Na Chesilské pláži

Na Chesilské pláži https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3153/bmid_na-chesilske-plazi-3153.jpg 4 656 140

Příběh svatební noci z počátku 60. let, zasazený na pobřeží Anglie, nabízí zamyšlení nad dobovou podmíněností lidského chování, citů i vztahů. Rezonují tu naděje nadcházejícího svobodomyslného desetiletí i první písně Beatles, proslýchá se cosi o vynálezu antikoncepční pilulky, ale společnost ještě žije v zajetí tradiční morálky. On a ona v novele jsou "mladí, vzdělaní" a bez předsudků, jejich vztah doba silně podmiňuje. Hořkosladká rekapitulace po letech podává výmluvné svědectví... Milostný příběh, ač jímavý a tklivý, má daleko k červené knihovně, je vrcholem McEwanova vyzrálého umění. Autor už nepotřebuje šokovat jako v jiných svých dílech. Na malém půdorysu obyčejné svatební noci dvou obyčejných lidí nám podává se svrchovaným literárním mistrovstvím zprávu o druhé polovině 20. století i o "nezničitelnosti" a síle lásky.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Odeon

On Chesil Beach , 2007

Chesterton
09.06.2018 3 z 5

Mistr dusné, tíživé atmosféry. Dramatu ze zbabělé uzavřenosti a konvenčnosti, patové situace z protichůdných očekávání. Marná snaha "udržet si tvář" na obou stranách. Ano, nikdy to není snadné. O to víc je třeba naděje a světlo na konci tunelu. Snad je možno v závěru potkat poučení, že stojí za to ztratit tvář a nalézt lásku. McIwan postavil svůj knižní svět na vyhrocených situacích ze kterých dlouho zůstává pachuť marnosti. Styl knihy je brilantní, avšak autor tak málo podává svým hrdinům pomocnou ruku a naznačuje východiska, že bych ho nepřibrala za parťáka na cestu životem.
Objektivní popisy subjektivních pocitů - ano, to je předností autora! A uvědomění si jak paradoxně málo se za čtyřicet let změnilo :)

tonysojka
21.05.2018 5 z 5

Po Pokání mé druhé setkání s autorem a opět čtenářský zážitek, opravdu citlivě popsán krach vztahu na základě toho že člověk v určité chvíli neudělá nic

los
12.05.2018 3 z 5

do kratičké novely kondenzovaná sága dvou sociálně odlišných rodin - světů, střetávající se prostřednictvím svých dětí, čerstvých mladých novomanželů, jejichž (ne)manželství nepřežije ani svatební noc

působivé podobenství

Evaho73
08.05.2018 5 z 5

Šesdesiaté roky
+ Svadobná noc
   --------------------------------------------------
=  Fatalné životné nedorozumenie

Skvelé literárne dielo o probléme, ktorý možno aj doteraz stojí za množstvom stroskotaných vzťahov, ale kvôli svojej intimite je tabuizovaný.

Autor sa dokonale pohral s témou... Navodil úžasnú atmosféru tým, v akom prostredí sa tento malý komorný príbeh odohrával, ktoré zárovaň aj podtrhovalo charaktery oboch aktérov.
Na jednej strane to bol starodávny hotel symbolizujúci akúsi úpätosť a na druhej pláž predstavujúca voľnosť.
Cez postupne sa odohravajúci príbeh svadobnej noci, zároveň autor opisoval minulosť a zázamie oboch manželov, čím dokonale vyprofiloval ich charaktery.
Je škoda, že spackaná svadobná noc, kvôli nepochopeniu, akejsi traume z detstva a nedostatočným informáciám, pochovala životnú lásku...
Za mňa knihu hodnotím ako poučný čitateľský zážitok hlavne pre tých, ktorí začínajú so sexuálnym životom. I keď dnes, vzhľadom na dostupnosť informácií, je tento problém čoraz zriedkavejší.

intelektuálka
01.05.2018 4 z 5

Děj tohoto malého dramatu autor zasadil do 60.let, kdy toto téma ještě bylo tak trochu tabu....
První milostný prožitek dvou aktérů o svatební noci...

Vnímavě a citlivě jsou tu vykresleny intimní pocity dívky i muže, kteří narážejí na předsudky. Autor se vrací do minulosti v jejich životech, aby objasnil jejich stanovisko k otázce sexu. Podaří se jim překonat vzájemnou bariéru?

A tak se Chesilská pláž stává nechtěně svědkem jejich dialogu...

"Nevěděl, nebo nechtěl vědět, že ve chvíli, kdy od něj utíkala, ho nikdy nemilovala víc ani beznadějněji..."

Pasadenka
11.04.2018 4 z 5

Příběh, který je postaven na intimní výpovědi novomanželů, který poprvé vstupují do lože, plni očekávání a strachu, vyzbrojeni láskou, odhodláním, nadějí a přemírou strachu a nejistoty. V retrospektivním vyprávění nám autor poodhalí, pozadí obou novomanželů a jejich vnitřní motivace a děsy. Nejistota, s jakou spolu vstoupili do manželství, se překlápí do nejistoty v ložnici. Vyvrcholením se pak uzavírá jedna kapitola a končí knížka.

Taková je tato intimní črta, která se snaží působit svou syrovostí a chladem vyprávění dokresluje hloubku emocí, které oba protagonisté zažívají. Povedená jednohubka – záznam doby, která dnes působí až komicky. Hloubka citů ve vzájemné interakci však odráží skutečné emoce i dnes, možná jen ne v tak kondenzované formě.

Chytlo za srdíčko, příjemné vzpomínky. 4*

Bůchmótte
02.04.2018 5 z 5

Velmi zvláštní náhled, tempo a popis bázně ze zklamání sebe sama (koneckonců i druhého a všech dalších blízkých duší), frustrace z vlastních reakcí a milostných projevů, vygradovaná díky konvencím a očekávání těch druhých ... Katarzní závěr knihy mne rozsekal na kousky. Obzvláště proto, že muži jsou zde citliví víc než ženy tuší a očekávají a Ian McEwan je pro mne nevídaným mistrem emocí takovým plíživým, nenápadným způsobem...V pár větách dokáže obsáhout to, to mnozí nepopíší v celém románu.

Clea3112
17.12.2017 5 z 5

McEwan je znalec lidských duší. A také jejich tabuizovaných traumat. Ví, že jejich počátek se rodí zvolna a (pro čtenáře) ne vždy zcela jasně kdesi v dávné minulosti. Proto před námi autor rozehrává na první pohled sice krátkou epizodu jednoho večera, která je však vvrcholením dosud zamlčovaného, tlumeného, nevyřčeného. Pára v tlakovém hrnci přitom stoupá neúprosně na obou plotýnkách. Jak Florence, tak Edward se se svým "trápením" vyrovnávají po svém...A je to vlastně jen jejich mládí, nezkušenost, rodinná zázemí i doba, které je formují a nedovolují jim "posunout se" v jejich vztahu dál. Znovu smekám před McEwanovým literárním řemeslem. Pod pláštíkem syrové zkratky dříme veliký um. Knížka, nad kterou se zamyslíte. "Rozuzlení" totiž není vždy jen tím,co autor podává. Je nutno pamatovat, McEwan jde vždycky hloub.

lil_monster
15.05.2017

Na Chesilské pláži má tíživou intimní atmosféru. McEwan je mistr v objektivních popisech ryze subjektivních pocitů. Děj téhle knihy mi nejvíc připomíná jeho Betonovou zahradu. Vyprávění, které působí chladně, ale prolíná se vlastně neskutečnou škálou citů.
Krom jazyka a stylu je samozřejmě stěžejní téma. Nikdy jsem nečetla lepší vylíčení milostného rozčarování a strachu z erotického neznáma. Nebo spíš dobově tabuizovaného erotična. Výborná, prostě výborná věc.

Kolik z vás dneska večer taky zavře oči a bude myslet na Anglii?

dalia1769
21.02.2017 5 z 5

Útlá kniha zachycující vlastně jen rozmezí několika hodin, přesto se rozbíhá vzpomínkami hlavních postav a pohledem do jejich budoucnosti do strhujícího obrazu života dvou lidí, kteří vinou jediného, celkem ukvapeného rozhodnutí ovlivní celý svůj osud. Kniha mne nadchla, je krásně psaná, umožňuje čtenáři skutečně se do postav vžít a spolu se Sobotou je to zatím moje nejoblíbenější dílo tohoto autora.

Lieska
08.08.2016 5 z 5

Výborná téma - presne toto ma zaujíma.. pohľad do hlbokej intimity hlavných postáv. Vedela som sa vžiť do oboch postáv, do oboch protichodných postojov. Chválim autora za citlivý pohľad na problém z oboch strán.

f.enjoy69
07.02.2016 4 z 5

McEwanovo spisovatelské řemeslo mě nepřestává fascinovat. Jak on dokáže vykreslit protagonisty, jejich životy, vnitřní pochody... Jediný problém, spíš můj, jak příběh odvíjí a objevuje plno popisů, tak je náročné udržet pozornost a tu pomyslnou nit příběhu. Všechno má svůj smysl a význam, pomalu si to plyne, zdánlivě monotónně bez náhlých zvratů, to však trochu ubralo na jinak velmi dobrém dojmu z knihy. Chybí mi jistá dynamika...
Ale za ten závěr, poselství, to si zaslouží minimálně ještě o půl hvězdičky navíc...

"Jednat znamená žít." - Anatole France

eiramka
23.01.2016 3 z 5

Počátek šedesátých let minulého století a dva mladí nezkušení lidé, kteří se dopoledne a vzali a odjeli na svatební cestu. Oba dva si vezou s sebou svoje očekávání, svůj strach z neznámého, svoje předsudky a neznalosti, svoje obavy a naděje. Člověk těm dvěma přeje, aby všechno překonali, aby to zvládli – jsou tak mladí a nezkušení….Autor v této útlé knížce skvěle zobrazil atmosféru té doby a psychologii postav - svým způsobem mistrovské dílo, tak trochu ve stylu Virginie Woolfové.

kocour_mikeš
10.07.2015 4 z 5

Čtivě napsané, zajímavě vykreslené postavy. Takové knižní jednohubka :) Dávám 75%.

Basti06
11.05.2015 4 z 5

Krasne vystaveny pribeh Romea a Julie moderni doby. Tuhle knizku nemuze nikdo pod tricet pochopit, rikam ja :)

kadgam
21.04.2015 5 z 5

Ĺáska porozumenie trpezlivosť očakávanie - krásne napísanè vysvetlené a pomenované. Okamih, ktorý zničí očakávanie.
U mňa zatiaľ jeho najlepšia kniha.

Blanice
29.03.2015 5 z 5

Kniha mě zaujala tak, že jsem ji přečetla jedním dechem, konec mi vyrazil dech.

Humr
04.01.2015 5 z 5

Pro mě jedna z nejpozoruhodnějších knih. S postavami jsem plně soucítil a na konci jsem měl v očích slzy. Paradoxně mě Ianova poslední kniha přiměla číst další a už jich mám na kontě pět.

marvan00
03.11.2014 5 z 5

Další důkaz o tom, že shrnutí na záložce se obvykle spolehlivě míjí s tím, o čem kniha nakonec je. McEwan je nejen skvělý spisovatel, ale i marketér. Každou knihu vybaví výrazným až morbidním motivem, takže je o čem psát a o čem diskutovat, ale ty opravdové kvality jsou často v další rovině. Pro mě především příběh o dvou lidech, kteří byli pro sebe stvořeni, z malicherného důvodu se rozešli a proto své životy nikdy nenaplnili. Trpké popření víry v tzv. druhé životní šance.

Barbastelle
23.10.2014 4 z 5

Bod pro Iana McEwana za fenomenální konec, který vyráží dech.

Další bod za dokonalé vyčerpání tématu a myšlenky. Stanovil si, co chce napsat, napsal to a vy jen sedíte, prožíváte ta muka a nemáte co dodat. Přitom popsal tak málo stránek.

Třetí bod za to, že je to Ian McEwan a zrovna se stal mým oblíbeným spisovatelem.

Čtvrtý poněkud ušmudlaný bod za podrobné popisy. Jak já na ně dřív nadávala, když jsem na gymplu musela číst klasiku. On to ale umí, drhne to jen někdy, dynamiku většinou udrží.

Díky, oproti očekávání to byla perfektní a plná kniha.