Na smrt

Na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426217/bmid_na-smrt-9ee-426217.jpg 5 942 325

Na smrť série

Ze slovenských originálů Na smrť a Na smrť II – Bez milosti. Mrazivý thriller o přátelství a lásce, které se změnily ve smrtelnou nenávist. Dva nerozluční přátelé vyrůstají koncem dvacátých let minulého století v malém slovenském městě. Po tragické události jsou nuceni utéct do zahraničí a opustit děvče, o které soupeří. Jeden emigruje do New Yorku. Stane se pěšákem obávaného židovského gangu, zažije krvavou válku nejmocnějších mafiánských rodin a stoupá v hierarchii podsvětí. Druhý se ocitne v Mnichově, kde ho zverbují do nacistické tajné služby. Zúčastní se mnoha vražedných akcí a postupně se mění v bestiálního důstojníka SS. Po vypuknutí války se oba opět setkávají. Vydrží jejich přátelství těžkou zkoušku – nebo se z nich stanou nepřátelé na život a na smrt? Epická sága z tragické doby se strhujícím dějem, která vás nenechá vydechnout.... celý text

katasokolov
16.06.2021 5 z 5

Kariku jsem četla poprvé, ale teda musím konstatovat, že vážně umí.! Na skoro sedmi stech stranách sledujeme příběh několika přátel, které rozdělí krvavé dějiny první poloviny 20. století. Karika skvěle zvládl psychiku postav a opravdu fenomenálně je vykreslil. Byť nikdo z hlavních hrdinů není vyloženě kladnou postavou (což bylo super), tak stejně dokážete pochopit některé jejich vnitřní pochody a činy… Kniha je opravdu mrazivým příběhem, kde můžeme vidět, jak se lidé v určitých situacích mění ve zvířata. Rozhodně doporučuji ke čtením všem !!! (ovšem opravdu se nejedná o lehké čtení a kniha je protkaná mnoha velmi násilnými scénami). No a u toho konce jsem měla husinu jak blázen! Za veliké plus knihy také považuji i bravurní popis skutečně žijících historických postav.

Pavlice126
29.05.2021 3 z 5

Knihu jsem hrozně chtěla číst, získala jsem ji v knihovně na rezervaci a měla jsem na ni měsíc, další čtenář ji chtěl také. Mít ji doma svoji, čtu jí hooodně dlouho, takhle mě ta lhůta dost tlačila do čtení. Vysoké hodnocení jiných taky extra nechápu. Karlova linka super, události kolem Heydricha mě fascinují, tam mě to bavilo. Ale Viktorova linka teda nic moc. Dokonce jsem jména mafiánů hledala na Wikipedii, vůbec nic mi neříkali. Taky mi to přišlo jako prvoplánový, jak už tu někdo psal - takový Forest Gump. Všude byli, (oba) všechny potkali... A navíc jsem stihla dočíst jen do půlky, tedy knihu první, takže setkání obou jsem se nedočkala. Konec jsem moc nevnímala, spíš Honem honem to dočíst aspoň do půlky, ať to můžu vrátit.

RockMartina
27.05.2021 5 z 5

Velmi těžká a chvilkama špatně stravitelná kniha. První část se mi moc nelíbila, nutila jsem se ke čtení a často mě napadlo, že ji odložím. Jsem ráda, že se tak nestalo, protože druhá část již byla smršť, která vás vtáhne a nepustí. Několikrát jsem musela děj rozdýchat, dokonce se mi promítal i do snů. Závěr mi vehnal slzy do očí. Vím, že kniha zůstane v mé mysli hodně dlouho a vím, že nedokážu teď pár týdnů přečíst nic náročnějšího než nějaký roztomilý bezduchý románek.

Barussat
27.05.2021 5 z 5

Budu další, co se přidá k nadšeným recenzím a zhodnotí tohle dílo plným počet hvězdiček. Jsem nadšená a chápu, že je kniha hodnocena jako jedna z nejlepších. Je to opravdu nezapomenutelná kniha, i když se přiznám, že jsem si ji musela dávkovat, protože je opravdu hodně drsná a velmi komplexní. Asi mě ani nepřekvapili drsná a surová místa, přeci jen ten, kdo četl anotaci, musí počítat s tím, že to nebude úplně procházka růžovou zahradou. A konečně druhou světovou válku, ale nejen jí někdo vylíčil bez příkras a hezkých řečiček. Věřím, že takhle se to prostě odehrávalo. Je to drsná kniha, ale stojí za to. Mě osobně se nejvíce líbila Karlova linka, nejvíce kniha první, tedy před 2. sv. válkou. Ale jak říkám, jsem nadšená, je to opravdu jedinečná kniha.

Maarty
21.05.2021 5 z 5

Již zde bylo řečeno vše.Jedna z nejlepších a nejsilnějších knih, co jsem kdy četla.

Alimak7
20.05.2021 5 z 5

Nezapomenutelná kniha! Četla jsem pořád, nešlo se od příběhu odtrhnout. Smutný a velmi tragický příběh. Mistrně napsáno. Karika patří právem mezi mé TOP autory.

Bolomsson
18.05.2021 5 z 5

Skvělá kniha! Tohle mi náramně sedlo. Bez hluchých míst, bez příkras a s pořádnou dávkou surovosti, gradací v ději, že víc na dřeň už to jít snad ani nemohlo. Tohle dílo napsat třeba takový Follett, tak je z toho celosvětový bestseller. Pan Karika mi byl dosud skryt, ale zdá se, že na jeho knihy si v brzké době posvítím, protože málokdy mě kniha tak pohltí, jako se to povedlo u tohoto díla. Je to pořádná bichle, ale tady jsem za to byl nesmírně rád. Obě dějové linky měly spád a závěr byla třešnička na dortu. Smekám!

ElizPetrova
14.05.2021 4 z 5

Tak i já jsem se nakonec dostala k této snad všemi opěvované knize. Musím říct, že se nejedná o příběh pro slabší povahy.. měla jsem z ní dokonce i noční můry.. příběh je místy opravdu brutální, až se mi dělalo zle od žaludku.. je mi jasné, že hrůzy v knize se ve skutečnosti děly a že není dobře před tím přivírat oči.. ale co je moc, to je prostě příliš.. kniha pro mě byla opravdu náročná na psychiku.. nicméně nějak jsem se přes veškeré ty hnusy nemohla sžít a soucítit ani s jednou z hlavních postav.. pokaždé, když jsem začínala mít naději, že to přeci jen musí s některými hrdiny dopadnout lépe, nestalo se tak.. kniha na vás na konci zanechá pocit sklíčenosti, úzkosti a zoufalství.. nemyslím si, že jsem někdy četla brutálnější knihu z tohoto prostředí.

Fidoo
13.05.2021 5 z 5

Jozef Karika mistrně vypráví osudy dvou kamarádů, jejichž cesty se rozdělí, ovšem oba se stanou součástí organizovaného zločinu. Jeden je členem mafie, druhý přímým účastníkem nacistického běsnění.

Knížka mě zaujala především vykreslením historických událostí a postav 30.let, ale také náhledem do vnitřního světa a smýšlení těch, kteří jsou pod vlivem autority či okolností schopni ztratit veškeré zábrany, morální hodnoty a propůjčit se prakticky k jakékoliv krutosti.

Ano, knížka je drsná a surová. Popisované události jsou však bohužel součástí naší minulosti. Rozhodnete-li se číst knihy na toto téma, lze reálně očekávat, že to nebude příjemné čtení.

Čtenářka73
12.05.2021

Jedna z mála knížek, které jsem odložila nedočtené. Dějová linka byla zajímavá, knížka čtivá, ale tu řezničinu jsem nedala. Ze začátku jsem si říkala, že to vydržím a třeba dál už bude „pohoda“. Bohužel ať se děj točí kolem kterékoliv postavy, všude autor detailně líčí důmyslné metody mučení a vraždění, takže na straně 145 jsem to vzdala. Mrzí mě to. Třeba z Trhliny vím, že Karika umí navodit atmosféru hrůzy čistě psychologicky, a to mi sedí mnohem víc.

Agatha84
08.05.2021 2 z 5

Vzdávám se a končím na straně 400 - zcela mě přestalo zajímat, jaké další odpornosti budou následovat. Nejsem křehká květinka, ale toto není nic, co bych musela dál snášet (už takto se tím prodírám týden). Vím, že se jedná o skutečnou historii, bez příkras, ale to, co předvádí autor, hraničí s psychopatickým sadismem. Vyžívání se v těch nejodpornějších detailech bez vlastního smyslu pro příběh. Čistě jen pro efekt. Odporné! Samotný děj prakticky neexistuje, je to jen slepenina po sobě jdoucích událostí, kam se našroubují i hlavní postavy. Vysoce uznalému hodnocení ostatních nerozumím. A škoda tak pěkné obálky pro něco tolik bestiálního.

Ctv
08.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Z této knihy mám rozporuplné pocity, které se pohybují někde mezi hodnocením od uživatele snimcibdim (odpad, řezničina) a většinou ostatních, kteří dávají plný počet hvězd. Dala jsem 4 takže je jasné, že se přikláním spíš k těm kladným hodnocením, ale musím přiznat, že té řezničiny tam na mě bylo chvílemi příliš. V příbězích je lepší spíš jen naznačit, naťuknout, trochu popsat. Tady to bylo všechno příliš syrové, krvavé a drsné. Vraždy a mučení mi chvílemi lezly i ušima.
Pokud ale pominu výše uvedené, tak považuji knihu za skvělou. Autor hezky popsal jak je lidský mozek přizpůsobivý a pokud člověk chce, tak si nějak ospravedlní i ty největší odpornosti, které dělá. Tak si je ospravedlnil Viktor při své práci pro gangstery v New Yorku, stejně si je ospravedlnil Karel při své práci pro nacisty. Ti lidé to tak museli udělat, protože jinak by se zbláznili nebo spáchali sebevraždu. Samozřejmě tím ale nijak nechci ospravedlňovat jejich skutky.
Nejvíce mě z celé knihy oslovil popis pobytu Viktora v koncentráku. Hodně mě berou příběhy, kde je popsána jedna věc z různých (zpravidla odlišných) úhlů pohledu. To, co se jednomu jeví jako snaha pomoci (například přijetí funkce kápa Viktorem) se jiným jeví jako zrada a to jen proto, že neznají celou pravdu.
Považuji za velice zajímavé číst v některých komentářích, že čtenáři fandili Viktorovi. Přitom Viktor pro mě byl stejná kreatura, jako Karel. Jen vraždil pro jiného boha (Viktor pro peníze, Karel pro čistou rasu a vědecké poznání). Ano, Karel nejen vraždil, ale i sadisticky mučil. Ano, Viktor se snažil páchat nějaké dobré skutky, ale na kafe bych s ním stejně nešla.
Nebudu tu popisovat konec, protože někdo neodolá i když jsem označila spoiler a nechci odkopat vše. Nicméně se závěrem si mohl autor víc pohrát, přišel mi takový přitažený za vlasy, béčkový.

Tyn_a
07.05.2021 5 z 5

Co na to rict, jak reagovat? Nad timhle premyslim uz asi dva dny. Nemuzu si tak nejak srovnat pocity do poradku, aby vytvorily souvislou linii.

Kazdopadne...
Vyjimecna, dechberouci, senzacni kniha! Jedna z nejlepsich, co jsem kdy cetla. Vubec se nenechte odradit poctem stran, nebo tim, ze je pismenek na strane az moc. Jakmile se dostanete do deje, vtahne vas a nepusti jen tak.

Bavilo me jak ze zacatku byly deje obou hlavnich postav kazdy zvlast, obzvlast intermezza byly desive, pak se jejich osudy propletly a nakonec vsechno dokonale vygradovalo. Je jasny, ze jsem fandila Viktorovi, ale v hloubi duse me strasne zajimalo, jak se vyviji zivot Karla. Bylo to silene a kniha je jasny dukaz toho, ze pokud je clovek presvedceny o tom, ze neco dela pro vyssi dobro, je to tak spravne...a nakonec je uplne jedno, jestli je to minus nekolik desitek tisic lidskych zivotu. Slepa oddanost je jedna z nejhorsich, absolutne si nedokazu predstavit jak vubec mohla fungovat mysl nekoho, kdo vykonal "tohle".
Strasny, sileny, nehumanni, desivy, odporny.

Kazdopadne i tak...diky autorovi za knihu, byla fakt skvela! a budu napjate ocekavat dalsi podobne zajimavou.

Vsechny knihy Kariky maji neco do sebe..

karantena
02.05.2021 5 z 5

Tak tato kniha je strhující.Ano jsou to jatka,ale ne odpad.Kdo se zajímá o dějiny II.svět.války tak pochopí proč.Předem chci upozornit,že pokud si koupíte knihu vydání 2020 se 692 stránky tak jsou to dvě knihy v jedné.Na smrt a Na smrt II.V této knize se každou větou a každým slovem popisují zvětrstva z koncentračního tábora.A ano,nejstrašnější je,že je to pouze zlomek toho co se opravdu v Birkenau a Osvětimi dělo.Popisování poprav na Ukrajině,konkrétně v Babím Jaru jsou tak drastické,že knihu nedoporučuji čtenářům se slabší povahou a nebo velmi citlivým ženám.Kniha má děj,je rozdělana do dvou příběhů Karla a Viktora.Ve druhé knize se však jejich osudy a nejen jejich protnou.Asi je zvláštní napsat,že se mi kniha moc líbila,ale je to tak.Občas jsem jí na pár minut musela odložit a přemýšlet,co dokázali lidi přežít za zvěrstva.A že lidi v dnešní době si neváží toho co mají.Lidstvo se nikdy neponaučí z děsivé minulosti.Někdy jsem měla pocit,že jdu na smrt s nimi.

snimcibdim
02.05.2021 odpad!

Prvoplánová řezničina.
Odkládám cca v půlce, velmi rozmrzelá tím, že jsem to neodložila už dřív.
Postavy jsou naprosto schematické a ploché. Motivace omezené pouze na: zab nebo budeš zabit - což by dejme tomu u jedné postavy v povídce bylo ještě OK - ale 600stran "jakožerománu"? OMG!!!
A nějaký vývoj? Dneska jsme zabili jednoho normálně, zítra dva nenormálně, pozítří dvacet úchylácky, popozítří dvěstě...OMG!!!
Ještěže dějiny se postaraly o nějakou zajímavou příběhovou linku, ale autor k ní dodal jen monotónní inventuru z jatek a sem tam nějakou řemeslně zručně napsanou akční scénu.
Na další osud těch jednolitě psychopaticky negativních postav už nejsem zvědavá a ještě méně na autorovo trumfování sebe sama v tom, jak velkou zrůdnost svede vypotit nebo nakombinovat. Nejspíš se nakonec navzájem zaživa stáhnou z kůže, pak si nafackují vlastními játry a zbičují se svými střevy a já nevím co ještě - a je mi to jedno.
Ztráta času to byla...
PS: myslím, milé Argo, že kniha si zasloužila mnohem méně kultivovanou a naopak explicitně agresivnější (či dokonce morbidnější) obálku - aby bylo od pohledu jasno.

juliesze
01.05.2021 5 z 5

Kniha mě zcela odzbrojila. I když jsem ji odkádala pro svoji tloušťku, nakonec jsem po ní sáhla a rozhodně se jednalo o jednu z nejlépe popsaných románů z druhé světové války. S autorem jsem se setkala v Trhlině a rozhodně jsem vůči němu byla hodně skeptická. Pocity z této knihy ovšem předčily vše, co jsem si dokázala představit.

Autorovi se výborně podařilo zachytit vliv okolí na formování osobnosi, rozpory mezi morálem a ospravedlněním nemorálna. První část knihy má velmi pomalý rozjezd, ale teď zpětně vím, že to bylo citlivé seznamovní s dobou. Autor své čtenáře nehází do rozjetého vlaku, ale citlivě a opatrně popisuje život dvou hlavních hrdinů a nejlepších přátel. I když je na můj vkus v knize "trochu moc náhod", rozumím, kam autor své čtenáře chtěl dotlačit. Rozhodně jedna z nejlépe popsaných a propracovaných knih, jaké jsem kdy četla.

akcive11
23.04.2021 5 z 5

Kniha je rozdělena na dvě části, zatím co první popisuje a uvádí do příběhu a místy je zdlouhavá, přes množství uvedných postav se chvílema neorientujete. Druhá část vás komplexně pojme a nepustí. Chrlí na vás fakta a míru brutality v syrovém stavu.
Stejně tak, jako školy pořádají exkurze do Terezína, by měly podobné knihy zahrnovat do povinné četby. Dát mladé generaci více informací o relativně nedávné době. Varovat a ukazovat, jak je velmi snadné zmanipulovat a ovládat lidi na základě jejich nevědomosti.
Velmi doporučuji!

Forest66
20.04.2021 5 z 5

Osobně si na tlusté knihy moc nepotrpím, ale způsob, jakým je napsaná Na smrt je vynikající. Oddělení příběhů, atmosféra, propracování charakterů a především to, že autor tyto příběhy pečlivě zakomponoval do skutečných událostí a naplnil skutečnými postavami, je podle mě mistrovská práce.

LenkaGonn
18.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Kniha je velice dobrá. Ta druhá část mi přišla zajímavější, protože mě moc Mafie nezajímá, ale i tak jsem ji shltla za 4 dny. Příběh je velice poutavě napsaný a hrůzy války velice naturalisticky popsány. Občas jse musela knihu odložit, ale to jen, protože mám zřejmě slabou povahu. Byla jsem ráda, že kniha byla rozdělena do tolika let a my jsme mohli sledovat osudy hrdinů a jak se vyvájeli. Ani Viktor ani Karel tu nejsou pozitivními postavami a libilo se mi jak autor popisoval jejich myšlení a dokázal v nich probudit lidskost i když jen na malou chvíli. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

Lokina
17.04.2021 5 z 5

Na smrt je neskutečně výborná kniha. Od autora jsem další díla nečetla, ale jeho poutavý a květnatý styl psaní na mě velice zapůsobil. Připadalo mi, že v knize první jsou prvky noir stylu (hlavně v částech popisující pobyt v Americe), bylo to rozhodně drsné, akční a zajímavé.
Kniha druhá je temnější, protože ukazuje jedny z nejhorších zvěrstev v dějinách lidstva. Když už svitla nějaká naděje na zlepšení "pobytu" v táboře, autor vás rychle vyvedl z omylu a nechal vás utopit v moři bezcitnosti, krutosti a nelidskosti.
Konečná bitva mezi oběma muži, propojeni společnou minulostí, vyústí v osudový střet, který byl vypjatý a emocionálně vybroušený.
Knihu mohu doporučit, za mě je to jedna z nejlepších knih, které jsem doposud přečetla.