Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/5850/bmid_na-vetrne-hurce-iOU-5850.jpg 4 4691 737

Tento historický román se odehrává na Drozdově a Větrné hůrce od druhé poloviny 18. století do počátku 19. století. Působivý román je mistrnou psychologickou studií člověka, který zasvětil život pomstě. Autorka sugestivně líčí prostředí, v němž hrdina vyrůstal, objasňuje příčiny, pro které se z normálního chlapce vyvinul v ovzduší nenávisti tvor, který splácí všechny domnělé i skutečné křivdy nelidským způsobem a jenž nezná slitování ani sám se sebou. Jediná bytost, žena, která je schopná učinit z něho normálního člověka, se provdá za jeho soka a za dramatických okolností umírá. Tím jsou spáleny všechny mosty mezi hrdinou a okolním světem a začíná příběh fanatické pomsty na všech příslušnících rodiny milované ženy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

Wuthering Heights , 1847

KláraH.
01.01.2024 3 z 5

Uff, těžké na poslouchání, ještě těžší na čtení. Děkuji ČRo za to, že se takovým těžkým knihám věnuje. Je smutné, že je téma stále aktuální.

Sammy.Boy
31.12.2023 3 z 5

(Čtenářská výzva) Nerad odkládám knihu nedočtenou, ale v tomhle případě nemůžu jinak. Určitě nebudu nic a nikoho kritizovat, nicméně se musím omluvit a konstatovat, že tentokrát se mi NA VĚTRNÉ HŮRCE nelíbilo. Avšak nemůžu vyloučit, že se tam jednou nevrátím. . .

LuckaK.088
30.12.2023 5 z 5

Opět klasika, kterou nečtu poprvé (a určitě ani naposled). Netradiční realistický román s výbornou psychologií postav a stále aktuálním tématem (nejsem šťastný já -nepřeji/způsobím neštěstí i ostatním).
Žádná z filmových adaptací (a že jich je požehnaně) nedokázala vystihnout psychologii postav tak, jak jsou vykresleny v knize. A nejvíce jsem zklamaná z těch,které končí uprostřed příběhu a dále nezachycují to stěžejní - jak nenaplněná láska a žal dokáže udělat z člověka krutou, pomstychtivou a nenávistnou osobu.
Za mě 5* a doporučuji k přečtení (ovšem nečekejte sluníčkové čtení, o tom tento román rozhodně není).

Kiu
29.12.2023 4 z 5

Ke knize jsem se dostala v rámci ČRo. Není to příliš můj výběr, ale překvapilo mě, jak mě děj dokázal vtáhnout. Děj příjemně plynul a já si celý poslech užila.

Anavi8912
28.12.2023 3 z 5

Poslechnuto na Českém rozhlase. Slavný román anglické spisovatelky Emily Brontëové. Příběh nenaplněné, nešťastné lásky .

mirka0586
28.12.2023 5 z 5

Krásně napsáno...

lilites
28.12.2023 5 z 5

Výborný a silný příběh, který je skvostně vyprávěn skrze starou hospodyni, která ho převypravuje najemci domu, který patří k Větrné hůrce...

Je to příběh několika lidí, kteří bydlí na Větrné hůrce a jsou spolu spjati krví i osudem, příběh plný lidských rozmarů, smutků, závisti, zlosti ale i velké lásky a pochopení.

Miluju tu psychologii postav, příběh je komplexní, napínavý, vtáhne čtenáře a nedá pokoj, dokud ho nepřečtete.
Některé z postav nenávidíte a jiných je vám líto...

Bylo to skvělé energické čtení plné nálad a pocitů a určitě se ke knize opět někdy vrátím..

booklovertina
28.12.2023 4 z 5

Pamätáte ešte na scénu z Twilightu, v ktorej sa Bella bezstarostne vyhrieva na slnku, roztopašne pokyvkáva nohami a z dlhej chvíle číta Búrlivé výšiny, také ošúchané a rozpadnuté, ako len milované príbehy vedia byť, pričom energicky obracia stránku za stránkou, z času na čas frustrovane zafuní, preskočí vetu či skôr celú pasáž, respektíve pasáže, až napokon knihu znechutená zatvorí?

Nuž..., verte či nie, presne to som ja! Ja som tá na kôpku nervov sa podobajúca Bella čoraz väčšmi sa mračiaca nad rozčítanou knihou, ja som to nadšené dievča v duchu postupne viac a viac frflajúce na Brontëovej chaotický, nepríjemnou šeďou popretkávaný svet.

Na jej viac než nesympatické hlavné postavy, na ich sebestrednosť, egocentrickosť a kruté povahy, na jej bláznivé i keď predsa len odvážne rozhodnutie vrhnúť do centra epického romantického príbehu zrovna ich.

"Ani bieda, ani pád, ani smrť, ani nijaké trápenie, zoslané bohom alebo diablom, neboli by nás mohli rozdeliť – a ty si to urobila, a dobrovoľne. Ja som ti nezlomil srdce – ty si si ho zlomila, a zlomiac ho, zlomila si moje."

Emily Brontëová v románe, ktorý už vo svojej podstate ani nemôže byť otravnejší a predsa neustále vábi milióny, rozohrala veľkolepú hru lásky a nenávisti, hru hltiacu a pevne prepletajúcu dve susediace rodiny, hru, v ktorej nezáleží na dôsledkoch, len na jej búrlivo-deštruktívnej existencii. Kruťas a ignorantka, dve toxické duše túliace sa vo vzájomnej tragédii.

Ach, neviem ani vyjadriť, ako veľmi ma Búrlivé výšiny frustrovali, akú neskutočnú chuť kričať som pri ich čítaní mala a už tobôž neviem spočítať, koľkokrát som od nich rozčarovaná vstala, len aby som prečítané mohla predýchať, no zároveň, aj keď možno celkom nepochopiteľne, musím priznať, že chápem, prečo ich mala Bella tak rada. Prečo ju fascinovali i prečo sa k nim neustále vracala. Mali v sebe čosi pútavé, čosi čo nedokážem opísať...

MILUJEM tú knihu..., a zároveň ju totálne NEZNÁŠAM! Uf...

azur
07.11.2023 4 z 5

Kniha nám naskýtá obsáhlý a komplexní příběh. Ten se nám nabízí z pohledu služebné, paní Deanové. Charakteristika postav (společně s jejich psychologií) a jejich vztahu je propracovaná (chvílemi jsem se musela až nutit do dalšího čtení jelikož jsem měla pocit, že už toho bylo dost pro jednu kapitolu). Opomenute nezůstalo ani líčení okolní krajiny a přírody. Nejvíce jsem se zamýšlela nad postavou Heathcliffa - byl by tak hrubý, zlý a pomstychtivý i kdyby se k němu v dětství chovali lépe? (Myslím, že v tomto je dílo nadčasové, v dnešní době se často mluví o tom, jak dětství (a výchova) ovlivní charakter člověka v dospělosti.) Zároveň je nutno dodat, ze díky němu se Větrná Hůrka proměnila v takový „dům hrůzy", kde na člověka nečekalo nic dobrého - zlé zacházení se nevyhlo ani Haretonovi a později samotnému synovi Heathcliffa. Jak by se příběh (a vztah Heathcliffa s Kateřinou) vyvíjel, kdyby Heathcliffa neodsunuli k čeledínům a nejednali s ním jako s povlem? Na druhou stranu postava Kateřiny ve mně chvílemi svou panovačností a výbuchy vzteku vzbuzovala negativní pocity, později i postava její dcery (na té jsem našla více kladných vlastností, byla akorát naivní a posléze zatrpklá, na konci knihy se však o něco zlepšuje). Kniha mě příjemně překvapila.

I.Zi...
02.11.2023 3 z 5

Heathcliff byl neskutečný hajzl, který bezdůvodně mlátil psy, koně i děti. Ještě horší bylo to psychické týrání. Asi to zlo v něm bylo zakořeněno odmala a bylo by jedno, kde by vyrůstal. Většina postav jednala naprosto nelogicky, nenávistně a nepochopitelně a tak trochu Emily podezřívám, že trpěla masochismem. Ten konec mé dojmy nijak nezměnil. A ke komentáři Kája 14 - nepatřím ani k jednomu ze dvou typů.

Kája_14
28.10.2023 4 z 5

Je to jedna z mála klasik, co mě ohromila. Tato kniha není pro každého a myslím, že proto je tak zvláštní. Kniha popisující lásku, nenávist, pomstu a nezapomenutelné lidské vztahy. Za mě u této knihy jsou dva typy čtenářů, ti co si tuto knihu zamilují a ti co se zastaví v půlce a přestanou ji číst. Jsem ráda, že jsem se přiklonila k prvnímu typu.

Zaniya
25.10.2023 5 z 5

Za mě plný počet hvězd.
Nečetla jsem poprvé a rozhodně nebudu číst na posledy. Poprvé jsem četla se zatajeným dechem. Podruhé jsem si říkala, že přeci vím, jak to dopadne a jen si v klidu počtu něco, co je pro mě osvědčené. Přesto jsem knihu zhltla, dostala se postavám blíž a děj mě pohltil. Stejně tak potřetí... Za mě opravdová klasika.

uzivatel6305
15.10.2023 3 z 5

Četla jsem poprvé před pár lety a z knihy jsem byla nadšena a musela na ten tajemný a silný příběh neustále myslet. Proto jsem byla ráda, že jsem knihu našla v audioknižní podobě čtenou paní Milenou Steiňasslovou, ale bohužel, podle mého se to nepovedlo. Přednes mi přišel staromódní a opravdu “načtený, jakoby od nějakého začátečníka a možná i proto vyzněly některé pasáže jako opravdu přitažené za vlasy. Obzvláště teenageři, kteří se chovají jako malé rozmazlené a neschopné děti, nebo ty sváry nějak neopodstatněné a neupřímné.

Tak tedy, knížku doporučuji na čtení, ale ne na poslech.

Runinka
09.10.2023 4 z 5

Tak jsem ji zvládla. Nakonec se poslední ich 50 stránek četlo nejlíp. Příběh 2 generací zasazený do anglického venkova. Plný lásky, ale hlavně nenávisti a nepochopení.

Mandlevest
19.09.2023 5 z 5

Knihu jsem četla před lety a hodnotím zpětně, ač to skoro nikdy nedělám. Ale inspirovala mě k tomu Jaruška (Šánka) svým krásným komentářem. A také to, že jsem si ji významně připomněla loni na dovolené, kdy mi z ní nejmladší dcera nadšeně předčítala celé pasáže a já namísto slunečně naladěné pláže byla chvílemi v nehostinných vřesovištích ve víru šílené lásky, nenávisti a pomsty a trochu se divila, co že si to to "dítě" zase vybralo za dovolenkovou četbu ( netušíc, že tento rok budu poslouchat dlouhé pasáže z Oblomova, kterého vystřídá Doktor Živago :-), no jo:-)). A tak se přidávám k vysokému hodnocení, je to kniha, která se nečte úplně lehce, ale kdo jí propadne, nezapomene na ni. A ještě ...nevím, jak je to u jiných mladých, ale já jednu, z knihy, nadšenou náctiletou čtenářku dobře znám:-).

Šánka
19.09.2023 5 z 5

Řekla bych, že jsem letos vyčerpala svůj příděl na nejdepresivnější knihu roku. Já si dala svoji soukromou čtenářskou výzvu - otevřít šuplíček knih s názvem : NEZAPOMENUTELNÉ a občas se k některé vrátit. K této po několika desetiletích...
Notoricky známý příběh Heathcliffa a Catherin je tragickým příběhem lásky a šílené pomsty, která se prolíná celou knihou. Odehrává se na přelomu 18. a 19. století v severní Anglii. Velmi sugestivně zachycené prostředí vřesovišť a mokřav, skvělá charakteristika postav, těžko hledáte nějakou přijatelnou, a vlastně i popsaná atmosféra dělají tento příběh fascinujícím.
Nejsem si jistá, jestli mladší generaci dokáže kniha tolik oslovit, tady to bude spíše o tom, že ji buď zatratíte nebo jí budete nadšeni...navždy. Já patřím k té druhé skupině.

Tess_BooksNerd
19.09.2023 3 z 5

Uff .. Jakožto milovník žánru YA a fantasy, toto pro mne nebylo. Nevadí mi knihy jako Pýcha a předsudek, Moje vina, After atd. Na tuto knihu jsem se velice těšila. Vždy jsem si ji chtěla přečíst, ale nikdy se k tomu nedostala. Až nyní, díky čtenářské výzvě. Příběh sám o sobě je vskutku pěkný. Velice se mi líbilo, jak spisovatelka pojala popis postav i míst. Vyobrazení povah hlavních postav bylo tak skvěle popsané, že člověk mohl cítit tu nenávist, lásku i strach. Co mě upřímně docela vadilo, jak byla kniha pojata. Jakožto vypravování staré paní Nelly, se mi občas pletl dej, kdy jsem musela přemýšlet, zda je to stále v minulosti, nebo přítomnosti. Celkově bych knihu hodnotila kladně, ačkoliv to není jedna z těch, které bych si ráda přečetla znovu.

roman9276
01.09.2023 2 z 5

Tohle bylo opravdové utrpení. V rámci knižní výzvy jsem se pustil do této klasiky a nemohl jsem být více zklamaný. Celkový příběh nebyl až tak špatný, ale ta psychologie postav? Hrůzostrašný. Jestli tohle byl průřez myšlením lidí v 18. století, tak to potěš koště. Ta šílená nenávist, ty hloupý postavy, měl jsem problém knihu dočíst. Všechny postavy jsem nesnášel a opravdu všechny, krom Nelly, tu jsem nesnášel nejmíň, ale i tak. Celkové rozuzlení bylo zvláštní, konec knihy mi přišel na tu hrůzu, kterou jsem protrpěl docela fajn, ale odradilo mě to od čtení dalších klasik, minimálně na nějakou dobu.

Filomena1961
09.08.2023 4 z 5

Kniha plná emocí - lásky, vášně, zrady, bolesti i štěstí, nenávisti a touhy po pomstě. Autorce se podařila vystihnout psychologie postav, jejich charakter, rodinné vztahy a sugestivně líčí prostředí NA VĚTRNÉ HŮRCE, kde opět zdůrazňuje city, které převládají nad rozumem. Celý příběh je zasazený do staré Anglie. Z knihy dýchá pocit tajemna, ponurá atmosféra vřesoviště a drsná příroda s nepříznivým počasím podtrhuje drsné charaktery tamějších obyvatel. Smutný příběh, který stojí za přečtení.

Ava365
09.08.2023 4 z 5

Lze pochopit, že lidé bez mobilů, internetu a dalších výdobytků moderní civilizace žili výrazně jinak. Pokud si toto uvědomíme, můžeme lépe chápat zjitřené emoce a vášně jednotlivých postav románu. Z našeho současného pohledu se ale celé dílo může jevit trochu jednotvárně a skoro nudně. Přesto mu nelze upřít literární kvalitu.

zfilmováno rodinné vztahy anglický venkov 18.-19. století pomsta blata panství romance vášeň klasická literatura

Emily Brontë
anglická, 1818 - 1848
2009  82%Na Větrné hůrce
1944  94%Búrlivé výšiny I.
1944  96%Búrlivé výšiny II.

Kniha Na Větrné hůrce je v

Přečtených7 681x