Na kole přes Afriku

Na kole přes Afriku https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/438371/bmid_na-kole-pres-afriku-aCk-438371.jpg 5 130 74

Jet do Afriky a poznat tamní přírodu, to je sen kdejakého kluka. Ne každý ale v sobě později najde sílu na to, aby takový dětský sen skutečně prožil. Tohle je příběh snu, který se opravdu stal. Začíná pod horou Libín a v sedle kola. Čím vším se jeho hlavní hrdina na své cestě stal? Jaké lidi potkal? Co zažil v písku a větru uprostřed saharských dun? Proč s sebou vezl násadu od krumpáče? Potkal v pralese vysněného slona? A co zjistil o tmě, které se odjakživa bál? Vydejte se s ním na cestu přes hory, pouště, savany i tropické lesy. Jmenuji se Tadeáš Šíma, je mi 27 let a pocházím z jihočeských Prachatic. V roce 2016 jsem vyrazil poprvé do Afriky na kole. Z rodného města jsem došlapal až do marockého Rabatu, kde mě přepadla skupina mladých banditů, kteří mě připravili o kolo i elán pokračovat cestě. Má paličatost však zvítězila a já se o rok později na cestu vydal znovu. Z marockého přístavního města Tanger jsem podél západního pobřeží došlapal až do Kapského Města. Celá cesta trvala 7 měsíců a byla dlouhá 13 000 kilometrů. Což je asi 650 Třešňáků. 1 Třešňák = 20 km (pozn. autora)... celý text

SimiBlas
06.12.2020 5 z 5

Zábavná, uvolněná a čtivá knížka Tadeášově cestě na kole po Africe. Bylo to velmi osvěžující čtení plný dobrodružství a netradičních zážitků, za mě osobně můžu určitě doporučit!

david6273
04.12.2020 3 z 5

Samozřejmě nejde nesrovnávat se Ziburou, ale upřímně můžu říct, že Tadeáš mě nadchnul o poznání více. Upřímný, vtipný a čtivý příběh kluka, se všemi trablemi a osobními zážitky, který svůj sen proměnil ve skutečnost. Ať ti to šlape dál, chlape! 4/5

raccoon81
26.11.2020 5 z 5

Čtivá knížka, minimálně pro každého, kdo má rád cyklistiku, cykloturistiku či cestování obecně. Velmi pozitivně hodnotím i to, že zážitek z textu není narušován desítkami chyb a překlepů, jak tomu v poslední době bývá téměř u každé nově vydané knihy. Palec nahoru tedy nejen pro autora, ale i pro korektora.

Koty916
25.11.2020 5 z 5

Na první přednášce Tadeáše jsem byl v Praze. Říkal jsem si, co to může být za blázna, jet na kole do Afriky :-) Ale jeho povídání mě tak nadchlo, že jsem se nemohl knihy dočkat a hltal jsem ji úplně stejně jako přednášku a bylo to obojí opravdu super. Těším se na další takové vyprávění (knižní i přednáškové) z jeho cest! :)

Sykost
24.11.2020 5 z 5

Vtipná kniha z afrického dobrodružství, doporučuju všem fanouškům cestopisů.

TomDost17
16.11.2020 5 z 5

Úžasný příběh prachatického Forresta Gumpa. Kniha mě vtáhla do děje tak, že jsem nejednou zapoměl vystoupit z MHD.

Silně doporučuji všem generacím!

ona6219
10.11.2020 5 z 5

Skvělá

carrcaf
03.11.2020 5 z 5

Kniha, kde Táda vypráví, jak putoval Afrikou, koho potkal, co viděl, co zažil, co se mu stalo dobrého a taky špatného, je psána skvělým humorem a čtivou formou. Do příběhu je snadné se začíst hned a kniha baví až do konce. Příběh provede různými africkými státy a lze si tak udělat představu, jaké to v té Africe vlastně je :)

Vojur
01.11.2020 5 z 5

V dnešní době o cestování přednáší každý druhý člověk a každý třetí o tom napíše i knížku. Některé jsou dobré, některé jsou špatné a některé jsou ještě horší. Každopádně jich je hodně. Odlišit se a prosadit se v tomto segmentu musí být těžké. Někteří autoři knihu napíší „nějak“ a spoléhají jen na své fanoušky, kteří na kvalitu hledět nebudou, někteří spoléhají na osvědčený styl humoru a někteří si vyberou úplně jinou cestu, svoji cestu…A autorovi se skutečně povedlo najít si vlastní cestu – nikoho nekopírovat. Výsledkem je kniha, která je opravdu originální, zralá, ale k tomu ještě výborně čtivá a pečlivě zpracovaná. Líbí se mi, že autor všechny příběhy nepopisuje do úplného detailu, ale nechává naopak působit atmosféru a podněcuje fantazii čtenáře (což my s bujnou fantazii máme rádi!). Ano, autor mohl napsat o své cestě trilogii, kde by popsal každý detail své cesty, nebo heptalogii v komiksové formě, ale on se rozhodl pro tuto podobu. A je to dobře!
Abych to shrnul. Jedná se o výbornou knihu s přesahem, svižně plynoucím dějem, atmosférou, prostorem pro zamyšlení a s velkou porcí výborného suchého humoru k tomu.

verush0kast
31.10.2020 5 z 5

Cestopis podaný povětšinou zábavnou formou, jenž však nabízí i hlubší zamyšlení se nad vztahem člověka k člověku, ke krajině a k přírodě, která ač vzdálená, je nám vlastně blízká.

Ačkoliv bylo autorovo putování často strastiplné až dramatické (takže se při čtení knihy rozhodně nudit nebudete), tak výsledkem je vždy zkušenost, která je cenná nejen pro samotného autora, ale prostřednictvím zcela autentického textu i pro čtenáře.

daniel3314
31.10.2020

An inspiring read, a 21st-century cycling odyssey down the Dark Continent by a man who bravely admits to being afraid of the dark. The horrors he encounters in a few evil individuals, the Kafkaesque corruption by border officials and the misfortune of befriending a truly hopeless "Amic" (Hey, we're not all like that, Tadeáš!) are offset by moments of euphoria and introspection only experienced by solitary, exhausted pilgrims to nowhere. Should be recommended reading in schools.

Filemón
29.10.2020 5 z 5

Skvělá dobrodružná kniha, kterou kdykoliv odložíte chcete se k ní co nejdříve vrátit.
Vtáhne Vás do děje a většinu času máte pocit, že jste doopravdy v Africe! Doporučuju, čte se naprosto sama.

PinkyMagic
29.10.2020 5 z 5

Kniha překvapivě není jen popis neuvěřitelného dobrodružství jednoho kluka, ale odhaluje i zajímavé filozofické otázky a postoje, co si autor (a občas asi i my všichni) klade.
Samotný děj knihy lze vystihnout jednoduše - jak se jeden obyčejný kluk z šumavského podhůří rozhodl, že z Prachatic do Kapského města dojede na kole - to je ale asi tak jediné, co je na tom jednoduchého. Všechny své příhody, každodenní radosti a starosti z občas velmi trnité cesty, Táda vystihuje tak čtivým a vtipným jazykem, že vám nezbyde nic jiného, než se smát (ačkoli to často k smíchu, vzhledem k závažnosti situace, moc není) a číst a číst.
Je to autorova prvotina a já doufám, že jeho cesty a zápisky, budou mít pokračování.
Doporučuji všem, kdo se chtějí pobavit i zamyslet!

tereza9401
05.10.2020

Nesmírně zábavná kniha ! Úžasné, ale občas i pořádně krušné africké zážitky jsou napsány velmi vtipnou formou a doplněny zajímavými informacemi o nádherné zemi, jakou Afrika bezesporu je. Největší předností této knihy je pro mě neuvěřitelná lehkost, s jakou je napsána. Čte se opravdu skoro sama, což se mi už dlouho nestalo. Člověk se nemůže odtrhnout :) Knížka je zkrátka velmi čtivá a o neskutečné odvaze a nezlomné vůli autora ani nemluvím.

knihomolkajanca
24.09.2020 3 z 5

Docela milé čtení, ale musím říct, že jsem tak úplně nemohla začíst a to docela dlouhou dobu. Občas mi přišlo, že některé zážitky mohl autor trochu více rozvést, protože jsem měla pocit, že je jen tak v rychlosti přeletěl a přitom zněly opravdu zajímavě. To mi přišlo trochu škoda. Možná mi zde trochu chyběl i humor, na který jsem si zvykla u Ladislava Zibury, kterého jsem v tomto žánru četla jako první.
Jinak to ale bylo příjemné počtení a člověk se dozvěděl i pár zajímavých informací.

Nina048
15.09.2020 5 z 5

Kniha která se čte skoro sama. Milé ilustrace doplňují příjemný Čtenářský zážitek. Chvílemi se člověk přenese nejen na místo o kterem čte ale i do vnímání autora který je mimochodem jeden z nejlepších mladých cestopisných autorů, které jsem kdy četla.

eva9130
15.09.2020 5 z 5

Na knihe si cením najmä to, že pán autor nie je len neskutočný cestovateľ, ale zrejme aj spisovateľ :) V porovnaní s dnešnými cestopismi, ktoré akoby vznikali v lietadle na kolene cestou domov - len ako doplnok k tisícim vlogom, je Tadeášov príbeh rajom pre kvalitné, oddychové ale zároveň dobrodružné čítanie.
Príbeh o jeho ceste je písaný veľmi pútavo, nesilene, miestami až dojemne. Tadeáš si čitateľa omotá už v úvode knihy maličkosťami, po ktorých máte pocit, že ste nespoznali len ďalší kus Afriky, ale aj ďalšieho človeka a jeho život.
Pekná kniha!
A autorovi veľký klobúk dolu za toľko odvahy a odhodlania na jeho cestách.

petra3589
14.09.2020

Skvělá kniha! Čtivá, vtipná, napínavá. Člověk má díky ní pocit, že se do Afriky sám podíval :-)

vojta.s
11.09.2020 5 z 5

Neuvěřitelně čtivá kniha. Na každém rohu člověk očekává nové dobrodružství. Scény, kdy se Táda ocitá v nebezpečí, jsem prožíval bez vytrhnutí se ze čtení, jak jsou barvitě a poutavě popsány. Naskytne se vám autentický pohled na Afriku i na kluka, který cestuje dlouhou dobu sám a poodhalí trochu svého nitra. Doporučuju!

NachlJ
04.09.2020 5 z 5

Napadá mě k této knize tolik, ale nenacházím k tomu ta správná slova. V jednu chvíli se smějete a o pár stránek dál máte slzy v očích když vzpomíná na svého dědu. Kniha je opravdu napsaná skvěle, ilustrace a popisky dodávají ještě lepší dojem z celé výpravy.
Tadeášovi musím vysmeknout poklonu za to že to opravdu dokázal.

Afrika humor cyklistika cestopisy cyklotoulky, cykloturistika české cestopisy Prachatice

2020  90%Na kole přes Afriku
2024  73%Doma na cestách