Na voru RA přes Atlantik

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Norského cestovatele a etnografa Thora Heyerdahla znají dnes čtenáři na celém světě; jeho plavby byly popsány, zfilmovány, jeho díla vydána v mnohatisícových nákladech. Málokdo však asi ví, že obou Heyerdahlových posledních výprav na voru Ra se účastnil i mladý sovětský lékař Jurij Senkevič. Jeho cestopis je z čtenářského hlediska možná dokonce zajímavější než dílo norského vědce. Nechtěl-li se totiž Senkevič opakovat, musel zvolit vlastní originální přístup ke zpracované látce. A to se mu skutečně podařilo: napsal knížku, jakou o Heyerdahlovi nikdy nikdo nenapsal a v níž nejlépe vystihl myšlenku, které Heyerdahl zasvětil celý svůj život. Jádrem Senkevičovy knížky nejsou však Heyerdahlovy vědecké teorie ani výsledky jednotlivých expedic - ty tvoří jen rámec vyprávění. Jsou to na prvním místě lidé, jejich chování a psychologie ve zvláštních podmínkách života na moři, kdo stojí v centru autorova zájmu, neboť Senkevič zůstává i na moři víc psychologem než mořeplavcem. Avšak především je vždy a za všech okolností člověkem, který se dovede nadchnout pro dobrou věc, a skvělým kamarádem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60390/na-voru-ra-pres-atlantik-bJK-60390.jpg 4.420
Žánr
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Orbis
Orig. název

Na Ra čerez Atlantiku, 1973

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Na voru RA přes Atlantik

Přidat komentář
WinterTess
21. ledna

Knihu jsem četla kdysi dávno na základní škole, zhruba v šesté třídě... Mám s ní spojený jeden z nejlepších čtenářských zážitků z dětství... Našla jsem ji doma na poličce v knihovně a ani nevím, proč jsem zrovna ji začala číst... Potřebovala jsem nějaký záznam do čtenářského deníku a Stopy hrůzy jsme do něj dávat nesměli, tak nakonec padla volba na Senkevičovu knihu... Vzpomínám si, že jsem se nemohla odtrhnout, v noci četla s baterkou pod peřinou a hltala jsem jednu stranu za druhou... Budu ji muset u našich najít a zase si ji přečíst :)

ZuzaP
12.05.2020

Transatlantská migrace. Stavby ve tvaru pyramid, použití kola, podobné hračky atd. v Africe i ve Střední/Jižní Americe a to ještě před objevnými plavbami Kryštofa Kolumba. Mohli dávní Afričané připlout do Ameriky, i když měli pouze plavidla vyrobená z papyru? Norský (nejen) dobrodruh a antropolog Thor Heyerdahl (autor např. známější knihy Ve znamení Kon-Tiki ) se rozhodl, že tuto myšlenku nejlépe ověří tím, že sestaví posádků z několika (převážně) vědců různé národnosti a zkusí s nimi přeplout Atlantik na papyrusovém voru/člunu/nevímjaktonazvat. Nakonec podnikli výpravy dokonce dvě - v roce 1969 na voru RA a v roce 1970 na RA II.
Kniha popisuje plavbu na RA II z pohledu sovětského lékaře Jurije Senkeviče.

Nebylo to úplně nejčtivější, ale neobvyklost výpravy to dost vyvažovala. Ocenila bych víc fotek nebo aspoň nákresů samotného voru (obzvlášť proto, že papyrus během plavby nabobtnává vodou, takže koncem výpravy už byla většina paluby klidně metr pod vodou, což by jistě bylo zajímavý vidět). Ale třeba se někdy podívám do Osla, kde je v Muzeu Kon-Tiki vystavený i RA II.


Štítky

mořeplavba

Autor a jeho další knihy

Jurij Senkevič
ruská, 1937 - 2003

Podobné knihy

Kniha Na voru RA přes Atlantik je v

Právě čtených1x
Přečtených24x
Čtenářské výzvě2x
Doporučených4x
Knihotéce25x
Chystám se číst4x
Chci si koupit2x
dalších seznamech1x