Na východ od ráje

Na východ od ráje https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14507/bmid_na-vychod-od-raje-qX1-14507.png 5 1972 331

V obsáhlé rodinné kronice, zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku, se autor nechal inspirovat biblickým příběhem Kaina a Ábela. Děj se odehrává v údolí Salinas v Severní Kalifornii a román je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Kniha byla úspěšně zfilmována.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Alpress

East of Eden , 1952

vy2
16.01.2020 5 z 5

Moje jednoznačně nejoblíbenější knížka. Příběh mě chytl již na první stránce a nedokázala jsem se od něho odtrhnout, dokud jsem nebyla u konce, kdy jsem přemýšlela, co budu se svým životem dělat dál...
Asi si ji budu muset přečíst znovu

Patapuf
03.12.2019 5 z 5

Jsem sběratel příběhů... a v této knize se jich odehrává několik.... občas se prolínají, občas jdou vedle sebe a občas jeden ovlivní druhý, aby se pak nakonec slily do jednoho příběhu.... a je to moc dobrý příběh a já doufám, že sem aspoň častečně pochopil co nám chtěl autor sdělit....

Pebra
28.11.2019 4 z 5

Skvěle vyprávěné, až mě z některých scén bolelo břicho. A zajímavá pravda je, že ženská bestie může mít báječné dítě a naopak.

callahanh
05.11.2019 4 z 5

Těžká klasika, která je fascinující v tom, že i když se toho v ní tolik neděje, je neuvěřitelně čtivá, strhující a nápaditá. Jestli něco po přečtení zůstane, je to naděje, kterou všichni potřebujeme a hluboká lidskost, kterou Steinbeck do většiny postav propsal. Dal si záležet na úžasném a autentickém prostředí amerického maloměsta, které na čtenáře dýchá z každé stránky a i díky němu pochopí svéráznost postav a jejich uvažování. Steinbeck se navíc pouští do filozofování a různých úvah a naštěstí se mu to daří - možná právě díky němu mnozí pochopí, jak důležitý je konkrétní překlad Bible, který určité zprávy a poselství staví do úplně jiného světla (a to stačí jen rozdíl v jediném slově), proč cizinci etablovaní v jiných zemích musí vždy mluvit s určitým přízvukem nebo proč se člověk většinou chová stádně. Každá postava má svou motivaci, je skvěle propracovaná a až na výjimky sympatická. Celý román možná mohl mít o takových padesát stran méně, protože v poslední třetině mu trochu padá řetěz a není tak strhující. To ale částečně kompenzuje úplný závěr, který je tak humanistický, až je to dojemné. Navíc se celým románem táhne poselství o tom, že každý svého osudu strůjcem. TIMŠEL! 90 %

MaggieR
18.09.2019 5 z 5

Milujem toho autora! Ani jedna postava nie je dokonalá. Všetci majú zlé vlastnosti. Dokonalé myšlienky. Tento príbeh je ako život bez prikrášľovania, smutný, nemenný a krásny. Ja osobne sa vždy v jeho dielach zamilujem do tých zlých postáv v tomto prípade Charles-a a Cala. Sú taký skutočný túžiaci po láske a robiaci chyby ako my všetci. Teším sa na ďalšie knihy od Steinbeck-a.

Asterixxka
16.09.2019 5 z 5

Ježiš, ten Adam mě neskutečně štval! Za to Kate mě bavila, to je konečně pořádná mrcha! Celkově skvělá kniha, a to si na ságy moc nepotrpím..

ibáG
10.09.2019 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Četl Pavel Rímský. Hodně rozsáhlé, mnoho postav, velký časový úsek vlastně tří generací, od války Severu proti Jihu až po 1. světovou válku. Když tam postupně vstupovaly další a další postavy, už mi to trochu lezlo na nervy, že se děj neposunuje, ale začínají nové příběhy s novými postavami. Jedná se především o rozvětvenou rodinu Samuela Hamiltona, jehož jedna z dcer, Olive, byla matkou Johna Steinbecka.

Největší svině byla absolutní psychopatka Kate (Cathy Amesová), ta mě iritovala od začátku. Zajímalo by mě, co je skutečnost a co fabulace. Pak mi utkvělo v paměti filozofování a životní moudrost čínského sluhy Leeho a Samuela Hamiltona. A vztahy bratrů Adama a Charlese Traskových, kdy Ch. ze vzteku a nenávisti/závisti téměř zabije Adama. Hlavní roli v tom hraje jejich otec, despotický a vojensky založený Cyrus Trask. Motiv komplikovaného vztahu bratrů, odkazující na biblické Kaina a Abela, se opakuje u Adamových (popravdě spíš Charlesových) dvojčat Arona a Caleba. Jejich matkou je Cathy, manželka Adama, která je ovšem opustila a nejevila o ně sebemenší zájem. Adam se poté, co jej Cathy opustí a dokonce postřelí, propadne do letargie a o narozená dvojčata se starají právě Lee a Samuel a pomohou Adamovi postavit se znovu na nohy. Postava Abry, do které se už v dětství Aron zamiluje, mi příliš sympatická nebyla. Víc postav mi v hlavě neuvízlo.

Líbil se mi popis krajiny, živě jsem si ta místa představovala. Čtenář si může udělat obrázek tehdejšího života v Connecticutu, o farmaření, vztahu člověka k půdě, o technickém pokroku... Mnohovrstevnatý román, jehož napsání muselo dát autorovi obrovskou práci, když pracoval s reálnými postavami a část dotvářel svou spisovatelskou fantazií tak, aby dílo jako celek působilo věrohodně. Je znát, že si na knize dal opravdu záležet, postavy, vztahy a myšlenky jsou propracované. Především vztahy, protikladné povahy a pohnutky jednání a chování bratrů, jak Adama a Charlese, tak dvojčat Arona a Caleba.

Filmovou verzi jsem neviděla. Ta je prý pouze výsekem a hl. hrdiny jsou Caleb (James Dean) a Aron.

Celkově bych dala tak 4,5 *. Možnost hodnocení pouze 1-5 * je málo. Ty nuance tam prostě chybějí.

Rossel
11.08.2019 4 z 5

Ze čtení mi zůstaly lehce rozporuplné pocity. Nevím, asi nejsem typ na rozsáhlé rodinné ságy :)
Určité momenty na mě byly až surreálné a chvílemi se vyprávění vleklo více, než mi bylo milé.
Na druhou stranu naprosto vyniknul Steinbackův spisovatelský um. Popisy doby, prostředí a krajiny tak živé, že jsem je viděla před sebou. Úžasně prokreslené postavy se svými hluboce lidskými příběhy. Doslovné i lehce skryté biblické paralely, které příběh posouvají do dalších rovin. A v neposlední řadě velká moudrost, která se v mnoha řádcích skrývá.
Zkrátka, naprosto rozumím tomu, proč je kniha tak vyzdvihávána a opěvována. Zaslouží si to. Pro mě ale měla pár momentů, které nedovolují dát hodnocení nejvyšší.

Alma.steffl
01.08.2019 5 z 5

Psát o čem to je je vyzradit pointu.
Pokud máte rádi Ameriku 19. a počátku 20. století a lidskost, jděte do toho.
Timšel.

sika444
29.07.2019 5 z 5

Skvělý a výborně napsaný román. Autor ví, co chce napsat, a velmi dobře se mu to daří. Opravdu živé postavy, hluboký záběr vztahů. Film zabírá jen malý výsek děje knihy, ale i tak je výborný. Caleb v Deanově podání je dokonalý.

doktorking
24.07.2019 5 z 5

Dalsi nadherna nadcasova klasika.Me osobne ale jeste vic nez knizka emocne ,,rozsekal”film ktery reziroval Elia Kazan a do hlavni role obsadil tehdy debutujici a dnes uz legendu Jamese Deana.To co tu Dean predvadi v roli Caleba je naprosto genialni emocni boure.Dean byl pro me absolutni herecky top idol a je ho strasna skoda:(((Takze dalsi Americka klasika kterou je radost cist ale jeste lepsi videt zfilmovanou.

Jerry H
19.07.2019 5 z 5

Co dodat, klasika, parádička. Hlavně je tam krásná ta nadčasovost, až to člověk bude číst za sto let, tak se lidi nejspíš nezmění, pořád budou ti méně lepší a ti lepší a pak nějací řekněmě zrůdní.

Hobo
18.07.2019 5 z 5

Hodnocení současné, leč daleko v minulosti přečtené knihy. Vzpomínky holt přetrvávají.

PetraN17
04.07.2019 5 z 5

Po delší době opět čtená a určitě ne naposledy. Charaktery postav zůstávají neměnné od vzniku lidstva a stále si s tím nevíme rady

miska98
01.07.2019 4 z 5

Z nějakého důvodu jsem tuto knihu četla netypicky dlouho - přes půl roku, což se mi obyčejně nestává. Vždy jsem přečetla pár kapitol, pak jsem přečetla jiné knihy a následně se vrátila k této. Nejsem schopná říct, čím to bylo. Příběh jako takový se mi líbil, styl psaní mi přišel až neobyčejně dobrý, postavy různorodé a mimořádně realistické. Zkrátka mi tato kniha něčím hodně připomněla jednu absolutně nesouvisející - Na větrné hůrce, která ve mě vyvolala podobně rozpačité pocity. Rodinné ságy zřejmě nejsou nic pro mne, přesto dokážu ocenit kvalitní literaturu - 4* si bezpochyby zaslouží.

DeepSea21
21.06.2019 5 z 5

Velmi rozsáhlé dílo o bratrech Traskových a lidech obecně. Zajímavé, po celou dobu čtení jsem se nenudil ani stránku. A Kate (Cathy) ,byla přímo ukázkový psychopat.

Eeli
18.06.2019 5 z 5

Výtečný román o dobrých a špatných lidech, činech, myšlenkách, pohnutkách. Pohledem vnuka jedné z hlavních postav nám autor představuje své hrdiny, kteří nejsou vždy hrdiny, ale o to více jsou lidmi. Čtenář s nimi může po několik desetiletí mapujících část světových dějin prožívat jejich osudy - štěstí, trápení, příkoří i naději, a naučit se, že člověk má vždy možnost volby. "Timšel!"

dia.riedl
17.06.2019 5 z 5