Na smrt

Na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444506/bmid_na-smrt-vC2-444506.jpg 5 942 325

Na smrť série

Československo roku 1928. Dva kamarádi, maturanti z Ružomberku, Žid Viktor a Němec Karel, neúmyslně zastřelí syna místního podnikatele. Viktor utíká k příbuzným do New Yorku a stává se členem mafiánské organizace Murder, Inc. Karel studuje medicínu v Mnichově a pod vedením Reinharda Heydricha se mění v oddaného stoupence nacistické ideologie. Ocitají se tak na opačných stranách rodícího se válečného běsnění… Na smrt je rozsahem a dějovým obloukem největší slovenský porevoluční román, čtenáři i kritikou vřele přijatý, propojující svět americké mafie s hrůzami nacismu. Detailně a čtivě přibližuje jak válku mafiánských rodin v Americe, tak vzestup nacismu v Německu, Noc dlouhých nožů, Křišťálovou noc, nacistické programy eutanazie, vyhlazovací operace na východní frontě, holocaust a fungování nacistických koncentračních táborů, především pak Osvětimi. Na smrt, odehrávající se v letech 1928–1945 v Československu, Německu, Spojených státech, Polsku, na Ukrajině a v Pobaltí, a vrcholící v době Slovenského národního povstání je působivou a děsivou připomínkou toho, jak málo stačí k tomu, aby z nás spadla civilizační slupka a stali jsme se krutými, bezcitnými monstry. Román Na smrt je unikátní žánrový mix historické ságy, thrilleru a hororu.... celý text

Soonrich
21.08.2023

V komentarich recenzentu bylo receno vse podstatne a se vsim musim vicemene souhlasit. Co tu nezaznelo (mozna jsem jen spatne cetl) a co me asi nejvic sokovalo - byl extremne surovy popis jednani lidi ovlivnenych uchylnou ideologii o cistote rasy. Popis metod a postupu pri likvidaci milionu lidi jako by to byl obtizny hmyz. Anatomie mysleni zde byla bravurne zvladnuta a to bylo na romanu to nejhruznejsi ze vseho (jakkoli subjektivni popis muceni vyvolava podobne pocity). Z tohoto ja osobne citim poselstvi vsem lidem ze tohle se uz nikdy nesmi opakovat ( bohuzel se to nedavno opet stalo a stale se deje). Za me jedna z nejlepsich knih co jsem kdy cetl.

simcat13
16.08.2023 5 z 5

Ještě jsem nečetla knížku, která by se mě dotkla natolik, že by mi bylo při čtení až fyzicky špatně. Autor vás do děje nemilosrdně zatáhne a příběh se vás osobně dotýká. Děj přebíhá do různých časů i míst, ale přesto se v tom snadno zorientujete. Jsem ráda, že jsem čtení této knížky odkládala 2 roky, protože tehdy bych ji asi horko těžko zvládla přečíst. Před čtením se pořádně obrňte.

MM_Master
31.07.2023 5 z 5

Toto je najsurovejšia, najbrutálnejšia, najstrašnejšia kniha akú som mal možnosť doposiaľ čítať. S takou dávkou krutosti, násilia, utrpenia a zla som sa ešte v literárnej tvorbe nestretol. Je to náročné čítanie, hlavne po emotívnej a pocitovej stránke. Je to silný, veľký, výnimočný roman.

jakub8588
26.07.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek co jsem kdy četl.
Rozhodně doporučuji.

ivusse
22.07.2023 5 z 5

Hrůzy 2. světové války a zajímavý náhled do Ameriky v téže dobu pohledem kamarádů Karla a Viktora. Hodně silný příběh.

včelařka
15.07.2023 5 z 5

Všechna hrůza, kterou nacismus přinesl, vtěstnaná do jedné knihy.

KarolinaFifth
14.07.2023 5 z 5

Těžký osud, silné přátelství, nepoddajná doba. Text je velmi čtivý, komplexní, postavy se někdy chovají zvláštně, ale tím pádem i nepředvídatelně, což hodnotím kladně. V anotaci je použito slovo strhující a já můžu s čistým svědomím říct, že román tomu to slovu dostál.

Vcelar1980
11.07.2023 5 z 5

Dlouho se mi nestalo, abych si musel dát v půlce čtení time out. Silné, kruté ale pravdivé, smutné. Nehledě na to odkud jsme, člověk dovede být neskutečně nemilosrdný a krutý. Pan Karika do knihy vměstnal všechen hnus, kterého je člověk k člověku schopen. Možná vhodná gymnasiálni četba, člověk se i dost dozví z historie.

nikola2425
02.07.2023 5 z 5

Úžasná knížka.
Zajímavá od začátku až do konce, samozřejmě konec se dá předpokládat. Karel není moje oblíbené postava a nikdy asi nebude, tím je Viktor. Knihu jsem si koupila na doporučení od Knihánkova :)

Misoso
27.06.2023 5 z 5

Silný príbeh dvoch kamarátov, kniha sa nedá prestať čítať, je veľmi sugestívna, ale verne zobrazuje realitu, ktorú mal autor vynikajúco podchytenú. Som hrdý na to, že autorom je Slovák, pán Jozef Karika a zároveň som rád, že mi táto kniha neunikla v záplave kníh z tématikou Osvienčimu. Kniha sa mi miestami (najmä úvodným námetom, maturanti kamaráti) pripodobňovala ku knihe pána Remarqua, Na západe nič nové. Táto kniha je tak drsná, ako samotný život v Auschwitzi, možno je trošičku jemnejšia v zobrazovaní násilia, než, ako to bolo v skutočnosti. Knihu si MUSÍTE prečítať, nech vás neodradí tá hrúbka, číta sa to samo a podchvíľou budete dúfať, aby bola kniha dlhšia. Prajem príjemný zvyšok dňa. :)

Mon.CouCou
11.06.2023 5 z 5

Přecházím zase k našim bratrům. Jozef Karika a jeho dílo Na smrt.
Toto dílo není pro slabé povahy! Čekám totiž na smrt...
Uf. Jak začít. Přemýšlím, zda-li člověk, co dokáže napsat takové dílo, nemá sám sadistické sklony. Jenže protože i já sama píšu, tak je mi jasné, že spisovatel si toho opravdu hodně nastudoval. Čím více informací o nejrůznějších zvěrstev zjistíte, tím více jste paralyzován. A já se touto knihou do takového stavu dostala.
Měla jsem velké očekávání, protože dílo je situováno do předválečného Slovenska, kde se cesty dvou přátel rozejdou. Jeden se dostane na stranu pěticípé hvězdy a prožije studenou válku v Americe, druhý projde nacistickou tajnou službu v Německu. Válka byla peklo na zemi. Z následného poválečné setkání mrazí pak mrazí i trne každá buňka v těle. Karika je génius, protože ty pocity ze čtení celého díla vyjádřit nedokážu. Popsal celé období dokonale a mě jen padala čelist z každé další stránky. Dílo je brutální. Morbidní. Bolestivé. Ale dokonalé. Jen ne pro každého.

Klamm
07.06.2023 5 z 5

První polovina je takové zahřívací kolo. Od Kariky jsem četl mafiánskou ságu, takže na brutality jsem byl připravený. Nicméně jsem začal nabývat přesvědčení, že má autor sadistické sklony a v násilí se výživá. Mafiánské praktiky třicátých let v Americe, mi přišly přitažené za vlasy. Stejně jako efektivní výslechy doktora Karla. Ale třeba se pletu a vše vychází z reálného základu. V druhé části už popisované utrpení mělo své opodstatnění a místo. I přesto, že to na mě jako celek působilo trochu rozvlekle, oceňuji mravenčí práci a píli autora!

90%

Arwen329
30.05.2023 4 z 5

Za mě kniha dobrá. První část mě tedy vůbec nebrala, tam jsem jí i několikrát odložila. Ve druhé části už jsem to hltala a nešlo se odtrhnout. Bylo to opravdu drsné ale né hororové, spíš to bylo a je dokola stále ve všech knihách na tohle téma. Ano člověk se dozvídá další věci které byly šílené ale mě už to celkem ani nepřekvapilo. Viktora mi bylo líto, zvládl to co by nikdo jiný nezvládl.

Ruxandra
26.05.2023 5 z 5

Jednu knihu od pana spisovatele už jsem měla za sebou, ale tohle jsem opravdu nečekala. Nenechte se odradit tloušťkou knihy, já hltala každou stránku a nemohla přestat, dokud nebyl konec. Jedna z nejlepších knih co jsem četla, ale také jedna z nejsmutnějších, nejkrutějších... Nedoporučuji slabším povahám, je v ní opravdu hodně krutosti, velmi realisticky popsané. Hodnotím plným počtem.

Iva.Iv
22.05.2023 5 z 5

Dá se jen napsat to, co už napsali jiní...skvělé - šílené, úžasné - otřesné. Výborná kniha, jedna z nejlepších, co jsem kdy četla, taková, která ze mě hned tak nevyprchá. Vůbec nevím co teď číst, protože po Karikově Na smrt, mně momentálně nic číst nejde a pořád na to myslím. A doporučení " u čtení nejíst " je opravdu opodstatněné

Kerriova
11.05.2023 5 z 5

Strhující, dechberoucí, omračující! Boží! Ano, přesně taková je tahle knížka. Normálně se knížkám s válečnou tématikou vyhýbám, nebaví mě to, nechci to číst, nepovažuju to za relaxaci, hnusí se mi to. O téhle jsem všude četla, jak je strašně drsná a jen pro silné povahy, někteří ji museli i odložit. Tím přitáhla mou pozornost. Byla jsem zvědavá. Co to udělá se mnou? Dokážu to přečíst? V čem může být tak silná? Začala jsem ji číst se skepsí. Ta zmizela hned po první stránce, rozjelo se to jako pohodový příběh party kamarádů. A pak zničehonic prásk, jedna událost a nabralo to grády. Ani jsem nemrkla a najednou jsem si užívala dvě dějové linky, jednu gangsterskou v USA, druhou válečnou v Německu. A pořád to nabíralo na obrátkách. Sotva jsem se donutila jít spát, nedalo se odtrhnout, párkrát jsem četla ještě v posteli až do pěti do rána. Ten příběh je tak dokonale vystavěný a promyšlený, že to všechno člověk prožívá s hlavními postavami. Jediná věta tam snad není zbytečně, všechno má svůj význam a smysl. Drží vás v napětí až do samého konce, musíte číst dál, chcete vědět, jak to skončí. Potřebujete to vědět! Souhlasím, že to určitě není pro slabé povahy, autor si nebere absolutně žádné servítky, vše popisuje naprosto syrově a surově. Je to kruté. Ale takový tehdejší život prostě byl, tak proč to zjemňovat? Ztratilo by to svou údernost, výstižnost. Příběh mi přímo běžel před očima jako film. U téhle knížky jsem byla vděčná za svou thrillerovou a hororovou průpravu, ustála jsem to bez potíží, už jsem krapet otrlejší. Naopak jsem si ji opravdu vychutnala. Pokud máte pevné nervy a plechový žaludek, vřele vám ji doporučuji. Je to rozhodně jedna z nejlepších knížek, jaké jsem kdy četla.
P.S. Nejezte u toho...

Freemantle
30.04.2023 5 z 5

Je neděle po desáté večer a já zkroušeně sedím před obrazovkou počítače a přemýšlím, co napsat. Většinou s tím totiž větší problém nemám. Ale mnou cloumá obrovský přetlak myšlenek, rozbouřená řeka emocí, cítím obrovské pnutí. Bylo to... ty vole, bylo to...

Na smrt je jedna z nejlepších knih, jaká se mi kdy dostala do rukou. Po Trhlině, která mě očarovala, ale následnému ochladnutí po přečtení Tmy, jsem byl vůči Karikovi malinko (víc) skeptičtější. Vysoká hodnocení a pochvalné komentáře mě však motivovaly k jejímu nákupu - skvěle investované peníze.

Tato dvojkniha mě odrovnala - je mistrně napsaná, po stylistické stránce nemůžu vytknout ani ň, oceňuju autorovu schopnost propojit fikci s historickými fakty, přičemž oboje dokáže skloubit tak, že tento mix dává smysl, přičemž to nikde "neujíždí". Čtenáři se tak naskýtá možnost se nenásilnou formou dozvědět spousty zajímavých informací nejen o zvěrstvech, jež se odehrávaly během II. světové války, ale také o praktikách mafie, která úřadovala za velkou louží v době hospodářské krize.

Oceňuju vycizelovaný vývoj protagonistů příběhu - Karla a Viktora, zejména to, že máme možnost sondy do lidské psychiky a možnost udělat si obrázek o tom, čeho všeho je člověk schopen, je-li vystaven okolnostem, které pomalu ale jistě požírají to lidské v nás a nově vzniklý prostor vyplňují nenávistí, agresivitou a křišťálově čirým hnusem v té nejsyrovější a nejsurovější podobě.

Už teď jsem si naprosto jistý, že Na smrt je kniha, jejíž příběh z paměti jen tak nevymizí. Ba naopak, zůstane tam dlouho, hodně dlouho. Samotná válka je zlo, ale to, co dokázalo nacistické Německo během oněch smutných let je velmi silná a horká káva, kterou autor leje svým čtenářům neúprosně do chřtánu. Karika napsal tuze drsné dílo, u některých pasáží, přiznávám, jsem musel na chvíli knihu zavřít, odložit, podívat se z okna, zhluboka nasát vzduch do plic a pokračovat ve čtení dál.

Číst Na smrt je jako sledovat famózně zpracovaný film. Bez přehánění se mi před očima odehrávaly jednotlivé pasáže, zejména samotný konec knihy - troufám si tvrdit, že těch několik stránek jsem nečetl, ale viděl! Bravurní.

Chcete-li nahlédnout do pekla, pusťte se do čtení...

Ísačop
30.04.2023 5 z 5

Dočteno. Musím uznat, že kniha je naprosto dokonolale napsaná a i když se některé pasáže nečtou zrovna dobře, mohu ji jen doporučit!
Příběh dvou chlapců Viktora a Karla, a jejich přátel, kteří se nakonec v dospělosti setkají na místě, kde se každý snaží přežít za jakoukoliv cenu a kde se dějí ty nejhorší zvěrstva. Ovšem každý se nachází na jiné straně ostnatého drátu...

flawi.f
26.04.2023 5 z 5

Nejkrutější kniha, kterou jsem v životě četla.....na víc se nezmůžu.

akinorev1859
24.04.2023 4 z 5

Velmi dobre napsane, zajimavy uhel pohledu, dva svety... ale teda velmi velmi do detailu popsane nektere drsne pasaze, jak uz zaznelo i v jinych komentech, syrove a desive. Chvilema sem musela prestat cist, ale neslo nedocist. Na dren. Do dna. Silne!