Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44693/bmid_na-vetrne-hurce-Agb-44693.png 4 4677 735

Děj románu slavné anglické spisovatelky se odehrává v tajuplném, ponurém prostředí samoty uprostřed mokřin, na usedlosti Větrná hůrka. Její majitel Heathcliff získal nového nájemce pro svůj statek v Drozdově. Pan Lockwood se shodou okolností dostává na Hůrku, kde prožívá strašidelné noční dobrodružství. Hrubost a nevlídnost obyvatel samoty ho tak udivuje, že začíná pátrat po jejich osudech. Od své hospodyně se dozvídá Heathcliffův příběh o nenaplněné lásce ke Kateřině Earnshawové, o citu, který jako zhoubný oheň zažehl jeho duši i srdce, až shořely docela. Slyší i historii Heathcliffovy nenávisti a nenasytné touhy po pomstě, která se po Kateřinině smrti stává jedinou náplní jeho života. Do dramatických osudů hrdinů však znovu zasahuje láska - tentokrát jako spravedlivá odplata. Zlo hyne, dobro zůstává na zemi, aby obrodilo ubitá a utýraná srdce.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Lidové nakladatelství

Wuthering Heights , 1847

kklepkaa
kklepkaa
06.05.2015 5 z 5

Kniha je skvělá, ale místy jsem trpěla. Jde hlavně o ty scény, kdy víte, že kdyby si hrdinové příběhu všechno řekli narovinu, bylo by spoustu věcí jinak a nedocházelo by k různým debilním zvratům.

mdracek
mdracek
03.05.2015 5 z 5

Velice drsný příběh, který opravdu snad v každém čtenáři musí zanechat rozporuplný dojem. Popsaná krajina, plná vřesovišť, močálů a deště, umocňuje temnou atmosféru příběhu. Heathcliff je velmi komplikovaný literární hrdina, jehož osud se nám odkrývá postupně, retrospektivně. Na konci knihy už šlo snadno pochopit, proč je tak zlý a krutý. Jeho pomsta v sobě zrcadlila dávnou křivdu z dětství, která mu postupně, když mu vzali jedinou osobu kterou kdy miloval, rozervala duši...

Nombeko
Nombeko
30.04.2015

také jsem očekával spíše romantický příběh, místo toho mi byl naservírován drsný příběh o muži, který v životě miloval jen jediného člověka, ale jinak se s nikým moc nemazlil. Knihu jsem přečetla jedním dechem.

Kraken84
Kraken84
21.04.2015 3 z 5

Depresivní počtení.

Markysek45
Markysek45
17.04.2015 4 z 5

Na tu dobu určitě romantika jako vyšitá. Nicméně já spíše oceňuji vykreslení negativních vlastností postav, protože to bylo dokonalé.

Lily28
Lily28
03.04.2015 5 z 5

Táto kniha patrí k mojim najobľúbenejším, má čestné miesto v domácej knižnici. Aj keď sa väčšinou dočítate, že ide o romantický príbeh, nie je tomu celkom tak. Tentoraz ide o nenávisť a posadnutosť, o snahu pomstiť sa nielen svojej láske, ktorá ho odmietla, ale aj všetkým, ktorí sa k nemu (podľa jeho hodnotení) zachovali neférovo, či sa mu akokoľvek znepáčili. Príbeh ma stále fascinuje, už som ho čítala niekoľkokrát a stále nachádzam niečo nové, čo som si predtým neuvedomila.
Obľúbenú postavu zrejme mať nebudete, aspoň nie niekoho z hlavných hrdinov, ale určite stojí za prečítanie.

aji
aji
30.03.2015 4 z 5

Opravdu jsem měla jiné představy o této knížce. Čekala jsem spíše romantický příběh. Ale o to víc mě to příjemně překvapilo. Pro mě to bylo trochu složitější čtení. není to vyloženě knížka do vlaku, ale spíše na klidné chvíle doma, protože jakmile jen na chvíli přestanete děj vnímat, úplně se v něm ztratíte.

Gooverka
Gooverka
19.03.2015 5 z 5

Klasika, která se i po tolika letech čte jedním dechem. Každá z postav mi byla na nějakou chvíli v příběhu sympatická, ale moje názory se střídaly tak rychle, jak jsem otáčela stránky, Bravurní příběh, plný lásky i nenávisti, jejichž hranice se mnohokrát velmi rychle stírala.

mladkovazuzana
mladkovazuzana
09.03.2015 5 z 5

Moje srdcová záležitost....

Elenkaaa
Elenkaaa
28.02.2015 4 z 5

Váhala jsem jsem, zda knihu ohodnotit 3 nebo 4 hvězdičkami. Nakonec dávám 4... čím déle jsem knihu četla, tím více se mi velmi pozvolna začínala líbit a z nepochopitelného důvodu jsem byla nucena se k ní stále vracet a přemýšlet o ní. Příběh se mi chtě nechtě vryl pod kůži. Díky bohu za ten konec, který alespoň trochu projasnil tu bezútěšnou atmosféru.

Erudite
Erudite
28.02.2015 5 z 5

Emily Bronteová! Dokázala mě svou knihou vybičovat k emocím lépe, než vítr třískající do okenic, lépe než ledový severák, který skučí nad Větrnou hůrkou. Kniha mě úplně odnesla od mé vlastní osobnosti, neustále jsem přelétala z jedné postavy k druhé, leč-hodiny ležící v této knize se zajisté podepsaly na mé češtině- všechny byly vzápětí zkaženy Heatcliffem a jejich povahy se zkroutily tolik, že jsem měla nejednou chuť změnit se v běsnícího tvora také...
Přemýšlela jsem, co by ze mě udělal jediný den v Heatcliffově blízkosti, ale asi bych to nezkoušela, když už jen kniha o něm mě málem proměnila v další rozohněnou osobnost, kterých stvořil nemálo.
Knihu jsem si zamilovala už jen pro její dovednost vzbudit v člověku nějaké emoce, a že to byly emoce!

Nifredil
Nifredil
27.02.2015 4 z 5

Zajímá vás, kam až může dojít posedlost po druhém? Co je to pomsta až za hrob? A jak se může tvrdá výchova odrazit v charakteru člověka? Pak si knihu přečtěte. Jen ale mějte na paměti, že postavy se řídí pravidly pro morálku 19. století. Dnešní muž nebo žena by jednali a nenechali událostem až takový spád, zvlášť, když bylo očividné kam vše spěje. Nebo, že by ne? To je právě na tomto románu tak fascinující. A hned u několika postav, které se v něm objevují. Za sebe přičítám několik bodů i tomu pro někoho zvláštnímu konci. Kdyby ten v knize nebyl, zůstal by čtenář tím množstvím zla úplně ohromen. A možná právě i kvůli tomu konci se dá pořád ještě říci, že by tenhle příběh patří k velkým milostným příběhům v dějinách literatury. Jinak za mě spíš 3,5, než 4 hvězdičky. Jsem ráda, že jsem knihu nakonec, a přes všechny těžkosti i chuť skončit, dočetla, znovu se k ní vracet ale nebudu.

Petruse21
Petruse21
16.02.2015 3 z 5

Čekala jsem víc, když jsem dočetla, první myšlenkou bylo: "a to je všechno?"

Jablotro
Jablotro
11.02.2015 3 z 5

Mno, co k tomu napsat? Romantiku jsem tam našla až na posledních stránkách, takže romantický příběh to určitě není. Osoby jsou šílené až zrůdné, Heathclifa bych pověsila za koule do průvanu, to byl neskutečný matcho. Ač se říká, přej, bude ti přáno, ale opravdu jsem čekala, že na konci s Heathclifem někdo zatočí, bohužel se tak nestalo a ještě ten mizera snad došel klidu. Jdu se kouknout na film, jsem zvědavá jak bude podaný :)

No tak film už mám za sebou. Kdo koukne na film a nepřečte knihu, tak vůbec nebude vědět o čem je Na Větrné hůrce. Film je tak polovina knihy a vůbec nevystihuje to, o čem celá kniha je. Prostě taková nemastná neslaná slátanina.

kacimilek
kacimilek
08.02.2015 4 z 5

Klasika, od které jsem čekala možná o trochu víc. Ale za přečtení rozhodně stojí.

Erummeldë
Erummeldë
03.02.2015 2 z 5

Nemůžu říct, že by děj knihy nebyl zajímavý, byl a to dost. Celá myšlenka propletených osudů a historie rodin by si zasloužila trochu záživnější a lepší zpracování. Ke čtení jsem se musela doslova nutit. Nebyla to nejhorší kniha, ale k těm nejlepším má pořád ještě dost daleko.

dada108
dada108
01.02.2015 4 z 5

Kniha je skvěle napsaná a zaslouží si obdiv, ale už ji nikdy nebudu číst znova a možná kdybych věděla, že je to dvou posedlých lidech, nejspíš bych ji ani nečetla. Není to můj šálek kávy jak se říká.

jindra13
jindra13
23.01.2015 2 z 5

Kniha mne zklamala, čekala jsem od knihy víc.

Deena_
Deena_
18.01.2015 5 z 5

Nejprve jsem se nemohla začíst..ale pak to přišlo a já se nemohla odtrhnout! :) Je to úplně něco jiného oproti těm sladkejm dojákům..kterých je okolo nás v poslední době čím dál víc :) Krásná kniha..kterou rozhodně doporučuji! :)

Amandaa
Amandaa
18.01.2015

Příběh se mi moc líbil, ale kdybych ji nečetla o Vánocích, tak ji asi ani nedočtu. Chtělo to hodně soustředěnosti a času.