Nácek & holič

Nácek & holič https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14587/bmid_nacek-a-holic-rfU-14587.jpg 4 48 9

Román je hořkou satirou o nacismu a jeho destruktivním vlivu na charakter člověka. Vypravěčem je příslušník SS, masový vrah,který se po nuzném dětství vyučil holičem u otce svého židovského přítele. Jako mladík se přidal k nacistům a za války v koncentračním táboře vyvraždil celou přítelovu rodinu. V poválečném Německu si buduje existenci díky zlatu zavražděných Židů, ale brzy se rozhodne změnit totožnost. Vydává se za svého zavražděného přítele a odjíždí do Palestiny, kde bojuje za vznik státu Izrael, jehož uznávaným občanem se nakonec stává.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Hynek (Alois Hynek)

Der Nazi & der Friseur , 1977

SSTknihy
16.10.2023 4 z 5

Absurdní příběh, který by se mohl tak snadno stát reálným, až z toho mrazí do morku kosti. Příběh lidského tvora bez páteře a bez svědomí. V podstatě satirické, černo-černé a kruté podobenství o tom, že „šaty dělají člověka“. Cesty osudu jsou opravdu nevyzpytatelné. Příběh je to rozhodně zajímavý, čtivý, místy děsivý až mrazivý. Kdyby ho nenapsal Žid, strhla by se určitě vlna kritiky na autorovu hlavu. Úplně nadšená jsem ale z knihy nebyla. Asi mi to přišlo až moc bezútěšné.

Venezia
24.07.2022 3 z 5

Trochu iná kniha o období nacizmu v Nemecku z pohľadu nacistu. Román je dobre napísaný a aj spracovanie témy je na tú dobu originálne, to sa nedá uprieť. Hlavná postava je niečo medzi prosťáčkem a špekulantom, čo si samo o sebe odporuje. Dala by som aj vyššie hodnotenie, ale autor si mohol odpustiť znásilňovanie bábätka, ktorého matka sa len ľahostajne prizerá. Satira a sexuálne zneužívanie detí sa dá vyjadriť aj inak.

maha75
12.04.2021 5 z 5

Opravdu zvláštní kniha. Odlišná od jiných knih z tohoto období. Ale hrozně mě bavila, nemohla jsem přestat číst. Rozhodně doporučuju!

Danae001
27.10.2019 5 z 5

Skvěle napsané ! Víc nemám, co bych dodala, všem doporučuji přečíst...

mot33
01.01.2019 4 z 5

Dobře se to četlo ,takový nadprůměr co vše dokaže člověk vymyslet a zkombinovat.

Uroborus
17.03.2018 5 z 5

Akokoľvek je to drsné, tragikomické a neviem aké, skvele sa to čítalo!

tramín
14.09.2015 5 z 5

Nedokázala jsem se odtrhnout a přečetla ji na jeden zátah, přestože je kniha pěkně bachňatá. Mrazilo mne v zádech a srdce se mi svíralo nad počiny a myšlenkovými pochody vypravěče. Prospěchářství bezcharakterního tvora, který snad nemůže být člověkem. Až na konci knihy se zdálo, že i toto stvoření má svědomí.......ne, nemělo....těsně před smrtí je to pouhý strach z posledního soudu.

klarian
09.10.2013 5 z 5

Fantastická kniha. Nedivím se, že mu ji nechtěli v Německu vydat :) Rozhodně stojí za přečtení!

PavelR
06.01.2013 5 z 5

Satira, parodie, černo-černý humor. Kdyby takovou knížku nenapsal žid, polovina lidí by autora obvinila z rasismu a antisemitismu.

20. století Německo pikareskní romány

Edgar Hilsenrath