Na jih od hranic, na západ od slunce

Na jih od hranic, na západ od slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1749/bmid_na-jih-od-hranic-na-zapad-od-slunce-I4b-1749.jpg 4 1766 221

Komorní milostný příběh, v němž hraje roli tajemství a osudovost, příběh ztrácení a nalézání, návratů k téže ženě, dilema muže, který má vše, o čem dřív mohl jen snít, a přesto tápe v domnění, že skutečnost je jiná, než jak se jemu či nám jeví… Milostný trojúhelník, v jehož středu sledujeme nejprve chlapce jménem Hadžime, trpícího tím, že je jedináček, později dospělého muže, který si vzal dívku ze zámožné rodiny a má s ní dvě děti, Hadžimeho, jenž znovu potkává svou lásku z dětství, tajemnou Šimamoto. Potkává i ztrácí, nalézá, aby ztratil. V neskutečné, mystické noci, která děj graduje až k šílenství, možná vytušíme odpověď na otázku, co se událo: s námi či s postavou knihy? Dílo nejvýznamnějšího japonského spisovatele současnosti, v němž autor až obsesivně „operuje“ se svými nejvnitřnějšími, palčivými tématy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

国境の南、太陽の西 Kokkjó no minami, taijó no niši , 1992

konicekbily
19.09.2021 5 z 5

Kousek ze života mého japonského fiktivního, zhruba stejně starého, vrstevníka napsaný zkušeným stylem formou vyprávění hlavního hrdiny mne nadchnul. Některé části z jeho vyprávění jsou jako bych je vyprávěl já. A nejenom já, ale spousta mých vrstevníků u nás, a nejenom mužů - ale i žen. Život je prostě takový, většinou se mnozí snaží urvat víc než mají, ať už po materiální, citové, či jiné stránce. Knihu považuji za "průzkum nitra jedince v rozvinuté společnosti" - čím se budeme mít "lépe", tím budeme mít více cest, jak dál lépe žít! Ale možnost volby bude přinášet nerozhodnost a tím i problémy! A mnohdy neřešitelné - nebo ukvapeně vyřešené.

Janina2609
31.07.2021 5 z 5

“Ať jsem šel, kam jsem chtěl, pořád jsem byl úplně stejný, s věčně stejnými chybami a nedostatky. Jen se změnilo prostředí a hlasy lidí, ale já jsem se nezměnil ani trochu, nikdo lepší se ze mne nestal. Pořád ty samé fatální chyby a po nich pořád ten samý hlad, pořád ta samá žízeň. Trápilo mě to až doteď a myslím, že už se to nezmění. Protože ty chyby, to jsem vlastně já sám.”
Lehce existenciální komorní příběh zabalený do tajemna, tolik typickým pro autora, o věčném hledání, zklamání, prázdnotě a nespokojenosti.
Možná sobecký Hadžime nenachází spokojenost ani v hmotném zajištění, ani v poklidném rodinném životě s milou manželkou, ve všech vztazích je vlastně sám.
Parádní počtení - jako zatím každý přečtený Murakami.

Natynebul
30.06.2021 3 z 5

Velice rychle jsem ji přečetla a velice rychle na ni zapomenu.

vintage_soul
29.03.2021

"Tehdy jsem za deštivých dnů často jen tak hledíval na padající kapky a připadalo mi, jako bych se nějak otevíral, jako bych postupně vystupoval ze svého i ze reálného světa okolo. Možná, že je v dešti něco zvláštního, co lidi hypnotizuje. Alespoň já to tehdy tak cítil."

Mé další setkání s tímto skvělým spisovatelem, který si zaslouží Nobelovu cenu za literaturu. Knihu bych ohodnotila velmi kladně. Příběh skvělý, který mě zaujal a odnáším si z něj mnoho skvělých myšlenek. Proto jsem si dovolila se s vámi podělit o moji oblíbenou část z knížky.

Devorah
04.03.2021 4 z 5

Po přečtení této knihy mám dojem, že nepsaným mottem je zde lidské štěstí. Aby byl člověk skutečně štastný musí mu k tomu štěstí ale stále něco chybět.....tak jako hlavnímu hrdinovi.
Hadžime, hlavní postava, žije zcela normální život, jde si svou individuální cestou a společnost a její předsudky ho nezajímají. Ale i tak zjišťuje, že mu stále něco chybí, možná je to jeho krásná přítelkyně z dětství Šimamoto? Nebo jsou to ideály a iluze, které ztratil? A tak se po většinu času trápí a utápí v bolesti a vnitřní rozervanosti. A těmi svými pochybami, nejistotou ničí nejen sám sebe, ale i své nejbližší, svou rodinu. Murakamiho poetika a nespoutané emoce nás dovedou ke konci s nečekaným rozuzlením, nejasnou odpovědí - ta už je na každém z nás.

tamdr
02.03.2021 4 z 5

(SPOILER) ze začátku nic moc děj,a trochu mě to nudilo,ale později to moji pozornost probudilo,jako vždy nádherné popisy,trochu tajemnosti a vyvrcholení jak to Murakami umí nechá na čtenáři,Šimamoto snad ani neexistovala,nebo ano a byla těžce nemocná a v závěru odchází umírat,kdo ví?

toulava
13.02.2021 5 z 5

Paráda. Musela jsem se od knížky odtrhávat. Místy se mi tajil dech a přemýšlela jsem jak to dopadne.

radkanin
08.02.2021 4 z 5

Takovy existencialni, trochu "Kafkovsky" roman..

alzbeta2843
31.12.2020 4 z 5

Prvá a určite nie posledná kniha od autora. Páčil sa mi príbeh, ktorý mi prišiel dosť reálny a smutný. Myslím, že sa ku knihe vrátim o pár rokov, aby som si z nej vzala niečo iné.

Velekněžka
15.12.2020 5 z 5

Murakamiho manuál pro uživatele jedináčků emotivně alarmuje před obvyklými výrobními nedostatky (egoismus, nízká míra empatie, nezdravá introverze, citová nevyzrálost atd.) všech zemí na jih od hranic po západ od slunce :-)

Pablo70
04.09.2020 3 z 5

Kniha skvěle startuje, ještě v době mládí spisovateli věříte, příběh postupně slábne a slábne, jak se Hadžime nechává vláčet tajemnou Osudovou ženou (o které stále neví vůbec nic!), až se konečně blíží konec knihy a vy přeskakujete odstavce a říkáte si: jak tohle chce autor vyřešit? Vyřeší to jako kouzelník s bednou, do které schoval na jevišti ženu! Ano, citové havárie bývají vleklé, trochu laciný konec na tak dobrého spisovatele... Ale budete za něj rádi.

dominika8192
16.08.2020 2 z 5

(SPOILER) Knihu jsem si půjčila v knihovně na doporučení mnohých čtenářů, kteří vyzdvihují Murakamiho styl psaní jako ojediněle oduševnělý. Díky bohu, že jsem sáhla po téhle útlé knížce, protože jinak bych se asi unudila k smrti.
Velice komorní příběh o random chlápkovi, co se už ve dvanácti letech osudově zabouchl do své stejně staré spolužačky Šimamoto a nikdy ji "milovat" nepřestal. Zbožňoval ji tak moc, že po škole už za ní ani jednou nezajel, ačkoli bydleli v sousedních městech. Proč? Potřeboval si totiž ujasnit svoje pocity. A ty si ujasňoval dalších dvacet let. Mezitím stihnul zlomit srdce mnohým dalším holkám, protože se je snažil jen ojeb.t a konec (hlavně aby po něm nechtěly něco víc!), on se přece musí vyrovnat s tím, co zažil se Šimamoto! Po letech se ožení s Jukiko (která sice není hezká, ale je oduševnělá, aha, takže najednou mu nejde o krásu, ale o duši!), má s ní dvě děti, stane se úspěšným majitelem jazzových barů a ejhle! Objeví se Šimamoto, tajemná, uhrančivá, nádherná ... a náš hlavní hrdina dostane erekci velkou jak velehora. On je tahán "osudovou přitažlivostí", což je jen vznešený název pro to "pocem už konečně, chci tě ojet" a ona si s ním tak nějak hraje, mele samé nicneříkající klišé kecy, chová se tajemně a nepřístupně a furt jen naznačuje. On se pak trápí, protože ona se pravidelně ztrácí na několik měsíců a znovu se objevuje. Nakonec ho to pohltí už natolik, že je rozhodnut opustit rodinu a zůstat s ní. Ona má za sebou ale rodinnou tragédii, po které už si zřejmě nikoho nechce pouštět k tělu a raději si se všemi jen hraje. Výsledek? Hadžime i Šimamoto spolu stráví noc plnou vášně (a úchylně popsaných sexuálních scén, fujtajbl) a ona zase zmizí ... tentokrát nadobro. Jako - bylo to nudné, pachtilo se to furt v tom samém tématu, a to v obyčejném životě chlápka, co chce neustále někoho ošu.at (aspoň mi to tak přišlo), nejlépe tedy Šimamoto, ale ta mu, hernajs, furt nějak proklouzává skrz prsty. Suma sumárum, od Murakamiho už nikdy nic číst nechci.

Greenfingers
04.08.2020 4 z 5

Kniha byla jednou z prvních, které jsem od Murakamiho četl. Od té doby jsem se postupně seznámil s prakticky celou jeho tvorbou vydanou v češtině. Většinou komorně laděné příběhy, mnohdy psané v ich-formě jsou plné snových představ, balancují na hraně reality a fantazie. Především je to ale autorův osobitý přístup k psaní, který mě takřka vždy dokáže zaujmout a doslova vtáhnout do příběhu.

Tomha
06.07.2020 5 z 5

Mé první setkání s Murakamim... A nutno říct, že setkání osudové. Příběh, který napsal sám život. Příběh, který člověka dojme, i kdyby nechtěl.

tonysojka
24.06.2020 3 z 5

Je to skvěle namíchaný koktejl jako od barmana z jednoho z jazzových barů, které vlastní Hadžime. Pro dámy city a romantiku, pro pány porno a pro filozofy poušť, která rozkvete a ožije, jen když na ni zaprší. Ještě nějaké paralelní světy se tam krátce mihly. Koktejl chutný a opojný, po jehož vypití zůstane prázdnota jako poušť. Milostný trojúhelník, v němž jedna ze tří stran možná neexistuje.
Ale vyprávět Murakami umí. Komu čest, tomu čest!

Zdeniczka
16.06.2020 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se těšila, první od Murakamiho. Autor vychvalovaný do nebes, bude to zjevně pecka. Mno… Patřím zjevně k těm, ve kterých bohužel žádný zvláštní dojem nezanechala. Teď se mi do Kafky, která také čeká na přečtení, vlastně ani nějak nechce.

jaroiva
08.06.2020 5 z 5

Pro mě zatím nejsilnější kniha od Murakamiho (z 8 zatím přečtených). Někde jsem slyšela něco v tom smyslu, že člověk nečte žádnou knihu, kterou by sám nenapsal. Podle Orwella zase "Nejlepší knihy jsou takové, které člověku říkají, co už sám ví." Tak tahle je pro mě hodně přesná podle obou těchto citátů.
Doporučila bych všem, ale zdá se mi, že to bylo tak osobní, že ji nemůžu doporučit nikomu. Kdo bude potřebovat, asi si ji sám najde. A věřím, že každému také bude v knížce rezonovat jiná struna.

V ich-formě psaný "příběh" mě vtáhnul do mysli vypravěče, a také do nečekané hloubky, velmi rychle. Nic moc zajímavého se tu vlastně neuděje, "jen" jsou niterně rozpitvány pocity až na dřeň.
Na to, že je knížka docela krátká, mi připadá neskutečně hluboká. Myslím, že ve mě bude ještě nějakou dobu pracovat i po dočtení.

Jen u toho ideologicko-politického doslovu jsem byla ráda, že je až na konci. Tam jsem sice zjistila, jak špatně jsem celou knihu asi pochopila, ale být to předmluva, asi dál nečtu.

-Pečivo-
19.04.2020 5 z 5

S Murakamim jsme se do teď navzájem úspěšně vyhýbali. Já třeba šel doprava a on bydlel v Kjótu, já vešel do Alberta, on do hornbachu a tak dále pana krále. Korona tomu všemu ale učinila přítrž a tak jsme se konečně setkali! To bylo napínavé, co? Určitě si teď všichni říkali, jak to asi dopadne! Takže dobrý večer!

Toto dílo se teda, musím říct, velmi povidlo! Dokonce toliko, že jsem si hned koupil další knihu! To tu dlouho nebylo, doufám, že jsem teď všem v karanténě zvedl náladu a na chvíli přestali řezat manžela/manželku/psa/dítě.

Na jih od hranic, na západ od slunce je o skoro-čtyřicátníkovi, kterej má hezkej život, ale rozhodne se všeho vzdát, protože jeho kulhající láska z mládí se po letech objeví, aby mu nandala do hlavy svý šrouby a on ji pak teda taky nandal svůj šroub do trouby a pak zase zmizela.

Toť vlastně vše. Oceňuji absenci vysvětlování jeji minulosti a že si to Murakami štráduje pěkně po cestě, na které zdánlivé štěstí neznamená štěstí. Toto je velmi hluboké. Sedím totiž ve sklepě, tak si tak odvážně tvrzení můžu dovolit. Za mne noční tokijský život v jazzových barech za 9/10.

Jorgito
22.03.2020 5 z 5

Podle mě nejlepší kniha Murakamiho, zatímco v jiných už se motá kolem kombinace jakéhosi scifi, utopie, sureálna a další postmoderních vředů, tady píše jasný a výstižný příběh, velmi silný a to nejsem žádná romantická citlivka..za mě jeho top kniha

Jaryad
28.02.2020

Moje naprostá srdcovka. Tragické události hrdinů střídá hluboký cit mezi nimi jako odměna za utrpení, kterým si rozuzlení prošli. Líbí se mi jak Murakami vždycky si hraje ani ne tak s osudy hrdiny, jako s osudem samým :) ten předkládá velmi přesvědčivě.

nevěra partnerské vztahy japonská literatura

Haruki Murakami
japonská, 1949
2005  84%Norské dřevo
2012  87%1Q84: Kniha 1 a 2
2010  89%Kafka na pobřeží
2004  84%Na jih od hranic, na západ od slunce
2015  82%Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

Kniha Na jih od hranic, na západ od slunce je v

Přečtených2 636x