické schéma postavy, která se mermomocí snaží co nejrychleji zachránit svůj svět, sledujeme dlouholetý vývoj, kde se charaktery nepokoušejí odvrátit neodvratné, ale pouze zmírnit průběh. Na tomto příběhu není až tak důležitý ten sci-fi prvek - podstatná je kombinace politiky, kultury a náboženství. Sledovat řešení krizí bylo zábavné a tento prvek jsem si na knize velmi užívala.

Co se nedostatků týče, měla jsem problém se orientovat v jednotlivých kapitolách. Nepřeberné množství postav, které povětšinou nejsou nijak blíže uvedeny, řeší nepřeberné množství problémů, a čtenář je vždy vržen doprostřed změti občanských povstání, soudů, a hrozeb válek. Pátá část sice všechno pěkně uzavře, ale pro mě tato nekonzistence a skákání byly velmi náročné.

Dále bych ocenila, kdyby si autor více promyslel a představil psychohistorii - jak by to mohlo matematicky fungovat? Jak by se to dalo představit čtenáři více do hloubky než "pravděpodobnost, wow"?

Každopádně se v sérii pokračovat chystám. Ano, technologie je poněkud zastaralá, ale v Nadaci vlastně slouží jen jako pojítko pro politické a společenské změny, které jsou popsány brilantně. Jen doufám, že další díly budou konzistentnější.

3,5*

space opera zfilmováno – TV seriál