Na smrť I.

Na smrť I. https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139347/bmid_na-smrt-i-s7S-139347.jpg 4 181 36

Na smrť série

Mrazivý triler o priateľstve a láske, ktoré sa zmenili na smrteľnú nenávisť. Dvaja nerozluční priatelia vyrastajú koncom dvadsiatych rokov minulého storočia v malom slovenskom meste. Po tragickej udalosti sú nútení utiecť do zahraničia a opustiť dievča, o ktoré súperia. Jeden emigruje do New Yorku. Stane sa pešiakom obávaného židovského gangu, zažije krvavú vojnu najmocnejších mafiánskych rodín a stúpa v hierarchii podsvetia. Druhý sa ocitne v Mníchove, kde ho zverbujú do nacistickej tajnej služby. Zúčastní sa na mnohých vražedných akciách a postupne sa mení na beštiálneho dôstojníka SS. Po vypuknutí vojny sa opäť stretávajú. Vydrží ich priateľstvo ťažkú skúšku – alebo sa z nich stanú nepriatelia na život a na smrť?... celý text

heavy66
15.12.2023 5 z 5

Karika píše hodně plasticky, román se odvíjí jako filmový obraz. Viktor, Karol, Sára, řeka Váh a hory okolo Ružomberoku, ve kterém se narodil Andrej Hlinka a začalo Slovenské povstání.
Téma mladistvých přátel, které válka postaví proti sobě, jakoby si autor vypůjčil od Lordana Zafranoviče a jeho Okupace ve 26 obrazech. A newyorské scény jsou vystřižené z Leoneho Tenkrát v Americe. Jen výslech mladé partyzánky je trochu přes čáru, nicméně svojí brutalitou zapadá do Okupace ve 26 obrazech také.

matogeminimato
22.11.2023 4 z 5

Nerozlučné priatelstvo dvoch mladíkov slovenského a židovského pôvodu bude prerušené tragickou udalosťou,, vďaka,,ktorej jeden utečie do Ameriky a druhý do Nemecka.Z jedneho sa stane mafian a z druheho nacista...stretnu sa ešte vôbec?

Tamirai
15.04.2023 4 z 5

Silné čítanie, no miestami sa mi čítala naozaj ťažko a potrebovala som prestávky.

Za mňa oveľa, oveľa lepšie ako Trhlina.

PitoR
25.02.2023 5 z 5

Na smrť - 1. diel!!!!!
Priznám sa, dlho som otáľal a vyhýbal sa kontaktu s knihami od Jozefa Kariku...

Na odporúčanie rodinných príslušníkov som sa dal prehovoriť a konečne si na autora posvietil. Môžem ľutovať iba jedno; že mi to trvalo veľmi, veľmi, veľmi dlho.
FANTÁZIA!!!!!

...ale tento príbeh ma dostal - klobúk dole pred autorom!!!!

prestiggio
27.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Čo sa týka formátu, kniha perfektna napísaná, text sa čítal rýchlo, štylisticky mi nič nevadilo.
A ten obsah? Nemám slov! Skutočne neviem ako to ohodnotiť.
Neviem ktorá dejová línia sa mi páčila viac, alebo skôr by som mala povedať ktorá sa mi nepáčila menej?
V ktorej bolo viac krutosti? Kto bol krutý len pretože chcel a systém mu to dovolil? Alebo tie zverstvá robil aby sa chránil?
Druhu čast si určite prečítam, ale zrejme nie hneď. Po niektorých pasážach potrebujem oddych.

militu
20.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Posloucháno jako audiokniha.
Hodně silný příběh dvou kamarádů, který se v jednu chvíli rozdělí na dva jednotlivé příběhy. Násilí se v knize nijak neobaluje, je v ní vypodobněno do nejjemnějších detailů. Opravdu se mi někdy chtělo knihu vypnout a dál neposlouchat. Každopádně jsem vydržela až do konce a pokračuji dál s druhým dílem.

Jack Bauer
26.02.2022 5 z 5

Velmi drsný román ze dvou různých prostředí z hitlerovského Německa a new yorské mafie. Výborně vykreslené postavy a jejich změny ve zlo. Těším se na druhý díl.

Allys
14.10.2021 5 z 5

Zaujímavý príbeh prevažne z medzivojnového obdobia ( začiatok príbehu cca rok 1928). Páčilo sa mi, že je dejové línie sa odohrávali v Amerike, aj v Európe. Z tohto obdobia som nemala možnosť čítať veľa kníh o tom, ako sa v tej dobe žilo v USA - ekonomická kríza, prisťahovalci a podobne.
Dej bol miestami trochu zdĺhavý a krvavých scén až príliš, hoci s hlavnou myšlienkou príbehu úplne súvis nemali. Prílišná pozornosť bola sústredená na kruté vyrovnávanie mafiánskych účtov v Amerike, čo pre pochopenie charakteru Viktora stačilo zrejme aj v oveľa menšej miere.
V tejto časti sa čitateľ zoznamuje s hlavnými postavami od študentských čias, následne sa ich životné príbehy rozídu a stretnú sa až oveľa neskôr. Je zaujímavé sledovať ich vývoj a smerovanie v priebehu rokov. Autor dokázal bravúrne vykresliť jednotlivé charaktery a zmeny v nich na základe konkrétnych udalostí. V knihe sa vyskytujú aj skutočné postavy, ktoré reálne žili, tým pádom dej pôsobí vierohodne aj z hľadiska histórie.
Príbeh určite nie je vhodný pre slabšie povahy, je plný násilia a krutosti - to obdobie žiaľ také bolo. Celkové hodnotenie vidím na 90%, je to nadpriemerná kniha, avšak druhý diel sa mi páčil viac.

Kerberos
20.09.2021 5 z 5

Úplně jiný Karika než jsem zvyklá, velmi dobře napsaný historický román. Střídají se dvě prostředí americké podsvětí a hitlerovké Německo. Velmi tvrdé, krvavé.

Kutcho
09.08.2021 5 z 5

Nie som nejaký fanúšik slovenských autorov a ani trilerov, ale musím uznať, že Jozef Karika vie fakt dobre písať.
Príbehy oboch kamarátov boli pútavé a zaujímavé.
Viktor mi bol ako osoba viac sympatický, ale všetko okolo Karla bolo skrátka lepšie. Celá nemecká myšlienka o očistení rasy, to, ako sa postupne dostávali k moci, vraždy a pod.
Samozrejme aj americká židovská mafia bola veľmi dobrá, len mi prišlo, že Viktor tu bol trochu v úzadí, a že boj o moc a všetko to vyvražďovanie nebolo až také precízne ako mohlo byť, a skôr to celé slúžilo k tomu, aby sa v ďalšej knihe mohli Viktor a Karl opäť stretnúť.
Inak nemám výčitky, ako som písal, kniha je napísaná výborne, neobsahuje nejaké hluché miesta a ani kvalita nekolísa, a autor si asi naštudoval aj veľa materiálu, pretože mi pripadalo, že mnoho vecí okolo Nemecka bolo napísaných dosť podrobne.
Ak má niekto rád tento žáner, prípadne tému vojny, určite nech siahne po tejto knihe.

Owain
27.07.2021 5 z 5

Pozvolný začátek vás pak hodí do Ameriky a života tamních mafiánů, to se mi moc líbilo. Popisy drsné atmosféry byly uplně reálné. Příběh Karla zatím jen tak pozvolna se rozvíjejíci, ale první kniha u mě, kdy je postupně popsán nástup moci a jak to vnímá postava.Pak už to jede jak na drátě, nemůžu přestat číst, ikdyž události jsou hrozné, prostě čtete. Ju hned na druhý díl.

items
19.07.2021 5 z 5

Paráda! Obklopiť oboch priateľov reálnymi historickými postavami a udalosťami, na ktoré majú priamy vplyv...dobrý nápad a úžasné čítanie!

idrat
09.04.2021 5 z 5

Po delší době zase pěkná knížka. Slovenština mi nevadí, čte se mi dobře. Kniha ,obzvlášť v příběhu odehrávajícím se v Americe mi hodně připomíná jednu z mých nejoblíbenějších knih -Kmotra. Děj z Německa, byl takový mdlejší proti tomu z Ameriky, ale dával tušit, že to není všechno. Pro mně dobré čtení, které můžu jen doporučit.

Roman07
07.01.2021 5 z 5

Výborné zakomponovaný príbeh do skutočných udalostí tridsiatich a štyridsiatich rokov. Reálne postavy a historické udalosti výborne zapadali do príbehu a Karika musel venovať veľa času štúdiu histórie predvojnového Nemecka a mafiánskeho prostredia v Amerike po hospodárskej kríze. Pre niekoho bude príbeh z mafiánskeho prostredia príliš zdĺhavý a niektoré vraždy sú opísané veľmi detailne, ale realita nebola vzdialená od opisu.
Chybou bolo prezradenie vývoja osudov hlavných hrdinov krátkou kapitolou z mučenia na začiatku knihy.
Možno by som mal dať knihe 4,5* ale tých 5* si zaslúži viac ako 4*.

PetK
30.08.2020 4 z 5

Dočetla jsem ráno, teď je večer a pořád přemýšlím, jak popsat své pocity. Za prvé - zvěrstva popisované v knížce nepovažuju za zbytečné a samoúčelné, obávám se, že skutečnost mohla být mnohdy ještě horší. A to jak samotné týrání a vraždění, tak psychické pohnutky těch, kteří je páchali - ať už v Německu, nebo Brooklynu. Karika navíc často jen jednoduše popisuje, co se děje, nepřidává komentáře ve smyslu "tohle je strašné" - a to je dobře, nejsou potřeba. I když je kniha poměrně obsáhlá (čtu ve slovenčině a ještě mě čeká druhý díl), nenudila mě.
Hvězdičku dolů dávám pouze za to, že jsem se ztrácela ve jménech a postavách, a to jak v Německu, tak v Brooklynu. Možná je to moje chyba, ale jak jsem například tři večery četla Německo a pak se vrátila do NY, místy jsem se dost těžko chytala, kdo je kdo.
Každopádně před druhým dílem si dám pauzu a něco fakt oddechového, vtipného nebo nějakou limonádu, i když takové knížky čtu výjimečně. Potřebuju ale oddych. Kéž by si tuhle knížku přečetli všichni nácci, kteří se na internetech dožadují "čisté rasy" a podobných zvráceností.

david9690
25.06.2020 3 z 5

Dočteno...jako bylo to zajímavé, příběh a paralelní děje mi přišly technicky dobře zpracované s velmi detailím historickým kontextem - ale některé scény a pasáže mi přišly zbytečně brutální a detailně morbidní. Sice realita asi musela být ještě mnohem horší, to si asi ani člověk neumí představit, ale přeci jen bych některé věci raději nevěděl.
Hodně budu zvažovat zda se pustím do II - asi to bude ještě větší maso ... sice by mě zajímal vývoj a osudy postav během války a jak příběh dopadne, ale nejsem si jistý zda v sobě najdu dost psychických sil na ty husto-kruté pasáže co mě tam pravděpodobně čekají.
Asi to dám na chvíli k ledu a třeba se někdy rozhodnu to dočíst

jana277
05.06.2019 4 z 5

Iný titul od autora som vzdala, ale dala som druhú šancu a nebanujem. Kniha ma zaujala, miestami pri neľudskosti až desila. Zostala otvorená, takže sa teším na pokračovanie.

RADIN
14.09.2018 1 z 5

Kniha je veľmi rozťahaná,nezáživná,, a americkú mafiu, tak tú vôbec nemusím.Kniha mi nesadla,druhý diel čítať určite nebudem.

JezinkaJ
16.08.2018 4 z 5

Čekala jsem, že to bude neveselé, pár knih jsem už přečetla, ALE bylo to děsivé.
Tak nějak vím, že ne přehnané. Že právě to, že touha po árijské čistotě za každou cenu je myšlenka tak absurdní, že jejímu uskutečňování Evropa nevěřila. A to byla chyba. A tu už podruhé neudělám.
Velmi realistické a velmi uvěřitelné. Líbilo se mi i zobrazení toho, jak se zlo vepsalo do tváří i do životů jeho nositelům. Neb výčitka svědomí je alespoň maličkým trestem za zločiny na nevinných.
Jdu číst druhý díl a je mi jasné, že pak bude následovat pár obvyklých pralinek a alespoň kousek Bridget Jones na vyrovnání tíhy duše.

Moncele
07.07.2018 4 z 5

Na tuhle knihu jsem se moc těšila. Nemůžu říct, že bych byla zklamaná, ale mám pocit, že něco už bylo přes čáru... Mafie i válka je nelítostná, ale některé scény... Zatím mám za sebou pouze tento díl, konečné hodnocení si asi nechám po přečtení další části. Závěrečná kapitola naznačuje, že je na co se těšit.

druhá světová válka (1939–1945)

Jozef Karika
slovenská, 1978