Nadace

Nadace https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15829/bmid_nadace-nXz-15829.jpg 4 1393 213

Nadace / Nadácia série

Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné – vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Na samém okraji galaxie proto založí na planetě Terminus Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše. Toto je příběh prvních dvou set let její pohnuté historie...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo , Triton

Foundation , 1951

novecento
12.05.2019 4 z 5

Čtenář si musí uvědomit, že čte klasiku vydanou v roce 1951. Nemůžu ale souhlasit s názorem, že to není sci-fi, ale jen politika, úskoky a intriky. Bez těchto vlastností se neobešla generace lidí v průběhu předcházejících tisíciletí a budou stále aktuální i v budoucím světě, který dovedeme předpovídat jen pomocí vizi v režimu sci-fi. Někdy je taky důležité najít si čas pro listování i ve starém kalendáři.

DzordanoChruno
08.05.2019 2 z 5

Ono to ani scifi nie je, skôr strata času. Príjemná, ale stále len strata času. Keď si na nejaké mená a postavy zvyknete, príbeh poskočí o pár desiatok rokov dopredu. A zvykáte si znovu, na nové mená.
Viac ako scifi je to politika, úskoky, intrigy. Je to ako listovanie v starom kalendári. Nečíta sa to zle, ale dokopy nič sa neudeje.

DericCaster
05.05.2019 3 z 5

I já se přidám k hodnocení od jarovia předemnou... Zřejmně jsem ještě nedospěl do oblasti života, kdy mne bude fascinovat filozofie... Těšil jsem se na sci-fi o budoucnosti, ale králové a regenti... Ale i přes občasný záblesk sci-fi ve formě molekulárního vrtáku, či atomového nože, jsem si připadal, že čtu spíše nějaký román situovaný do středověku...

jaroiva
26.04.2019 2 z 5

Asi jsem toto kultovní dílo dostatečně nepochopila, ale vážně mě to nijak nebavilo. Vlastně nechápu, proč jsem to vůbec neodložila a došla až na konec. Možná jsem čekala, že se z toho nakonec něco opravdu vyvine... ale nestalo se tak, takže po zavření knížky nejsem o nic moudřejší než před jejím otevřením. Nadace na mě nezanechala žádné následky, nic jsem si z tohoto díla neodnesla. Možná by mi bývalo stačilo přečíst si předešlý komentář od Rihatamy, je to přesné shrnutí a nic víc se v knize neudálo :)

Rihatama
25.04.2019 5 z 5

Nostalgie. To ta mě přiměla sáhnout vysoko do regálů mé knihovny a vytáhnout knihu, kterou jsem četla snad ještě na výšce. Detaily už jsem si nepamatovala, spíše pocity. Trochu jsem se bála, že žádné WOW už nebude. Ale. Už po přečtení prvních stran jsem si vše vybavila a pochopila, proč právě Asimovova Nadace udělala do mé šedé kůry mozkové tak hluboký zářez, zanechala nesmazatelnou stopu v mé duši a vysloužila si své věčné místo v knihovně. Psychohistorie a matematika. Víc Hari Seldon nepotřeboval, aby předpověděl budoucnost na tisíciletí dopředu. A tak galaxie jde kupředu a Seldon si může mnout ruce. Teda mohl by, kdyby býval žil. Protože jeho Nadace vyrazila po cestě obnovy a záchrany civilizace bojem proti Císařství. Prošla přitom stádii vývoje, jež známe z historie. Tato tak trochu filozofická a tak trochu sociologicko-společenská sci-fi mi prostě učarovala. A ať už byla Galaktická encyklopedie zástěrka a podvod či nikoli, citáty z tohoto nepsaného díla mi rovněž četbu příjemně zpestřovaly.

Hardinův aforismus: „Nikdy nedopusťte, aby vám morální skrupule zabránily udělat to, co je správné!"

thorir
27.12.2018 5 z 5

Bájná Nadace je dnes již klasika žánru. Bezesporu patří do knihovny každého milovníka SF. Obsáhlejší komentář netřeba, nebylo by v něm nic objevného. Kniha se čte velmi snadno, autor měl dar psát komplexní texty velmi jednoduše. Příběh je chytlavý, pozadí galaktických událostí a pád impéria, velkolepé a přímo fascinující. Za zmínku též stojí neuvěřitelné nadšení atomovou energií, je krásné číst dnes něco takového.

gan112
10.12.2018 2 z 5

Číta sa to samo, aj keď ide viacmenej len o politické dialógí postáv ktoré sú jedna nesympatickejšia ako druhá. Rozhodne chýba ľudský rozmer (jediná ženská postava - na to pozor pan Assimov) a menej "banálne" zápletky. Nasledujú spojlery: Je jasné že s každou politickou krízou sa Nadácia vysporiada, ved to bolo predpovedané vedecky (fajn ok, to mi až tak nevadí), ale pri obrovskom technologickom náskoku ktorý Nadácia má by bolo asi hlúpe keby ju niekto porazil. Príde mi to ako také zbytočné hranie sa zo slovíčkami keď pri lámaní chleba Nadácia vždy vyrukuje z tým že ovláda atómovú energiu a tým pádom je kríza zažehnaná, lebo má obrovsky navrch. A takto to ide v podstate príbeh za príbehom. Čo sa však mení na pozadí je politická kulisa, ktorá smeruje od moci vynútenej prostredníctvom gnosticizmu, ku moci ekonomickej. Thet´s all. Chcelo by to viacej obšírne a nápadite zobraziť Ríšu, a dej v širšom okolí Nadácie. To je podla mňa to čo čitateľov priťahuje na epických space operách - pompéznosť, výpravnosť, špecifická atmosféra, ale aj situačnosť. To znamená zobraziť veľké udalosti v malom ľudskom rozmere. Assimov si podla mňa vybral príliš dlhé časové obdobie aj územie. A ešte jedna vec - podľa mňa sa v románe pracuje s veľmi málo ikonickými predmetmi. Snad som postrehol len blaster, a logo Ríše na Lodiach. Chcelo by to viac takýchto záchytných bodov...ak niekto vie o čom hovorím.

dedliipf
29.10.2018 3 z 5

Představte si, že byla vaše celá současnost plán. Filosofové a vzdělanci starověkého Říma, nejspíš stoikové, viděli rozměrnost své říše a zárodky jejího rozkladu. Předpokládali její pád a tak se rozhodli uchovat znalosti své doby a těch minulých. Dědictví antického Řecka přeložili do tehdejšího světového jazyka, pořizovali opisy vědeckých knih a učili své panovníky. Pro chod říše bylo nutné písmo a tuto nutnost vtiskli i do nového náboženství Knihy. Moc písma se pak šířila další staletí po pádu staré říše a z něj odvozovali noví panovníci svou legitimitu... Teď si to rozprostřete do rozměrů celého vesmíru.

"Vědecká metoda, čert aby to vzal. Není divu, že to s Galaxií šlo z kopce."

Asimov s jednoduchým jazykem na jednoduchých postavách (ale upřímně, když poslouchám politiky dneška, není to rozdíl, jen v umění manipulace mě nikdy nepřesvědčili) předvádí souboj lidstva o moc a sebezachování.

Cením zvraty a nápady. Základní kámen dobrého sci-fi.

eliska2669
15.10.2018 5 z 5

Jak už psali jiní - nic se tam neděje, je to vlastně nudný, samá politika a spousty jmen, které se vždycky změní, když už se jakž-takž začnete rozkoukávat.
Ale přesto. Přesto mám z knihy nějakým způsobem naprosto boží, geniální a totálně dobrý pocit, přenesla se na mě z ní jakási atmosféra a s láskou na ní vzpomínám.

Zviera
04.09.2018 5 z 5

prečítala som všetky časti Nadace asi 4x (?) Prvýkrát, keď som sa učila "znovu" čítať príbehy a zhltla som to totálne aj s navijakom. Asimov bol vizionár - a Nadaci používam vo svojom profesionálnom aj osobnom živote.
Říše upadá....
.... show must go on!

SalvorHardin
29.08.2018 5 z 5

V sérii o Nadácii si futurologickým spôsobom prezriete vzostup a pád civilizácie – Asimov sa pri vymýšľaní Galaktickej ríše inšpiroval históriou Rímskej ríše. Nadácia je napínavá a epická, cinematická a spoločensko-kritická, poučná a vzrušujúca, napriek dobovým nedostatkom. Je to prvá sci-fi sága a stále patrí spolu s Dunou od Franka Herberta medzi vôbec najlepšie sci-fi ságy, ktoré boli kedy napísané.

VesmirnaOndatra
23.07.2018 5 z 5

Niekedy v neurčito vzdialenej budúcnosti Boha omrzí hrať s vesmírom kocky a tak si namiesto toho zahrá šachy s jedným dávno mŕtvym mužom.
Po prvej časti je stav 1:0 pre dávno mŕtveho muža

Po dlhšom čase kniha s politickými premisami, argumentmi a závermi, z ktorých som nešla do vývrtky, možno preto, že dejová línia sú v podstate preonačené dejiny Rímskej ríše, len namiesto Vie Appie sa cestuje hyperpriestorom, namiesto železného plátu sa chráni atómovým štítom a namiesto zlatom a tretkami sa platí zlatom a tretkami.

Greene
12.04.2018 5 z 5

Naprosto nadčasová kniha. Je zajímavé, že se v knize prakticky nic neděje, ale celou dobu, co jsem četl, jsem se nemohl odtrhnout. Jen ty jména postav, která jsem si nemohl nikdy zapamatovat... ale to je tak jediné, co se Nadaci dá vytknout.

PWM
17.03.2018 4 z 5

Přestože některé dobové myšlenky pomalu zastarávají a z dnešního pohledu jsou překonané, kniha zůstává i nadále skvělá a jako celek nadčasová. Zřejmě to bude tím, že je úplně jedno, v jaké době se kniha odehrává, protože člověk zůstává stejný… Často kritizovaná „povídkovost“ Nadace, koneckonců to opravdu povídky byly, je ve skutečnosti obrovským vkladem k úspěchu knihy, neboť díky této sadě drobných dějů, autor dokáže popsat mnoho oblastí lidského chování i různorodý děj, aniž by k tomu potřeboval celé knihy, jako jiní autoři, či případně Asimov sám v některých dalších dílech. Je příjemné, že v jednotlivých poměrně krátkých a dějově velice hustých a na události bohatých úsecích knihy zůstává Asimov věrný svým výrazným myšlenkám. Ačkoli pouze náznakem, nebo v jejich důsledcích a aktuálním stavu světa, se tak dotýká „otázkou původu“, principem „Věčnosti“ apod, které následně rozpracovává ve svých dalších knihách a čtenáři podává komplexní, věrohodný a logicky provázaný svět. Díky vzájemné logické návaznosti a kontextu je velmi jednoduché a příjemné číst další knihy, ať již ze série Nadace, tak i ostatní knihy. Nadace je skvělou bránou do Asimovova světa a rozhodně stojí za přečtení.

ziriant
23.02.2018 3 z 5

První část perfektní. A pak jsem se naprosto ztratila. Jak mě trochu uklidnily komentáře níže, nebyla jsem v tom nejspíš sama. Ale to zabloudění v ději, času, prostoru a postavách bylo bohužel natolik velké, že ze zbytku knihy jsem v podstatě neměla vůbec nic. Lepší hodnocení je zvláště za tu první část, tu považuji za krásný začátek něčeho, co mělo pokračovat rozhodně jinak, ale když tedy odhlédnu od zbytku, opravdu jsem si ten úvod náramně užila. Na Nadaci se těším už dlouhé roky, takže jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala, a jistě na ni nezanevřu a jednou si ji přečtu znovu, jakožto jsem zvědavá i na další díly. Tak uvidíme.

Nomia
23.02.2018 4 z 5

Nadace mě celkem nadchla. Hodně chytré a zajímavé sci-fi, které se notně točí kolem politiky, společnosti a historie. Rozhodně se nejedná o sci-fi klasiku, tak jak si ji představujeme v současné době, ale na tehdejší dobu nepochybně pokroková byla. I teď má co nabídnout, čte se velmi dobře.

VladimirTetur
23.02.2018 4 z 5

Inteligentní sci-fi.

mitko
20.02.2018 4 z 5

Prvá kniha zo série sleduje založenie Nadace a jej rastúci vplyv na okraji galaxii počas približne 200 rokov. Postupne tu sledujeme jej vývoj v piatich príbehoch, kde v každom sa rieši kríza Nadace. Krízy sú to všetko politické, kde hrozí vojna proti Nadaci a do toho sa pridáva faktor, že všetko už bolo dopredu vypočítané a zahrnuté v plánoch zakladateľa Hariho Seldona. A tu prichádza aj pre mňa zaujímavý rozkol, budúcnosť Nadace je pevne daná a všetky prekážky, ktorým bude čeliť sú už v pláne zahrnuté. Niektoré hlavné postavy o tom vedia a tak stoja veľakrát pred problémom, či majú niečo aj podnikať, keď vedia že Nadace aj tak ďalej prežije. Všetky poviedky sú politické, ale Asimov vždy písal ľahším štýlom, takže sa v tom nestratíte.

Jediné čo ma trocha sklamalo bola vedecká stránka knihy, v roku písania bola atómová energia ešte v plienkach a Asimov si asi myslel, že nakoniec týmto smerom sa ľudstvo vyberie a všetko bude založené na tejto energii. Je to hold pri scifi veľká neznáma, ktorým pokrokom sa ľudstvo bude vyvýjať

DRALI
28.01.2018 5 z 5

Filozofická sci-fi. Parádní filozofická sci-fi!!! Kniha je plná úvah, které se vám zavrtávají do mozku. Přes to se dá číst jedním dechem.

xxtom
16.01.2018 1 z 5

Kniha je takové politické sci-fi. Nedokázal jsem se do ní nějak ponořit a byl jsem rád, že jsem jí vůbec dočetl.

space opera zfilmováno – TV seriál

Isaac Asimov