Na západní frontě klid

Na západní frontě klid https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250/bmid_na-zapadni-fronte-klid-vvT-250.jpg 5 8757 902

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, „jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol“.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Naše vojsko

Im Westen nichts Neues , 1928

Jury
16.11.2022 3 z 5

No byly tam kapitoly, od kterych se nedalo odtrhnout, ale i kapitoly, ktere sem se musel nutit cist…ve vysledku je to celkem povedene vykresleni pekla a.k.a 1.s.v…kazdopadne mrzi me, ze jsem tuhle knihu v povinne cetbe na stredni vynechal

Franc
08.11.2022

Velice smutná kniha.

Kniha, kterou autor poukazuje na osud generace, která byla vytržena ze života, který ji již neměl být vrácen. Generace, který byla odsouzena k samotě, generace, která zůstala nepochopena jak rodiči tak potomky.

Kniha, ze které sálá touha po životě, ale současně přijmutí faktu, že život je věc, kterou má více ve své moci Váš nepřítel než Vy.

Kniha o okovech přátelství, jejichž pevnost může ukovat pouze síla prožitých zážitků.

Stupino
08.11.2022 5 z 5

Můj osobní rekord. Půjčil jsem si knihu od kolegy, že si jí nejdříve přečtu a pak kouknu na film co běží na Netflixu. Knihu jsem v kuse přečetl za 16.5 hodiny, nešlo to odložit. Je to skvělé dílo.

Filomena1961
07.11.2022 5 z 5

Každá válka je krutá, nelítostná. Remarque ve svém díle na tuto skutečnost poukazuje. Co k tomu dodat. Při návštěvě rozsáhlého hřbitova ve Verdunu mi běhal mráz po zádech. Nekonečná řada křížů na nich jméno, datum narození a úmrtí. Pomlčka, která naznačovala krátký, předčasně ukončený život. A proč ? Remarque nám přiblížil tu děsivou atmosféru války, kdy mladí kluci nesmyslně motivování svým učitelem odcházejí na frontu, aniž by si uvědomovali co je čeká. Skvělý román. Doporučuji .

grimik
03.11.2022 5 z 5

Nejsugestivnější výpověď ze zákopů Velké války, jakou si lze představit. Plná myšlenek a slov, které je třeba si stále připomínat. Úžasné literární dílo.

LEGACY
30.10.2022 4 z 5

"Učili jsme se, že vyčištěný knoflík je důležitější než čtyři svazky Schopenhauera"

Je fascinující se pomocí slov přenést v čase o sto let a představit si, že bychom na jejich místě byli my. Bratránkům bude v prosinci 20 let. Představa, že tito kluci (co by se o sebe ani nepostarali) jdou s bajonety, brodícím se bahnem, proti přesile a vlastně i tankům je otřesná. Otřesnější je, že vylezou z třídy, kde jím bylo něco vštěpováno a nevědí vlastně proč a proti čemu bojují. Rutina jednoho dne v zákopech na tuřínové dietě s lékařským ošetřením z třetího světa po boku stovek hladových krys, nabízí mizerné šance na přežití. Je to zkrátka kniha, která má být čtena už v útlém věku, aby mladí věděli, co to obnáší upsat svoji duši ďáblu a chopit se zbraně. Stejně jako třeba Solženicyn, tak i Remarque nám zachoval bravůrně vylíčené svědectví doby, na níž by se rádo zapomnělo, ale pro budoucí pokolení je potřeba právě tohle číst. Válka nás pro všechno zkazila.

"Nejdřív udiveně, pak rozhořčeně a na konec lhostejně jsme poznávali, že nerozhoduje, jak se zdá duch, ale kartáč na boty, ne myšlenka, ale systém, nikoli svoboda, ale dril. Po třech týdnech má nad námi listonoš více moci, než dříve naši rodiče, naši vychovatelé a všechny kulturní oblasti Platona, až ke Goethovi."
Vydání: 1929 dušičky 2022

čerweek
29.10.2022 5 z 5

"Som mladý, mám dvadsať rokov, zo života však nepoznám nič, iba zúfalstvo, smrť, strach a najnezmyselnejšie povrchnosti s priepasťou utrpenia. Vidím, ako sa proti sebe ženú národy, ktoré sa mlčky, nevedome, pochabo, poslušne, nevinne zabíjajú. Vidím, že najmúdrejšie mozgy sveta vynachádzajú zbrane a slová, aby sa to všetko robilo ešte rafinovanejšie a trvalo to ešte dlhšie. A tak ako ja, vidia to všetci v mojich rokoch tu aj na druhej strane, na celom svete, prežíva to so mnou celá moja generácia. Čo urobia naši otcovia, keď raz povstaneme a predstúpime pred nich a budeme žiadať vyúčtovanie? Čo očakávajú od nás, keď nebude vojna? Roky bolo naším zamestnaním zabíjanie - bolo to naše prvé zamestnanie. Naše vedomosti o živote sa obmedzujú na smrť. Čo sa potom má ešte stať? A čo z nás má byť?" Najlepší vojnový román všetkých čias (alebo najdepresívnejší?)....

KubaHanzelin
27.10.2022 5 z 5

Další doplnění vzdělání a ano, naprosto chápu a souhlasím, že by toto mělo být v povinné četbě, nebo si to měl každý za život aspoň jednou přečíst.
Remarque popsal válku taková jaká je a to se mi "líbí".
Nadčasové dílo, jsem zvědavý na nové filmové zpracování

PosPol
25.10.2022 5 z 5

Kniha, které jsem se léta vyhýbala, ostatně jako všem ze školní složky POVINNÉ. Až po skončení škol tyto kousky dokážu ocenit a tento je obzvláště výjimečný. Tak málo stránek a tak moc utrpení. Tak neobyčejný příběh tak obyčejného kluka. Tolik zmařených životů a kvůli čemu? Již za 3 dny Netflix začne vysílat zfilmováno verzi a podle ukázek, se jim dílo podařilo. A která pasáž mi nejvíce utkvěla v hlavě? Chudí válku nechtějí, protože ví, co je čeká. Bohatí, ačkoliv mají předpoklady pro pochopení následků ještě před vypuknutím, se na válku těší. No, vzhledem k dnešní situaci a celosvětovému dění tato pasáž ani po desetiletích neztrácí nic na svém významu…

bekule
21.10.2022 5 z 5

Četla jsem pradávno v nácti jako povinnou četbu ale je to přesně ta kniha na kterou se nazapomíná ale taky už nikdy jsem neměla chuť a hlavně odvahu si ji přečíst znovu. V mládí ty hrůzy války člověk nějak snášel líp.

a304
18.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Citace: "Za starých Řeků bylo myšlení výsadou, pak štěstím, později nemocí. Dnes zločinem."

/Neprodané zásoby potravin, nového textilu se vyveze do pouště? Zbraně se prodají vždy, aby bylo na financování nových, ničivějších, kdo profituje z této modernizace? Války zabíjí demokracii. Lidé chtějí umírat předčasně, pro elity které touží po své nesmrtelnosti?/

Každý kdo se seznámí s tímto dílem, navždy bude už jiný.
Doporučuji.

Petr874
26.09.2022 5 z 5

Myslím, že nemá cenu psát v tomhle komentáři o ději. Proto bych chtěl všem doporučit si přečíts tento dojemný, zajímavý, smutný, ale hlavně nezapomenutelný příběh školáků z fronty.
Kteří riskovali své prožitky, přátelství, touhy a životy pro dobro těch vyšších.

Miliarda
22.09.2022 5 z 5

Velmi syrová kniha popisující bez okolků hrůzy 1. světové války s obrovskou vypovídající hodnotou. Remarque díky své zkušenosti s válkou je osobou nejpovolanější k popisu hrůz válečného konfliktu a v této knize to ukazuje v míře vrchovaté. Pro mě osobně se jedná o jednu z nejvíce stěžejních knih světové literatury, kterou by si měl přečíst každý.

LittleAndy
19.09.2022 5 z 5

Román je právom zaradený do povinnej stredoškolskej literatúry, je aktuálny aj v dnešnej dobe. Je pravda, že dnes je už v spoločnosti povedomie o vojne lepšie, no v čase prvej svetovej vojny bolo značne skreslené. V románe sa to najlepšie prejaví, keď protagonista dostane dovolenku a vráti sa domov. Jeho okolie, ba ani jeho najbližší nemôžu pochopiť, čím si hlavný hrdina prešiel. A bolo by zbytočné im to vysvetľovať. Navyše by možno v procese rozprávania stratil samého seba...
Román pozostáva z opisov udalostí na západnom fronte, no nedrží sa striktne len zákopov a bojového poľa. Nasleduje protagonistu, nech sa pohne kamkoľvek, či už k spomínanej rodine alebo na ošetrovňu. Takto autor vytvára rozsiahlu mozaiku, prostredníctvom ktorej predkladá obraz života radového vojaka v dovtedy najväčšej vojne ľudstva. A mozaika je to ozaj pestrá. Od úsmevných príhod so spolubojovníkmi, cez melancholickú scenériu zdevastovanej krajiny a túžby po normálnom živote, až po beznádejnosť vyústenú do šialenstva počas dažďu bômb.
Okrem pôsobivej dokumentárnej zložky sú prítomné aj hlboké myšlienkové posolstvá, ktoré z románu robia skutočne hodnotné dielo. Ale aj napriek tomu, že tieto myšlienky dokázali tak dobre zarezonovať, zjavne sa nedostali k tým, ku ktorým mali, lebo aj po sto rokoch je aktuálny výrok – Na západe nič nové. Nadčasové dielo.
Len odporúčam čítať novšie vydanie. Toto z roku 1966 má archaický preklad.

Kateřina259
18.09.2022 5 z 5

Nejsem fanoušek knih s válečnou tematikou, ale tato kniha na mě obzvlášť zapůsobila. Skvěle zachycené pocity postav a atmosféra celé doby. Vím, že příběh jen tak nezapomenu.

Nildon2022
17.09.2022 5 z 5

Nezapomenutelné...
Kniha, která by nikdy neměla vypadnout z povinné četby....
Útlá knížečka se silným obsahem.

MarNe
25.08.2022 5 z 5

Nadčasové dílo právem patřící mezi klenoty světové literatury.
Díky čtenářské výzvě jsem četla znovu po mnoha letech. Pokaždé silně zapůsobí, zanechá rozladěné emoce, zavrtá se pod kůži a jen tak se nevykouří z hlavy.

Hakate
22.08.2022 5 z 5

Skvělá kniha, výborný příběh, nadčasové dílo.
Doporučuji

Obelix15
22.08.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih tohoto autora. Znal jsem daleko dříve než jsme ji dostali jako povinnou četbu k maturitě. Mohu si přečíst zas a znovu.

Grety
17.08.2022 5 z 5

Čtena po druhé asi po deseti letech od povinné četby. Sýrový popis zabíjení v zákopech je bohužel zase víc a víc aktuální, neboť dějinami se lidstvo nepoučilo..