Na východ od ráje

Na východ od ráje https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14507/bmid_na-vychod-od-raje-qX1-14507.png 5 1970 331

V obsáhlé rodinné kronice, zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku, se autor nechal inspirovat biblickým příběhem Kaina a Ábela. Děj se odehrává v údolí Salinas v Severní Kalifornii a román je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Kniha byla úspěšně zfilmována.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Alpress

East of Eden , 1952

maryzka
maryzka
28.11.2015 3 z 5

Nevím co už o této knize napsat, neboť všechno je tady v komentářích i když já bych to tak krásně nenapsala. Ale z této knihy dýchá to co mi jedna paní říkala,,Do Ameriky se dostala všechna dobrá a zlá krev" (tj: lidé dobří, špatní, psychopatičtí, občas i kultura národnostní, kterou si člověk přinesl ze své původní vlasti).

edimka
edimka
15.11.2015 5 z 5

Poprvé přečteno ve 13 letech,od té doby ještě mockrát. I po letech si pamatuji, jak na mě kniha poprvé zapůsobila.

holatko77
holatko77
04.11.2015 5 z 5

Na tento román se prostě nedá zapomenout. Četla jsem ho sice už před více než dvaceti lety, ale stále mi při myšlence na některé pasáže naskakuje husí kůže. Velmi působivé, brilantně napsané, strhující - typ knihy, co "nelze odložit".

MichelleS
MichelleS
03.11.2015 5 z 5

Takhle si představuju opravdový román. Příběh, který se vryje do srdce, postavy, na které nezapomenu, protože to prostě nejde. Marně přemýšlím, jestli jsem už četla o někom tak plném zla, skoro bych řekla o někom tak nelidském, jako byla Cathy. Překrásně napsaný nadčasový příběh, plný lidskosti v dobrém i špatném smyslu slova, příběh o tajemství lásky, která je jaká je, nedá se koupit, zasloužit, vynutit, odpracovat. V každém z nás probíhá zápas dobra a zla jako v Calovi a jen my máme v rukou jeho výsledek.

blackholesun32
blackholesun32
27.10.2015 5 z 5

Skvělá kniha! Výborne, propracované postavy, ani jedna není jednorozměrná (ano dokonce ani ta zrůda Cathy)...spousta zajímavého pfilozofování, taky takhle s kamarády občas mudrujeme. Pro zajímavost jsem se podíval asi do třech překladů starého zákona na Kaina a Ábela. Nikde to není přeloženo jako můžeš. Nu inu Wittgenstein měl pravdu, když napsal, že všechny pfilozofické problémy vycházejí pouze z nesprávného pochopení; ze špatného použití jazyka. Tak tak - tak už mlčím.

andrisek.k
andrisek.k
07.10.2015 4 z 5

Konec mohl být lepší, ale jinak jsem byla spokojená.

petrra
petrra
22.09.2015 5 z 5

Nakopat Adama do ..... Ach jo, fakt super hloupá postava, vždyť on zničil vše! Svůj vztah s bratrem, svůj vztah se svými syny i vzájemný vztah svých synů. Jen si tak zdědil prachy a seděl a litoval se. Fakt mě neskutečně štval. Mnohem zajímavější bych Charles a následně pak Cal...
Literární skvost, doporučuji.

Denisa.knizky
Denisa.knizky
09.09.2015 5 z 5

Dalo by se rici, ze se jedna pouze o obycejny popis zivota nekolika osob spjatych s hlavni dejovou linii. Jedna se predevsim o situace a udalosti, ktere se deji v nasich zivotech dnes a denne. Avsak v teto obycejnosti je neuveritelna sila a krasa. Steinbeck je muj velmi oblibeny autor a moc mu dekuji za tohle dilo, ktere me urcite bude provazet dale. Krasne zachyceni prvnich dojmu, na ktere neni vzdy nejlepsi se spolehat, zachyceni intuice, lidskych omylu, tuzeb, citu, zklamani, snu, ztrat a to vse v te nejprostsi a velmi surove forme. Dekuji a doporucuji vsem:)

Marbo
Marbo
03.09.2015 5 z 5

Americký autor,antické drama říznuté biblí a to vše ve westernovém hávu. Napsat to kdokoli jiný, byl by to asi průser. Steinbeck v nejlepší formě

MiHana
MiHana
28.08.2015 5 z 5

Nejkrásnější kniha, jakou jsem zatím četla.

achilles
achilles
18.08.2015 5 z 5

Maximální spokojenost! Ta nadčasovost. Historie, filozofie, krásný příběh, perfektní psychologie postav. Ani chvíli jsem se nenudil, sice jsem to četl déle než obvykle, ale jen z toho důvodu, abych si příběh vychutnal.

Jap
Jap
04.08.2015 5 z 5

Steinbeck to prostě umí. Adam, Cathy, Lee, Samuel, Caleb, Aron, údolí Salinas.

daniel5299
daniel5299
13.07.2015

Musím povedať, že sa mi to teda vôbec nepáčilo a nesplnilo to takmer žiadne očákavania. A to nechcem byť negatívny, ale príbeh ako v telenovele, čiernobiele postavy, zlo, ktoré charakterizuje tak nanajvyš dedičným hriechom, deti, čo rozprávajú ako dospelí, ženy sa podobajú jedna na druhú, milión zbytočných odbočení, logika postáv žiadna (vlastne to bol jediný zdroj napätia ) koncept divno pochybný, nepriniesol vôbec nič. Okrem pár trefných postrehov o živote pomerne zbytočné čítanie. Akurát som sa pomerne plodne zamylsel nad tým, aké "problémy" mala generácia našich starých otcov. Ale my, pomerne mladí, ktorí sa nezmietame vo vine, sebaobete ani vo výčitkách, za to, že sme predali drahšie fazuľu, pre nás je to svet ďaleko neznámy. Díkibohu za zmeny 20 storočia.

Mako123123
Mako123123
08.07.2015 2 z 5

1.polka bola veľmi dobrá, 2. polka- odkedy hentá postrelila svojho muža, druhá hl. postava začala umierať na starobu a som sa dozvedel že vraj spolok čínanov 2 roky rozoberal jeden pošahaný verš z kr. biblie... ech... no skrátka a dobre, tesne potom ked som začal čítať 2. polku som mal mesiac pauzu- kôli štátniciam (úspešne :)) no po mesiaci ked som sa k tejto knihe vrátil, resp. tesne za 1. polkou, už mi bola nudná a otravná... tak som to celé preskočil až na poslednú kapitolu. Záver: keby kniha končila stranou 300 bolo by to lepšie...

R.A.B.
R.A.B.
07.07.2015 5 z 5

Po přečtení O myších a lidech jsem si myslela, že tato kniha bude slabým odvarem. Jsem ráda, že jsem se zmýlila. Kniha je nádherně psaná do detailů, postavy úžasné (pro mě hlavně Cal). Hrozně se mi líbila postava Kate. Takhle zlá postava se najde opravdu málokdy. Abych to zkrátila tak tato kniha je nejúžasnější záležitostí za dlouhou dobu. Určitě stojí za přečtení. Za mě pět hvězdiček :)

Janek
Janek
20.06.2015 5 z 5

Takto chutná velký Román.
"Jidáš zradil Krista a letos také maturanty..." Mediálně vděčné téma, po kterém však po pár týdnech neštěkne ani pes. Někteří studenti se bránili - nemusí přeci vědět, kdo byl Jidáš, Bibli nečtou a nikdy číst nebudou, oni tomu nevěří. Pak jsou to ovšem velká literární díla, která by měli znát všichni maturanti, k těmto dílům nepochybně patří i Steinbeckův Román "Na východ od ráje". Čtenář jistě nemusí aktivně znát příběh o Kainovi a Ábelovi ani příběh o návratu marnotratného syna, aby porozuměl motivům jednání všech hrdinů. Ten příběh se vám dostane pod kůži. Nedá vám spát. Protože ten příběh zřejmě také tak "trochu znáte". Nelze vás zákonně nutit (maturanti) - samozřejmě nemusíte. Nemusíte číst, nemusíte vědět o křesťanských základech naší kultury... Ale - TIMŠEL

Cathy0
Cathy0
01.06.2015 5 z 5

Absolutní krása! Jedna z nejlepších knih povinné četby. Krásný ale i smutný příběh..

kklepkaa
kklepkaa
06.05.2015 5 z 5

Ze začátku jsem si myslela, že budu mít s touto knihou problém, ale velmi záhy jsem zjistila, že hltám každý řádek a že mě kniha prostě baví. I když autor knihu zahltil spousty postav, byly všechny úžasně propracované. Zamilovala jsem si hlavně Sama a Leeho. Kniha se čte skvěle.

mulderka
mulderka
14.04.2015 5 z 5

Cathy je dle mě nejzrůdnější a nejodpornější postava světové literatury - a mistrovsky popsaná!
Ještě líp to bylo vidět v seriálu podle této knihy.

Ormos Atalia
Ormos Atalia
17.03.2015 5 z 5

Já prostě Steinbecka zbožňuju... s jeho knihami člověk nemůže člověk šlápnout vedle. Opět jsem se přesvědčila, že je to spisovatel s velkým S. Na východ od ráje je příběh s propracovanými postavami a životními moudry, který vás do sebe vtáhne. Až si říkám, jak ráda bych se setkala se Samuelem Hamiltonem a také s Leem. Určitě doporučuji k přečtení.