Na vlnách odvahy a dobrodružství

Na vlnách odvahy a dobrodružství https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8354/bmid_na-vlnach-odvahy-a-dobrodruzstvi-eA6-8354.jpg 5 209 32

sajanka
16.07.2023 4 z 5

Jako dítě jsem Batličkovy knihy přímo hltala.

stanislava9718
02.06.2023 2 z 5

Jedna z prvních dobrodružných knih, příběhů, které zažil jako patnáctiletý po útěku do Argentiny

Denny456
02.12.2022 3 z 5

Starej dobrej Batlička. V dětství mě to přišlo pochopitelně lepší. Teď je to trochu nostalgie. Povídky zachraňuje především to, že jsou krátké.

Z.V.
05.10.2022 5 z 5

"Nemám kde spát, nemám co jíst, mám se báječně," napsal údajně měsíc po svém útěku z domova patnáctiletý Batlička z Argentiny. Byl rok 1910 a začínal svoji dobrodružnou pouť po celém světě. Kdo ví, kolik příběhů z téhle knížky na vlastní kůži zažil, kolik převzal od lidí, které potkal po cestě, a které si jednoduše vymyslel nebo přibarvil. Je to výborné dobrodružné čtení. Je škoda, že autor, který se přidal k odboji proti německé okupaci a zahynul v koncentráku, není známější. Nejvíc mě svého času dostala povídka o chladnokrevném kapitánovi a závodech v plavání.

Krbi
27.07.2022 5 z 5

Tohle je naprostej základ. Vedle Foglarovek byl Batlička další bourák, kterého jsme hltali. Zajímavé je, že i když jde o velice napínavé a dobrodružné příběhy, žádný z nich nepůsobí neuvěřitelně nebo "přestřeleně". Opravdu to působí jako příhody které Otakar Batlička zažil nebo je zažil někdo z jeho přátel na cestách.

vernem1850
16.06.2022 5 z 5

SKVĚLÁ DOBRODRUŽNÁ KNIHA. Obsahující kolem sta povídek a jedné novely.

Lastodont
20.04.2022 5 z 5

V jinošském věku to jsou vynikající povídky. Krátké, úderné a z exotických zemí (pro dnešní mládež z exotických dob). Seznamovali jsme se tam s existencí věcí, o kterých jsme se jinde dočíst nemohli, jako například o souboji biči v Jižní Americe, hypotetických sloních hřbitovech, ale i malomocenství, tehdejší popularitě boxu, potápění, foukačkách... O zuluské zbrani kirri jsem četl jen v této knize (a dnes jsem si to dohledal na anglické Wikipedii pod názvem "knobkerrie"). Tolik věcí v jedné jediné knize! V 19. století a první polovině 20. století jsme se mohli dozvědět různé zajímavé skutečnosti z dobrodružných knih. V posledních dekádách jsou oblíbené spíš fantasy (Hobbit, Pán prstenů, Harry Potter, Hraničářův učeň atp.) a z těch se čtenář moc nedozví o našem reálném světě, patrně současným spisovatelům už nepřipadá náš skutečný svět tak zajímavý, jako byl pro Julese Vernea, Františka Běhounka či Otakara Batličku.

SoukromyNosanek
08.03.2022 5 z 5

Vzpomínám, jak jsem to četl s baterkou pod peřinou a plánoval utýct do Ameriky stejně jako Ota.:-)

Meda77
25.11.2021 4 z 5

Skvěle psaná sbírka dobrodružných povídek, určeno sice pro dorost, ale určitě si rád zavzpomíná i odrostlejší jedinec. Dnes může připadat jako lepší průměr, ale posuzováno z pohledu doby určitě 4srarsy zaslouží.

ParallyShawy
15.04.2021 5 z 5

Skvělá kniha pro všechny věkové kategorie. O čemž svědčí, že před nedávnem jsem ji půjčil své pětaosmdesátileté babičce, která ji za týden "zhltla". Batličkovi příběhy doporučuji číst někde pod stanem v přítmí a svítit si u toho svíčkou nebo petrolejkou.

Lucissia
16.01.2021 5 z 5

Jedna z nejbáječnějších knížek, četla jsem ji za těch třicet let, co ji mám, snad osmkrát (mám ji báječně ohmatanou). A i když jsem ji teď četla déle, než by si zasloužila, zase jsem z ní měla radost jako malá. Pokud všechny povídky pan Batlička zažil či slyšel, je borec. Jestli si je z části přibájil a vymyslel, stejně je borec. :-) A černobílé kresby dojem ještě umocňují. Asi nej příběh je pro mne povídka Hrdina.
PS: Ten ošlehaný chlapík na obálce se mi vždycky moc líbil... :-)))

madem
19.08.2020 5 z 5

Povídky nejsou dlouhé, vždy skěle gradují a často je konec překvapivý. Vždy jsou to uvěřitelné příběhy. Za mě vede Tichá noc, Na vlně 57 metrů.

Renek
20.04.2020 5 z 5

Paráda. Krátké povídky byly dobře vypointované a originální navzdory tomu, že většina z nich by nezaplnila ani jednu A4. Finální příběh lovců diamantů jsem hltal se zatajeným dechem.

Hooky
19.01.2020 5 z 5

Otakara Batličku a jeho knihy jsem objevil někdy v jedenácti letech. Jeho povídky mě nesmírně bavily, napínaly a tak trochu i formovaly. Jako kluk jsem je nesmírně prožíval. O to více mě později zasáhlo, když jsem se dověděl, že Batlička zemřel v koncentráku.

Aribana
23.12.2019 5 z 5

Četla jsem jí jako malá holka za “komančů” a mě se moc líbila, takový český dobrodruh Jack London

JulianaH.
09.05.2019 odpad!

Knihu jsem dostala asi jako jedenáctiletá od otcova kamaráda a nikdy jsem jí nepřišla na chuť. Musela jsem se přemlouvat, abych postupně přelouskala většinu příběhů. Přišly mi zoufale nezáživné a řemeslně to byly katastrofy.

hoesch
15.01.2019 5 z 5

Dost dobrý.

Killingjoke
18.07.2018 5 z 5

Podařeně sestavený výbor mnoha desítek povídek Otakara Batličky. Autor nás zavádí do nejrůznějších exotických krajů a vypráví leckdy poučná, jindy až neuvěřitelná dobrodružství... Jako mnozí zde jsem knížku četl jako děcko a jsem rád, že na jejím kouzlu nic neubylo ani po takřka třiceti letech. O to víc musely tyhle dobrodružné příběhy zapůsobit ve 30. a 40. letech, kdy vyšly poprvé. Kdo ví, jaké příběhy mohl ještě Batlička vytvořit, kdyby jej nestihl tak smutný a tragický osud... Za mě velmi dobrá a zábavná kniha, která prostě dokáže uhranou i dospělého chlapa lačnícího po kapce toho dobrodružství a na pár chvil z něj udělá nadšeného kluka. Takže hodnocení, které uděluji není pouze z nostalgie, ale naprosto zasloužené a rád se k těmto kraťoučkým příběhům zase za pár let vrátím. Jen by mě zajímalo, kolik z toho si Otakar Batlička sám prožil a kolik je dílem jeho imaginace. Jeho život by sám vydal na velký dobrodružný román.

Rup
22.03.2018 5 z 5

Ať je to s Batličkou, jak chce, vše jako by skutečně prožil a čtenáři s ním. V tak velkém výběru se samozřejmě musí najít i slabší kousky, leč i ty jsou podány mistrně. Za mě 5*.

Vidlička
13.10.2017 5 z 5

Srdcovka z dětství. Nesmírně napínavé.