Na vine sú hviezdy

Na vine sú hviezdy https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/144817/bmid_na-vine-su-hviezdy-OEg-144817.jpg 4 7797 1629

Odkedy Hazel v trinástich rokoch diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy v štvrtom štádiu, pripravovala sa na vlastnú smrť. Potom sa stal medicínsky zázrak a metastázy v pľúcach sa jej zmenšili. Odvtedy nechodí do školy, nemá priateľov a nevie, ako vyzerá normálny život, lebo je hadičkami pripútaná ku kyslíkovej fľaši a užíva silné lieky, aby sa nádory nerozširovali ďalej. Na nenávidenom stretnutí podpornej skupiny pre pacientov s rakovinou však spozná Augusta Watersa, ktorý má štýl, rakovinu na ústupe a oči len pre ňu. S ním začne objavovať dosiaľ nepoznaný svet lásky na pomedzí života a smrti.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , Ikar (SK)

The Fault in Our Stars , 2012

MartinaBart
MartinaBart
19.09.2021 4 z 5

Tuhle knihu jsem četla jako odreagovačku a poplakala jsem si, takže odreagování se nekonalo... No nevadí...
Pro mě je lepší, než film. Doporučuji

NikolaJ.
NikolaJ.
08.09.2021 5 z 5

Když jsem knihu četla poprvé, vůbec mě neuchvátila tak, jak jsem čekala. Možná to bylo tím, že jsem ji četla přeloženou nebo tím, že jsem do ní prostě potřebovala "dorůst." Teď jsem knihu zkusila přečíst znovu v originále a zamilovala jsem se do toho příběhu tak, jako když člověk usíná. Nejdřív pomalu... Jasně, ten citát už všichni známe, jdeme dál. Jen málokdy se mi stane, že se nějakému vtipu v knize zasměju nahlas. Tady jsem se upřímně zasmála hned několikrát. Zároveň mi kniha zlomila srdce. Donutila mě přemýšlet. Ale ten humor je pro mě důvodem, proč dávám pět hvězd a proč si mě kniha naplno získala. Číst knihu nepřeloženou byl pro mě zážitek, musela jsem si spoustu slov překládat, ale na druhou stranu bylo skvělé číst přímo to, co napsal autor. Angličtina nebyla těžká nějak výrazně, většinou jsem nerozuměla jen nějakým neobvyklým slovům. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout, měla jsem ji přečtenou během dvou dnů (a to jsem ji četla v jazyce, který zdaleka neovládám plynule. Tak moc mě to uchvátilo.). Rozhodně se chystám na další autorovy knihy v angličtině, protože tohle bylo opravdu skvělé.

l_konecna
l_konecna
02.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Knihu jsem si plánovala koupit už dlouho a musím říct že se mi moc líbila a trochu jsem si u ní i probrečela. Dokázala ve mně probudit emoce a když na pohřeb Guse přišel Peter měla jsem náladu ho zabít. Líbila se mi i ta atmosféra Amsterdamu a to jak dobře to bylo popsané. V budoucnu si knihu určitě přečtu znovu

tektit
tektit
29.08.2021 5 z 5

Neda se nic napsat, knížku je nutné prostě přečíst

anelise
anelise
24.08.2021 3 z 5

Tuhle knížku jsem se rozhodla přečíst kvůli pěkným recenzím a kvůli filmu. Byla hodnocena velmi kladně, a právě proto, mě překvapil fakt, že se mi moc nelíbila. Nebylo to špatné, ale občas to bylo nudné, zdálo se mi, že se děj strašně rychle posouvá. Hlavní hrdinové mě nějak neokouzlili, a i přesto, že konec byl smutný, ve mně nic nezanechal. Dávám 3 hvězdy, jelikož se to dalo číst, ale nevím, jestli bych si to přečetla znovu.

VéjaTarabová
VéjaTarabová
22.08.2021 3 z 5

Mě prostě John Green nikdy moc neoslovil. Měla sem přesto menší naděje, že třeba právě tato tolik chválená kniha by můj názor mohla přeci jenom trochu pozměnit. No nestalo se. Spisovatel má svůj velmi charakteristický styl psaní, což je určitě dobře. Avšak i když by jeho tvorba měla být mířena na mou věkovou kategorii, jeho knihy mi neposkytují nic k hlubšímu zamyšlení. Příběh se alespoň lehce četl a děj též plynul. Ovšem že by to bylo nějak srdcervoucí či dojemné se z mého pohledu určitě říct nedá. Rozhodně jsem očekávala něco více smutně milostného. Hlavní postavy mi pod kůži nevlezly a jejich láska byla odvyprávěna spíše narychlo.

„Občas si člověk přečte nějakou knížku a pocítí až fanatickou potřebu přesvědčit úplně každého, aby si ji přečetl také, protože se mu zdá, že to je jediný způsob, jak náš roztříštěný svět uvést zase do pořádku. A pak jsou knihy jako Císařský neduh, o kterých lidem vykládat nemůžete, knihy tak jedinečné a zvláštní a vaše, že když o své lásce k nim promluvíte, máte dojem, že je zrazujete.“

kotoulek
kotoulek
16.08.2021 2 z 5

Přiznám se, že mě kniha docela zklamala. Docela jsem se na ni těšila a měla jsem od ní velká očekávání, protože jsem od všech slyšela, jak je skvělá. Ano, je to smutné, že lidé a v tomto případě děti umírají na rakovinu, či jiné nemoci, ale v tomto podání mě kniha moc nezaujala a upřímně jsem u ní ani nebrečela...a to už je co říct, protože mě rozbrečí kde co. Obzvláště části ohledně knihy Císařský neduh a jejího autora Petera Van Houtena mě docela nudily. Postavy mi sympatické moc nebyly a dost často jsem se ztrácela ve všech těch jejich myšlenkách, kdy jsem ani moc nechápala, co tím chtějí vlastně říci.
Takže za mě knihu moc nedoporučuji.

Dizzy3
Dizzy3
02.08.2021 2 z 5

Asi mne tu ostatní ukamenují, ale knížku jsem víceméně přetrpěla. Moc jsem se na ni těšila, protože film byl skvělý, ale poprvé musím říct, že byl film lepši než kniha. Obecně je to zajímavý a smutný příběh, ale postavy jsem si nijak extra neoblíbila a lásku jsem jim taky nijak zvlášť nevěřila, možná to bylo tím, že to bylo podané všechno šup šup a bylo..Pro mne byl však nejhorší styl psaní..a spousta myšlenek..kolikrat jsem se přistihla, jak čtu a vlastně nevím co a ani se mi k tomu nechtělo vracet.. A upřímně.. čekala jsem větší doják, i když si myslím, že to bude tím špatným stylem...

Knihomolka506
Knihomolka506
30.07.2021 5 z 5

"Z doby kamenné "
Kniha, film - Pecka!! Film jsem viděla s kámoškou v originále a moc se mi líbil. Knihu jsem četla dřív než jsem viděla film.
Ke knize a filmu zároveň: Příběh o dvou teenageřích se může zdát jako normální život zamilovaných puberťáků, ale ano jen na první pohled. Hazel se léčí na rakovinu a musí mít všude s sebou speciální přístroj (Jak mi později bylo jasné šlo o kyslikovou bombu). Kyslík ji doprovází nejen k lékaři nebo do školy, kde přestala kvůli nemoci chodit, ale taky na podpůrné terapie , kde se spolu s ostatními pacienty snaží vypořádat se svým handicapem. Potká tam Guse. Mladý sympaťák, který si ale taky zažil.. přežil rakovinu ,ale bohužel není vyloučené, že se mu nemoc nevrátí.
Hazel a Gus = nerozlučný pár, který se vzájemně doplňuje. V příběhu a v knize hraje roli Holandsko konkrétně Amsterdam, schůzka s životně důležitým autorem a návštěva domu Anny Frankové️️

mskamila
mskamila
28.07.2021 5 z 5

Moc pěkná kniha která člověku ukáže spravne hodnoty. Až když je člověk v takové situaci tak si uvedomi co je důležité. Dej nebyl tak závratny a některé chvile se dali lehce překročit ale hlavní jsou emoce které dokázal vyvolat dokonale. Konec je velmi smutný tak jak každý kdo o knížce někdy slyšel tak vi přesto dokáže ale překvapit. Jsem ráda že kamarádka dokopala knihu přečíst protože rozhodne stala za to.

Marcela14
Marcela14
26.07.2021 3 z 5

dobrá knížka, konec byl smutný, ale styl psaní Johna Greena mi proste nesedí. řekla bych že píše “bez pocitů”? nevím jak to vysvětlit, ale něco mi v jeho knížkách proste chybí.

Ešína
Ešína
25.07.2021 5 z 5

Typický nádherný slaďák, který Vás dostane do kolen. Silný příběh s opravdu skvělými citáty. U této knihy jsem si celou dobu myslela, že konec skončí tak jak si myslím a ono se to nakonec obrátilo.
Dobrý práce pane Greene.

petrzel
petrzel
19.07.2021 5 z 5

Nádherná kniha.

Zruza
Zruza
19.07.2021 4 z 5

Na děj to není nejsilnější kniha (děj se dá lehce předurčit), ale na poselství je to skvělé. Autor má velmi dobré postřehy, myšlenky a kniha se mi líbila hlavně kvůli tomu. Nemyslím si, že se kniha soustředí na propracovaný děj, spíš na smysl života atd.
Doporučuji

andrea7191
andrea7191
14.07.2021 4 z 5

Čtivé, smutné, silné......ze života....

Sidonka3
Sidonka3
10.07.2021 2 z 5

16-letá Hazel Grace má rakovinu a ví, že nebude žít dlouho. Tvrdí, že není depresivní a má se fajn. Baví jí sledování reality show v TV a nebaví chodit na psychoterapeutické, rádoby podpůrné skupiny pro obdobně nemocné, které jí přijdou zbytečné a nic zajímavého jí nepřináší. Nicméně se nechá přemluvit matkou, ať tam znovu zajde a dá tomu další šance, že má přeci právo žít vlastní život a nejen ten televizní. Hazel poslechne a dobře udělá, protože tady (konečně) poznává přítele, s kterým si porozumí a pak s ním může trávit volný čas (třeba právě zrovna společným sledováním filmů, což je samozřejmě přinejmenším lepší než trávit čas jen s rodičem). Jak se říká, ve dvou se to lépe táhne, a když máte parťáka do nepohody, hned to slunce nějak víc svítí a život se zdá lepší a světlejší.
Love story o těžce nemocných (určený hl. pro ženy a pro mládež) je navzdory těžkému tématu lehce napsaný a snadno se čte. Možná někoho z handykepovaných potěší a rád si při tom romanticky zasní. Anebo možná bude podobný román zajímavostí pro lidi zdravé, kteří ze zvědavosti zatouží zjistit, jak se asi tak žije těm, kterým „hvězdy nepřejí“ a rádi se nechávají dojímat. Anebo třeba taky ne. Možná někdo naopak usoudí, že mu tato četba nic extra zajímavého nepřináší, psychologie pluje při povrchu a příběh není žádná velká sláva. Nebo že mu to v hledání smyslu života, hledání přátel nebo při hledání sebeúcty vůbec nepomůže. Možné je prostě úplně všechno.

marrie5227
marrie5227
04.07.2021 5 z 5

Krásný a romantický příběh spojený s krutou realitou.
Kniha je první, kterou jsem od autora četla, ale vlastním jich víc, tak jsem zvědavá co dalšího od něj můžu čekat.
Samotné poselství knihy je silné a nádherné, musíme si vážit sebe i ostatních a i přes ty nejtěžší překážky můžeme vše zvládnout.

Niu
Niu
03.07.2021 5 z 5

Smutná knížka, ale přesto krásná. Silný příběh, kdy se děti příliš brzy stanou dospělými.

Andynka
Andynka
28.06.2021 5 z 5

Kniha si mě dostala.
Před lety jsem viděla film, tak jsem knihu hodně odkládala , abych neporovnávala. A myslím, že to bylo zbytečné. Jen jsem si odpírala dobré čtení.
I když v knize se píše o těžkém tématu rakovina. Kniha byla napsaná i s lehkým humorem a povznesením nad osudem, kterému se už nedá vyhnout.
Oceňuji, jak se o rakovině v knize mluvilo otevřeně. Jak se bral ohled,že se to týká puberťáku. Tedy jak to bývá ve většině knih, že postavy působí, jako by jim bylo 30.... a přitom je jim 15. Tak tady autor dokázal uchovat autentičnost věku.
Kniha je velmi čtivě napsaná a moc krásně a smutně.

Takyumímčíst
Takyumímčíst
22.06.2021 4 z 5

Krásná knížka. Miluju asi všechny citáty.
Prvně jsem viděla film, u kterého pochopitelně ukáplo nemálo slz. Takže když jsem šla do knížky, věděla jsem, jaký bude mít konec. Knížka je plná krásných myšlenek, které se ale občas bijí s poněkud depresivnějšími myšlenkami a názory. Je to zajímavý pohled na svět. Hlavní hrdinka mi sice byla poněkud sympatičtější ve filmovém zpracování, tady mi občas přišla trochu dětinská, což je ale k jejímu "teen věku" vlastně v pořádku - na druhou stranu byla pak zas až přespříliš "dospělá". Nebrala jsem to ale jako žádné mínus a nijak mě to neobtěžovalo :)