Na východ od raja

Na východ od raja https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482582/bmid_na-vychod-od-raja-FfX-482582.jpeg 5 1974 331

John Steinbeck vo svojom denníku nazýva tento román prvá kniha. A vskutku, Na východ od raja je priamočiary a pôsobivý ako všetky staré príbehy. Ide o kompozične košaté rozprávanie o niekoľkých generáciách Traskovcov a Hamiltonovcov, ktorých búrlivé a prepletené osudy pripomínajú biblické rozprávanie o páde Adama a Evy či o bratovražednom súperení Kaina a Ábela. Steinbeck v tomto diele vytvoril svoje najpodmanivejšie postavy a spracoval klasické literárne témy – hľadanie vlastnej identity, nevyspytateľnosť lásky a fatálne následky jej absencie.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

East of Eden , 1952

fruitbueno
18.08.2020 4 z 5

Steinbeckova sága nabídne dnešnímu čtenáři mnohé, těžko vypíchnout to nejdůležitější, protože myslím, že pro každého to bude něco jiného. Tak už to u podobně lyricky laděných knih bývá. Já oceňuji klidné tempo, prakticky nulový děj je potlačen na úkor rozvíjení ústředního motivu viny a trestu, dobra a zla nebo složité komplexnosti nitra jednotlivých postav. Kate, Charles i Caleb jsou zachyceni v celé své složitosti, působí neuvěřitelně uvěřitelně a reálně. Zamilovala jsem si, tak jako mnozí, zejména postavu sluhy Leeho, jeho tolerantní a shovívavou moudrost, bezmeznou oddanost rodině Adama Traska a jeho celkový pohled na život či svět...

jana5037
12.08.2020 5 z 5

Vytecns

Kutcho
10.08.2020 5 z 5

Za prvé musím povedať, že toto nebola jedna z najlepších kníh aké som čítal, avšak spolu s Mastičkárom bola jedna z najkrajších a najhrejivejších. Čakal som však od nej viac, najmä vzhľadom na jej status klasiky. Kniha bola pekná, pútavá, vzťahová, s pár dobrými myšlienkami, a okrem jednej kratšej pasáže asi v tretine knihy, ktorá má vyslovene nudila, sa mi páčila. Oceňujem, že autor nevisí na postavách a tie žijú aj mimo príbehu a ich osudy sa niekedy dozvedáme až spätne. Tých postáv však nie je veľa a nie sú až také prepracované, aj keď musím povedať, že sú veľmi pekne napísané. Adam Trask mi prišiel ako najnudnejšia postava. Zo začiatku sa mi páčila Cathy, ktorá však nedostala až toľko priestoru vzhľadom na zaujímavosť jej postavy. Neskôr ma bavilo sledovať osudy Arona a najmä Cala. No a samozrejme Lee. Trochu ma zamrzelo, že do deja viac nezasiahla vojna a keby ju nespomenuli pár vetami, tak ani neviem, že sa dej odohráva v danej dobe. Inak kniha pekná s pár (ale zato kvalitne napísanými) postavami a príjemným dejom, ktorá stojí za prečítanie.

CarolC
04.08.2020 3 z 5

MOŽNÝ SPOILER V TEXTU

Na knihu jsem se chystala několik let. Opravdu jsem si ji několik let chtěla strašně moc přečíst. Bohužel to u mě také asi nejspíš vyvolalo, že jsem od ní očekávala strašně moc. Této věci asi ani nelze zabránit, pokud se člověk těší. No, zpět ke knize. Velká část knihy se mi moc líbila. Styl vyprávění mi sednul. Akorát od chvíle, kdy zemřel Samuel mi přišlo, že už se kniha strašně táhla. Vlastně už mi potom ani nesedělo to množství postav, o kterých se podrobně vyprávělo. A samotný konec mě vlastně vůbec nepřekvapil. Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla, ale ve výsledku to je pro mě docela zklamání. Samotná atmosféra knihy je ale opravdu krásná.

tamara1351
21.07.2020 5 z 5

Nádherná kniha, ke které se v průběhu let stále vracím.Postavy okouzlily mě,mou mámu a teď i moji dceru.Je to silný a mnohovrstevnatý román, jaké se dnes už snad ani nepíší

ewinn
24.06.2020 5 z 5

Kniha, která mě přivedla ke čtení. Dostala jsem ji od táty k vánocům když mi bylo čtrnáct a prožívala ji od začátku do konce. Do té doby jsem nic podobného nečetla. Tak začala moje láska ke knihám.

ArwenAragorn
08.06.2020 5 z 5

Velice silná kniha. některé pasáže z ní jsem si v mládí vypisovala. Film mě naopak příliš nezaujal.

Radka1911
08.06.2020 5 z 5

Nádherná sága. Jedna z nejkrásnějších knih které jsem kdy četla. Doporučuji.

Mr.Donut
14.05.2020 5 z 5

Před čtením nikdy neprocházím recenze, ale tolikrát jsem slyšel o "nejkrásnějším příběhu kdy napsaném", že jsem byl docela skeptický. Bohudík jsem se mýlil a z knihy se mi stal jeden z těch "zážitků", co si nosíte celý život s sebou, i když nedokážete přesně popsat proč. Je to přesně ten typ knihy, kterou si přečtete každých pár let znovu a znovu, a pokaždé v ní (a v sobě) něco objevíte.

Katka2382
14.05.2020 5 z 5

Co dodat,tohle je prostě Kniha s velikým K.

Anitram11
23.04.2020 4 z 5

Ze začátku mě kniha příliš nezaujala, popis prostředí mě taky nebral. Ale ty úžasně popsané chakraktery postav, ten celý příběh dvou generací a to poselství mě uchvátilo. Takže nakonec byla pro mě kniha velice čtivou, nemohla jsem se od ní odtrhnout, až mě mrzelo, že příběh skončil, protože jsem chtěla vědět víc o tom, jak bude pokračovat život zbylých postav, nějaký ten epilog..

Nočnípták
23.04.2020 5 z 5

Četla jsem kdysi v "dávnověku". Byla jsem s ní moc spokojená a v knihovně je mezi mými oblíbenými. Teď jsem poslouchala audioknihu. Byl to neskutečný zážitek. Pavel Rímský knihu nečte, on ji přednáší. Popis Salineskeho údolí je tak živý, že jsem snad stála přímo tam, uprostřed té krajiny. A v těch nejdramatičtějších chvílích jsem měla husí kůži. To se mnou dokázal udělat jeho hlas.Poprvé mně nechyběla vůně knihy a šustění listů.
Než jsem mohla napsat komentář, musela jsem děj trochu zažít.

John Steinbeck dokázal barvitě popisovat nejen prostředí, ale i své postavy. S některými budete sympatizovat, některé nesnášet a některé vás nechají chladnými.
Já jsem asi největší obdiv získala k Samuelovi a Leemu. Jejich rozhovory - to byla paráda.

baty
31.03.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Oblíbila jsem si Leeho a Abru, líbila se mi jejich houževnatost a chuť do života. Opravdu jsem si knížku užila, určitě to není poslední knížka, kterou jsem si od Johna Steinbecka přečetla.

Navaya
18.03.2020 5 z 5

"Samuel rode lightly on top of a book and he balanced happily among ideas the way a man rides white rapids in a canoe. But Tom got into a book, crawled and groveled between the covers, tunneled like a mole among the thoughts, and came up with the book all over his face and hands."

Při četbě East of Eden jsem se cítila jako Tom, jak snadné je nechat se pohltit vypravěčstvím Johna Steinbecka. Další přečtenou knihou se tak jednoznačně řadí mezi nejgeniálnější spisovatele, jejichž knihy se mi dostaly do ruky.

PohadkyNovyVek
04.03.2020 5 z 5

Musím říct, že jen pár knih jsem si v životě zatím užil tak moc - chvíli s ní prostě "žijete". Jsem rád, že jsem nečetl jako mladší, protože bych to tolik neocenil a nepochopil nejsilnější místa.
Mnoho z hlavních postav mě za srdce nechytlo, ale autor s nimi zajímavě pracuje a docela zdatně s nimi jde do hloubky jejich mentalit, filozofií a světonázorů, které se pak podnětně konfrontují. Na svou dobu se tu, řekl bych, objevují vynikají psychologické postřehy. Nejradši budu vzpomínat asi na sluhu Leeho, jehož rozmluvy nad životem (až na pár příliš patetických dialogů) byly pravou potravou duše a celkově mi byl nejsympatičtější. Vedle něj potom asi Sam, a i přes rozuzlení si čtenář oblíbí taky Cala. Psycho hooker Kate se zase stará o pořádné spády, napětí a drama, i když potkat byste ji určitě nechtěli. Za zmínku stojí také vykreslení oblasti Salinas, kterou vám autor prostě neskutečně prodá, protože je vidět, že to byla jeho srdcovka.
Linka s bratry dvou generací, jež zpodobňují linie Kaina a Abela je samozřejmě silný motiv, který se zdařile realizoval.
A nesmím zapomenout na to velké poselství = TIMŠEL.

Sarriii
25.02.2020 4 z 5

Kniha se četla dobře.Příběhy postav mě bavili. Bylo zde obsaženo hodně zajímavých myšlenek

oxiduji
21.02.2020 5 z 5

Úžasná kniha, píše o životě jaký je. Životy rodin plynou, lidé se rodí a umírají. V maličkostech a zdánlivě nepodstatných situacích se skrývá celá krása žití, radosti i bolesti, která formuje a mění každého z nás. Každý bojuje, vyhrává a smiřuje se s prohrou. A nakonec nikdo nemusel do země Nód, na východ od Ráje. Timšel.

Blekmun
18.02.2020 5 z 5

"A já věřím, že svobodná zkoumavá mysl lidského jednotlivce je největší hodnota na světe".

Samozrejme, jedna z tých kníh, ktoré by sa mali čítať viackrát - vždy v inej životnej etape.
Všetko ostatné tu už bolo povedané lepšie, než by som to napísal ja.

petulajda
21.01.2020 5 z 5

Je to poklad. Lepší jsem nečetla. Je tam vše a ještě něco navíc.

Monika1717
18.01.2020 5 z 5