Na západní frontě klid

Na západní frontě klid https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250/bmid_na-zapadni-fronte-klid-vvT-250.jpg 5 8757 902

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, „jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol“.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Naše vojsko

Im Westen nichts Neues , 1928

LuckaK.088
30.05.2023 5 z 5

Rereading po 20 letech. V předmaturitním období patřil Remarque k mým oblíbeným autorům, tak jsem si dala za úkol si jeho díla opět přečíst. Začala jsem knihou Na západní frontě klid, a i když jsem věděla jak příběh končí, stejně slza ukápla. Remarque píše emotivní příběhy s poselstvím o nesmyslnosti války a jejích dopadech na obyčejné lidi.
V seznamech povinné četby má Remarque své místo právem.

karelpeter
27.05.2023 4 z 5

Po všech těch pozitivních referencích jsem čekal asi trochu víc, ale kniha je čtivá a postupně graduje. Surový popis válečného šílenství.

Černoch147
26.05.2023 5 z 5

Kniha od Ericha Remarque Na západní frontě klid vypráví příběh o studentech, kteří narukovali do německé armády za první světové války. Příběh vypráví hlavní postava Paul Bäumer, jeden ze studentů, ten hrůzy války popisuje dopodrobna z pohledu obyčejného vojáka. Vyprávění mělo velké množství silných momentů a mnoho zvratů. Vystihovala absurditu války a zbytečnost smrti. Osudy studentů byli realisticky popisovány do jejich posledního dechu. Kniha se mi odkládala velice těžce, hltal jsem každé slovo. Nečekal bych, že mě válečná kniha tak zaujme, rozhodně doporučuji k přečtení.

Kekik
18.05.2023 5 z 5

Na západní frontě klid je kniha ze seznamu povinné četby. Ve škole jsem se jí úspěšně vyhnula. Neboť co je povinné, to nedělá radost, netěší. I proto bych povinnou četbu zrušila. Já si ke knize našla cestu až o mnoho let později. A jsem za to ráda. Nyní, ve věku 30+, jsem rozhodně emočně zralejší, zkušenější. A přesně takové čtenáře kniha potřebuje.
Překvapilo mě, jak je knížka útlá. Nečekala jsem to. Přeci jenom by mě nenapadlo, že tak známa, a oblíbená kniha bude takové tintítko. Ovšem zdání klame. Byť má kniha jen 183 stran (Ikar, 2020), řekla toho mnohem více než bichle o pětiset stranách.
Z tohoto příběhu jsem si odnesla tolik pocitů, že to nelze ani slovy popsat. Brečela jsem, smála se, strachovala se. Někdy jsem ani nemohla dýchat. Neuvěřitelně silný příběh, který mi bude ještě dlouho rezonovat v mysli. Rozhodně se podívám i na filmová zpracování. Zvláště to první, natočené v roce 1930.
Čtení této knihy doporučuji.
Jedná se o mou třetí knihu od autora. Knihu Tři kamarádi jsem četla ještě na střední, a líbila se mně. Nebe nezná vyvolených jsem četla v roce 2022. U druhé knihy jsem napsala, že nedokáži autora tolik ocenit, jak by si zasloužil. Po knize Na západní frontě klid to již neplatí. Touto knihou se autor postavil na piedestal. Ráda si přečtu i další knihy. Aktuálně mě zaujala kniha Vítězný oblouk.
Čtenářská výzva 2023: Téma 19. Kniha, která má více než 5 cz/sk vydání.

JohnCZ
10.05.2023 3 z 5

Bez mučení se přiznám, že mě to příliš neohromilo. Ačkoli je Na západní frontě klid považováno za klasiku, jako válečný román se mi tenhle příběh jeví současným okem poměrně nevýrazně - jako jeden z mnoha. Neřekne nic moc konkrétního, nic moc osobního, nemá jednoduše nic navíc. Akce je odbytá, postavy působí jakoby nezúčastněně a z hlediska psychologie se mi to jevilo po většinu času popsané dost nedostatečně a zkratkovitě. Nečte se to zle, ale téměř nic jsem u toho necítil, což je u tohoto typu literatury a válečné tématiky obecně, kterou jinak obvykle prožívám velmi, docela problém.

__Omi__
09.05.2023 5 z 5

Málokterá kniha ve mně zanechala tak hluboký zážitek, jako právě tato (+ Cesta zpátky od stejného autora).

bol
07.05.2023 4 z 5

do školy, konečně hodnotím. not great not terrible

janka84
01.05.2023 5 z 5

Silný čtenářský zážitek.

Morana107
24.04.2023 2 z 5

Nedá se to nazvat strhujícím příběhem. Vypráví to zkrátka o obyčejném klukovi v jedné obyčejné válce a obyčejném dění. Žádná zápletka, vyvrcholení, rozuzlení.

Záleží na tom, co od toho čekáte. A mně to prostě nestačilo. Klouzali jsme po povrchu vážných témat, hlavní hrdina byl skoro nezúčastněným pozorovatelem všech těch hrůz. Umírajícímu ustřelí nohy granát a on po pahýlech ještě pár metrů běží, nebo kluk se dobelhá na ošetřovnu a drží v ruce vlastní střeva. Přitom se vás to nijak nedotkne.

Snad jen jsou skvěle podané vnitřní monology hlavního hrdiny, když přemýšlí o vlastní neukotvenosti. Jak moc ubozí jsou mladí lidé, nemají nic, pro ostatní jsou nikým, nemají zázemí, práci, jistoty. Stáří tohle všechno mají, k tomu ženu a děti. Po válce bylo snadné se vrátit a žít jako před tím.

Tohle je žaloba i do našeho století: nasazuje se na mladé lidi, že to mají v životě zoufale jednoduché, a oni se přitom trápí k smrti nad vším tím nekonečnem a nejistotou dnů příštích.

I Paul přežil jako jediný z celé své třídy, ale na světě už na něj nic nečekalo, a tak po něm zbyl jen zápis: Na západní frontě klid.

JohnMiller
24.04.2023 4 z 5

Začnem s tým, že Erich Maria Remarque patrí k mojim najobľúbenejším spisovateľom a Na Západe nič nové je dielo, vďaka ktorému som si v rámci literatúry neobľúbil iba vojnový žáner ale predstavil mi aj surový realizmus. Táto kniha sa môže v mojom prípade pýšiť aj tým, že som si ju prečítal viac krát v rôznych obdobiach môjho života a jej čaro (ak to teda tak môžem nazvať) sa ani doteraz nevytratilo. Útla kniha nám tu predstavuje dezilúziu vojny v tej najrealistickejšej forme. Príbeh zachytáva fantastické-nerealistické predstavy o vojne s ktorými sú ovplyvňovaný mladí ľudia. Tie sa počas deja roztrieštia na črepiny po prvej skúsenosti na fronte. O tom ako túto knihu nenávidel Nemecký Národný Socializmus sa rozpisovať nebudem. Proste veľmi. Vojna tu stratila svoju idealistickú tvár a bola jasne pomenovaná.

LukasZdan
15.04.2023 5 z 5

Je to klasika od Remarqua, které není co vytýkat. Autenticky zachycené hrůzy velké války.

alef
11.04.2023 5 z 5

Teplý večer, při setmění, hmatatelně uvolněná atmosféra,
vzduchem létají chlapské vtipy,
zelené besídky lemují vyježděnou polní cestu,
jenže, po ní se drkotá vojenská kolona a v besídkách zahlédneš umně skrytá děla.

Pak už v dálce slyšíš hluk války,
v krátké chvíli vzduch těžkne kouřem a mlhou z děl a výstřelů,
vidíš zřetelně, jak se obličeje vojáků mění,
vidíš úplně ostře, jejich napětí a strach!

Vidíš paradox války,
pravdivý obraz bez příkras,
krutou realitu,
a všechny ty ideály, se kterými ti kluci přišli na frontu,
sypou se, jak domeček z karet.

Vidíš kluky, kteří vypadají jako cynici,
ale vlastně jen oddělili cit a emoce od rozumu,
je to totiž daleko praktičtější,
když chceš přežít!

"Poznali jsme, napřed s údivem, pak rozhořčeně a nakonec lhostejně, že na vojně zřejmě nerozhoduje duch, nýbrž kartáč na boty, nikoliv myšlenka, nýbrž systém, nikoli svoboda, nýbrž dril."

Drsná, tvrdá, reálně (a bohužel opět mrazivě aktuálně, když se podíváte směrem na východ) tíživá zpráva o generaci zničené válkou tak byste mohli nazvat všechny příběhy ztracené generace ... příběhy psané těmi, kteří to všechno prožili a pak podali zprávu, jako právě Remarque, a pak třeba Hemingway, nebo Fitzgerald a nebo Steinbeck. Právem jsou součástí maturitní četby (tenkrát čteno poprvé, nyní v rámci letošní ČV - opakované čtení), ale nejen maturantům doporučuji, jsou to příběhy, které by měly být slyšeny stále dokola a dokola ...

"A tak svíráme rty - ono to přejde - ono to přejde - snad to přežijeme."

Marbla2004
06.04.2023 5 z 5

Četla jsem poprvé v roce 2018, ve 14 letech a tenkrát mě dílo neoslovilo. Nyní ve věku hlavních hrdinů před maturitou to byl silný příběh. Takových jako Pavel byly tisíce, byl to normální kluk, který si přes všechno zachoval lidskost.

Timkim
31.03.2023 5 z 5

Neměl jsem ani tušení, jak je to vynikající kniha. Povinná četba tohoto díla mě nějak minula, zato dnes bych ji jako povinnou nařídil. Když odlehčim, líbila se mi první polovina více, popis válečné vřavy. Evokovalo mi to seriál Bratrstvo neohrožených...ten se sice zabývá 2. světovou válkou, ale reálné popisy jsou téměř totožné...
Když nad tím tak člověk přemýšlí...je hrozné, že tak mladí umírali a umírají kvůli egu jiných.

RMarkéta
13.03.2023 5 z 5

Uf. No to tedy. Ze školních lavic rovnou do zákopů 1. sv. války. Tak tohle byla strhující výpověď o nesmyslnosti války a zničení jedné generace. Velmi sugestivně napsané. Měla jsem pocit, že tam sedím s nimi. Bylo opravdu snadné se do těch kluků vžít. Až mi z toho bylo pěkně špatně. Některé scény mám pořád před očima. Takhle se mnou nezamával ani Spielbergův Vojín Rayen a to bylo dost drsné a naturalistické. Válka není o generálech, kteří si za své bojové úspěchy připínají metály a medaile na hruď, ale o úplně obyčejných lidech, kteří počítají svá zranění a padlé kamarády. Je při tom jedno, na které straně stojíte. Nepřítel je na tom naprosto stejně jako vy, což je o to šílenější. Vinu za válku na svých bedrech nesou ti, kteří vás do ní posílají. Ti jsou strůjci všeho toho zla.

uzivatel6305
22.02.2023 5 z 5

Geniální dílo. Četla jsem asi třikrát, viděla ten starý film a tentokrát poslechla audioknihu a opět jsem to prožívala, smála se, byla naštvaná a brečela jako želva. Je dobře, že se jedná o povinnou četbu, tohle by měl vědět každý. Tisíce a miliony zasažených, trpících, postižených a zabitých lidí jsou jen čísla, ale tento osobní příběh vede k opravdovému vcítění a zamyšlení. Prostě Eriček! Moooooooc doporučuji všem.

Fuchs46
21.02.2023 5 z 5

Klasika, ke které se člověk rád vrací.

simca9342
21.02.2023 5 z 5

"Povinná četba na maturitu"
Autor napsal své dílo jako nesouhlas s tehdejším válečným stavem.
Román vypráví příběh o statečnosti pár kamarádů, kteří narukovali do války. Těšili se, že si spolu zabojují, ale mladí kluci asi úplně nechápali realitu války. Časy, kdy elán vystřídal chlad zákopů, zabahněné uniformy nebo všudypřítomný hlad. Když jim to došlo, už bylo pro mnohé z nich bohužel pozdě.

Bryel
18.02.2023 5 z 5

"Tato kniha nechce být ani obžalobou
ani vyznáním. Chce se pokusit vydat
svědectví o generaci, která byla válkou
rozbita – i když unikla jejím
granátům."

Nesnášela jsem povinnou školní literaturu až na pár výjimek. Toto je jedna z nich.
Nesmrtelný, dojemný příběh o ideologické manipulaci, nárazu tvrdé surové reality, příběh o lidskosti a hrdinství. Skvěle napsaná kniha se silným poselstvím, z jehož aktuálnosti stále mrazí..

marcela3655
13.02.2023 5 z 5

Vše jeho knihy jsou top.....