Nacisté v Tibetu: Záhada expedice SS pod vedením Ernsta Schäfera

Nacisté v Tibetu: Záhada expedice SS pod vedením Ernsta Schäfera https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402297/bmid_naciste-v-tibetu-zahada-expedice-ss-1bX-402297.jpg 3 19 9

Dne 21. prosince 1938 překročila vysokohorský průsmyk Nathu-La mezi Sikkimem a Tibetem v Himálaji karavana jezdců. Bylo to pět mladých mužů, kteří jako první Němci obdrželi oficiální povolení navštívit „zakázané město“ Lhasu. Na jejich zavazadlech vlály vlaječky s hákovými kříži a runami SS. Tito muži byli důstojníky SS a jejich expedice požívala zvláštní podpory Heinricha Himmlera a jeho SS-organizace „Ahnenerbe“. Co hnalo těch pět mužů na střechu světa? Šlo zde jen o zoologické výzkumy, antropologická měření a geomagnetické experimenty? Jednalo se zde o vybudování tajných diplomatických kontaktů za zády britské říše? Nebo měli v Tibetu dle možností najít případné relikty „Praárijců“? Dodnes se okolo expedice z let 1938/1939 odvíjejí mnohé spekulace. Peter Meier-Hüsing před námi předestírá historii a dohru tohoto podniku a přidává k tomu kritické poznámky o ideologickém pozadí, které vedlo ke vzniku této expedice.... celý text

Literatura faktu Historie
Vydáno: , Volvox Globator

Nazis in Tibet: Das Rätsel um die SS-Expedition Ernst Schäfer , 2017

Bob
12.05.2021 1 z 5

Katastrofa. Nedokážu pochopit, jak může někdo napsat, že hrubky v knize byli, ale nebyli tak rušivé. Sám nejsem žádný češtinář. Ale co je moc...
Pokud editor, na různých místech knihy uvádí různé názvy jedné, stejné organisace, a korunuje to komolením méně známých jmen, to je zlo. Tato kniha vyšla, jen aby hloupě zaplácla místo na trhu. Mrzí mě že tento krok vedle způsobilo zrovna nakladatelství Volvox Globator. Kniha byla doslova nudná, vedle pravopisných hrubek, byla zbytečně natažená, o pasáže které přímo s expedicí nesouviseli. Velké zklamání.

Tomas@S
28.05.2020 4 z 5

Jako fanouška hry Wolfenstein a filmu Indiana Jones mne chytl titul knihy a musel jsem si ji půjčit a přečíst. Na rozdíl od ostatních komentářů si nebudu stěžovat na kvalitu editora, hrubky tam pravda byly, ale jen malé a nerušivé. Naopak se text četl velmi dobře a překlad byl kvalitní podle mého názoru.
Obsahově se mi kniha fakt líbila, obrazový materiál byl slabší, ale na internetu se dá najít spousta dalších a lepších fotografií z této expedice. Na youtube je dokonce i původní film, ale bohužel německy, což je u mne problém.
Co se týče knihy samotné, autor si dal opravdu velkou práci se sháněním materiálu a je velmi pečlivý a přišlo mi, že i poctivý. Není to žádný převlečený nácek jak to bohužel občas u podobných témat bývá, ale dívá se na to z pohledu moderního a demokratického, snaží se být maximálně objektivní a neglorofikuje a nezlehčuje nacistické pozadí výpravy a hrdinů. Naopak se je snaží odhalit a usvědčit z mnoha lží a zbavit onoho nádechu tajemna a zbytečné glorifikace.
Za mne jedna hvězdička dolů jen za ty drobné chybky, jinak jsem maximálně spokojen.

Arbenin
14.03.2020 1 z 5

Redakcne jedna z nejodflaknutejsich knih, co jsem kdy cetla. Enormni vyskyt chyb/preklepu, spatne popisky, neuplny obsah. Kniha se diky tomu neda cist. Dve hvezdicky za tema knihy. Jinak bych dala odpad

Zorka
09.08.2019 3 z 5

Naprosto souhlasím s níže uvedeným komentářem - tolik překlepů, chyb v diakritice i interpunkci jsem v knize snad ještě neviděla. Jako by se jednalo o "laické dílo", přitom odborně kniha vyžadovala nepochybně spoustu práce, aby autor dokázal ze střípků historie poskládat (snad) fakta. Chvíli mi trvalo se začíst, některé pasáže byly zbytečně podrobné, naopak o pobytu v Tibetu bych uvítala více informací, i když chápu, že autor mohl využít jen informace dostupné. Střední část knihy hodnotím jako nejzajímavější.

icewind
17.07.2019 3 z 5

Největší záhada této knihy není snad ani samotný příběh, ale naprosto neexistující korektura. V poslední době se s odfláknutým textem setkávám bohužel poměrně často, ale tohle byl zatím s přehledem vrchol, kam se hrabou himalájské velehory.....toho kdo to způsobil bych nechal načíst z toho paskvilu audioknihu (minimálně 3x) a celý týden by to musel denně poslouchat (minimálně 3x).
Velká škoda, protože jinak má kniha rozhodně co nabídnout a vcelku střízlivou formou hodnotí rádoby záhadu výpravy do Tibetu pod záštitou SS a fotka naaranžovaných setkání s místními pod vlaječkami s runami a svastikou působí vskutku bizarně, skoro jako "korektura" této knihy.
Poměrně zajímavé je i vyrovnání x nevyrovnání Schäfera a spol. s minulostí resp. postoj poválečných soudů k otázce jejich viny a zapojení do nacionálně-socialistické mašinérie, za které by se nemusel stydět ani neexistující korektor tohoto vydání.
Pro mě osobně je tady ještě další přesah resp. něco jako knižní předmostí ke knize Jména čísel a příběhu tzv. sbírky koster, pravděpodobně změním pořadí další připravené četby.....
Celkově je mi líto, ale za doprasené vydání a "výbornou" práci korektora nemůžu dát víc jak ***.

Iki1
14.06.2019 3 z 5

Autor popsal z vícero úhlů zajímavou část nacistického programu, o které jsem zatím četl jen zběžné informace. Obdivuji autorovu přípravu, dal si práci i s vyhledáním informací o osudech hlavních protagonistů a sbírkových předmětů po válce. Tím vzniklo kompaktní dílo s velmi dobrým informačním potenciálem. I já se musím bohužel přidat ke kritice jazykového korektora. Jedná se o vázanou knihu, které by skutečně měla být věnována příslušná péče. Čtenáře tohle prostě musí iritovat.

mgeisselreiter
26.05.2019 3 z 5

Vydavatelství Volvox Globator je u mě zapsané jako vydavatel zajímavých titulů, ale zároveň jako vydavatel knih s neskutečným množstvím chyb. Platí to i pro tuto knihu. Děj je zajímavý, podaný čtivě, autor si dal práci vyhledat a spojit množství útržkovitých informací do kompaktního celku. Čtenáře možná zklame, že v anotaci avizované záhadné pozadí není ani nijak záhadné a mýtické, ani překvapující.
Čtivosti bohužel ubírá opravdu neskutečné množství chyb v textu. Nejsou výjimkou 2 chyby v jednom odstavci, pokud je souvislých 10 stran bez chyby, je to světlá výjimka. Nemyslím si, že při vydávání (nejde o žádný žhavý bestseller uváděný na trh v co nejkratší době po vydání originálu) není čas ani prostor ke korekci. Je to ostuda!
Celkově dám 70% a zůstanu u 3*, 26. 5. 2019.

vojteska70
25.05.2019 4 z 5

Moc zajimavé

JKDelaney
29.03.2019 3 z 5

Velice zajímavé čtení o cestě nacististických pomahačů v letech 38/39 do Tibetu. Podrobně popsané situace a přípravy kolem expedice k tomu životopisy jejcih účastníků. Na konci knihy skvělé vysvětlení kde a jak se vzaly až mýtické a samozřejmě zcestné diskuse o spojení Tibetu, nacismu, Thule atp.

Tibet 30. léta 20. století nacisté výpravy a expedice

Autorovy knížky