Nadace

Nadace https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15829/bmid_nadace-nXz-15829.jpg 4 1390 212

Nadace / Nadácia série

Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné – vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Na samém okraji galaxie proto založí na planetě Terminus Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše. Toto je příběh prvních dvou set let její pohnuté historie...... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Argo , Triton

Foundation , 1951

tlllk
tlllk
14.10.2021 5 z 5

Vratil som sa k najstarším spomienkam na knižky z detstva, trochu ako hrať sa z tamagočim, chvíľu rozmýšlate ako vás to mohlo kedysi tak baviť , ale nakoniec prevládnu tie pozitívne spomienku na tú dobu ...

alishek
alishek
13.10.2021 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a musím přiznat, že jednu hvězdičku navíc dávám za namluvení, to byla špička. Pomalé a napínavé sci-fi, sice bez nějakých akčních scén, ale hlavně je to o dialogu mezi postavami a i přesto se autorovi podařilo udržet moji pozornost, super.

mirec88
mirec88
13.10.2021 4 z 5

Hm. Mierne sklamanie. Čakal som od toho nepredstaviteľnú pecku, ktorá mi nedá dýchať a donúti ma to hltať jednu stránku za druhou, ale opak je pravdou. Čítal som to kľudne bez vzrušenia a bez nejakých extatických stavov. Bolo to dobré, nadpriemerné, ale sem-tam nuda a to skákanie v čase som nepobral spočiatku. Ale fajn. Teším sa na ďalšie diely.

Richard Skolek
Richard Skolek
03.10.2021 5 z 5

Vynikající klasické dílo, a také jeden z mála příkladů sociologického způsobu vypravování. Kniha rozhodně není pro každého – nejde tu o postavy, nejsou tu žádné vesmírné bitvy, autor se zaměřuje jen a pouze na myšlenky. Právě tím je ale tak fascinující a poutavá.

soupik2012
soupik2012
28.09.2021 5 z 5

Nadace, je knihou která nemá děj. Je totiž výhradně složena pouze z dialogů. Zároveň se dá říci, že časovou stopou prostupuje několik povídek, které mají společného jmenovatele. A tím je jeden hrdina, který se snaží odvrátit hrozící nebezpečí. Všichni se přitom spoléhají na přesnost výpočtu psychohistorika Hariho Seldona. Zde jsem prvně nadzvedla obočí. S přesností na minutu Sheldon vypočítal, co se stane v nesmírně vzdálené budoucnosti. Ehm... Za nejlepší povídku považuji část Starostové. Hardin mě opravdu bavil. Ale zároveň se zde v plné nahotě ukázalo, proč povídky vlastně nemám ráda. Když se do příběhu ponořím a ten mě doslova pohltí, tak je z nenadání konec. A začíná jiný příběh s opakujícím se procesem poznávání a po vnoření se do příběhu je už zase konec. To není nic pro mě. Důvodů, proč jsem i přes tento značný nedostatek dala knize plný počet bodů, je hned několik. Povídky jsou ve směs velice dobré. Nadace je jednou z nejlepších bezdějových knih. Ale především, mne naprosto uchvátilo zpracování audioknihy. Pan Martin Myšička, ale také režisér Hynek Pekárek si za tuto audioknihu doufám odnesou nějaké ocenění. Bylo by nanejvýš zasloužené.

madem
madem
27.09.2021 5 z 5

Nevím, proč jsem tak dlouho dokládala přečtení Asimova. Sehnala jsem první díl a během jednoho večera ho celý smlsla, hned jsem začala shánět další. Skutečně mě kniha vtáhla do děje. Nechce se mi věřit, že kniha je tak stará.

Steew
Steew
04.09.2021 4 z 5

Musím souhlasit s komentářem níže od Rawen616. Začátek je opravdu skvělý a má výborný námět. Pak tedy přijde to skákání v čase. Přesto, mě to ale bavilo, i když občas zorientovat se v tom mi chvilku trvalo po každém skoku.

Rawen616
Rawen616
04.09.2021 2 z 5

Namlsán řečmi o obrovsky významné a uznávané monumentální scifi jsem s mírnou nedůvěrou uchopil knížečku malého formátu o cca 200 stránkách a bohužel má nedůvěra se nemýlila. Začátek je tedy ještě skvělý. Sympatický hlavní hrdina přilétá do velmi dobře popsaného "planetoměsta" kde se potkává s matematikem předvídajícím blízký konec civilizace (který i přesně spočítal) ale má plán jak mu zčásti zabránit. Následuje jejich zatčení, konspirace...a nazdar. Tenhle super námět je jen prvních pár stran a můžete na něj v klidu zapomenout. To co následuje je úmorné skákání v čase do daleké budoucnosti od jedné nezajímavé postavy ke druhé a prakticky jen nonstop politikaření. Navíc kvůli malému rozsahu velmi zhuštěné. I když jde o scifi je to samý král, císař, kupec, vévoda a neustále se řeší dohody o tom které město či planeta se ke komu připojí a do toho všeho církev, tedy ona Nadace, tahá za nitky. Když už si konečně zapamatujete jedno jméno, pak v další kapitole následuje časový skok a nastoupí nové, povětšinou zcela nezajímavé a nesympatické, postavy. I přes ten mini-rozsah se to čte šíleně těžce a jsem opravdu rozčarován. Zejména tím, že jsem krátce před Nadací dočetl již poněkolikáté Dunu a i když je také plná politikaření a "feudálního" vesmíru, tak je o několik levelů výše a neskutečně jsem si ji užil, možná víc než poprvé. Duně totiž ten svět věříte a působí velmi propracovaně, cize, neskáče se tam v čase a drží se to okruhu několika zajímavých postav. Nadaci bohužel právě dočítám jen s obrovským sebezapřením a opravdu nechápu čím se toto dílo stalo tak uznávanou klasikou. Pravdou ovšem je, že mi Asimov moc nesedí celkově a neužil jsem si ani legendární sbírku Já, robot. Ve své době byla Nadace asi super, pár zajímavých nápadů obsahuje ale bohužel, podle mého názoru, nezestárla tak elegantně jako jiné scifi klasiky.

Polli
Polli
02.09.2021 4 z 5

Zajímavé, jak Asimov na pár stránkách s několika událostmi dokáže hýbat dějinami.

Johana
Johana
31.08.2021 5 z 5

Půvabná klasika sci-fi žánru, kterou jsem kdysi nedočetla a letos v létě vyposlechla v podobě audioknihy.
Ačkoli s filosofií autora hluboce nesouhlasím, Nadace se mi líbila. Nápadu i zpracování si cením. Text je ovšem už poněkud "starožitný", takže pátou hvězdičku přidávám za naléhavost, se kterou jsem hned běžela poslouchat druhý díl.

HAL
HAL
31.08.2021 4 z 5

Myšlenky v Nadaci jsou na svou dobu brilantními nápady které ve své nadčasovosti trefně vystihují společnost dnes jako tehdy - ale jsou všechny načrtnuté tak ve zkratce a povrchně, že nemají jak skutečně zapůsobit a dospět k něčemu podstatnému, než de facto jen parafrázovat úpadek římské říše a vzestup jejích nástupců. Rozhodně ale jde o nesmírně zábavné a svižné sci-fi.

Atuin
Atuin
17.08.2021 5 z 5

Celá série stojí za přečtení, ačkoliv možná někde uprostřed série zjistí že to není ta samá radost jako na začátku, tak odložit se to nedá. Zejména některé díly jsou přímo uhrančivé. Četla jsem ji komplet pouze dvakrát, přiznávám že pak jsem se vždy vracela a vracím k nejoblíbenějším částem. Styl Asimova byl úžasný a jeho schopnost vše odvyprávět ani nemluvě. Na papíře to funguje znamenitě, je v tom genialita, lidskost a prvky toho co vás dovede odklonit těmi nejrůznějšími směry. Je to čtivé, extrémně návykové a velice kvalitní.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
31.07.2021 5 z 5

Nechci teď znít nevděčně poté, co jsem vysomrovala seznam, jak číst za sebou knihy autora, ale...už jsem to pokazila první knihou Ocelové jeskyně (než jsem měla těm seznam). Takže...
(Prostě si musím přečíst alespoň první knihu, než se podívám na adaptaci! Můj kříž je těžký!!!)

Hmm, takže začneme. Tohle není příběh o tom, jak kluk poznal holku. Tohle je příběh o tom, jak chlap vypočítal, že za 500 let přestane veškerá sranda, a přijde hodně dlouhá doba temna. A všichni jsou za to rádi, že jo? Že jim to řekl, ne? A společně začnou pracovat na tom, jak tomu zabránit. Jo...ne, tak takhle to vážně nezačíná  :(

Hari Seldon je evidentně chytrej chlap, když tohle zvládnul vypočítat. Protože ruku na srdce. Kolik z vás si dobře spočítá už jenom v krámě slevu? (Tedy, pokud nejde vo pivo, to je motivace jak sviňa.) Jenže tím pádem asi počítal i s tím, že z toho jeho výsledků nebudou ostatní nadšení. Je to přece Říše! Ta už toho vydržela! Ta nemůže padnout! Je to přece Říše!

Úvodní soudní přelíčení bylo docela náročný číst (padaly tam dost hluboký myšlenky) a vážně skvělý úvod do děje a vzniku Nadace. Hezké zametení pod koberec. O to bylo zajímavější číst dál. Jak právě Nadace je hybatelem většiny věcí, až mi bylo líto, že se všichni nedožijí toho, aby to viděli...

Co mi ale vrtalo hlavou bylo (mučila jsem svou duši, aby svědomí bylo čisté a nepřečetla si anotaci druhého dílu), na jak dlouhém časovém prostoru se bude kniha odehrávat. Když ještě ani nejsme na straně padesát a je skok o padesát let. A musím říct, že se mi to takhle fakt líbilo. Pobýt chvíli v každé fázi Nadace a poznat jejich myšlenky a co se stalo za tu dobu. Pozorovat ten pomalý rozklad a projít všemi fázemi (názvy části naprosto sedí...). Jak se každé místo, kam člověk šlápne začne řítit ke svému nevyhnutelnému konci...

Nejvíc mě asi dostalo ono téma odkazu. Ten, který nám řekl, co máme dělat, je mrtvý. Musíme to to tedy dělat dál? Nemůžeme to zkusit jinak? A změní se něco, když se po dlouhé době konečně dozvíte skutečný důvod, proč jsme to měli dělat? Změní to naší původní myšlenku? A co když už žádné další zjevení nebude? Znamená to konec? Neuspěli jsme? Nebo právě naopak, uspěli jsme?

Vlastně skoro na každé stránce je něco, nad čím je dobrý se zamyslet. A to mě baví. Jako hodně. Vlastně jsem se i na hodně místech zasmála (lidi být lidi...napořád). Prostě pohoda čtení :)

Ale po přečtení naprosto chápu, proč to není kniha pro každého...
Bavil mě formát. Na někoho to může působit jako román popisující po částech jednu éru. A někdo to může vidět jako několik povídek spojených do románu linkou oné éry.
Jenže potom se pokaždé musí začínat znovu, tedy znovu (encyklopedie poradí), ale pokaždé jinak. Protože on se život taky opakuje. V cyklech.
No, možná by kniha dřív nebyla ani pro mě. Toho materiálu na přemýšlení a politiky tam je hodně, ale má to jeden háček. Kniha naprosto skvěle napsaná. (Další potvrzení, u dalšího autora, že se mi po třicítce něco přecvaklo v hlavě?). Takže to ubýhá naprosto v pohodě a vlastně jsem se na konec těšila. Ne až to skončí. Ale až to skončí, protože hodně brzo přijde další díl  :)

karel0684
karel0684
05.07.2021 5 z 5

po cca třiceti letech jsem se znovu dostal k této knize, kterou jsem tenkrát hltal a musel jsem ji mít doma. A vůbec se mému patnáctiletému já nedivím, že mne to tak bralo. S odstupem času, je kniha psaná trochu divně, a pohled na technologie budoucnosti je jaksi vyčpělý, přesto budu pokračovat dalšími díly. Kniha není jen o technice, ale je i o psychologii a budoucnosti obecně :)

Arev122
Arev122
19.06.2021 2 z 5

Začátek byl slibný, ale s postupujícím čtením bylo pro mě málo vzrušujíciho děje a příliš mnoho politiky

Hakkon
Hakkon
06.06.2021 5 z 5

Táto kniha je veľmi zaujímavou ukážkou vzostupu a pádu obrovského Impéria, ktoré však dokáže zachrániť geniálny jedinec. Nadáciu som čítal v približnom veku, kedy ju písal samotný spisovateľ a asi aj preto mi jeho myšlienkové pochody boli tak blízke. Najkrajšie mi osobne vždy prišli práve tie skoky do neznáma a šikovnosť, s akou sa postavy vedeli so svojimi problémami vysporiadať. Čo je naozaj super, tak napriek svojej ,,tenkosti" je to skvelý príbeh, kde naozaj geniálny plán geniálneho muža píše geniálne ľudské príbehy (a aj geniálne nastavuje prostredie pre ďalšie diely série). Toto bol môj prvý kontakt s hard sci-fi a aj preto táto kniha (ako aj séria) má u mňa špeciálne miesto na poličke tak ako aj hodnotenie 5/5.

Hzjena
Hzjena
11.05.2021 4 z 5

Opět mi trvalo dlouho než jsem si srovnal v hlavě hodnocení této ságy, která ve své době musela být něco, co by dnešní kritéria považovala minimálně za ,,odvážné,,. Samozřejmě jako většina lidí, jsem znal Asimova jakožto ,,otce,, robotů (vím že Čapek vymyslel to slovo, nebojte) s jeho zákony robotiky. Proto jsem byl zvědav na Nadaci, už jen kvůli referencím.

Mohu se přiznat, že je to opravdu nadčasové dílo ( narozdíl od ,,nevimpročtakstrašněpřeceňovanejm" Trifidum...), které nutí k zamyšlení a i přes propadliště času je a bude pořád aktuální. Leč technika se vyvíjí, žel bohu člověk zůstává stejný, bez ohledu na války, mory, evoluci či odlišnost planety, na které se narodí....

První kniha o Nadaci pokládá více otázek, než na které odpovídá, ale to je snad samozřejmou součástí kvalitních děl.

Pozn.
Přiznám se nebylo mi dobře po těle, když sem to četl/poslouchal, protože z toho cítím kus pravdy, pravdy kterou cítil sám Asimov, proto to napsal. Mohu jen doufat, že nikdy nebude zapotřebí Hariho Seldona, aby zachraňoval lidské pokolení na tisíce let dopředu.

puczmeloun
puczmeloun
30.04.2021 4 z 5

Je do drahně let, co jsem Nadaci (hned dvakrát) četl a pokračoval dál celou sérií. A i teď mi to přijde jako opravdu zajímavý nápad, kde je sci-fi až v druhém plánu a celé téma je spíše hrou s proměnami sociologie, náboženství, politiky atd. Podobně, jako si Isaac Asimov hraje v knize Já, robot se zákony robotiky, tady v několika tématem spojených příbězích nechává před očima čtenáře vyvíjet společnost kdesi daleko v budoucnosti a na okraji galaxie.

deirdre
deirdre
17.04.2021 5 z 5

Pustila som sa do tejto série opäť po desiatich rokoch, nakoľko už hodnú dobu sa mi na nej pravidelne mimovoľne zastavuje zrak, akoby mi chcela niečo povedať. Kľúč na riešenie krízy? Možno. Nadace ako celok je mimoriadne inteligentné a nadčasové sci-fi, ktoré som od prvého prečítania nikdy úplne nedostala z hlavy a žije si vo mne svojim životom ďalej. Keby som nebola tak dychtivá po nových a nových knihách, mohla by som ju čítať stále dookola.

tom2843
tom2843
11.04.2021 4 z 5

Jsem překvapený, že většina kmentářů popisuje Nadaci jako nudu... Jasně, není to barbar Conan, ale mě Nadace fakt baví (alespoň první knížka ze série). Myšlenka psychohistorie, která dokáže předvídat budoucnost desítky tisíc let do budoucnosti. Moderní prorok Sheldon, který vás občas tahá za fusekli, aby dosáhl naplnění svého proroctví. Lidé, kteří řeší napětí mezi prorockou budoucností a svou vlastní zodpovědností a aktivitou. Maličká Nadace bez zdrojů vzdoruje velkým barbarským královstvím. Doporučuji ;-)
„Atomový anihilátor je dobrá věc, ale může střílet oběma směry." Salvor Hardin

space opera zfilmováno – TV seriál

Isaac Asimov