Na pokraji temnoty

Na pokraji temnoty https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/617/bmid_na-pokraji-temnoty-u7Q-617.jpg 4 347 57

Keltská minulost a kouzla převtělování jsou námětem dalšího z románů Barbary Erskinové. Hlavní postava knihy, tajemná Brid, druidská kněžka ze skotského starověku, se dokáže přenášet do současnosti jako fyzické stvoření z masa a krve. Žije mezi lidmi, miluje jednoho ze smrtelníků a jiné vraždí. Jejím lidským protějškem je Adam Craig, na počátku příběhu v roce 1935 teprve patnáctiletý. Cestování v čase a napínavý děj s ne čekaným rozuzlením patří i tentokrát k hlavním trumfům spisovatelčina umění.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Brána

On the edge of darkness , 2006

Kamiliana
20.08.2017 1 z 5

Pro mě absolutní minela. Překlad ani obsah mě neuchvátil, ačkoli téma mi přišlo velice poutavé. Samotný závěr na mě působí, jako by sama autorka nevěděla, co si počít.

Leena
04.08.2017 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha od Barbary Erskin:-) Dle mého názoru i nejpoutavější:-)

Licie84
12.06.2017 odpad!

Nešlo se mi do knihy, pořádně začíst. Odloženo

PeM
07.06.2017 4 z 5

Já se jenom divím, že ho nenapadlo začít zjišťovat, jak se jí zbavit, mnohem dřív, v době, kdy jí měl už plné zuby....nu což, ale jinak byla kniha čtivá, zajímavá, vždycky se mi líbí popis okolí a prostředí, ve kterých se příběhy odvíjí.

MaryDee23
27.04.2017 5 z 5

Moje první knížka od této autorky, na kterou jsem jen tak náhodou narazila v obchodě a zalíbila se mi na první pohled. Krásné popsání britského prostředí, záhadná zlá druidka, magie a tajemno spolu s prolínáním časových rovin, to je prostě moje. Určitě u téhle knížky nekončím. :)

Atanone
21.04.2017 5 z 5

Erskinovou mám ráda. Přestože je to spisovatelka,která neustále "vykrádá sama sebe" ,opakuje zápletky,opakuje postupy. Přesto vždy znovu sáhnu po její knize,když vidím nějakou novou. Možná proto,že je to svým způsobem "bezpečné",protože už vím,co můžu čekat. Mám jich hromadu v e-knihách a mazat je nebudu,protože jeden nikdy neví.

Kniha "Na pokraji temnoty" je jiná. Nevím,co bylo ve hře tenkrát,když ji psala,ale mezi jinými jejími díly tato vybočuje z řady. Pro mě dokonce tak,že jsem neváhala a koupila jsem si ji " v papíru".
Děj zahrnuje historii jedné rodiny,postavy nejsou černobílé. Klasické erskinovské cestování časem a trochu té magie a lásky..
Mimochodem- poschovávat si po domě křišťály není vůbec špatný nápad a jeřabiny ve váze vypadají úžasně. Doporučuji.

morava
19.04.2017 4 z 5

Prolinani minulosti se soucastnosti , to je to, co mne na Barbare Erskine vzdy nalaka k tomu, abych popadla dalsi z jejich knih . Po dlouhe dobe jsem knihu nedokazala odlozit, dokud jsem ji nedocetla a to hlavne diky magicke atmosfere pribehu.

EvikU.
26.03.2017 5 z 5

Moje první setkání s autorkou, první kniha kterou jsem od ní přečetla. Děj zajímavý, napínavý, čtivý. Rozhodně si ji znovu přečtu, po čase. Moc se mi líbila.

zbožňuju_knihy
01.03.2017 4 z 5

Stejně dobrá jako všechny knihy od této autorky.

Aurorita
06.02.2017 3 z 5

Na tuto knihu jsem se opravdu velmi těšila. Ze všech stran jsem na ni slyšela chválu (i zde na databázi má dobré hodnocení), proto byla má očekávání velká. Ale realita byla jedním velkým zklamáním. Ani nevím, co mě donutilo knihu dočíst do konce. Začátek nebyl špatný, konec byl také celkem akční, ale ten prostředek (což činí asi 150 stran!) byl pořád dokola to samé, žádná akce, žádný velký zvrat. Styl autorky na jednu stranu není špatný, ani téma není k zahození, ale to celkové pojetí za mne prostě ne. A navíc ten samotný závěr, větší klišé autorka nevymyslela?

Ellbereth
25.08.2016 2 z 5

Nebylo to vyloženě špatné, ale místy až nuda. Téma bylo zajímavé, ale mohlo být zpracováno poněkud záživnějším způsobem nebo alespoň na menším počtu stránek. Nebyl mi moc sympatický hlavní hrdina a ani jeho vyšinutá pronásledovatelka. Vedlejší postavy byly mnohem uvěřitelnější a vlastně kvůli nim se mi kniha docela líbila. Konec také tak nějak nedopracovaný. Styl autorky se mi vcelku líbil, místy jsem se i bála, ale celkově se to na mě nějak minulo účinkem. Pokud je toto jedna z nejlepších knih autorky, tak už asi ani nic jiného číst nebudu. Je to škoda, ale pro mě to bylo těžko uvěřitelné. Autorka mě ani přes svou zřejmě dobrou znalost historie zkrátka nepřesvědčila.

marketav94
19.08.2016 4 z 5

Moc hezký příběh s překvapivým závěrem. Bylo svělé si s postavami prožít několik dekád života a zároveň si představovat všechna ta místa v Británii, kde se děj odehrává. Autorka je výborná vypravěčka. Za mě určitě skvělý tip, pokud se chcete na chvíli ztratit do jiného světa. Tajemství, legendy, fantazie, dávná historie a klima britských ostrovů a k tomu příběh, při jehož čtení budete mít pocit, že v něm s postavami žijete a stárnete také.

Celá recenze na blogu: http://cteme-s-meggie.blog.cz/1709/barbara-erskine-na-pokraji-temnoty

lharka13
08.03.2016 3 z 5

Napínavé dílko, do kterého mi ale trvalo se začíst, nebyl mi moc sympatický hlavní hrdina, ani jeho pronásledovatelka, nicméně potom, co jsem se začetla, jsem se opravdu bála:-).

MAXA71
17.02.2016 4 z 5

Pri čítaní tejto knihy som sa miestami tak bála, že v noci cestou do kuchyne som rozsvietila všetky svetlá.

Laf
29.09.2015 2 z 5

Přečetla jsem, ale mám z toho smíšené pocity. Rozhodně chvilku trvá si zvyknout na styl psaní a přeskakování mezi postavami. Celkově děj hodnotím kladně. Zajímavé pasáže jsou velmi detailně popsané, ale prostě jsem se i tak u toho nudila a četlo se mi to hůř.

Evik30
11.06.2015 3 z 5

Část knihy dobrá, větší část matoucí a plná zvratů. Taky docela dost vražd. Ponurá Anglie, černá magie a spousta nenormálních jevů. Konec mírně utnutý. Snad už toho bylo dost!? :o( Čtenář si může domyslet jak by tento příběh dopadl. Jako historička je Erskinová (v tomto žánru knih) nepřekonatelná, ale stačilo by kdyby v knihách zbytečně nerozpytvávala každou podrobnost. Každopádně se mi zdá, že tato kniha je jedna z nejlepších od této autorky.

Safienka
04.03.2015 3 z 5

Moje prvotina od Barbary Erskinové ve mně zanechala smíšené pocity. Abych pravdu přiznala, tak jsem od tohoto díla čekala víc. Anotace o keltské kněžce, která cestuje mezi světy, převtěluje se a vraždí bylo velice lákavé téma.
Příběh začíná v roce 1935 a končí počátkem 90. let. Celá léta jsou na můj vkus až moc stereotypně popsaná. Děj je pořád stejný. Začíná na skotských kopcích, kde se seznámí patnáctiletý Adam se záhadnou Brid, tak trochu cikánku z jiného světa. Přechod mezi světy zaštiťuje posvátný kámen, kde se mladá dvojice schází. Mladá zamilovanost bohužel opouští pouze chlapce, který je zasažen odchodem matky a vydává se za studii do Edinburgu. Zde potkává další dívku, další z hlavních postav, Lizu. Umělkyni, která je nadána výbornou intuicí. V jedné linie příběhu nám přibližuje Adama, jeho život od mládí až do stáří, v druhé příběh Brid, chladnokrevné vražedkyně, která zabíjí pro to, aby uchránila Adama a sebe. A i to přestože se jedná o Adamovu nejbližší rodinu, pokud není dotyčný ochráněn, tak je velkým trnem v oku kněžky. V jejím světe je Brid pronásledována strýcem, Broichanem, mocným druidem, který ji chce dát do učení. Bohužel se mu to ale vymkne z rukou a nyní ji stíhá, aby ji mohl potrestat za její zneužití černé magie. Brid ale utíká do druhého světa, kde je věčně mladá, využívá svých schopností a pomocí astrálního cestování a převtělování do divoké kočky hledá a chrání svého milého. Poslední linie je věnována Liz a poté její dceři Beth. I zde je Brid naprosto nemilosrdná a chladnokrevná.
Začátek příběhu je čtivý, autorce se výborně podařilo popsat syrový skotský venkov a alespoň z části popsat psychologii hlavních postav. V nějakých momentech mě až mrazilo v očekávání věcí příštích. Bohužel jsem se nedočkala toho správného napětí. Po několika stránkách se děj dostává do stereotypních kolejí, kdy se děje pořád to samé. Autorka se zřejmě pomalým časovým sledem chtěla dostat až k stáří hlavních hrdinů, ale já jsem měla co dělat, abych pokračovala dál a knihu neodložila. Možná jsem jí ještě chtěla dát šanci a doufala jsem, že na další a další straně najdu něco trochu jiného, nějaký jiný zvrat, nějaké větší napětí. Bohužel jsem se dočkala až na konci a to ještě konci velice zmateném.
Budu doufat, že další knihy od této autorky budou více propracované a naplní mé očekávání.

danka13
13.11.2014 5 z 5

Je to první kniha této autorky, kterou jsem přečetla, seženu si další. To mluví za vše.

alef
29.08.2014 4 z 5

Musím se přidat k názorům chválícím téma knihy, mě také zaujalo a posléze i nadchlo:
"Jednoho dne si tě zase najdu, A-dame. Jednoho dne tě uvidím v zrcadle své duše a vrátím se. Pak už mezi nás nikdo nevstoupí. Nikdy."
"Byl to sen?"
"Zdál se mu snad celý jeho život?"
"Může věřit svým očím, nebo si s ním zase pohrává čas? Dozví se to vůbec někdy?"

Ale, na druhou stranu, musím se přidat i k těm, co si myslí, že kniha byla v poslední třetině zbytečně zdlouhavá, možná i překombinovaná (proto 4*). Závěr nás možná přinutí k pousmání, ale také k zamyšlení - co kdyby byl čas opravdu jen závoj - mlha, která nás obestírá?

NikaV
02.08.2014 3 z 5

Nejprve nadšení ze zajímavého tématu. Pak úžas z napínavého děje. V poslední třetině se vše nějak zvrtlo a začalo se nenápadně stránku po stránce rozpíjet v nudných nekonečných zápletkách. To, co mělo být vrcholem dramatu, u mne vzbuzovalo spíš pousmání. Kniha má asi 300 stran, ale zhuštění tak do dvou set by bylo fajn.