Na kole ke hvězdám - Co to je Ebicykl + Tipy na týdenní cykloputování + Průvodce po hvězdárnách a planetáriích https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 5 2 1

Astrofyzika RNDr. Jiří Grygara, CSc. není třeba příliš představovat. Je známým popularizátorem přírodních věd a za svou profesní činnost získal již celou řadu ocenění. Je ale také aktivním sportovcem - především cyklo-turistou. Každoročně spoluorganizuje a vede ojedinělou akci, která má už téměř třicetiletou tradici. V knize se dozvíte, co její poněkud tajemný název Ebicykl vlastně znamená. Ve zkratce jde o světově ojedinělé propojení astronomie s cykloturistikou. V pelotonu se spolu scházejí vynikající vědci, univerzitní profesoři, ale i amatérští zájemci o astronomii a lidé nejrůznějších dalších zaměstnání, aby během týdenního letního putování po hvězdárnách a pamětihodnostech strávili báječný čas. Toto společenství si postupně vytváří svůj jedinečný folklór; většina účastníků si vysloužila nějakou doživotní funkci a jí odpovídající přezdívku a všichni se jak na Ebicyklu a přidružených akcích, tak i při jejich přípravě a následném hodnocení náramně baví. Zdaleka totiž nejde o nenáročné putování od hospody k hospodě nebo od cukrárny k cukrárně. Naopak, během týdne se ebicyklisté pořádně zapotí, protože na cestách doslova přes hory a doly urazí v sedle nezřídka za den i přes sto kilometrů „v dešti, větru aj i v parně“, jak se zpívá v hymně Ebicyklu. Ebicyklisté projeli za uplynulá léta křížem krážem několikrát Čechy, Moravu, Slezsko i Slovensko a tyto trasy o souhrnné délce přes 17 tisíc kilometrů mohou být inspirativní pro podobná týdenní putování na kole. V knize najdete 28 mapek tras dosavadních ročníků s podrobnými itineráři. Zatím se asi moc neví, že hvězdárny a planetária mohou být i výbornými výletními cíli nejen cykloturistů. Vyšlo již mnoho průvodců po hradech, zámcích, rozhlednách a jiných pamětihodnostech, ale nikoho ještě nenapadlo napsat průvodce po početných českých a slovenských hvězdárnách a planetáriích, což přináší až tato Ebikniha.... celý text

Tomas@S
20.12.2020 4 z 5

Jako fanda cyklistiky a astronomie jsem nemohl tento titul v knihovně nechat ležet. Určeno jen pro velmi úzký okruh zájemců. Většina knihy popisuje akci organizovanou Jiřím Grygarem s názvem ebycikl, kdy skupinka nadšenců tráví aktivní dovolenou na kolech putováním po českých a slovenských hvězdárnách. Vedle vysvětlení a historie této dlouholeté akce se zde nachází také seznam všech uskutečněných tras. V závěru knihy se nachází přehled hvězdáren a planetárií, které je možno navštívit veřejností. Vše doprovází řada fotografií i vtipných poznámek. Celkově se mi toto dílo velmi líbilo, nicméně se jedná spíše o publikaci pro účastníky samotné než o nějakého průvodce či cestopis. Proto nedávám plný počet hvězdiček.

hvězdárny

Kniha Na kole ke hvězdám - Co to je Ebicykl + Tipy na týdenní cykloputování + Průvodce po hvězdárnách a planetáriích je v