Na východ od raja

Na východ od raja https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482582/bmid_na-vychod-od-raja-FfX-482582.jpeg 5 1974 331

John Steinbeck vo svojom denníku nazýva tento román prvá kniha. A vskutku, Na východ od raja je priamočiary a pôsobivý ako všetky staré príbehy. Ide o kompozične košaté rozprávanie o niekoľkých generáciách Traskovcov a Hamiltonovcov, ktorých búrlivé a prepletené osudy pripomínajú biblické rozprávanie o páde Adama a Evy či o bratovražednom súperení Kaina a Ábela. Steinbeck v tomto diele vytvoril svoje najpodmanivejšie postavy a spracoval klasické literárne témy – hľadanie vlastnej identity, nevyspytateľnosť lásky a fatálne následky jej absencie.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

East of Eden , 1952

Lucie__
01.03.2021 5 z 5

Úžasná kniha. Výborný popis postav, životy více generací, jejich dokonale rozebraných povah. Má první kniha od autora a určitě ne poslední.

Marfiel
01.03.2021 5 z 5

Krásná kniha. Steinbeck je skvělý vypravěč a i drobné epizody (třeba maminčin vyhlídkový let letadlem) potěší a pohladí. V každém z nás je kus dobra i zla a je jen na nás, jestli dokážeme v těch zlomových chvílích to své horší "já" potlačit... Možná bych jen vytkl to poněkud melodramatické finále, ale jinak doporučuji k přečtení...

tamdr
24.02.2021 5 z 5

strhující děj,výborné čtení,viděla jsem i film,ale v knize lépe vyniknou povahy všech postav

kap66
22.02.2021 5 z 5

Že umí Steinbeck rozvinout na malé ploše příběh a zachytit postavy tak, že s nimi dýchám, to už vím díky jeho novelám. Že budu stejně intenzivním způsobem prožívat osudy hrdinů i v románu o téměř 600 stranách, to jsem jenom tušila, ale potvrzovala si to celou četbu.
Prvoplánově se dá kniha číst jako nesmírně zajímavé osudy dvou rodin v průběhu několika desítek let. Možná musí mít člověk něco odžito, aby se všemi postavami souzněl v jejich vnitřním boji a aby pochopil, co přesně znamená lidskost, nebo - ještě lépe - „člověčenství“. Steinbeck umí dodat smysl i tomu, co nám čtenářům přijde líto. Toho si na něm cením nejvíc: bolestné části mě sice rozesmutní, ale nezdeptají, radostné a prozářené momenty mě potěší – a spolu mi do hlavy nasadí myšlenku, že sice neurčím svůj osud, ale volba toho, jaký jsem člověk, je pouze na mně.
Steinbeck je mi svým pohledem na člověka ze všech amerických autorů 20. století nejbližší.

TheKaciZ
20.02.2021 5 z 5

Posledne hebrejske slovo na konci da celej knihe inu hlbku. Potesi filozofov aj biblickych nadsencov. Vyvoj postav rokmi je nadmieru dobre napisany. Kazdych 50 stran som sa nasla v inej postave v inej situacii. Psychologia charakterov je nadcasova a plati dodnes.Citatel si urcite najde svojho celoromanoveho favorita. (Pozor spoiler) Pre mna osobne citlivy dobrak Adam a mudry objektivny Lee.

Ondra148
19.02.2021 5 z 5

Babička Boženy Němcové, byla asi jen tuctová babka ... ale dědeček Johna Steinbecka je člověk se kterým bych se rád potkal a dal do řeči.

legonka
10.02.2021 5 z 5

Krásná kniha, krásné a poutavé vyprávění, zajímavé osudy, pohled do Ameriky sto a více let zpátky. Jsem nadšená. Je to má první přečtená kniha od Johna Steinbecka a přečtu si určitě další. Je opravdu PAN SPISOVATEL!

betička
08.02.2021 5 z 5

Steinbeckův popis jednotlivých hrdinů je naprosto dokonalý, výstižný. Ale rozhodně ne rozvláčný, že by měl člověk tendenci přeskakovat stránky. Fascinuje mě číst / pozorovat, jak jsme každý jiný. Jak někdo přemýšlí a jedná tak, že nám zůstává rozum stát a zase naopak. Tolikrát jsem měla chuť zařvat a zatřepat s dotyčným - Co to děláš? Co tě to napadlo? Proč? Ukazuje se tu jak je důležité mít okolo sebe vnímavé a citlivé rodiče či blízké, jak toto dokáže ovlivnit člověka na celý život a jak těžko se z toho člověk pak dostává bez pomoci a pochopení druhých. Kniha je i o tom, že si někteří lidé prostě vyberou, že budou v životě nešťastní. Prostě co stránka to důvod k přemýšlení a zamyslení se. Krásné, smutné, veselé, prostě úžásné ....

MarqueeMoon
25.01.2021 5 z 5

Život je paradoxný a nejednoznačný, rodíme sa a máme isté predpoklady a vlohy (vplyv rodiny, výchovy, dedičných predispozícií) sa prikloniť buď k dobru alebo zlu (zovšeobecnene), no nikdy to nie je čistá esencia osobnosti, ale koktejl, či už viac nepríjemne trpký alebo skôr sladší. Je ľahké niekoho odsúdiť, no nikdy v skutočnosti nemusíme vedieť, aké je to byť v koži toho druhého. Jednako ale opraty držíme v rukách my sami a je na nás, či budeme robiť to, čo je niekedy dobré a ťažšie alebo zlé, no ľahšie. No dosť bolo rečí, život je aj o xy premenných, o miliónoch rôznych situáciách, vplývajúcich rôzne na jednotlivých ľudí, a ja som rád, že táto kniha je o ľudskosti a boji každého človeka, preto sa mi prihovára a ja mám chuť jej načúvať, viem, že som ju dôkladne určite neobsiahol celú a tiež viem, že ak budem mať to šťastie, tak si ju prečítam aj o 10 rokov a nájdem v nej zas niečo nové.
Ešte musím dodať, že mám naozaj rád postavu Caleba a to, ako autor vykreslil jeho vnútorný boj, no je tam viac zaujímavých charakterov - najmä Sam Hamilton, ktorého nemožno nemilovať, či sluha Lee - aj keď je to postava ako z krajiny zázrakov, byť tak bohatý gróf, neviem aká pravdepodobnosť by bola, že by som našiel sluhu tak verného, vždy poruke so životnou pravdou, no zároveň aj s chuťou navariť, umývať riady po dvoch faganoch a s tajomným alkoholickým nápojom N-ga-pa (?) vždy po ruke, keď to najviac treba! :)

Magie233
20.01.2021 5 z 5

Steinbeckové líčení postav a popis prostředí je dokonalé, nedivím se, že získal Nobelovu cenu za literaturu. Úžasná kniha, plna moudra, filozofie, života, lásky, boje dobra a zla. Vždy jsem se těšila na čtení knihy a když jsem se blížila ke konci, zpomalovala jsem tempo čtení, protože jsem nechtěla, aby kniha skončila. Skvělé dílo, které mě zasáhlo a budu se k němu vracet.

plutoking
10.01.2021 5 z 5

Jedinečná kniha k životě různých generací v Americe. Napsáno životem :)
Kostel a bordel přišly na Daleký západ současně :)

freejazz
04.01.2021 5 z 5

celý Steinbeck je úžasný. len práve toto vydanie jeho knihy je najškaredšie, budem ju musieť vymeniť:)

pavla4938
29.12.2020 5 z 5

Nádherná kniha!

deirdre
26.12.2020 5 z 5

Človek môže prečítať za život tisíce kníh, ale iba niektoré mu utkvú v pamäti. Toto je dielo patriace medzi tie nezabudnuteľné. Odporúčam prečítať si ho včas, aby ste mali čas sa k nemu vracať.... Naozaj stojí za to.

Terka_v25
08.11.2020 5 z 5

Na východ od ráje je pro mě naprosto úžasná kniha! Nejprve jsem viděla film s J.Deanem. Film mě zaujal, takže jsem si chtěla přečíst knihu. Když jsem ale zjistila, že film pojednává jen cca o posledních 100 stranách, byla jsem trochu skeptická, jestli to má cenu číst. Nakonec jsem si knihu půjčila v knihovně (dnes už mám svoji na čestném místě v knihovně) a bylo to dobře. Musím říct, že mě kniha velmi bavila, stoprocentně mi sedl Steinbeckův vypravěčský styl. Už od prvních stránek jsem se od příběhu nemohla odtrhnout. Mám ráda charaktery postav, jak příběhy Adama, Charlese, tak Cathy - už od mala zákeřná postava, která jen ostatní využívala, rodinu Hamiltonovu - ta byla vážně skvělá, Arona, Cala, Abru a nemohu zapomenout na sluhu Leeho, který byl vždy nablízku a celkově je zajímavou postavou. Nejraději mám postavu Cala, je to složitý hoch, málokdo mu rozumí a smutný je i jeho vztah s otcem. Nechová se vždy tak, jak by se očekávalo, ale má mé sympatie. Velmi se mi líbí inspirace Kainem a Ábelem, řekněme motiv dobra a zla v člověku. Je to takový motiv k zamyšlení. Celkově jde o zajímavou rodinnou kroniku a četbu mohu jen doporučit.

Kate72
09.10.2020 5 z 5

O této knize mohu říci jediné: "Chci ji mít ve své knihovně".

Blanche77
05.10.2020 5 z 5

Skvělá kniha, přečetla jsem jedním dechem.

Kája95
30.09.2020 5 z 5

Úžasná kniha. Má spád a stále chcete číst dál a dál.

willy9203
20.09.2020 5 z 5

Na rozdíl od Hroznů hněvu, které mě ke konci již trochu unavovaly, se tato kniha četla od začátku do konce skvěle. A to jde o poměrně těžkou literaturu (jak velikostí knihy, tak obsahem).

MajaS
18.09.2020 5 z 5

Asi nejgeniálnější příběh, jaký jsem kdy četla.