Na zvířatech záleží

Na zvířatech záleží https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31278/mid_na-zviratech-zalezi-LAn-31278.jpg 4 33 7

Marc Bekoff ve své knize Na zvířatech záleží objasňuje, proč si zvířata zaslouží naši lásku a úctu. Je odborníkem, který zvířata doopravdy miluje, protože si uvědomuje, že s námi sdílejí všechny emoce, včetně citu lásky, úzkosti, radosti, obavy i slitování. První vydání této knihy vyšlo v roce 2000 pod názvem „Kráčíme se svými příbuznými" (Stroffing with Our Kin: Speaking For and Respecting Voiceless Animals). Kniha slavila úspěch v německém, italském, španělském, japonském i čínském vydání, což je důkazem obrovského celosvětového znepokojení nad krutým zacházením se zvířaty a potvrzením sílícího vlivu globálního hnutí za zlepšení života všech druhů zvířat. Jaké otázky je třeba v souvislosti se vzájemným vztahem mezi lidmi a zvířaty zvážit? Proč bychom měli mít o zvířata zájem? Je správné dělat zvířatům, co se nám zachce? Dělat jim to jen proto, že jsme lidé a „páni tvorstva"? Jen proto, že můžeme? Nebo bychom se měli naopak ubezpečit o tom, že zvířata, s nimiž přicházíme do styku, jsou šťastná, respektovaná a že je o ně dobře postaráno? Univerzitní výzkumníci z nejrůznějších oborů — včetně biologie, filosofie, psychologie, antropologie, sociologie, historie, náboženství a práv — spojili síly a snaží se odpovědět na mnoho složitých otázek týkajících se vztahu zvířat a lidí. V současné době považuje tyto otázky za enormně důležité stále více lidí. Při čtení knihy zjistíte, že mezi probíranými otázkami existuje úzká spojitost — například zda zvířata mají, či nemají stejnou hodnotu jako lidé, zda zvířata mají, či nemají práva, zda zvířata mají, či nemají vědomí, zda zvířata mají, či nemají emocionální život, zda si na situace, v nichž se nacházejí, dělají, či nedělají názor, zda cítí, či necítí bolest, zda trpí, či netrpí, zda jsou jedinci důležitější než celý živočišný druh, nebo zda na nich tolik nesejde. Odpovědi na tyto otázky jednoznačně ovlivňují náš názor na zvířata i naše jednání s nimi. Obsah: 1. Mají zvířata duši? Na co se ptáme? 2. Všichni jsme smrtelní Uvědomují si zvířata smrt? 3.Strašidýlka, šotci a čtyřnohé potvůrky Mají zvířata smysl pro tajemno? 4. Srdce písně Proč ptáci zpívají? 5. Umění pro umění Proč zvířata kreslí? 6. Evoluční etika Rozlišují zvířata dobro a zlo? 7. Partneři na celý život Prožívají zvířata lásku? 8. Jde o hru Proč jeřábi tančí? 9. Oči naděje Jsou si zvířata vědoma sama sebe? 10. Já v zrcadle Ztratili bychom svou duši ve světě bez zvířat? 11. Mají zvířata duši? Jak zní odpověď? 12. Jedna země, jeden duch Kam odsud jdeme?... celý text

Literatura naučná , Příroda, zvířata

Vydáno: , Triton

Animals Matter: A Biologist Explains Why We Should Treat Animals with Compassion , 2007

Marcela23
Marcela23
25.02.2024 3 z 5

Kniha je čtivá a nabízí dobrý výčet toho, v jakých oblastech je důležité se zamyslet nad naším chováním ke zvířatům a zasahováním do jejich přirozeného prostředí. Nabízí i různé myšlenkové experimenty. Hvězdu ubírám pouze za to, že některá data jsou trochu zastaralá a v některých oblastech došlo aspoň k mírnému zlepšení. Ale tím se rozhodně nemá cenu utěšovat a člověk by se měl sám snažit, aby se stal svět lepším místem pro všechny živé tvory. K Bekoffově apelu, aby byl člověk více aktivní bych doporučila knihu Jak vytvořit veganský svět, kde je dobře vysvětleno, jaké strategie aktivismu mohou fungovat a jaké jsou naopak kontraproduktivní.

alef
alef
02.01.2019 5 z 5

„Naši krutost si mnohdy omlouváme frází: „Vždyť jsou to jenom zvířata“, ale to bychom si také mohli dosadit třeba skupinu lidí, třeba „jenom židé“. Náš postoj, zvláště nás Evropanů, je panský, máme tendenci domnívat se, že jsme nadřazení (ostatním živočichům, nebo třeba mimoevropským národům).“
Erazim Kohák (Zelená svatozář)

Když jsem začala číst knížku Marca Bekoffa vzpomněla jsem si na Erazima Koháka, proto jsem na začátku použila ne slova Marca Bekoffa, ale právě pana Koháka.
I Marc Bekoff říká, „nelze si myslet, že naše vnímání světa je jediné správné“. A taky, „nelze si myslet, že zvíře je šťastné, protože chceme, aby šťastné bylo.“

Souhlasím s komentářem níže, tuhle knížku bych doporučila každému, je odborná, ale zárove%n dobře čitelná a srozumnitelná pro každého čtenáře, důležité je jen jediné ... přistupovat k čtení s otevřenou myslí :-).

Bekoff je etolog, celý život studuje zvířata a jejich projevy chování, je to tedy člověk na správném místě, je to ta nejpovolanější osoba, která může apelovat, na nás na všechny, abychom si uvědomili svou odpovědnost (když už bychom se tedy chtěli my lidé nějakým způsobem vyřadit ze světa zvířat na nějaký piedestal, je to pak na nás, abychom zároveň přijali odpovědnost, náležející takovému stavu věcí), podívejme se tedy na svět kolem sebe trochu jinak! Jak říká pan Bekoff: „musíme brát ohled na zvířecí pohled na svět a snažit se ho zkoumat.“
Naprosto s panem Bekoffem souhlasím, měli bychom se pokusit dívat z jejich (zvířecí) perspektivy a nepoužívat pouze naše hledisko. Ne že by to naše nebylo důležité, ovšem měli bychom ho chápat jen jako určitý způsob jak pochopit zvířecí chování, myšlení a taky cítění (dnes už celkem běžně přijímaný postoj i ve vědecké prostředí, který připouští využívání stejného pojmosloví, jak pro zvířata, tak pro lidi).
„Biocentrický antropomorfismus je metoda vžít se do zvířecího pohledu na svět s využitím informací o světě, v němž příslušníci daného druhu žijí. A to znamená mj., že zvířecí pohled na svět nebudeme zlehčovat.“

Ony totiž ty rozdíly mezi námi a zvířaty možná nejsou tak radikální, jak by se mohlo na první pohled zdát a jak je ještě stále dost často prezentováno. Díky takovým knížkám, jako tahle si pak možná uvědomíme naši podobnost s dalšími živými tvory, třeba nám to pomůže abychom na ně pohlíželi jinak ... než jako na „chodící, doposud nezpracované jídlo“.
Protože dnes už víme, a Marc Bekoff právě o tom píše, že u spousty druhů zvířat je zřejmé, že jsou si vědoma sebe sama, poznávají se v zrcadle, což mj. znamená určitý stupeň sebevnímání, uvědomění si sebe sama. Dnes už nemůžeme zvířatům tyto schopnosti nepřiznat a říci, že žádné vědomí nemají nebo, že bolest necítí, jejich utrpení není o nic méně důležité než utrpení člověka, protože „žádný živý tvor si nepřeje zažívat bolest“.

Ani inteligence, jako jeden z nejdůležitějších znaků, podle kterých jsme se zvykli se ze zvířecí říše oddělovat), už nezůstává jen naší doménou, v posledních letech došlo k zajímavým objevům, právě na poli kognitivní etologie. Při zkoumání zvířecí inteligence se objevilo mnoho různých důkazů, v různých kontextech, ze kterých je zřejmé, nebo které vypovídají o míře „chytrosti“, nebo jinak řečeno, o schopnosti pružně reagovat v nových a neočekávaných situacích, a taky o schopnosti plánovat dopředu. U některých druhů (asi nejznámější příklady jsou šimpanzi) bylo pozorováno, že v určité nečekané situaci dokáží řešit problémy a "hledět" do budoucna. O zvířeti se říká, že je chytré, pokud dokáže: „počítat objekty, vytvářet si pojmy a v jejich rámci rozeznávat odlišnosti a podobnosti, unikat inteligentním predátorům, lokalizovat ukrytou potravu, vyrábět a užívat nástroje, klamat druhá zvířata, a využívat složité formy komunikace.“ A dnes už víme, že jsou druhy zvířat, která tohle vše dokáží!

Mohla bych toho napsat ještě spoustu, ale víte co, lepší bude, když si to přečtete od pana Bekoffa, je to opravdu zajímavé čtení, které lze doporučit každému, koho zajímá svět kolem nás, resp. kdo přistupuje k světu kolem nás s otevřeno myslí a ochotnou přijmout jiný způsob uvažování o něm :-).

To o co se Marc Bekoff knížkami jako je tato snaží především, je prokázat, že zvířata si z naší strany zaslouží lepší zacházení a více úcty. Děkuji za každou takovou publikaci.

Simocka
Simocka
07.11.2017 5 z 5

Túto knihu by si mal prečítat úplne každy, aby si mohol vytvoriť názor na život aj z "pohľadu" zvierat. Mali by si ju taktiež prečítat tí, ktorí na vegetariánov a veganov pozerajú cez prsty, a príde im smiešne hájiť práva zvierat. Určite sa k nej budem vracať aj do budúcna. Na knihe je super to, že si stačí prečítat aj náhodne vybranú časť a v človeku to vždy zanechá určitý odkaz.

LucKub
LucKub
28.09.2017 5 z 5

Skvela knizka, ktera cloveka donuti se zamyslet nejen sam nad sebou ale i nad tim, proc a jak se chovame ke zviratum...za me plny pocet

luckomar
luckomar
25.08.2017 3 z 5

Kniha která donutí přemýšlet. Přemýšlet nad tím, že zvířata chápou a cítí ...jen to bohužel nedokážou zdělit lidskou řečí.

whack
whack
12.11.2014 5 z 5

Kniha známeho aktivistu (Marc Bekoff), ktorá je veľmi dôležitá najmä pre ľudí začínajúcich v oblasti práv/ochrany zvierat. Hovorí o všetkých aspektoch starostlivosti o zvieratá, o druhovej nadradenosti (druhizmu / speciesizmu), o našom využívaní zvierat, o správaní sa zvierat, proste celkovo približuje životy zvierat, ktoré nie sú ani o trošku menej zaujímavé a jedinečné ako životy ľudí. Kniha nie je písaná priveľmi vedecky, je písaná jasno a zrozumiteľne, aby jej rozumel aj človek, ktorý sa nepohybuje v tejto oblasti, je vhodná a dôležitá pre každého.

greenblack
greenblack
21.03.2013 5 z 5

Skvělá kniha, která v mnoha ohledech vede k zamyšlení nad naším chováním ke zvířatům.

zvířata, fauna etologie práva zvířat, zvířecí práva

Marc Bekoff
americká, 1945
2009  87%Na zvířatech záleží
2017  73%Emoce zvířat
2019  80%Důvěrná zpráva o psech

Kniha Na zvířatech záleží je v