Na volné noze

Na volné noze https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321161/bmid_na-volne-noze-PNH-321161.jpg 4 139 88

První kniha v češtině o podnikání nezávislých profesionálů těží ze zkušeností mnoha set českých freelancerů z desítek oborů. Nabízí osvědčené postupy a know-how pro podnikání na volné noze: základy pro prvopodnikatele, nejlepší praktiky a kariérní strategie, ale také pokročilé nástroje, které ocení i profíci s více než desetiletou podnikatelskou praxí. Kniha tak pokrývá celé dlouhé období rozvoje podnikání, od zkusmých krůčků a začátečnických chyb, přes náročné první roky, až po plně zavedený osobní byznys postavený na odbornosti a dobrém jméně (s překvapivou pointou na závěr).... celý text

vojtech3226
31.03.2018 5 z 5

Skvělá kniha plná praktických rad nejen pro freelance podnikání. Rozhodně stojí za to přečíst nebo poslechnout a odnést si co možná nejvíce. Knihu bych doporučil jak začínajícím freelancerům tak i těm pokročilejším.

CtenarKarlik
29.03.2018 2 z 5

Neříkám, že je kniha vyloženě špatná, většina freelancerů si v ní něco najde. Hodně mi ale vadí autorův rozvláčný styl, šlo by to napsat klidně na poloviční počet stránek, aniž by se jakákoliv informace ztratila. Příklad: každý ví, že dobré jméno je klíčové a je důležité, aby to bylo řečeno, ale je třeba to omílat pořád dokola na tolika stranách? Navíc v obecné, spíše filozofické rovině? Další věc, která mi vadí ještě více - spousta nepodložených tvrzení, která autor prezentuje jako fakt, přitom jsou to čistě jeho subjektivní názory (navíc nevyargumentované - nejsou podložené kvalitními argumenty, ani žádnou opakovanou praxí, ani vědeckými výzkumy) .

+ komplexní pohled na podnikání
+ pro začátečníky rozhodně vhodná
+ množství konkrétních příkladů

- psaná rozvláčně, šlo by to stručněji
- nepodložená tvrzení (některá by se dala snadno vyvrátit)
- sáhodlouhé popisování samozřejmých věcí (např. důležitost dobrého jména)
- příliš mnoho reklamy na vydavatelství Melvil a jejich knihy (ostatních knih uvádí velmi pomálu, téměř výhradně doporučuje knihy z Melvilu)
- "já tobě, ty mně" - autor propaguje jiné freelancery, vždy jde o lidi, kteří recipročně propagují jeho a jsou registrovaní na jeho portále - toto považuji za neobjektivní a takovým doporučením nelze zcela věřit
- některé myšlenky se opakují na několika místech v různých kapitolách (téměř doslova)

Dr.film
28.03.2018 5 z 5

Robertova mohutná „podnikatelská bible“ je doslova nabytá informacemi a poučkami o tom, jak se co nejlépe pohybovat na volné noze. Na knize jsou znát léta praxe, které Vlach nabral jako podnikatelský poradce, a proto každého freelancera kniha dokáže velmi efektivně provést podnikatelským prostředím. Povinnost pro každého, kdo to s podnikáním myslí skutečně vážně.

nature_mates
11.03.2018 5 z 5

Knihu jsem koupil hlavně kvůli části o propagaci volnonožců, která nezklamala a dodala nové podněty. Než jsem se k této části dostal, dozvěděl jsem se spoustu dalších věcí z jiných oblastí činnosti na volné noze, které mě upřímně ani nenapadlo řešit. Bylo to někdy menší, jindy větší prozření, díky kterému můžu předejít možným problémům v budoucnu a stále se posunovat kupředu. Pokud chcete ucelený pohled na činnost na volné noze z řady úhlů pohledu, vřele doporučuji.

hystericwidow
28.02.2018 5 z 5

Přiznám se, že od téhle knížky jsem čekala asi něco jiného... Během několikaměsíční četby jsem už ale zapomněla, co to bylo. :) Je pravda, že by se ta knížka dala hodně osekat; autor se často opakuje a jeho schopnost "okecávat" i úplné banality, je neuvěřitelná... Což myslím vlastně jako lichotku. Přesto bych musela být sama proti sobě, kdybych jí dala menší než plné hodnocení. Za tímhle dílem vidím kus obrovské práce, pro kterou mám - jako člověk, který sám píše - jen to největší uznání a obdiv. Jasně, je to "jenom" odborná literatura. Napsána je ale s precizností velkých beletristických děl, kterým se ostatně dorovnává i tím kvantem textu. O její užitečnosti a praktičnosti pro freelancery nemluvě.

pavla.rycht
14.02.2018 5 z 5

Výborný zdroj informací z praxe a hlavně z našeho prostředí. Věnuje se tématu komplexně ze všech stran a taky řeší praktické otázky, které trápí spoustu volnonožců (třeba jak si naceňovat práci). Já si ji pořídila úplně na začátku, když jsem se na volnou nohu vydávala, a dala mi hodně informací do startu, neměla jsem tolik pocit, že mě někdo hodil do vody :). Ale chystám se do ní pustit znovu. Fajn je to, že s odstupem času a získáním dalších zkušeností si v ní člověk najde zase jiné věci a může uplatnit to, na co předtím nebyla ta správná chvíle. Věřím, že i po letech podnikání se k ní ráda vrátím pro další tipy, jak ho dál rozvíjet a co vylepšovat. Jinak další moje dojmy z knihy jsem taky sepsala do recenze: https://imperidigital.cz/na-volne-noze-robert-vlach/

Krofťák
08.02.2018 5 z 5

Neuvěřitelně čtivá kniha plná tipů, jak se pohybovat ve světě volnonožců :)

MatZU
29.01.2018

Skvělá kniha, Příručka.
Bral jsem ji jako, docela přívětivou oponenturu své vize podnikání. Ušetřila mi pár bezesných nocí, a horkých chvilek, při prvních krocích na volné noze, samostatném podníkání. Její přečtení vnímám jako obohacení. Je to kniha, na kterou se Vám velmi pravděpodobně nebude prášit, protože ji budete mít po ruce jako jiné oborové nutnosti ( třeba elektrotechnické tabulky, co já vím).

pkweb.eu
12.01.2018 5 z 5

Na volné noze prozatím nejsem, přesto knihu považuji za velmi přínosnou. Komplexně uchycené téma a bodové shrnutí na konci kapitol je parádní nápad. Určitě se k některým částem ještě vrátím.

Dejvid
07.01.2018 4 z 5

Roszáhlé, komplexní, čtivé... Je to dobrá kniha, je vidět, že Robert za ty roky poradenství posbíral opravdu nekustečně zkušeností. Věřím, že pro začínající o pokročilé freelancery je opravdu podstatná a každý si v ní najde mnoho užitečného. Oceňuji časté příklady k "teorii", i když bych možná ocenil trochu rozšířit reportoár freelancerů, na kterých Robert příklady uvádí, protože se tam dokola objevuje pár jeho nejbližších.
A proč knihu hodnotím "jen" 4/5? Je to díky zde často zmiňované rozsáhlosti a roztahanosti. 750 stran je fakt hodně. Ozblášť pro freelancery, kteří, jak se v knize píše na každé druhé straně, "jsou zahlceni prací" :-) První dvě kapitoly by mohly být třetinové bez jakékoliv újmy. V praktičtější části Know-how mi potom některé části přišly vložené téměř násilně, například podkapitolka o tom, jak se oblékat? Jakou použít fotku? Tady už ta snaha o to, aby tam bylo opravdu vše, trochu překročila hranice. Dále třeba část Finance a prevence rizik - jako zajímavé, poučné, ale více by se to hodilo do nějaké obecné knihy o finanční gramotnosti.
A ještě drobná poznámka k nadčasovosti knihy. Jako celek věřím, že je opravdu nadčasová, kapitoly o portfoliu klientů, centotvorbě, procesech budou platné i za pět, deset let. Nicméně v některých částech jde Robert do zbytečných detailů vázaných na aktuální funkcionalitu konkrétních služeb. To bude pravděpodobně za tři, pět let už celkem mimo.
I když jsem se o některých problémech trochu více rozepsal, vzhledem k celkové kvalitě knihy to jsou spíše malichernosti.

Lubica69
03.01.2018 5 z 5

Veľmi vydarená kniha. Jej hodnota mnohonásobne prevyšuje cenu a je to jedna z najlepších investícií, ktoré som v poslednej dobe urobila. A to som si myslela, že po cca. 12 rokov samostatného podnikania a záľuby v čítaní odborných kníh o podnikaní, o tom už viem svoje. Dlhodobo fungujem v statuse „profesionála“ netušiac, že mám ešte ďalšie možnosti a nutne to nemusí byť založenie regulérnej firmy so zamestnancami.

Kristina7777
19.12.2017 5 z 5

Nejde o prvoplánovú motivačnú literatúru ako sa stať úspešným na počkanie, ale o kvalitný zväzok informácií, ku ktorému sa v budúcnosti budem určite vracať. Bola som príjemne prekvapená s akým prehľadom píše R. Vlach o širokom spektre tém.
Veľmi sa mi páčili tipy na knihy a weby a ostatných nezávislých profesionálov, jednoducho praktické veci, žiadne vágne vyhlásenia.
Kniha mi pootvorila dvere do pre mňa úplne nových tém a naozaj ma obohatila.

petulikk
23.10.2017

Zajímavá, maximálně praktická a inspirativní pro podnikatele v českém prostředí. Pro mě spoustu nových, zajímavých pohledů na fungování v byznysu a otázek k promyšlení, jak je dělat jinak a lépe. Líbí se mi opravdu velice konkrétní rady a doporučení, kterými se mohu začít řídit hned zítra :)

MonikaMas
17.10.2017

Hned mě uchvátila vůně nové knihy...osobně si myslím, že kniha je perfektně motivovaná s ohledem na řečnické otázky, nad kterými jsem se zamýšlela. A musím autorovi sklonit poklonu, protože jeho všeobecný kulturní přehled je neuvěřitelný.

Jonny
11.10.2017 4 z 5

Obšírná kniha o podnikání. Úvod mi přišel dost zdlouhavý, ale po prvních 70 stranách se to rozjelo. Kniha je obsáhlá a tak je logické, že ne všechny části jsou zajímavé/podstatné pro všechny čtenáře. Podrobněji jsem se rozepsal v recenzi: https://postrehy.honzakacer.cz/jak-podnikat-na-volne-noze/

Nicoletta
05.10.2017 4 z 5

Sice podnikám již sedmým rokem, ale v něčem tápu a hledám způsoby jak se posunout. Tato kniha je přesně to, co jsem potřebovala. Všem kteří podnikají či chtějí začít podnikat knihu vřele doporučuji.

branislav1814
01.10.2017 5 z 5

Perfektní komplexní přehled pro začínající podnikatele na volné noze, ale také pro již podnikající profesionály. Myslím, že každý si v knize najde něco co ho posune kupředu nebo mu ukáže jiný pohled či směr kam a jak své podníkání a působení posunout. Kniha se čte velmi dobře a rychle i přes svůj rozsah a počet stran.

Medwědice
30.09.2017 5 z 5

Když se mi knížka dostala do ruky, můj první dojem byl z její „velikosti“ - jak může být tak tlustá kniha napsaná kvalitně a srozumitelně? Opravdu jsem si myslela, že bude plná bezduchých plků a prázdných slov a do čtení se mi ani nechtělo. Snad mi autor odpustí, že jsem soudila, aniž jsem otevřela – lituji toho ;-) Po začtení jsem totiž zjistila, že to vůbec není kniha, kterou bych přečetla a poslala dál. Je plná nápadů, tipů a rad, se kterými se dá pracovat dál. Bohužel mi moc nevyhovuje formát – pevná vazba A5, tloušťka 5 cm a váha téměř 1,3 kg. Není to prostě knížka, se kterou bych si mohla sednout na lavičku do parku, nebo ji vytáhla v MHD (nebo vůbec vzala do batohu, o kabelce nemůže být ani řeč). Víc by mi sedla měkká vazba a nejlépe A4. Ač se tedy autor ohrazuje, že nenapsal žádnou učebnici, s knížkou by se dalo skvěle pracovat a vracet se k ní – zvýrazňovat, lepit záložky či vlastní poznámky či ToDoList. Bohužel se v ní zpětně špatně vyhledává. Je to přeci jen text, text, text, tabulka, graf, text (i když je použité tučné písmo a kurzíva, pořád to jako celek dost splývá).
Trochu i k obsahu – nebudu tvrdit, že jsem ji už celou přelouskala – to se zatím nepodařilo, nicméně se čte velice dobře. První kapitola je bohužel přehnaně obšírná a zbytečně vleklá a vlastně jediné, co jsem si odnesla, je fakt, že freelancera je složité definovat :-D Autor samozřejmě dále popisuje mnohem záživnější záležitosti a to prakticky celý proces podnikání od jeho zrodu a začátku přes know-how až po vedení firmy a týmu pracovníků. V jednotlivých kapitolách najdete množství rad, ale i zkušeností, a to nejen autorových, a statistických faktů. Ty naopak velmi vítám, jelikož se dostáváte hlouběji do problematiky a navíc nikde nenajdete podobná fakta takto zpracovaná a pohromadě. Velmi oceňuji shrnutí a hlavní myšlenky na konci kapitol, dá se podle toho alespoň trochu orientovat. Spoustu kapitol obsahuje také nespočet tipů, např. jak se lépe zorganizovat – jaké nástroje a proč používat pro správu a vytvoření poznámek a nápadů, jakým způsobem vést dialog s klientem, jak uchovávat a zpracovávat nejrůznější data, se kterými pracujeme, pojednání o zákaznících i cenotvorbě a financování, sebevzdělávání, marketingu.
Nepracuji jen s knížkou samotnou, ale jelikož mě podněcuje k přetvoření rad na mé vlastní podnikání, musím mít po ruce tužku a blok a zapisuji své vlastní myšlenkové pochody, nápady, ale i zcela konkrétní cíle.
Jsem přesvědčená o tom, že až se prokoušu na konec knížky, budu bohatší o spoustu informací a uvědomělejší, co se mých cílů týká. Jednoznačně doporučuji každému, kdo s podnikáním začíná i kdo už v rozjetém vlaku je. Nikdo Vám nemaže med kolem pusy, ale velmi věcně Vás připravuje na možné komplikace na cestě k úspěchu a dává podnět k zamyšlení a kreativitě.

Pavuška
30.09.2017

Kniha Na volné noze je velmi obsáhlá. Určitě poradí, jak začínajícím podnikatelům, těm kteří o podnikání jen uvažují. Kniha je čtivě napsaná, pomocná a člověk si při jejím čtení uvědomí spoustu věcí, které se hodí nejen do podnikání. Výhodou, že autor čerpá z dlouholetých zkušeností a hlavně je z českého prostředí, takže nejsou to jen rady do poličky. Při čtení knihy jsem si uvědomila, že podnikání není nic jednoduchého, jak to občas na první pohled vypadá.

Kniha má přes 700 stran a počáteční kapitola je až zbytečně podrobná.
Ale i s tím se dá kniha přečíst a určitě ji doporučuji!

Ina28
28.09.2017

Knihu bych doporučila každému, kdo zvažuje změnu a chce se vydat na svou cestu v podnikání. Držím palce každému, kde vydrží. Reálné příběhy dělají knihu velmi čtivou a není to jen "učebnice". Nazvala bych ji spíše průvodcem na cestě k profesionalitě. Osobně mě zaujala velmi realisticky popsaná problematika cenotvorby, protože umět si říci o odměnu za práci považuji za jeden z důležitých kroků k úspěchu. Kniha je velmi obsáhlá a rekapitulace hlavních myšlenek na konci kapitol nutí k zastavení, přemýšlení a i určitému srovnávání s vlastní zkušeností. I odkazy na další literaturu a weby považuji za cenné informace. Určitě je to kniha, ke které se člověk vrací a může z ní čerpat další inspiraci. Děkuji.

podnikání podnikatelé svobodná povolání

Autorovy knížky

Robert Vlach
česká, 1978
2017  89%Na volné noze

Kniha Na volné noze je v