Na hroby

Na hroby https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222735/bmid_na-hroby-222735.jpg 3 19 2

Antologie českých a slovenských povídek o umírání, smrti a balancování na hranici života a smrti. Hrdinové povídek hrají podivné hry, vítězí, podvádějí a jsou podváděni, neboť "zubatá" má morbidní smysl pro humor. Editor: Mark E. Pocha. Autoři a autorky povídek: Hanina Veselá, Janko Iša, Honza Vojtíšek, Katarína Soyka, Jan Kotouč, Petra Slováková, Josef Horký, Lenona Štiblaríková, Jiří W. Procházka, Mark E. Pocha.... celý text

Fantasysvet
07.01.2016 2 z 5

Aj v tomto prípade sa opäť potvrdilo nepísané pravidlo, že české texty svojou výstavbou a jazykovým prejavom prevalcovali tie slovenské, ale okrem dobre zvládnutého rozprávania, zaujímavého vykreslenia postáv (aj keď im v mnohých prípadoch chýba hlbšia psychologizácia) a príjemnej zmesi všetkého možného, iba okrajovo hororového, neponúknu vám ich autori niečo, čo by vás šokovalo svojou inakosťou (hoci poniektoré konce zanevreli na typické šťastné klišé), tobôž témou, ktorú by ste už niekde nevideli či nečítali.

A tak sa teda ocitáte vo svete anjelov a démonov, kde sa mení šanca na výhru z minúty na minúty a kde neviete prísť na to, prečo vôbec táto svetská pletka vznikla a prečo prešla hlavná hrdinka radikálnou a umelou zmenou opäť raz kedysi pred koncom a opäť raz za to môže sympatický, príťažlivý a neodolateľný antihrdina. Rovnako tak sa snažíte prísť na to, prečo textom či už s militaristickou tematikou, alebo v duchu známych makabróznych literárnych počinov pána Lovecrafta, chýba nielen logická výstavba, ale aj nevykradnutá myšlienka. Aj keď sa autori snažia pohybovať v temných, mysterióznych a desivých vodách, ktoré by mali vzbudzovať vo vás hrôzu a odpor podobne ako v súčasnosti populárny televízny seriál Ryana Murphyho a Brada Falchuka American Horror Story, nedokážu vo vás vyvolať viac ako sklamanie z nadnesene vyrozprávanej príhody so známou pointou, ktorá sa tiahne od Armageddonu, Hviezdnych vojen, Apolla 13, cez Hry o život, Battle Royale, Hellblazera, Penny Dreadful až po známe duchárske príhody z pera M. R. Jamesa, Edgara Allana Poa, Edith Whartonovej či Susan Hillovej.

Antológia Na hroby je svojím spôsobom rozmanitá a nestála. Prináša vám 10 krátkych príbehov na pomedzí života a smrti, v ktorých jednoducho musí niekto umrieť, inak by to nebolo lákavé. Chce šokovať, rada by filozofovala, niekedy sa odváži aj na husársky kúsok, nie je však zostavená umne, a to (opäť) zarmúti. Kvalita textov kolíše, téma sa síce dodržala, o horore sme sa čo-to nové dozvedeli, aj keď väčšinu nám už vypľuje sám pán gúgl, nebyť fascinujúcej fantázie Petry Slovákovej a čarovného doslovu Dušana D. Fabiana, zrejme by časom zapadla prachom.

eraserhead
16.12.2014 3 z 5

(Mezi)žánrová antologie překračující nejen křehkou hranici mezi životem a smrtí, ale i tu mezi dvěma státy. České a slovenské fantastické povídky, svižně přebíhající mezi fantasy, sci-fi, horrorem, cyberpunkem a kdoví čím ještě. Což může být i její slabina, nesedí-li vám zrovna nějaký žánr (tak jako mě fantasy, tudíž jsem první kýčovitou povídku doslova protrpěl). Na druhou stranu, nemáte-li s žánrovou pestrostí problém a jste-li žánrově tolerantní, může se tato antologie jevit jako zajímavý průřez a více méně náhodný vzorek podoby české a slovenské fantastické tvorby. Povídky jsou kvalitativně různorodé, od špatné první, až po výbornou a nejlepší poslední (ta mě fakt až dojala). Trochu rozpačitý jsem z Jiřího Walkera Procházky, u kterého se nemůžu zbavit dojmu, že tam je jen pro své známé jméno. Jeho část je totiž šitá dost horkou jehlou, a na to, abych z toho měl jiný pocit, tam od něj je prostě málo. Kniha má sympatický formát, hodně dobrý úvod a závěrečné slovo o historii literárního horroru. Ale rozhodně bych si více pohrál s korekturami a typografií, občas to vážně bilo do očí.