Nabarvené ptáče

Nabarvené ptáče https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86147/bmid_nabarvene-ptace-Yh7-86147.jpg 4 1485 417

„Autobiografický“ román líčí osud malého židovského chlapce, který sám prožil druhou světovou válku na zaostalém venkově kdesi v prostoru východního Polska či Ukrajiny. Osamělé dítě působilo jako vetřelec a ve vypjatém období aktuálního ohrožení bylo vystaveno všem myslitelným útokům primitivních venkovanů a hrůzné válečné poměry mělo zostřeno svou odlišností a samotou. Ve chvíli životního ohrožení se chlapec dostal mezi rudoarmějce a u nich se poprvé setkal s lidským zacházením a porozuměním. Poválečné setkání chlapce s rodiči pak nebylo vůbec snadné.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

The Painted Bird , 1965

KajusaKil
KajusaKil
dnes 5 z 5

Na tento film jsem šla nevědomky do kina s kamarádkami. Nikdy jsem o knižním zpracování neslyšela a nevěděla o čem příběh bude, takže jsem si tehdy koupila popcorn, který jsem si donesla domů, kde další den ležel. V kině děsný zážitek pro všechny zúčastněné, hlavně ty co se tam dostali jako já. U páté kapitoly jsem doufala, že je poslední - ehm. Po letech jsem se dostala i ke knižní verzi. Ta mě zaujala mnohem více i když je ještě o kus děsivější, díky fantazii. A že jí tady je. Kniha rozhodně není pro každého, ale k takovému příběhu se denně nedostanete.

li-li-nka
li-li-nka
18.08.2023 3 z 5

Bylo to velice těžké čtení, hlavně v druhé polovině knížky. Kniha je vcelku plná krutosti a násilí, znásilňování. Chudák chlapec, který tomu musel přihlížet. Určitě není vhodná jako povinná školní četba, jak jsem někde četla.

KnihoSny
KnihoSny
29.06.2023 4 z 5

musím řict že to není lehké čtení ale bylo to čtivé....

Shaxx
Shaxx
15.05.2023 3 z 5

Chápu, že tahle kniha má rozporuplné hodnocení. Kolem původu vzniku jsou stále spekulace, nakolik byl děj inspirovaný zážitky samotného autora. Příběhu je vytýkána přílišná brutalita, ale tady to funguje trochu jako dvousečná zbraň. Pokud chtěl Kosiński poukázat na zvěrstva, která se děla za války, podařilo se mu to. Ale zvolil velmi nešťastnou formu, která veškeré pokusy o naturalismus odsunula do pozadí a nechala prostor pro veškeré komentáře typu "autor je zvrácenej prasák a tohle je škvár", které se v hodnoceních množí.
Lidi jsou monstra. Lidi jsou schopný zvěrstev, že by jeden nevěřil. Pro běžnýho čtenáře fikcí z prostředí koncentračních táborů, kteří si myslí, že už se otrkali, bude tohle asi taky překvápko. Autor popisuje násilí věcně, přímo a bez vytáček. Problém je (a tady narážím na tu formu), že příběh jede podle šablony - malej kluk se dostává mezi cizí lidi, kteří mu ubližují. Pořád a neustále. Protože je tmavší pleti, pro ně "cikáně", ďáblův pomocník. Který jim uhrane krávy. Přivolá kletby. A podobně. Ačkoli se příběh odehrává v roce 1939 a dál, prostředí vykresluje malé, semknuté komunity, vesničky, plné omezených a pověrčivých lidí, jejichž chování odpovídá spíš středověku (novověku, ale to tak nevyzní, chápeme se, že?). Kluk se dostane do vesnice, něco se semele, klukovi nabančí a pomlátí ho a musí utéct. Tak se to opakuje. Každá taková kapitola obsahuje násilí jak na hlavní postavě, tak na okolních lidech. A stupňuje se. Nevím jak u ostatních čtenářů, ale já po chvíli úplně otupěla a brutalita se mnou již nic nedělala. Protože byla součástí příběhu stejně jako popis střechy nebo plotu. Přehršel násilí a nenávistnému jednání proti klukovi se stalo takovým neměnným, opakujícím se prvkem a téměř vůbec ho nevyvažovala nějaká dobrotivá akce, výsledný dojem je tedy takový, že na světě jsou jen zlí lidé a dobro neexistuje...Protože zlo plodí zlo, kluk se také naplňuje zlostí a přenáší to dál. Dávám tři hvězdy, protože odpad to není, ale veledílo také ne.

mirec88
mirec88
26.04.2023 5 z 5

Fúha, tak toto bolo ťažké čítanie. Ťažké, tvrdé, silné, smutné, šokujúce a realistické. Bohužiaľ. Bolo to strašnejšie ako ten najhorší horor, lebo najhoršieho zla sa dopúšťajú ako vidíme aj v tejto knihe, Bohužiaľ ľudia. To, čo si musel vytrpieť tento chlapec, bolo neuveriteľné. Veľmi ma to zasiahlo a bude veľmi dlho trvať, kým túto knihu strávim. A budem nad ňou a jej silným posolstvom veľmi dlho premýšľať. Rád by som túto knihu odporučil, ale nemôžem povedať, že každému, to určite nie, pretože sú tam naturalisticky popísané scény mučenia, útlaku, sexuálneho násilia ako aj sexu so zvieratami a kto má citlivé srdce na zvieratká, tak varujem aj pred násilím na zvieratách. Takže odporučiť ju nemôžem každému, len otrlým čitateľom, ale posolstvo má fakt hlboké. Nad iným hodnotením ako plný počet hviezdičiek ani neuvažujem.

Tamirai
Tamirai
16.04.2023 1 z 5

Toto nie.

Knižnípauza
Knižnípauza
24.03.2023 4 z 5

Nabarvené ptáče je...
No vlastně vůbec nevím jak knihu popsat...
Příběh je plný krutosti a násilí. A to až takového z kterého se vám opravdu zvedne žaludek a já měla co dělat, abych knihu neodložila.
Chápu že je tato kniha v mnoha zemích považována za kontroverzní, ale myslím si že autor tu dobu vylíčil zcela přesně. Byla to opravdu doba temna.
Velmi těžké čtení.

Taufa
Taufa
22.02.2023 3 z 5

Kniha je opravdu krutým výčtem o židovském chlapci, který se ukrývá před válkou kdesi na východě a zažívá útrapy. Autor chtěl hodně výrazně poukázat na absurdnost a negativa války a účinně to kombinoval s dětským strachem. Určitě všechny tyto události nemohl prožít jeden chlapec, ale bohužel mají pravdivý a dohledatelný zdroj za dob války... Knihu si znovu nepřečtu a ani nevím, jestli ji doporučit.

Hodně mě ale zaujal doslov, kde autor píše, že v jeho rodné zemi je kniha hodně kritizovaná a zakázaná. Záměr autora je většinou kritiků nepochopen a autor sám píše, že kdyby věděl, co mu tato kniha způsobí (napadení, utlačování přátel a rodiny a falešné recenze), knihu by snad raději ani nenapsal a autor sám se vlastně ve výsledku cítí jako nabarvené ptáče v okolním světě. I když je to smutné, je potřeba o válce mluvit, abychom už toto znovu nezažívali! 3/5

Bafy
Bafy
14.11.2022 odpad!

Nedočteno boť je zcela zbytečné do sebe tlačit tak brutální zvěrstva jaké jsou v knize líčena. Absolutně nechápu potřebu vůbec taková díla tvořit... Chápu že válka je hnus a že lidé dělali-dělají zlé "věci", ale děti si dokáží najít krásu i v těch nejmenších maličkostech. Kdežto v knize je hnusné a negativní vše.... zvířata, příroda, děti atd. Mám pocit, že autor byl v minulém životě markýz de Sade.....

santa1212
santa1212
29.10.2022 4 z 5

Byl to masakr. Chvíli jsem si nebyl jistý, jestli knížku vůbec dočtu, byla fakt drsná a možná až úchylná. Ale dočetl jsem a zážitek to byl skutečně intenzivní.

Mišák240
Mišák240
01.10.2022 3 z 5

Velmi krutý příběh malého chlapce, který se snaží přežít 2. světovou válku. Neuvěřitelné, co všechno dokáže vydržet, i to, jak se k němu lidé šíleně chovají. Nejsem si jistá, zda mám odvahu si pustit filmovou verzi.

HDKate
HDKate
15.09.2022 4 z 5

Je-li tato kniha byť z desetiny autorovou autobiografií, pak má můj obdiv, že jí byl vůbec schopen sepsat a setřít prach na vzpomínkách až takto bolestných. Všechny hvězdy uděluji za literární jazyk, za úvahy autora očima dítěte, hodnotící i ty nejotřesnější situace zcela racionálně, logicky. Pozitivně hodnotím také mistrovské umění popisu krajiny a jednotlivých situací.
Obsahová část mě ovšem v několika případech málem dohnala k odložení knihy. Takový koncert nepopsatelné, rafinované až nelidské krutosti a zvrácenosti by pohledal. Krutosti způsobené bezbřehou demagogií, zaostalostí, závislostí na pověrách choulící se v plíživém stínu druhé světové války. Ta venkov, již tak separovaný, definitivně uvěznila ve své naivní xenofobii.. Sumasumárum hodnotím jako úžasně stašlivé. A na film se rozhodně nepodívám...

1v8na
1v8na
28.08.2022 2 z 5

Já měla s knihou zásadní problém - přišla mi příliš krutá a nemohla jsem se do ní začíst tak, abych si ji užila. Bohužel, byla pro mě zklamáním.

IvetaZ
IvetaZ
30.05.2022 2 z 5

Taková brutalita a zvěrstvo, že mi to nahlodává důvěru v reálný podklad a v celkový smysl díla. Konspirace ohledně původu autorova díla mi ve výsledku přijdou zajímavější než dílo samotné. Naturalismus zřejmě nebude můj oblíbený žánr a už to nebudu pokoušet. Za nejzajímavější část knihy považuji příběh o nabarveném ptáčeti mezi ostatními.

Martina291086
Martina291086
18.05.2022 4 z 5

Kniha, která nutí k zamyšlení a nad kterou - ať chcete, nebo ne - přemýšlíte... Opět se nabízí srovnání filmu a knihy a já naprosto chápu, proč se Václav Marhoul rozhodl tento námět zpracovat...

Radka1911
Radka1911
29.04.2022 5 z 5

Tak brutální, silnou a dojemnou knihu jako Nabarvené ptáče jsem ještě nikdy nečetla. Na film jsem se už od začátku nebyla schopná dívat, a už to ani nikdy nebudu zkoušet. Je to strašné a také mistrovsky napsané.

Pítrs85
Pítrs85
28.04.2022 4 z 5

Zásadní kniha, která ukazuje, kam až dokáže člověk ve svém chování zajít, chování, které ani válečný útisk nemůže omluvit. Kniha, která toho má v sobě víc, než by se mohlo na první pohled zdát. A samozřejmě, i vzhledem k současným událostem, kniha nadčasová a varovná.

mewmew
mewmew
21.04.2022 5 z 5

To nejhorší, co v nás je. Jako ano, tohle rozhodně stojí za přečtení.

Guepp
Guepp
01.02.2022

V knize se v ruzne mire koncentruje snad vsechno zlo na svete. To je studnice krutosti, surovosti, beznadeje, smrti, smutku, bolesti...
Kolikrat jsem knihu i rychle zavrela a odhodila.
Tim, ze je psana z pohledu naivniho ditete, je to o to znasobene.
I kdyz jde o fikci, celou dobu mi hlavou litala myslenka, jak se v teto dobe vlastne mame krasne a ze bychom meli byt vdecni.
Kniha vlastne mozna nahradi par sezeni u terapeuta nebo Vas k terapeutovi dostane.
Opravdu doporucuji idealne vsem, ale je mi jasne, ze to doctou jen silne zaludky.
Knize bych dala 5 hvezd, je vyborna, ale proste nemuzu, protoze je to vlastne tematicky to nejhorsi, co jsem kdy cetla.

sabuska
sabuska
29.01.2022 3 z 5

Hodně brutální, po 4 kapitolách jsem si říkala to přece není možný.. A neni :)
moc nechápu doslov, kde se autor snaží přesvědčit že to byla pravda..