Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny

Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344099/mid_na-odpis-nestastne-prihody-ze-start-A7u-344099.jpg 4 64 26

Břitký průvodce odvrácenou stranou Silicon Valley. Dan Lyons měl šťastnou a spokojenou rodinu, skvělou kariéru a práci, která ho bavila. Všechno změnil jeden telefonát jeho šéfové z Newsweeku. Po pětadvaceti letech novinařiny je najednou bez práce: padesátník, který sice umí psát, má vynikající přehled v technologické sféře — ale přece jenom, jednapadesátiletý chlap. Píše se rok 2012 a média jsou kvůli odlivu peněz z inzerce v dlouhodobé krizi. Lyonsovi nezbývá než se poohlédnout jinde. Třeba v nějakém perspektivním startupu, mladé dravé technologické firmě. Vůbec netuší, do jakého šílenství se vrhá. Na odpis je nesmírně zábavné líčení tragikomické srážky pragmatického profesionála s firemní kulturou startupů „připomínajících montessori školky“ a zároveň čtivý průvodce temnými stránkami internetového vizionářství, v němž jde často více o peníze než o revoluční nápady.... celý text

Literatura světová Humor
Vydáno: , Host

Disrupted: My Misadventure in the Start-Up Bubble , 2016

Čand@
12.02.2024 5 z 5

Fakt sa takto dnes zarábajú veľké peniaze? S plyšovými medvedíkmi na poradách atď.? Rozhodne sa musím pozrieť na seriál Silicone Valley, na ktorom autor spolupracoval. Nech ešte viac valím oči.

Dopĺňam 8.3.24: Tak som si ten seriál dala, všetky sérky. Okrem toho, že je neskutočne vtipný (je to ten typ seriálu, po ktorom, keď ho dokukáte, si vravíte, že váš ďalší život bez neho už nemá zmysel :)), som oči fakt valila. Milióny dolárov tam lietajú jedna radosť.

SynD
06.01.2024 3 z 5

(SPOILER) zpráva o podivném a v mnohém úchylném světě start-upů. a potravinové pyramidě s trochu mimoňskými zakladateli ve vedení, kteří si tam nahoře vesele vizionářsky haluzí a blábolí, a které vyšší management nebere vážně a dělá si co chce. a o zbytných mravenečcích na druhém konci řetězce, což jsou dělníci čerstvě nabraní z univerzit, pracující za nemnoho peněz s velkým nadšením. o vymývání mozků kapitalistickou propagandou, jejíž metody evokují Orwella.

taky zpráva o mobbingu za použití postupné degradace autora a ke konci i skutečně psychopatické šikany ze strany jednoho z autorových nadřízených, "Trockého". ta byla děsivá, včetně jeho snahy se "kamarádit" po Lyonsově odchodu z firmy.

zpětně mi kniha dost připomíná Strach a chvění Amélie Nothomb. autor zde sice zůstává v zemi, kde se narodil, i tak ale vstupuje do zcela jiné kultury. nese to těžce, s velkými zraněními v oblasti ega a za pomocí mnoha provokací, kterými si opakovaně nabíhá na nůž. stále vzpomíná na svou byvší slávu a jízlivý novinářský svět, který považuje za ten jediný správný. i když s ním soucítím v souvislosti s mobbingem a vlastní paralýzou, která má bránila odejít dříve (ostatně stejné ničení člověka popisuje Nothombová, a o dost zručněji), osobně bych o setkání s ním nestála. působí jako nepříjemný člověk, protiva, a svým způsobem se nedivím, že byl poslán do pavilonu opic. ostatně i těch 60 litrů, které nakonec získal z prodeje akcií firmy, považuje ukřivděně za almužnu.

oceňuju edukaci v oblasti vstupu na burzu apod., i když stále nejsem schopná pochopit, jak může něco tak virtuálního a amorálního fungovat.

Iki1
02.01.2023 4 z 5

Autor se snahou o nadhled a s humorem nastínil fungování start-upů, i když si dovedu představit, že se svou povahou do "kolektivu" prostě nezapadl. Je jasné, že fungování těchto začínajících firem je podřízeno jedinému - velkému zisku. Je třeba dodat, že pokud vlády tisknou obrovské objemy peněz, musejí je investoři někde zaparkovat a tím vyvolávají potřebu vzniku těchto firem.

p.stranska
27.07.2022 5 z 5

Audiokniha načtená Vasilem Fridrichem je skvělá! Kdo někdy zažil bezpráví na pracovišti, ať už od kolegů nebo od nadřízených, kniha mu pomůže se nad to povznést, protože mu ukáže, že tyhle věci se prostě dějí i jinde a ve větším měřítku. Ti, co jsou v práci spokojeni, po přečtení si budou svého šéfa a kolegů ještě více vážit. V záplavě knih s vymyšlenými příběhy je někdy dobré přečíst nebo poslechnout si realitu.

Kipam
27.06.2022 4 z 5

Jsem z knížky trochu rozpačitý. Autor je trochu plačka. Nastoupí do firmy s cílem vydělat velký prachy a pak pláče, že se mu tam nelíbí. Mezi řádky jsem četl, že byl dobře finančně ohodnocený, lítal po Státech i světě a navštěvoval konference, ale přesto furt držkoval, že se mu něco nelibí.
Na druhou stranu v knížce moc hezky popisuje fungování dnešní start-upové scény, to jak funguje pracovní prostředí a hierarchie jednotlivých firem.
Sám jsem si pár firmami prošel a opravdu to funguje, jak autor popisuje (a to i v českém prostředí).
Líbí se mi, jak tyto firmy přirovnává k montessori školce :-D.

inkara
26.05.2022 4 z 5

Až hmatatelně reálný příběh. Ze začátku byl dost veselý a vtipný. Bavily mě šílené zážitky a poznatky ze start-upu a jak se je snaží pochopit člověk z korporátu. Dokázala jsem se vcítit do jeho kůže a byla frustrovaná spolu s ním, když práce vypadala úplně jinak než měla, pokud tedy zrovna nějak vypadala.
Postupem času byl vývoj událostí temnější a nečekanější. Škoda, že se do vydání knihy už nedostalo, jak to celé skončilo. Jestli už to skončilo.

semicolon
24.04.2022 5 z 5

Pro mě naprosto úžasná (audio)kniha. Autorovi jsem rozumněl, protože mám z posledních let VELMI podobné zkušenosti z jednoho pražského startupu (dnes už v podstatě korporátu). Jako bych poslouchal svůj vlastní příběh. Proto jsem přesvědčen, že autorova výpověď je autentická, protože v knize popsané věci se opravdu dějí.

juleska
03.03.2022 5 z 5

Kniha se mi četla skvěle a byla nad očekávání napínavá. Zezačátku teda hlavně vtipná, svým jízlivý způsobem, ale končila dost dramaticky.

cunado
15.02.2022 5 z 5

Zajímavá sonda do start-upů v Silicon Valley, nejdříve vyzní jako lehce humorný příběh, ale na konci se zdramatizuje a je to téměř thriller. Rozhodně zajímavé čtení, člověk se i hodně dozví o kultuře rychle rostoucích technologických společností a o pozadí, jak to zde všechno funguje. Autor je spíše skeptik, ale jde do hloubky, dohledává si spoustu zdrojů a a informací, ale musím říci, že jeho skepse je na místě, když pak vidíme jak tyto "technologické zázraky" splasknou jako bubliny. rozhodně doporučuju k přečtení.

Kochy84
09.02.2022 5 z 5

Mrazivé čtení. Jak se žije v pracovním světě vytvořeném pro dvacetileté juniory někomu, komu je přes padesát?
Mnoho v knize popsaných zvyků a postupů jsem na vlastní kůži zažil, když jsem se živil jako "mediální konzultant" (prodával jsem reklamu). Takové ty nekonečné pořady, meetingy s kolegy, honba za leady, telemarketing... A do toho naprosto nekompetentní lidé, kteří byli buď tak neskutečně hloupí a nebo bylo jejich úkolem firmu rozložit zevnitř. A to mi prosím bylo 35 a měl jsem i tak pocit, že se svět kolem mě zbláznil.

LadyAnn
07.08.2021 4 z 5

Ač jsem o generaci mladší než hlavní hrdina, okamžitě jsem se s ním dokázala ztotožnit a zejména proto se mi kniha líbila. Charakterizovala bych ji jako tragikomický příběh, od začátku zábavný, postupem času však přibývá hořká pachuť. Doporučuji zejména těm, kteří mají osobní zkušenost nebo alespoň vhled do prostředí, o kterém autor vypráví.

petrarka72
29.07.2020 4 z 5

Dan Lyons je Eugene Ionesco dnešní doby... pardon, vlastně pravěku, 2015 je už pět let a většina dnešních zaměstnanců start-upů byla tou dobou pod zákonem. Takže jako fousatý, starý, ale BOŽÍÍÍ!!! :-)

Pro mne neuvěřitelně depresivní, i když zábavné čtení; spíš jsem se nacházela ve stavu permanentního údivu, než že bych se smála. Ale co byste chtěli - nerozumím polovině základních termínů, i když je autor vysvětluje (co je do prdele volunture kapitál?), o zkratkách ani nemluvě (CEO, HEART, SLA, MOFU, TOFU - to jako vážně?), Silicon Valley jsem donedávna považovala za síť plastických chirurgů a korporátní morálku za fujtajbl už z principu (to poslední mi zůstalo). Takže ano - je to humus plný žížal promíchaný s angreštovou marmeládou a zalitý Chilli omáčkou Sweet&Source, ozdobený řadami gumových medvídků a dozdobený hlívou ústřičnou; přečtení epilogu (výživný) a vyhození přebalu (ohavný) je nutné.

P. S. Jsem mladší než autor!!!!!!

los
09.03.2020 4 z 5

zažil jsem v době finanční krize v rámci českých poměrů něco obdobného, takže mne při vzpomínkách místo smíchu spíš mrazilo v zádech - ano, přesně takto to chodí, brrrr!

rozhodně nepřeskakujte epilog!

Jizi
27.09.2019 4 z 5

Chtěli byste jednou pracovat v Silicon Valley? Myslíte si, že pracovat ve start-upu je super? Že je megacool mít kolem sebe mladý lidi, v každým patře pípu a jednu stěnu plnou sladkostí? A co teprve fotbálek, sedací vaky, "pátky bez obav", mejdany a příslib zbohatnutí, jen co firma provede IPO?
V tom případě si "Na odpis" musíte přečíst. Bez dalšího vysvětlování a váhání - bez ohledu na to, jak ohavný má přebal - prostě musíte.
Vy, co nafouklé bublině start-upů už nějaké pochybnosti máte, si ji přečtete taky. Dan Lyons, bývalý letitý redaktor Newsweeku, který krátce po padesátce přišel při druhé vlně propouštění o místo, zamíří do start-upu s tím, že je možná načase změnit profesi a proč se něco nenaučit v marketingu? Je mu sice lehce přes padesát, ale jako starý pes se rozhodně necítí, naopak má hromadu zkušeností, kamarádů a kontaktů.
Co ho ale čeká, je jako rána mokrým ručníkem přes čumák - a to je teprve začátek. Konec si nezadá s atmosférou Ani později, ani jinde Delphine De Vigan, jenže tady se to doopravdy stalo (zajímavé by, nicméně, bylo slyšet i názor protistrany, protože jak všichni dobře víme - mince má vždycky dvě strany a pak taky hranu).

Ales.BD
09.09.2019 4 z 5

Příběh je jen kostra pro celkem detailní popis divného, silně přefouknutého ekonomického segmentu technologických startupů a jejich investorů, kteří nevědí kam s prachama. Rozhodně zajímavé, ale spíš než zábava z toho jde strach. Knihu si pravděpodobně tolik neužijete, pokud nemáte alespoň základní povědomí o tématu.

Parwana
29.08.2019 5 z 5

Velmi zajímavé téma knihy. Od začátku až do konce jsem se skvěle bavila; autorův humor mě rozsekal - smála jsem se nahlas, kdekoliv jsem knihu četla (doma, na koupáku, v kavárně, v baru). Pro milovníky černého humoru nebo adepty na práci ve startupu je kniha jako dělaná, rozhodně doporučuju.

Paulika
26.08.2019 4 z 5

[audiokniha]
Jsem SW vývojář a prošel jsem v Česku už několik firem, ať startupových nebo i zavedených. Podobnou kulturu, jak zažil autor v uvedené firmě jsem u nás zažil naštěstí jen ve dvou společnostech. Jedna z nich měla shodou okolností ve znaku taky jednorožce, jak je na obálce knihy. Vydržel jsem v ní jen 2 měsíce a musel jsem pryč. Roztleskávačská kultura, brainwashing a sektářská nátura mě totálně vykousala ven. Jinak podobné neduhy jak popisuje autor, např. openspace kanceláře, kalendář zaplněný nesmyslnými meetingy, nesmyslné benefity atd., se už dostávají i do zavedených firem. Zrovna dneska a zítra mám Outlook kalendář plný meetingů, kde tuším, že se stejně nic nevyřeší a to jsem programátor a ne manager. To, že se dneska jede na růst a ne na zisk, je bohužel také pravda.
Kniha mě opravdu oslovila a našel jsem v ní plno analogií a dokázala mi vysvětlit věci, které jsem nechápal, jako třeba nesmyslné nabíraní nových zaměstnanců za každou cenu. Trochu mi vadila namyšlenost autora, příp. jeho sebedůvěra a pyšnost na to, že dělal pro toho či onoho, ale to už asi patří k americké nátuře; proto hvězda dolů.
Samotná audiokniha je výborně načtena.

petaSk
28.12.2018 4 z 5

[audiokniha]
Jsem programátor, takže mě zajímalo, jak moc na odpis za pár let budu. Knihu mi doporučil můj kolega, taky programátor, kterému je 50 a perou se o něj. Asi máme štěstí, že nepracujeme v Silicon Valey, ale až sektářskou kulturu mladé firmy jsem taky zažila.
Kniha je vtipná, až cynická. Autor nepopírá, že je "jízlivý" a že se mladí lidé v tamní firmě můžou cítit dobře (asi bych se tehdy taky cítila). Zděšeně popisuje, jak místo židle dostal gymnastický míč a ani nemukl, aby nevypadal jako starý páprda. A v podobném duchu se nese celá jedna linka knihy. Další popisuje tok peněz v investicích do mladých firem a jak v podstatě zaměstnanci přicházejí na rozdíl od vysokých manažerů na buben a rozevřených nůžkách.
Kniha není pro každého, ale kdo se pohybuje v IT, marketingu nebo kultuře mladých firem podobného ražení, doporučuji. Podobná kniha na našem trhu chybí, navíc psaná autorem, který vše zažil na vlastní kůži.

Pasadenka
16.12.2018 4 z 5

Velice zábavná a zdařilá knížka. Autor se po nezdařilém pokusu o průnik do IT společnosti podělí o šílené zážitky, které zakusil. I když pochází z jiného prostředí, co bylo znát celou dobu, některé z jeho komentářů byly velice trefné. Také bylo cítit, že je vypsaný a své trable umí popsat zábavnou formou, která nenudí. Nejvíc mě zajímala starupová bublina. Těším se, jak to dopadne. Jinak u mě knížka padla na první dobrou. Není však pro každého, to v žádném případě. Dan dokáže čtenáře navést na zajímavé nápady, jako tahat v práci na schůzky plyšáky. Zavedl jsme! A smějeme se na tom pořád. Je to fakt úchylný. :D

RamonVarga
02.10.2018 5 z 5

Newsweek anoncoval, že se budu smát - já spíše slzel.

satira

Autorovy knížky