Nad českými zeměmi slunce nezapadá

Nad českými zeměmi slunce nezapadá https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289894/bmid_nad-ceskymi-zememi-slunce-nezapada-5S9-289894.jpg 4 275 70

České střemhlavé bombardéry proti carským bitevním lodím. V polovině 19. století postihla svět katastrofa. Celé části zemského povrchu byly vymazány, hladiny oceánů se zvedly. Zanikly celé státy, jiné vznikly. Jedním z nich bylo Česko-slovenské království. V polovině dvacátého století je z království námořní velmoc s koloniemi a državami po celém světě. Kdo vládne mořím, vládne světu. Ale Češi nejsou jediný národ, který touží vládnout oceánům, jedním z největších hráčů na světovém poli je carské Rusko, které si brousí zuby i na česko-slovenské území. Carovo námořnictvo má drtivou materiální převahu. Aby Češi mohli vyrovnat síly, musí vsadit na novou, nevyzkoušenou zbraň. Námořní letectvo.... celý text

OldaB
03.03.2024 4 z 5

Dobrá myšlenka hezky rozpracovaná do větší ságy. Vojenské akce výborné, postavy by to chtělo více polidštit. Dej příjemně ubíhá, nenudil jsem se.

Kotrlat
03.12.2023 3 z 5

Jak zmiňuje v komentáři Rilian, měl jsem pocit, jako by dobrodružné romány z našeho dětství získaly české kulisy, a to byl ten hlavní tahák (ne že bych tedy spoustu času netrávil u historických strategií typu EU4 nebo HOI4 s cílem z Čechů udělat velmoc, proto jsem si také knihu půjčil). Samotný děj odsýpá a snadno se čte, dokonce mě bavil. Ale... Postav je jak z Vojny a míru od Tolstého, ovšem tady jsou zároveň neuvěřitelně ploché a nesympatické, děj bez větších zvratů neúprosně spěje k předvídatelnému konci. Největší problém je ale za vlasy přitažená sci-fi zápletka (Velká bouře) k této "alternativní historii", která s historií nemá moc společného, kdy zmizí kusy pevniny ještě hloupěji než v programu Malování. Ani v Evropě 19. století si nedovedu představit, že by najednou z ničeho vznikla tak dominantní síla a ostatní na to nebudou adekvátně reagovat. Navíc když ta země by mohla počítat s pár miliony obyvateli. Mimo jiné ve druhé světové válce jen minimum (navíc mnohonásobně větších) zemí disponovalo letadlovými loděmi, ale i tak rozsáhlou flotilou hlavně bitevních lodí.

mi-380
21.11.2023

Nebyl jsem schopen přenést se přes prostoduché seznamovací konverzace.

Rilian
03.11.2023 2 z 5

2,5* Úvodem bych asi měl napsat, že autor umí napsat čtivý příběh a zcela rozumím, že se kniha mnohým čtenářům líbí. Jedná se o dobrodružný příběh, který svým stylem připomíná literaturu našeho dětství. Tomu všemu rozumím a kniha mě skutečně ani v jedné své části nenudila. Pokud hledáte odpočinkový akcí nabitý román a jste fanoušci vojenské techniky, bude tato kniha ideální volbou. Rovněž doporučuji audioknihu s pěkným hudebním doprovodem vycházející ze Smetanovy Vltavy.
Nicméně nepatřím mezi fanoušky české sci-fi tvorby a při četbě jsem zjistil, že nijak zvlášť netoužím po "space opeře" na moři s českou tématikou. Celá představa o Česko-slovenském království mi totiž přišla zcela absurdní a neuvěřitelná. I kdyby k podobné živelné katastrofě v polovině 19. století skutečně došlo, Češi a Slováci by určitě nevybudovali koloniální námořní mocnost se schopností projektovat svoji moc po celém světě. Důvod je prostý, nedostatek lidí. Stačí si porovnat potenciál holandské říše a Velké Británie či Francie. Autor neustále hovoří o Češích a Slovácích, ale v příběhu žádní Slováci (stejně jako Němci či Maďaři) nevystupují. Těžko si zkrátka představuji, že desetimilionový národ bude disponovat flotilou bitevních a letadlových lodí, koloniemi po celém světě a schopností nabídnout efektivní spojenectví Indii, Kanadě či africkým domorodým kmenům. Stejně tak je absurdní představa, že by se česká šlechta zcela bohemizovala a k vládě by nastoupila fiktivní větev mělnických Přemyslovců (už tehdy existovala kritická historiografie).
Příběh je velice přímočarý a snadno předvidatelný, což bych vzhledem k žánru románu klidně pominul. Nicméně mi vadila jednostranné vykreslení všech postav i válčících stran. Na české straně stojí odvážní a čestní námořníci kdežto na ruské spíše arogantní hlupáci neschopní spolupracovat. Čeští důstojníci jsou vzorem ctností a k mužstvu mají kamarádský přístup, kdežto carští důstojníci naplno využívají svá privilegia. Český král je odvážný a schopný vládce, který neohroženě rozhoduje o vojenských záležitostech i armádních projektech, kdežto ruský car je ambiciózní despota. Češi jsou hodní kolonizátoři, kteří území zabírají až po dohodě s africkými domorodci, kdežto Rusové nechávají okupované Turky hladovět. Ano, carské Rusko se takto skutečně chovalo ke vzdáleným mimoruským územím, ale nechápu, proč by to nedělali i Češi.
Nicméně nápad sám o sobě není špatný. Já osobně bych si rád přečetl nějaký román z postapokalyptického 19. století, kdy pozůstatky koloniálních mocností svádí nelítostný boj o suroviny. Klidně by to mohla být i veliká potopa, kterou ostatně navrhl již Michele Verne ve své povídce Věčný Adam. A dokonce bych si dokázal odpustit i ty České země.

GošaGoša
21.08.2023 3 z 5

O lodích a letadlech, proto jsou lidé jen figurky. Neměla jsem komu fandit a tudíž se mi to nečetlo zrovna nejlíp. Moc postav, lodiček, letadýlek a titulů, takže zanikají jednotlivé charaktery. Nuda. Chyběly hlubší emoce a živost postav. Budiš příkladem nalezení nepřátelské flotily a pak taky: "... a všichni na palubě zahynuli."
Chtěla jsem vědět, co na tom ti čtenáři mají... Krom vlastenectví (Česko jako světová velmoc) asi táhne zodpovězení otázky "Co kdyby Česko mělo moře?" Že by funkce guma ve Photoshopu? Nápad originální, ale i bez něj by ta alternativní historie fungovala. Autor to tak asi chtěl, tak ok.
Tmavovlasý Karel Doležal... Český rybníček je moc malý, aby to byla náhoda. Už jsem četla knihu od českého autora, kde "nenápadně" vystupovali kolegové z autorovy branže. Jaký to má smysl?
A na závěr doporučuji první přečíst dodatky. Ty jsem četla až na konec a bez nich jsem zpočátku nevěděla, která páčka. Bylo by lepší tyhle informace zapracovat do textu.
Příště až budu chtít číst military, sáhnu raději po knihách od Fajtla a Janského.

mnohoknih
30.07.2023 4 z 5

Výborný příběh alternativní historie v čele s králem Tomášem I. Musím hodně pochválit autora, že předpokládal, že knihu budou číst i nevojenští amatéři a opatřil ji přílohami s vysvětlivkami šarží, porovnání válečných lodí atd. I letectvu se toto porovnání hodilo. Příběh sám je oslava české mazanosti. A jako v každé pohádce jsou tu ti hodní i padouši docela zřetelní, takže i konec je předvídatelný. Líbily se mi názvy lodí podle našich a slovenských měst. Potěšila mě rychlá karma Kirilla Rykova. I když se celý příběh v podstatě taktizovalo a vedla válka, bylo to poutavé čtení.

slawa.cap
06.05.2023 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Před časem jsem četl povídku "Po velké bouři" která osvětluje stvoření této reality. Takže jsme se aspoň trochu dokázal zorientovat.
Příběh ze kterého odkapává patos a patriotismus tak jak to umí snad jen americká agitka. Ale ono to funguje, člověk je hrdý na to že je Čech, co jsme ve světě všechno dokázali, jaká jsme velmoc. Pak si člověk uvědomí realitu... Navíc vzhledem k současné politické situaci je tu dost velká paralela.
Rozhodně se co nevidět pustím do dalších dílů.

TomHr
15.03.2023 3 z 5

Příjemný únik do alternativní reality, ve které vládne Československu spravedlivý pan král a armádě statečná generalita, chrabré československé námořnictvo mazaně poráží silnější protivníky a dobře chrání své spojence a zámořské državy. Postavy jsou sympatické, tedy pokud stojí na té správné, rozuměj československé, straně. Příběh je svižný a přímočarý, konec poměrně předvídatelný, ale tak to u pohádek chodí.

Fifineek
04.12.2022 4 z 5

„Všechno, co plave, jde potopit.“

V polovině 19. století postihla svět katastrofa, která způsobila zaplavení kontinentů a změnila tak jeho dosavadní fungování. Tuto pohromu následně nazvali Velká bouře.
Děj knihy se odehrává téměř 100 let po Velké bouři a je zasazen do Česko-slovenského království, které se stalo velmocí s državami a koloniemi po celém světě. Společně s tím má také značné množství lodí, letadel a schopných lidí na svých místech.

Po knize jsem pokukoval několik let a když jsem se dozvěděl o jejím dotisku, tak jsem si ho nemohl nechat ujít. Do knihy jsem se začetl a měl od ní značné očekávání, které se naplnily. V knize nechybí aktuální mapka světa a několik dalších příloh jako např. seznam jednotlivých států s jejich historií nebo soupis vojenské techniky jednotlivých států. Co se týče postav, tak těch na mě bylo ze začátku poměrně dost, ale nakonec jsem se v nich jakž takž zorientoval. Série má v tuto chvíli 5 dílů a nemůžu se dočkat až se pustím do dalšího!

Pampalini
27.10.2022 4 z 5

Příběhy alternativní historie obvykle stojí na tenkém ledě. Víme jak to bylo a autor přináší verzi jak by to bylo kdyby... V tomto případě to funguje výborně. Kde ještě muže být Česko-slovensko světovou velmocí? A konflikt s Ruskem zvyšuje aktuálnost. Pan Kotouč stvořil uvěřitelnou fabulaci a do ní vložil zajímavý příběh. Souboje lodí na první pohled nejsou moc akční podívanou, ale to tady neplatí. Malé mínus patří množství postav a hodností, které splývají, ale chápu, že tady na psychologii čas nebyl. Je dobré, že na konci je přehled techniky a bližší informace ke světu.

ArkAngel
22.09.2022 4 z 5

Příběhy z alternativních historií mne vždycky zajímaly a svět, ve kterém Češi vládnou velkému kusu světa a bojují proti Rusku, mi tak uniknout nemohl. U názvu našich lodí jsem se samozřejmě musel smát, protože přesně takhle by to dopadlo. Jen si samozřejmě pak musí dát našinci pozor, aby Jan Hus neskončil znovu v plamenech. Honza Kotouč jinak skvěle pracuje se světem a jde vidět, že si opravdu nastudoval dobovou techniku čtyřicátých let, aby se jí mohl inspirovat pro svou sérii. Možná mě chvílemi rušilo, jak se v kapitolách během akce rychle měnily perspektivy, ale je to takový filmový postup a vlastně to k tomu i sedí. Na další knihy ze série jsem rozhodne zvědavý a stejně tak i na prequely, které nám ukážou svět chvíli po Velké bouři.

ctenar2846
17.08.2022 5 z 5

No jako WAU...

Já osobně nejsem úplně fanoušek lodiček nebo letadýlek, ale tohle bylo super. Skvěle promyšlená alternativní realita kde se Česko-slovenské království střetne s Ruskem. Popisy bojů na moři, náletů, velící mašinerie armády i rivalita mezi letectvem a námořnictvem,... no a bylo toho prostě hrozně moc co se mi líbilo. Těším se až se vrhnu na další díly.
Rozhodně mohu všem příznivcům alternativní historie všemi deseti doporučit.

Franc
25.06.2022 4 z 5

Tak jsem se zase po letech vrátil do světa, kdy trend udávají České země, a Ruská říše je stále tím, kdo si hraje na vládce světa, kterým touží být tak jako v naší realitě.

Kniha se čte bezesporu pěkně, není nouze o akci. Pomyslné misky vah jsou neustálené a není jasné do poslední stránky, která strana drží silnější závaží.

Autor vybudoval zajímavý svět, kde není místo pro slabé a váhavé. Prostě je jaký je a nic moc více se k danému nedozvíte. V konání a událostech lze najít paralely a náznaky korespondujicí s naším světem, ale ne v míře, aby si vybudovány svět nezachoval vlastní jedinečnost a svébytnost.

Kdo má zkušenosti s jinými knihami autora, najde v chování hrdinů jeho jasný rukopis. Opět se ale nemohu zbavit dojmu, že v každé knize musí mít autor svého Mirka Dušína s komplexem, který je třeba odhodit, aby bylo lépe.

Jako u jiných knih autorových jsem spokojen, spousta akce, politikaření, nepřátel na horizontu, i trochu toho patosu, který zabrnká na strunu češství.

A jelikož v reálném světě slunce nad Českými zeměmi slunce západá, musím počkat až opět vyjde, abych se mohl v dalším díle vydat na oceány spolu s Československým loďstvem vstříc dalším dobrodružstvím.

Lmslaver
30.05.2022 5 z 5

Vím, že Honza Kotouč je machr na military/space operu, ale tenhle jeho krok do alternativní minulosti, kde je po globální katastrofě Česko-Slovenské království jedna z významných námořních velmocí, se ukázal jako skvělý tah. V první úvodní knize čtenáře moc neunavuje ohraným vojenským výcvikem (spíše je to jen okrajová záležitost, zdokonalování v letecké taktice špičkových pilotů) a jde rovnýma nohama do konfliktu námořních mocností. Námořní bitvy i zákulisní špionské a politické hry ani na okamžik nenudí. Autor vytvořil skvělý funkční svět, kde i vlastenecké srdce zaplesá, nezbývá mi než smeknout.

Ramiel
23.03.2022 4 z 5

Moje první setkání s tímto autorem a určitě ne poslední. Zajímavý nápad s katastrofou, která změnila svět a rozložení států a jejich vojenských sil. Děj je jednoduchý a přímočarý. Jednotlivé postavy nejsou zpracovány kdovíjak do hloubky ani originálně. Setkáváme se u nich spíše s klasickými klišé o pilotech, námořnících, slavných otcích a "nezvedených" synech. Ale vzhledem k celkovému vyznění knihy to vůbec nevadí. A rozhodně zde platí, že v jednoduchosti je síla.

sel123
13.01.2022 4 z 5

Tohle mi přijde ještě lepší než Centrální imperium. Asi, že jsem troch patriot a navíc rád alternativní historii. Zatím teda jen první část přečtena ale doufám, že i další budou stát za to. A jasně, nečekejte náročné čtení, prostě zábava.

Ales.BD
10.10.2021 4 z 5

Velké sny malého národa. Sympatické postavy a svižná akce. Plně srovnatelné s jakoukoliv zahraniční produkcí, jen nepadají jména jako Smith a Brown, ale třeba Tesařík a Melichar.

Marek82
03.10.2021 4 z 5

Na knihe je príťažlivá alternatívna história, ktorá je minimálne zo začiatku príbehu vítaným osviežením. Potom sa už s ňou veľmi nepracuje a tvorí len zaujímavú kulisu pre klasický príbeh o arogantných pilotoch, odvážnych kapitánoch a klasickom boji medzi dobrom a zlom. Príbeh trocha ťahá dole veľké množstvo postáv, v ktorých je ľahké stratiť prehľad a tým pádom nedostávajú veľa priestoru. Aspoň postavy pilotov sú ako tak popísané, hoci sa autorovi nepodarilo vyhnúť množstvu klišé. Celkovo však ide o atraktívny military príbeh z obdobia druhej svetovej vojny, kde sa bojovalo na mori a vo vzduchu a nie stláčaním gombíkov a vypúšťaním rakiet stredného doletu z ponoriek cez polovicu kontinentu. Interpretácia je bohužiaľ trocha amatérska, postavy nie sú hlasovo skoro vôbec odlíšené, čo neprispieva ľahkej orientácii vďaka ich množstvu. Každopádne si rád vypočujem aj druhý a tretí diel, ak sa podarí nahrať.

Denny456
15.09.2021 4 z 5

Moc pěkný. Alternativní historii mám rád a postavy jsou živé a uvěřitelné. Struktura alternativnho světa je taky poměrně reálná. Takže super.

mr.Zdenek
11.08.2021 5 z 5

Přečetl jsem první dva díly a docela se těším na další. Alternativní historie Českého království - velmi zajímavý nápad a dobře zpracovaný. Pouze srovnání s realitou už tak dobré není. Spíš mizerné.