Na východ od ráje

Na východ od ráje https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14507/bmid_na-vychod-od-raje-qX1-14507.png 5 1972 331

V obsáhlé rodinné kronice, zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku, se autor nechal inspirovat biblickým příběhem Kaina a Ábela. Děj se odehrává v údolí Salinas v Severní Kalifornii a román je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Kniha byla úspěšně zfilmována.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Alpress

East of Eden , 1952

WencelTurambar
26.02.2017 5 z 5

Skvěle napsaný, autor byl asi dobrý pozorovatel života kolem sebe, ani na a chvíli jsem se nenudil.

Míša777
24.02.2017 5 z 5

Kniha se silným příběhem a podtextem.

marabart
15.02.2017 5 z 5

Vynikající kniha. Popis postav je dechberoucí. O to víc mě mrzí filmové zpracování z roku 1955, které se knize vůbec nepodobá a osobně ho považuji za velmi slabé (přestože má na ČSFD hodnocení 84 %). Nevyskytuje se v něm například vůbec tak důležitý sluha Lee.

Dagnov157
10.02.2017 5 z 5

Vedle Jihu proti severu má nejoblíbenější kniha. Sledovat paralelu biblických Abela a Kaina v dalších dvou generacích, je prostě nejen zábavný, ale i poučný. kromě toho mě zaujala postava čínského sluhy Leea.

intelektuálka
09.02.2017 5 z 5

Další z vynikajících děl světové literatury. Příběh Abela a Kaina, drama dvou bratrů. Výborné i ve filmovém zpracování s Jamesem Deanem.

coquus
02.02.2017 4 z 5

K téhle klasice jsem se dostal více méně až na základě velice kladného hodnocení na zdejších stránkách a rozhodně jsem nelitoval. Díky velkému časovému rozpětí děje bylo zajímavé sledovat proměny amerického způsobu života od válek s indiány až po válku světovou. Oceňuji velice barvité vylíčení charakterů i úvah postav, což srozumitelně vysvětlovalo jejich zdánlivě nelogické či zkratkovité jednání. Příběh samotný má mnoho vrstev, přičemž je velice zajímavé sledovat jejich vývoj. Myslím si, že je to jedna z knih, kterou člověk může číst několikrát a pokaždé tam najde něco nového, čeho si předtím nevšiml. Velice osvěžujícím dojmem působilo i pár komických historek, jako například ta, kdy mechanik zaškoloval Adama, Leeho a kluky do obsluhy automobilu: "Říkejte mi klidně Joe".

geimz
02.02.2017 5 z 5

Na východ od raja je jedna z tých kníh, ktorú som dlho obchádzal len kvôli tomu, že patrila na strednej škole k povinnej literatúre. A predsa všetko, čo patrí do povinnej literatúry, sú nudné pseudointelektuálne romány, však? Chyba. Preveľká chyba. Je pravda, že kniha na prvých zhruba 50 stranách siahodlho opisuje krajinu Salinaského údolia, no s príchodom postáv, ako je Sam Hamilton a Traskovci, sa skutočne začne jeden epický príbeh. Príbeh, (určite budem po tisícikrát opakovať komentáre kolegov) ktorý si túto nálepku zaslúži, napriek tomu, že sa v ňom nedejú megalomanské veci či zvraty. Jeho epickosť vychádza z zvnútra postáv, z ich charakterov, motivácií, presvedčení. Postavy tohto príbehu sa snažia nájsť ten všezahŕňajúci zmysel, šťastie, snažia sa vyrovnať sami so sebou, s láskou, s nenávisťou, so zlom v sebe samých a aj v ostatných. Pokúšajú sa nájsť rovnováhu v živote (v prípade Adama), napraviť sa (v prípade Cala), pomáhať druhým (v prípade Sama) a rovnako, ako aj skutoční ľudia z mäsa a kostí sa potýkajú so svojimi vnútornými démonmi, ktorí nad nimi často vyhrávajú. A to je v poriadku. Každý človek má totiž možnosť voľby. Tento príbeh má toľko vrstiev, toľko myšlienok a je natoľko dôležitý, že nálepka povinná literatúra nie je dostatočná. Túto knihu by si mal prečítať naozaj každý.

Alizon
27.01.2017 5 z 5

Co napsat a neopakovat komentare ostatnich uzivatelu. Nechapu jak mi mohly knihy od Johna Steinbecka tak dlouho unikat. Na vychod od raje je nadherny roman s uzasnymi postavami, hlubokymi myslenkami a sugestivnim popisem prostredi - ja se tam proste videla, jak ziju mezi nimi. Na jedne strane az komorni roman, i kdyz se v knize potkame se tremi generacemi, pocet postav je omezeny a vetsina deje se odehrava "doma". Na strane druhe je tam tolik vrstev, propletencu a emoci ze mohu jen pomyslne smeknout klobouk.

Manyna
16.01.2017 5 z 5

Kdyby tato knížka měla 10000 stránek, tak já čtu pořád a pořád dál. Ke všem postavám jsem tak nějak přilnula, protože byly tak dokonale vykreslené, že mi přišlo, že jsou součástí mojí "rodiny". I přesto, že jich tam bylo dost a prošla jsem si s nimi téměř tři generace si myslím, že každá tam měla své nezastupitelné místo. Největší pohlazení pro duši pro mě byl Lee a Samuel.

DanaRou
30.11.2016 4 z 5

Tuto knížku doporučuji k přečtení. Kniha je čtivá a ač ji pan Steinbeck napsal před dlouhou řadou let, tak témata a postavy a jejich osudy jsou dnešní. Určitě jste tuto knihu četli jako povinnou četbu. Ale chce to si ji přečíst až v dospělosti, to vás teprve chytnou jednotlivé postavy a jejich osudy. Od krutě děsivé Cathy až po hodného Samuela.

Acquenta
30.11.2016 4 z 5

Kniha moc pěkná, na děsivou Cathy dlouho nezapomenu, ale konec byl dle mě nekonečný. Začátek a prostředek knihy napínal a lákal a konec už nudil.

akdar72
22.11.2016 5 z 5

Krásný a poučný příběh o nekončícím boji dobra a zla v nás samých....

Zuzzzka84
12.11.2016 5 z 5

Naprosto úžasná knížka, tak lidská, se vším tím dobrým i zlým. Charaktery postav propracovány do nejmenších detailů, osudy barvitě a živě popsány. Rozhodně stojí za přečtení.

Lassie24
06.11.2016 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha. Už skoro 25 let.

dena91
01.11.2016

Celá kniha ve mně vyvolala nespočet emocí. Samuel byl mojí oblíbenou postavou a od jeho smrti jsem fandila snad jen Leemu, který celou knihou tak nějak proplouval. Musím uznat, že u některých scének jsem se málem rozbrečela smíchy (maminka která nastoupila do neexistujícího letadla, jiná matka, která si pro sebe vymyslela sebevraždu utopením se v mělkém jezírku...) S některými postavami jsem tak cítila, že jsem po dočtení měla pocit, jak kdybych ztratila blízkého kamaráda. Skvělá knížka, těším se na Hrozny hněvu

Antares
24.10.2016 5 z 5

Kniha o živote každého z nás. Úžasne a veľmi pravdivo napísaná. Nemám, čo by som vytkla. Treba si to prečítať :)

lapagerie
06.10.2016 5 z 5

Díky povinné četbě, která mě vždy spolehlivě odradila, jsem se k této knize dostala až ve svých téměř ...ceti letech. Ale jsem šťastná, že jsem se k ní dostala a už po pár kapitolách jsem si byla jistá, že ji nečtu naposled. Charaktery postav jsou tak pravdivé, tak dnešní.
Skvělá kniha.

bbarborab
31.08.2016 4 z 5

Jedna z nejoblíbenějších knih. Lidé v mém okolí ji buď nenávidí, nebo milují. Příběh je mistrovsky propracovaný (jak by se od pana Steinbecka dalo čekat) a je založen i na dnes aktuálních tématech. Co mi na knize trošku vadilo byl předlouhlý popis prostředí.

Kaka.cs
09.08.2016 5 z 5

Úžasná kniha. Nejdřív jsem se bála, že mě tak dlouhá knížka bude nudit, ale nedošlo k tomu. I popisné části byly skvělé. Knížka mě naprosto vtáhla a k postavám jsem si vytvořila velmi silný (ať už negativní či pozitivní) vztah.

bookemma
08.08.2016 5 z 5

Biblické příběhy jsou nadčasové a opět vždy využitelné... John Steinbeck jim dal nový tvar, podobu, ukázal světu to, co všichni vidí - nenávist mezi bratry, jejich nevraživost, která se snoubí s pocitem, že takhle to být nemá. Steinbeck pojmenoval to, čeho se bojíme a z čeho jsme zmateni. Jeho román je detailním pohledem do nitra obyčejných lidí, nejedná se o žádné hrdiny, ale o postavy, které jsou jako my všichni - vedle pár dobrých vlastností mají mnoho špatných, nebo minimálně nevyužitelných. Samuel je nenapravitelný snílek, Charles poněkud přízemní zemědělec, který mnoho věcí nechápe a chápat nechce, ale za to využívá selský rozum, Adam je slaboch a jeho synové tak trochu kopírují jeho a Charlese. Při čtení románu na mě často padal až úzkostný pocit a myslím, že to je přesně to, co dělá z románu dobrý (dokonce skvělý) román! Vyvolá v nás různé pocity a asociace a vyburcuje nás k reakci. Takže, muži by se měli dát pozor na své Cathy, a my všichni se možná najdeme v tom až frustrujícím vztahu s našimi sestrami a bratry.
Ale vždy si je třeba pamatovat, že jsme pány sami nad sebou - TIMŠEL. O to je třeba bojovat.