Na zvířatech záleží

Na zvířatech záleží

Marc Bekoff ve své knize Na zvířatech záleží objasňuje, proč si zvířata zaslouží naši lásku a úctu. Je odborníkem, který zvířata doopravdy miluje, protože si uvědomuje, že s námi sdílejí všechny emoce, včetně citu lásky, úzkosti, radosti, obavy i slitování. První vydání této knihy vyšlo v roce 2000 pod názvem „Kráčíme se svými příbuznými" (Stroffing with Our Kin: Speaking For and Respecting Voiceless Animals). Kniha slavila úspěch v německém, italském, španělském, japonském i čínském vydání, což je důkazem obrovského celosvětového znepokojení nad krutým zacházením se zvířaty a potvrzením sílícího vlivu globálního hnutí za zlepšení života všech druhů zvířat. Jaké otázky je třeba v souvislosti se vzájemným vztahem mezi lidmi a zvířaty zvážit? Proč bychom měli mít o zvířata zájem? Je správné dělat zvířatům, co se nám zachce? Dělat jim to jen proto, že jsme lidé a „páni tvorstva"? Jen proto, že můžeme? Nebo bychom se měli naopak ubezpečit o tom, že zvířata, s nimiž přicházíme do styku, jsou šťastná, respektovaná a že je o ně dobře postaráno? Univerzitní výzkumníci z nejrůznějších oborů — včetně biologie, filosofie, psychologie, antropologie, sociologie, historie, náboženství a práv — spojili síly a snaží se odpovědět na mnoho složitých otázek týkajících se vztahu zvířat a lidí. V současné době považuje tyto otázky za enormně důležité stále více lidí. Při čtení knihy zjistíte, že mezi probíranými otázkami existuje úzká spojitost — například zda zvířata mají, či nemají stejnou hodnotu jako lidé, zda zvířata mají, či nemají práva, zda zvířata mají, či nemají vědomí, zda zvířata mají, či nemají emocionální život, zda si na situace, v nichž se nacházejí, dělají, či nedělají názor, zda cítí, či necítí bolest, zda trpí, či netrpí, zda jsou jedinci důležitější než celý živočišný druh, nebo zda na nich tolik nesejde. Odpovědi na tyto otázky jednoznačně ovlivňují náš názor na zvířata i naše jednání s nimi. Obsah: 1. Mají zvířata duši? Na co se ptáme? 2. Všichni jsme smrtelní Uvědomují si zvířata smrt? 3.Strašidýlka, šotci a čtyřnohé potvůrky Mají zvířata smysl pro tajemno? 4. Srdce písně Proč ptáci zpívají? 5. Umění pro umění Proč zvířata kreslí? 6. Evoluční etika Rozlišují zvířata dobro a zlo? 7. Partneři na celý život Prožívají zvířata lásku? 8. Jde o hru Proč jeřábi tančí? 9. Oči naděje Jsou si zvířata vědoma sama sebe? 10. Já v zrcadle Ztratili bychom svou duši ve světě bez zvířat? 11. Mají zvířata duši? Jak zní odpověď? 12. Jedna země, jeden duch Kam odsud jdeme?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31278/na-zviratech-zalezi-LAn-31278.jpg 4.624

Animals Matter: A Biologist Explains Why We Should Treat Animals with Compassion (2007)

Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno:, Triton

Simocka
07.11.2017

Túto knihu by si mal prečítat úplne každy, aby si mohol vytvoriť názor na život aj z "pohľadu" zvierat. Mali by si ju taktiež prečítat tí, ktorí na vegetariánov a veganov pozerajú cez prsty, a príde im smiešne hájiť práva zvierat. Určite sa k nej budem vracať aj do budúcna. Na knihe je super to, že si stačí prečítat aj náhodne vybranú časť a v človeku to vždy zanechá určitý odkaz.

LucKub
28.09.2017

Skvela knizka, ktera cloveka donuti se zamyslet nejen sam nad sebou ale i nad tim, proc a jak se chovame ke zviratum...za me plny pocet

luckomar
25.08.2017

Kniha která donutí přemýšlet. Přemýšlet nad tím, že zvířata chápou a cítí ...jen to bohužel nedokážou zdělit lidskou řečí.

whack
12.11.2014

Kniha známeho aktivistu (Marc Bekoff), ktorá je veľmi dôležitá najmä pre ľudí začínajúcich v oblasti práv/ochrany zvierat. Hovorí o všetkých aspektoch starostlivosti o zvieratá, o druhovej nadradenosti (druhizmu / speciesizmu), o našom využívaní zvierat, o správaní sa zvierat, proste celkovo približuje životy zvierat, ktoré nie sú ani o trošku menej zaujímavé a jedinečné ako životy ľudí. Kniha nie je písaná priveľmi vedecky, je písaná jasno a zrozumiteľne, aby jej rozumel aj človek, ktorý sa nepohybuje v tejto oblasti, je vhodná a dôležitá pre každého.

greenblack
21.03.2013

Skvělá kniha, která v mnoha ohledech vede k zamyšlení nad naším chováním ke zvířatům.