Na každém kroku boj

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Historie 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky (srpen 1944 - květen 1945) 1. československá partyzánská brigáda Jana Žižky byla největším partyzánským uskupením v historii protektorátu Čechy a Morava. V září 1944 partyzáni přešli na Moravu přes slovenskou hranici a začali rozvíjet partyzánskou činnost. Ani smrt Jána Ušiaka a zranění Dajana Murzina v listopadu 1944 nevedly k zániku uskupení. Od ledna 1945 se činnost natolik rozvinula, že se jednalo o brigádu. Otázkou zůstává, které oddíly do partyzánské brigády skutečně patřily. K nejvýznamnějším a nejznámějším částem brigády patřily oddíly Olga, Kuriněnko, oddíl Petra Moskalenka či samotný štáb brigády. Brigáda obdržela po válce vyznamenání Československý válečný kříž 1939, jiné partyzánské uskupení v protektorátu takového ocenění nedosáhlo. Publikace se zabývá vznikem a rozvíjením jádra brigády, její bojovou a diverzní činností, zpravodajskou činností a propagandou. Obsah knihy čerpá především z archiválií Vojenského ústředního archivu a pozůstalosti historika Josefa Přikryla, jenž téma kvůli předčasné smrti nedokončil....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233705/big_na-kazdem-kroku-boj-9SP-233705.jpg 45
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Na každém kroku boj

Blue
26.10.2022

Nepochybně by se tu našly nějaké dílčí nepřesnosti, ale celkově je to kniha velmi zdařilá, za niž je spousta poctivé badatelské práce. Zároveň kniha potřebná, protože dělá poměrně jasno v otázce nejrozsáhlejší partyzánské války na našem území. Historie je to už poměrně vzdálená, v dotčené oblasti ale zároveň stále živá.

Kakho-Oto
14.10.2022

(+ SPOILER) Čtivá a přehledná publikace uvádějící nejpodstatnější, případně jiné vybrané, události z historie 1. čs. partyzánské brigády Jana Žižky, která od přelomu září a října 1944 až do konce války působila na mnoha částech severní, východní i střední Moravy. Čtenář se dozví informace např. o původním výsadku (vysazeném v srpnu 1944 na Slovensku), přechodu desítek členů přes slovensko-protektorátní hranici, prvních diverzních a bojových akcích z října 1944, o rozbití štábu na Kněhyni a německé operaci Tetřev z listopadu 1944, o přesunu zbytku partyzánů k Vizovicím či Valašskému Meziříčí, o bojové, diverzní, zpravodajské i propagandistické činnosti řady oddílů brigády, největší pozornost je věnována štábu brigády, oddílu Dolinov-Moskalenko, oddílu Olga, oddílu Ploština či několika oddílům brigády na Slovácku. Stranou zájmu nezůstala ani nacistická zvěrstva provedená na obyvatelích Ploštiny, Prlova, Juříčkova mlýna či Vařákových Pasek.